Skip to content

Kuriuos kelius tvarkyti pirmiausia, savivaldybei nurodo seniūnai?

 Kuriuos kelius tvarkyti pirmiausia, savivaldybei nurodo seniūnai?

BNS Sauliaus Žiūros nuotr.

Kėdainių savivaldybėje – naujas akibrokštas. Dar visai neseniai rajono politikai nusprendė, kad neteisinga skirstyti pinigus kelių remontui ir spręsti, kuriuos remontuoti pirmiausia pagal tai, kokios būklės jie yra: „patenkinamos, blogos ar labai blogos“. Kalbėta, kad reikia sudaryti remontuotinų kelių eilę pagal objektyvesnius kriterijus, kad gyventojai žinotų, kada ateis eilė jų kelio remontui, tad patvirtinus naują 2025–2028 metų vietinės reikšmės kelių paprastojo remonto darbų objektų prioritetinę eilę, nebeliko prioritetų kelių remonto eilės sudarymui pagal kelių būklę, o pradėjus aiškintis, kaip ta eilė šiemet buvo sudaryta, paaiškėjo, kad vis tik ji buvo sudaryta pagal tuos pačius kriterijus, kurių politikai atsisakė. Tik nutiko taip, kad kai kurie rajono keliai, jau šiemet turėję sulaukti finansavimo ir buvę pačioje remontuotinų kelių eilės pradžioje, vėl atsidūrė eilės gale. O rajono savivaldybė dėl visko apkaltino seniūnus.

Prioritetus sudėliojo pagal kriterijus, kurių atsisakė

Kad gautų pinigų rajono keliams tvarkyti, savivaldybės, iki pasirašant finansavimo sutartis su AB „Via Lietuva“, turi patvirtinti vietinės reikšmės kelių objektų paprastojo remonto darbų prioritetinę eilę, kurioje prioritetiniai objektai įrašomi pagal kiekvieną seniūniją atskirai. Taip siekiama užtikrinti kuo geresnę kelių kokybę, ekonomišką ir efektyvų Kelių priežiūros ir plėtros programos (KPPP) finansavimo lėšų, skirtų savivaldybės vietinės reikšmės keliams tiesti, rekonstruoti, taisyti (remontuoti), prižiūrėti, saugaus eismo, darnaus judumo sąlygoms užtikrinti panaudojimą.

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dar metų pradžioje savivaldybės Statybos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas aiškino, kad „atsisakoma prioritetų, kurie buvo numatyti parinkti pagal kelių būklę, skirstomą į „patenkinamą, blogą ir labai blogą“, nes šie prioritetai yra labai abstraktūs ir juos sunku įvertinti“, o dabar, paklaustas, kaip gi šiemet prioritetinė eilė buvo sudaryta, kaip jau minėta, sakė, kad vadovautasi buvo vis tik tais pačiais kriterijais.

Be to, dabar sudarinėjant kapitalinio kelių remonto prioritetų sąrašą, buvo vadovautasi ir tokiais kriterijais kaip gyventojų skaičius bei viešasis transportas.

Vis dėlto savivaldybės administracija teisinosi, kad viskas taip išėjo per staiga „iš viršaus nuleistus“ „Via Lietuva“ nurodymus, tad dabar esą nebuvo kitos išeities, tik skubiai pasitvirtinti prioritetus pagal praktiškai bet kokius kriterijus, kad tik būtų gautas finansavimas keliams. Vėliau gi esą bus galima sugalvoti normalius kriterijus, kuriais ir bus galima vadovautis.

Aut. past.

Prioritetinę eilę stumdo, kas kaip nori

Po tokio Statybos skyriaus vedėjo pareiškimo konservatorius Kęstas Šlama atkreipė dėmesį ne tik į tai, kad mažumėlę keistai skamba vadovavimasis kriterijais, kuriuos visai neseniai savivaldybės administracija išbrokavo kaip netinkamus. Vis dėlto savivaldybės administracija teisinosi, kad viskas taip išėjo per staiga „iš viršaus nuleistus“ „Via Lietuva“ nurodymus, tad dabar esą nebuvo kitos išeities, tik skubiai pasitvirtinti prioritetus pagal praktiškai bet kokius kriterijus, kad tik būtų gautas finansavimas keliams.

Vėliau gi esą bus galima sugalvoti normalius kriterijus, kuriais ir bus galima vadovautis.

K. Šlama taip pat priminė, kad ankstesnių metų prioritetinėje kelių remonto eilėje buvę keliai ir gatvės dabar kažkodėl nusirito į galą arba nusileido žemiau. Tai, kad nėra aiškių vertinimo kriterijų ir lemia, kad prioritetinė eilė išsimala ir susijaukia.

Teisindamasis A. Žvikas visus šunis sukorė ant seniūnų, teigdamas, kad savivaldybės administracija yra tik vykdytojas to, ką savivaldybei esą nurodo seniūnai.

Aut. past.

„Jums labai nepatiko, kai aš paklausiau, kodėl taip nutiko, kad dalis ankstesniais metais patvirtintoje prioritetinėje eilėje buvusių kelių nusirito į galą arba nusirito eilėje žemiau.

Aš suprantu, kai atsiranda kažkokie nauji objektai eilėje, bet kai tie objektai, kurie buvo prioriteto viršuje, staiga nukrenta į apačią, tai sujaukia gyventojų lūkesčius ir sukelia nusivylimą“, – sakė K. Šlama.

Teisindamasis A. Žvikas visus šunis sukorė ant seniūnų, teigdamas, kad savivaldybės administracija yra tik vykdytojas to, ką savivaldybei esą nurodo seniūnai.

„Yra juk seniūnijų vadovai, jie yra arti žmonių, jie yra arti tų gatvių. Juk seniūnai nustato kartu su seniūnaičiais ir gyventojais tą eilę, o mūsų pareiga tik vykdyti tuos darbus, daryti viešuosius pirkimus ir rūpintis, kad darbai būtų atlikti kokybiškai“, – aiškino A. Žvikas.

Lina Šlamienė savo ruožtu siūlė galų gale laikytis gyventojams duoto žodžio, kitaip tariant, jei jau sudaroma prioritetinė kelių remonto eilė trejiems metams, tai jos ir reikia laikytis ir nieko nekaitalioti, nebent nutiktų ekstremali situacija.

Galiausiai po ilgų diskusijų rajono taryboje prioritetinė kelių remonto eilė buvo patvirtinta, mat, paaiškėjo, kad savivaldybė jau visą mėnesį vėluoja paskelbti kelių tvarkymo viešuosius konkursus.

1 Komentaras

  • Už vietinius kelius atsakinga savivaldybė. Seniūnai yra savivaldybių darbuotojai. Negali savivaldybė kaltę suversti saviem darbuotojams. Svaivaldybės turi Statybos skyrių kuris rūpinasi ir keliais. Kelių sąrašus tvirtina sav. administracijos direktorius arba Taryba. Reikalas tame kad savivaldybės savo darbelius suverčia ant seniūnų. Ir visi negeri darbeliai dingsta. Tačiau turbūt nėra nei vieno Lietuvoj seniūno kuris turėtų supratimą apie kelius, kokie geri, kuriuos reikia remontuoti. Tai kokius jie sąrašus gali sudaryti?

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video