Kur gimdys 200 Kėdainių rajono moterų?

 Kur gimdys 200 Kėdainių rajono moterų?

BNS nuotr.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Po paskutinio rajono tarybos posėdžio, kuriame aštriai keltas artėjantis Kėdainių ligoninės pertvarkos klausimas, lyderystės ėmėsi Sveikatos komitetas ir vicemeras Paulius Aukštikalnis. Jie skubiai suorganizavo nuotolinį susitikimą su Sveikatos apsaugos ministerijos atstovais ir aiškiai išsakė tvirtą poziciją – Kėdainių rajono ligoninėje būtina išsaugoti Akušerijos ir ginekologijos skyrių. Tokią kėdainiškių poziciją išgirdusi sveikatos apsaugos viceministrė ėmė ieškoti alternatyvų ir pasiūlė Kėdainiuose turėti akušerijos dienos stacionarą, o personalą įdarbinti PSPC.

Klausimą aptarė karštai

Pasitarime dalyvavęs Valstybinės ligonių kasos prie sveikatos apsaugos ministerijos direktorius Gintaras Kacevičius dar kartą visiems pakartojo tą patį – jau seniai atlikti skaičiavimai rodo, kad Akušerijos skyrius, kuriame per metus priimama iki 300 gimdymų, yra nuostolingas. Jei gimdymų nedaugės, Teritorinė ligonių kasa bus priversta keisti sutartį ir akušerijos paslaugų apmokėjimą tiesiog nutraukti.

Skaičiuojama, kad Lietuvoje moterys vidutiniškai gimdo nepilnai vos du kartus per gyvenimą. Tai sritis, kuri visoje Lietuvoje viena iš pirmųjų patyrė mažinimus.

Gimdymų skaičius Lietuvoje yra nukritęs iki 30 000 per metus. Ir tai nėra ligoninių ar akušerių problema. Demografinė situacija verčia keisti egzistuojančius ligoninių modelius, o medikams prisitaikyti. Pagal reformos suplanuotą viziją galėtų būti taip: gimdymai būtų priimami ten, kur būtų perinatologijos klasteris.

Medikas ir buvęs Seimo narys Darius Kaminskas Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus uždarymą aktualizavo visos Lietuvos mastu.

„Jeigu reikalausite, kad stacionare pagimdytų atvejų skaičius būtų 600, tai jau lies ne tik Kėdainių, bet ir visas mažesnių miestų ligonines. Tokių rodiklių vargiai ar pasieks Alytus, Ukmergė, Jonava, Raseiniai. Pinigus jūs skaičiuojate gerai, o kas bus su žmonėmis?“ − klausė jau 25 metus savo srities gydytojas praktikas D. Kaminskas.

Susitikime su sveikatos apsaugos viceministre ir kitomis atsakingomis institucijomis dalyvavo mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis ir Sveikatos komiteto nariai.

Gimdyvių pavėžėjimu turėtų rūpintis savivaldybė

Kad Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus likimas kybo ant plauko, nebėra naujiena, tačiau ką gi naujo susirinkime sužinojo tarybos nariai?  

Visos atsakingos institucijos tikina, kad moterų nugabenimas į ligonines, kuriose bus priimami gimdymai, problemų nesudarys, o ir Kaune gimdyvėms rezervai yra nemaži. Tad tai neturi kelti jokio nerimo nei politikams, nei gyventojams. Juolab kad bus sutvarkytas Greitosios medicinos pagalbos darbas. O ir dabar, kol nėra pokyčių greitojoje, yra būdų, kaip spręsti reikalus.

Susitikime paaiškėjo, kad savo krašto žmonių pavėžėjimas yra savivaldybių politikų rūpestis ir gali būti sprendžiamas gana paprastu keliu. Pavėžėjimo paslauga ir dabar yra įtraukta į Socialinių paslaugų katalogą.

Taigi, gimdyvių pavėžėjimą nesunkiai galima organizuoti ir įgyvendinti. Kaip sėkmingai tai buvo padaryta maždaug prieš 3 metus kiekvienai gimdyvei skyrus kūdikio krepšelį arba solidžią sumą grynųjų pinigų. Bet apie šią naują paslaugą reikia galvoti dabar, o ne kai išmuš skyriaus uždarymo valanda.

Tarybos narys medikas Alfredas Hofmanas sakė, kad prieš priimant žmogų į darbą reikia prisiimti ir atsakomybę./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Ministerijos reikia, kad spręstų vietos problemas?

Labiausiai dėl Akušerijos ir ginekologijos skyriaus uždarymo įsiaudrinusius Kėdainių politikus sveikatos apsaugos viceministrė D. Jankauskienė ramino ir siūlė racionalias išeitis.

D. Kaminskui iškėlus klausimą apie tai, kad netekus skyriaus dideliame pavojuje atsidurs tos gimdyvės, kurios kreipiasi dar iki gimdymo su įvairiais sutrikimais ir baimėmis, nežinodamos ar joms jau prasidėjo gimdymas, ar ne, viceministrė pasiūlė Kėdainiuose įkurti akušerijos dienos stacionarą ir teikti paslaugas.

Čia moterys būtų apžiūrimos tų pačių medikų, o ne kaskart siunčiamos į Kauną. Skyriuje pasiliktų ir visa reikalinga apžiūroms įranga.

Be to, dienos stacionaras galėtų būti kuriamas ir prie ligoninės, ir prie PSPC, o kaip racionaliau ir geriau, turi spręsti politikai.

Dėl Akušerijos ir ginekologijos skyriaus personalo likimo Kėdainių ligoninės pavaduotoja medicinai, laikinai einanti direktoriaus pareigas Rita Kuodienė turi ir kitą sprendimą: užtikrinti, kad šio skyriaus kvalifikuotos medikės galėtų su savo ta pačia licencija dirbti ir bendrosios praktikos slaugytojomis ir kad nebūtų dirbtinai išilginamas jų persikvalifikavimo laikas.

„Žmonės yra prisirišę prie kolektyvo, prie savo ligoninės ir nenori niekur išvažiuoti ieškotis darbo. Jie turi kompetencijų ir nori būti naudingi savo ligoninei. Tai labai vertinga žmonių savybė“, − sakė ilgametė Kėdainių ligoninės vadovė R. Kuodienė. 

Antrą išeitį sprendžiant personalo įdarbinimą siūlo viceministrė D. Jankauskienė – Kėdainių  pirminės sveikatos priežiūros centro šeimos gydytojų komandose ne visur yra pilna komandos sudėtis, tad akušerės ten reikalingos.

Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Audronė Rimkevičienė sakė, kad mielai ir net su džiaugsmu priimtų į darbą akušeres, tačiau sudvejojo dėl finansavimo.

Tarybos narys medikas Alfredas Hofmanas sakė, kad prieš priimant žmogų į darbą reikia prisiimti ir atsakomybę, tačiau Valstybinės ligonių kasos direktorius G. Kacevičius tikina, kad apmokėjimą galima išspręsti.

Medikas ir buvęs Seimo narys Darius Kaminskas Kėdainių ligoninės Akušerijos ir ginekologijos skyriaus uždarymą aktualizavo visos Lietuvos mastu./Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Ministerija netrukdys pasiekti tikslų

Vienas iš svarbių klausimų – pokyčių finansavimas. Jį kėlė visi diskusijų dalyviai.

Diskusijoje dalyvavusi Pirminės sveikatos priežiūros ir slaugos skyriaus vedėja Rasa Biekšienė  sakė, kad geras šeimininkas su turimais resursais visada nori daugiau padaryti.

„Savivalda pati turi vertinti, kaip su turimais resursais nupirkti daugiau sveikatos“, − politikams sakė R. Biekšienė. 

Pasak viceministrės D. Jankauskienės, su pertvarka ateis minkštosios ir kietosios investicijos. Jos bus nukreiptos į infrastruktūrą ir įrangą bei į personalą. Pasitelkus ES lėšas bus galima didinti slaugytojų skaičių, kurių poreikis išaugs, pritraukti reikiamų gydytojų. 

„Pinigai priklausys nuo jūsų parengtų projektų. Tačiau galiu pasakyti, kad struktūrinėms pertvarkoms bus du kartus daugiau pinigų nei tinklinėms, bet abiem atvejais Jūs galite pasiekti savo tikslus“, − į klausimą, kiek gi gautų reformai pinigų Kėdainiai, atsakė viceministrė.  

Nors lėšos struktūriniams pokyčiams būtų ir didesnės, tarybos narys, Sveikatos komiteto pirmininkas A. Hofmanas nemato perspektyvos ir atmeta galimybę tapti Kauno ligoninės padaliniu.

„Mes jau nebebūsime savarankiški ligoninės steigėjai ir įtakos turėsime ženkliai mažiau“, − sakė politikas. 

„Mes mažiukai ir mažiukus greitai suvalgo – mes labai skanūs“, − dėl sujungimo nerimavo buvęs ilgametis rajono Tarybos narys ir vieną kadenciją Seimo narys D. Kaminskas.

Kėdainių ligoninės l. e. p. direktorė R. Kuodienė taip pat aiškiai išreiškė, kad mato problemų sprendimą ir dėl dar dviejų ligoninės skyrių, kurių likimas kol kas neaiškus.

Ji sakė matanti galimybę ligoninėje išlaikyti Psichiatrijos skyrių, nes vertindama duomenis bei plačiai žvelgdama situaciją aiškiai supranta bei prognozuoja, kad šių ligų tik didės, todėl norėtų savo rajono žmonėms ir toliau šią paslaugą teikti vietoje. O Vaikų ligų skyrius sėkmingai taptų dienos stacionaru.

Dėl Akušerijos ir ginekologijos skyriaus personalo likimo Kėdainių ligoninės
pavaduotoja medicinai, laikinai einanti direktoriaus pareigas Rita Kuodienė
turi ir kitą sprendimą./Aldo Surkevičiaus nuotr.

Politikus spaudžia terminai

Jeigu politikai turi proto, tai idėjų ir gerų sprendimų nestokos, bet juos spaudžia terminai. Ministerija prašo preliminarų Kėdainių ligoninės pertvarkos planą turėti ir susiderinti su savivaldybėmis bei regioninėmis grupėmis iki spalio 14 dienos.

Iki lapkričio 15 jau raštu bus prašoma pateikti, kokius pokyčius numatoma konkrečiai daryti. Vėliau bus galima rengti projektus ir nutarti galutinai, kokie laikotarpiai reformai yra reikalingi.

12 Komentarai

  • Niekam tos moterys nerūpi. Jūs paklauskit moterų kur nori gimdyt- Kaune ar Kėdainiuose. Ta Kėdainių ligoninė nieko gero. Kaminskas su tarybos narėm savo žmona ir akušere ir savo buvusiu patarėju kovoja už savo darbo vietą. Skyriai tušti. Po 1 ligonį 1 daktarui ir akušeriui su slauge. Kas nenori tokio svajonių darbo.Gėda.

  • Jūs matyt su rajono moterimis nebendraujate.Jos ne tik nori gimdyti arčiau manų,bet ir lieka sužavėtos priežiūra Kėdainių akušerijos skyriuje. Aš asmeniškai rinkausi tik gimdymą Kėdainiuose. Prie ko čia daktaras, jų visur trūkumas,įsidarbins, o ką darysime mes besiruošiančios gimdyti.

    • Matau strateginiai klausimai tik Tamuliui nerūpi. Per tarybos posėdžius taip pat keistai meras visad be nuomonės sėdi. Ot strategas!

  • Miela gimdyve, ir kiek gi kartų žadate gimdyti, kad dėl jūsų turėtų būti išlaikomas nuostolingas ir su nuolat mažėjančia kompetencija skyrius? Juk paaiškinta, kad nuveš į Kauną, tai kame problema?

    • Teisingas klausimas butų ne kiek, o kaip. Yra atvejų, kai vandenys nenubega, kai sąrėmių nejauti. Jeigu tai pirmas nėštumas, moteris apskritai nežino, ar tai paruošiamieji sąrėmiai ar atejo laikas ir tt. Beje, važiuojant,
      organizmas reaguoja greičiau nei įprastai. Ačiū, kad prieš siunčiant namo, patikrino gimdos kaklelį, – priešingu atveju nespėčiau sugrįžti į skyrių. Ir dar- ar greitosios medikai turi pakankamai žinių kad tinkamai įvertintų situaciją?

  • Kodel jus kalbat vien apie gimdyves? Juk sitam skyriuje ne vien gimdancios bet ir kitas problemas turincios moterys buna. Pati susiduriau, turejau labai sunkiai isgyventa persileidima labai laukem ir norejom vaikelio. gulejau ginekologiniam skyriuje nuostabi prieziura ir personalo jautrumas. Po puses metu Dievas atsiunte mum vel stebukliuka ir si karta baimindamasi nelaimes ne karta gulejau su gresenciu persileidimu, kelis kartus skyriuje apziurejus paleido namo, kelis kartus gulejau, buvau stebima. Jei uzdarys sita skyriu kieviena karta pajutus kazka del ko galejau prarast savo stebukla man reiktu vaizuot i Kauna??nu apsurdas gali daug nelaimingu seimu padaryt. Nezaiskit su moteru kunais mes ne fabrikeliai vieno neisgelbejom bus kitas atrodo toks valdininku poziuris, nes manau daug moteru iskilus menkai abejonei net nevaziuos i Kauna o kartais tai gali isgelbeti gyvybes.

  • Aūūūū, Kėdainių Seimo nariai ir rajono politikai!!! Sukišot galvas į smėlį kaip stručiai? Ar tik norit „šventes švęst“? Pagarba Jonavos seimūnui E. Sabučiui už tvirtą poziciją!!! Skaitykit R. A. facebook, kaip reikia kovoti už kiekvieną rajono žmogų.

  • o kiek dabar moterų gimdo Kaune? Vilniuje?

  • Su žmona rinkomės gimdyti Kėdainiuose kai dauguma veržiasi į Kauną tikėdami stebuklais, galiu pasakyti esame labai patenkinti darbuotojais ir profesionalumu

  • Kai visas skyrius su kokiom 7 palatom “ paskirtas“ 1 ligonei tai nėra ką čia pliurpt. Algos pusiau už dyką. Ir nemažos . O kiek dar į kišenę įkiša, tai reikia jiem kovot už savę.Išsigimus ta ligoninė. Kai sergi į ją nepateksi.

  • Turėjau patirties gimdydama ir Kaune ir Kėdainiuose.Darykit ką norit,bet išsaugokit skyrių Kėdainiuose vardan būsimų gimdyvių ir moterų,kurioms reikalinga ginekologinė pagalba.Kėdainių medikai tikrai turi užtektinai patirties ir yra aukštos kvalifikacijos!Tuo savo kailiu ne kartą patyriau.

  • Apskritai kas cia per perkam
    Neperkam, idarbinti jauni zmones mokslus baige pries1-2 metus , viska moka ir ismokyti o mes
    Perkam
    Neperkam reik nereik

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content