Kur dės urną?

 Kur dės urną?

Sparčiai populiarėjant kremavimui vis daugiau žmonių susiduria su klausimu, kur dėti urną su mirusiojo pelenais – ar laidoti ją kape, ar geriau pastatyti kolumbariume išsinuomotoje kriptoje? Tačiau žvelgiančius į tolimesnę perspektyvą pastaroji galimybė kiek baugina, mat kyla dar vienas klausimas – o kur bus padėta urna su mirusiojo palaikais, jei nebebus kam kasmet mokėti už kriptos nuomą?

Kolumbariumą plės

Kėdainiuose kolumbariumas pastatytas Kauno gatvės kapinėse tik prieš porą metų. Tokios iniciatyvos ėmėsi MB „Kėdainių akmenukas“.

Kapinių centrinėje dalyje, 20 arų sklype, pastatyti trys betoniniai blokai, kuriuose iš viso yra 72 kriptos, uždengtos juodo granito plokštėmis.

Dar ne visos kriptos užpildytos, tačiau ilgainiui kolumbariumas bus plečiamas. Ketinama įrengti daugiau nei tūkstantį kriptų.

Pigiau kapavietė ar kripta?

Vietą kolumbariume galima išsipirkti arba išsinuomoti. Pradinis mokestis už vienos kriptos, kuri talpina keturias urnas, nuomą – 579,24 eur. Vėliau kasmetinis mokestis – 100 eurų. Nuomojant kriptą ilgesniam laikotarpiui taikomos nuolaidos.

Kolumbariumą prižiūrinčios įmonės atstovų teigimu, laikyti urną kriptoje atsieina pigiau nei ją palaidoti kape, mat į nuomos kainą įeina ir visi kriptos priežiūros darbai.

Kas bus, jei nebemokės?

Koks bus urnos likimas, jei ilgainiui neliks mirusiojo artimųjų, kurie galės mokėti kriptos nuomos mokestį?

MB „Kėdainių akmenukas“ vadovas Valdas Končius teigia, jog kol kas per neilgą kolumbariumo veikimo laikotarpį nebuvo taip, kad kažkas apsispręstų urną su artimojo palaikais atsiimti. Taip pat nėra ir tokių, kurie susimokėję pradinį įnašą dėl kažkokių priežasčių toliau mokesčio nemokėtų.

„Kol kas dar nėra taip buvę, tačiau yra numatyti ir tokie atvejai. Kolumbariume bus įrengta bendra vieta urnoms, į kurią ir bus perkeliamos tos urnos, už kurių kriptas nebebus mokama. Dar toji vieta nėra įrengta, bet yra numatyta, kad jeigu už urnos laikymą kažkas dėl kokių nors priežasčių nesusimoka, urna bus perkelta į didesnę specialiai tokiems atvejams įrengtą kriptą“, – pasakojo V. Končius. 

Išbarstyti negalima

Kremavus mirusįjį palaikus galima palaidoti tik dviem būdais – kapavietėje arba kolumbariume. Išbarstyti pelenus virš miško, jūros, upės ar žydinčiame sode draudžia Lietuvos įstatymai. Tad šis laidojimo būdas Lietuvoje – bent jau kol kas tėra graži romantinių filmų sukurta iliuzija.

Ir nors liūdnuose ir ilgesinguose filmuose, ko gero, kiekvienam yra tekę matyti, kaip artimojo žmogaus pelenus išbarsto virš miško, upės ar vandenyno, Lietuvoje daryti to neleidžia įstatymai.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video