Krizių sprendimas – vėžlio žingsniu

 Krizių sprendimas – vėžlio žingsniu

LR Seimo narys Viktoras Fiodorovas/„Facebook“ nuotr.

Viktoras Fiodorovas, LR Seimo narys

Nelegalių migrantų keliama įtampa auga, o mes iki šiol stebime karštligišką ir desperatišką valdančiųjų blaškymąsi, bandant imituoti krizės sprendimą. Tenka apgailestauti, kad nuo pat pradžių nebuvo sureaguota tinkamai, neįsiklausoma į kitus siūlymus, o visi Vyriausybės bandymai kontroliuoti situaciją priminė pastangas pirštu užkimšti skylę laive.

Tik šią savaitę valdantieji nusprendė, kad laikas šimtus nelegalių migrantų apgręžti dar pasienyje. Nežinau, kodėl to nebuvo imtasi anksčiau – gal tikėtasi, kad migrantų srautas išseks arba kaimyninės šalies diktatorius staiga ateis į protą? Ir štai pasirodo, kad migrantus apsukti ir siųsti atgalį Baltarusiją yra įmanoma.

Sprendimas, kurio reikėjo jau seniai, priimtas tik dabar. Na, vis geriau nei niekada, tačiau toks šios krizės valdymo greitis jau ne tik nieko nebestebina, pykdo, bet ir ima kelti didelį nerimą.

Įsivaizduokime, kas būtų, jei Lietuvai iškiltų realus karinės agresijos pavojus? Kol valdantieji sureaguotų, žalieji žmogeliukai mūsų šalį spėtų pereiti tris kartus…

Tad kol valdančiųjų teisininkai atrado galimybę apgręžti pabėgėlius pasienyje, Lietuvoje jau turime ne vieną tūkstantį nepatenkintų ir agresyviai nusiteikusių nelegalų, įsitikinusių, kad privalome jiems nutiesti rožėmis klotą kelią į išsvajotąją Vokietiją ar kitas Vakarų šalis.

Jų apgyvendinimas šalia mūsų bendruomenių parodo dar vieną valdančiųjų negebėjimą valdyti situacijos. Mūsų žmonės įbauginti, susipriešinę, įsitempę. Ir nieko keisto, atsakykite sau nuoširdžiai – ar ramiai jaustumėtės, jei šalia jūsų namų, vaikų mokyklų apgyvendintų šimtus nepatenkintų pabėgėlių, kuriuos saugotų saujelė policininkų?

Jūsų atsakymo, turiu jus nuvilti, valdantiesiems ir nereikėjo. Dialogo su bendruomenėmis nebuvo ir nėra, Vyriausybė tiesiog nenori išgirsti žmonių, nes tai… nepatogu.

Ne tik tvora būtina. Reikalinga ir kariuomenė, ji jau seniai turėjo būti pasitelkta, tačiau vėžlio žingsniu problemas sprendžianti Vyriausybė ėmė krutėti tik dabar.

V. Fiodorovas

Visa tai parodo, kad visa ši krizinė situacija valdoma, švelniai tariant, ne itin profesionaliai. Vidaus reikalų ministrės komanda su šia užduotimi tvarkosi sunkiai, o užsienio reikalų ministras, atrodo, visą dėmesį skiria žinutėms socialiniuose tinkluose. Visuomenė turi daug klausimų ir labai mažai atsakymų. Todėl artimiausiu metu į savo frakcijos posėdį kviesimės šiuos ministrus.

Apie tai ir apie būsimą neeilinę Seimo sesiją, 508 km tvoros pasienyje su Baltarusija statybą ir kariškių pasitelkimą saugoti sieną šią savaitę kartu su visų frakcijų seniūnais bei Premjere diskutavome Vyriausybėje.

Brangu, užtruks, bet tai – būtina

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovai pristatė 153 mln. eurų vertės projektą. Jie norėtų trimis etapais pastatyti 508 km ilgio fizinį barjerą, saugantį mūsų pasienį. Tvoros metras – 4,4 m aukščio ir šešios koncertinos eilės prieš ją – kainuotų 3 tūkst. eurų.

Sienos statyba turėtų užtrukti… Čia nežinau, juoktis ar verkti – dvejus, dvejus su puse metų. Tačiau visiems akivaizdu – projektą, norint išvengti tokių provokacijų, kokios vyksta dabar, reikia daryti. Kiek jis bekainuotų ir kiek laiko betruktų – neturime prabangos rinktis. Atrodo, kad visos frakcijos pritaria šiam siūlymui, tačiau Seime dėl to dar vyks diskusijos.

Ne tik tvora būtina. Reikalinga ir kariuomenė, ji jau seniai turėjo būti pasitelkta, tačiau vėžlio žingsniu problemas sprendžianti Vyriausybė ėmė krutėti tik dabar. Tiesa tokia, kad visai situacijai valdyti labai trūksta žmonių. Trūksta stiprios, pakankamos pasienio apsaugos, policijos, mūsų žmonių migrantų apgyvendinimo vietose ir t.t.

Tie, kurie nuo pat pradžių stovi pirmutinėse kovos su šia problema eilėse, yra pervargę. Jie neatostogauja, dirba viršvalandžius, jaučia nuolatinę įtampą ir, žinoma, fizinį nuovargį, tad kariuomenės atėjimas į šį kovos ringą labai padėtų.

Krašto apsaugos ministerija antradienį teiks Seimui Karinės jėgos naudojimo statuto ir Krašto apsaugos sistemos organizavimo ir karo tarnybos įstatymo pataisas, pagal kurias bus sudarytos galimybės Lietuvos ginkluotosioms pajėgoms veikti pagal įgaliojimus, kurie aprašyti Karo padėties įstatyme.

Tik yra vienas BET. Panašu, kad visos frakcijos sutaria – sienai saugoti turėtų būti pasitelkta kariuomenė, tačiau dėl mechanizmo, kaip ta kariuomenė būtų aktyvuota, kyla nemažai diskusijų.

Nemanau, kad sprendimą dėl kariuomenės pasitelkimo, kaip numato Seimui teikiami pasiūlymai, turi priiminėti tik vidaus reikalų ir krašto apsaugos ministrai, susiderinę su Prezidentu. Esu tikras, kad esant ekstremaliajai situacijai, nepaprastosios ar karo padėties metu, tai turėtų daryti Seimas.

Įgaliojimai pasitelkti kariškius – tai ne 3 asmenų reikalas, tai tikrai turi daryti visas Seimas.

3 Komentarai

  • Tai, kad ponas prezidentas ilgai miegojo. Šiaip ir jo indėlis užsienio politikoje nulinis.

  • O ką konkrečiai siūlo Darbo partija? Kritikuoti visi mandrūs. Siena su Baltarusija seniai turėjo būti pastatyta. Per 31 metus visos partijos buvo valdžioje, Dp taip pat . Partijos pirmininkas V.Uspaskich buvo ir ekonomikos komiteto pirmininku, ir Ūkio ministru.Ką gero nuveikė būdamas ministru, apart to, kad sutempė savo meilužes į ministeriją ir apipylė dovanomis? Reziumė- visi valdžiažmogiai vienodi, tik pasivadinę skirtingai.

  • Tik kritikuoja o nieko nedirba.kiek metų valdė Kedainius bet tiltai byra o žmonės socialiniuos butuos gyvena be elektros ir karšto vandens-10 metų ?ar ne gėda????

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video