Krakiškiai ėmėsi gaivinti „Meilės salą“

 Krakiškiai ėmėsi gaivinti „Meilės salą“

Apleistą ,,Meilės salą“ Krakių bendruomenės jaunimas ir kiti talkininkai vadavo iš lapų ir šabakštynų.

Jorūnė LIUTKIENĖ

Krakėse esanti „Meilės sala“ didesnę nostalgiją kelia vyresniesiems krakiškiams, bet ją noriai iš krūmynų gelbėja ir jaunimas. Jau vyko kelios talkos, kurios yra graži pradžia bendruomenės vizijos įgyvendinimui – romantiškos ir jaukios vietos sukūrimui.

Be talkų, pagalbos ir bendruomenės įsitraukimo į visus darbus gražaus ir jaukaus miestelio šiandien nebūtų įmanoma sukurti. Krakes puoselėja kaip kas gali: ir jaunas, ir senas. 

Neseniai talkon atskubėjo jaunimas. Beveik 20 žmonių darbavosi „Meilės saloje“: grėbė lapus, nešė šakas, kur reikėjo iškirto likusias šakas.

Prieš akis turėdami įsivaizduojamą savo salos vaizdą ir planą krakiškiai juda savo tikslo link. Pagal Krakių bendruomenės parašytą projektą „Meilės sala“ bus atgaivinta.

Kelia nostalgiją

Tokią romantišką vietą žmonių susibūrimams planuojama sukurti Krakėse.

Seniesiems Krakių gyventojams ši vieta kelia nostalgiją ir malonius prisiminimus. Tai vieta, kur vyko gegužinės, šokiai, pasibuvimai. Pastaruosius 10 metų ši viešoji Krakių vieta buvo gerokai apleista, nes ją nepelnytai visi pamiršo.

Taigi bendruomenės tikslas aiškus: miestelyje sukurti dar vieną traukos centrą. Šį kartą romantišką žalią erdvę, kuri būtų estetiškai patraukli ir patogi. Čia galėtų vykti vestuvių, krikštynų piknikai ir kiti nedideli renginiai ar bendruomenės susitikimai.

Finansuoja per projektus

Visiems šiems darbams gautas finansavimas pagal bandomąjį modelį, kuris buvo numatytas Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 metų veiksmų plane. Tam skirta viena iš plano priemonių − stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse.

Pasak Krakių bendruomenės pirmininkės Daivos Dubinkienės, tokių projektų iš viso atrinkta tik 10 Lietuvoje.

Oficialiai projektas vadinasi − ,,Vietą kuriame patys: negyvenamos „Meilės salos“ Krakėse atgaivinimas“, tačiau svarbiausia, kad yra visų noras kartu stengtis dėl miestelio, tada atsiranda ir pagalba.

Beje, vietos atgaivinimą parengė specialistai profesionalai. Prie idėjų dirbo želdynų dizainerė Giedrė Adomaitytė ir kraštovaizdžio projektuotoja Alna Palmaitytė.

Sala bus apželdinta, įrengti takai, tiltelis ir suolelis, skirtas Krakių 600-mečiui, bei kiti objektai. Iki šiol saloje jokių architektūros statinių nebuvo.

Krakių bendruomenės centro projektas „Vietą kuriame patys: negyvenamos „Meilės salos“ Krakėse atgaivinimas“ yra finansuojamas LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos įgyvendinamos Nevyriausybinių organizacijų ir bendruomeninės veiklos stiprinimo 2021 metų veiksmų plano 1.1.4 priemonės „Stiprinti bendruomeninę veiklą savivaldybėse“ lėšomis.

Šioje talkoje darbavosi daugiau jaunimo. Dar teks išplėšti kelmus ir iškirsti krūmus – tada reikės ir tvirtesnių rankų.

Planuojama romantiška vieta

Dabar planuojama įrengti laužavietę ir suoliukus bei pergolę – pavėsinę.

Pergolė bus pastatyta vaizdingiausioje salos vietoje, iš kurios matysis vandens telkinys ir kitas tiltelis per upę. Iki jos nuo tilto galėtų būti nutiestas takelis iš betoninių ar akmeninių plytelių.

Visi šie mažosios architektūros statiniai parinkti romantiškojo stiliaus, todėl prie suoliukų planuojama sodinti kvepiančias erškėtines rožes bei alyvas, o prie pačios pergolės  − vijoklinius augalus. Ten bus sodinamos gražiosios didžiažiedės raganės.

Projektuojami augalai parenkami atsižvelgiant į vietos sąlygas ir dirvožemį. Specialistai pasiūlė derlingesnių, vidutiniškai drėgnų, neužmirkstančių vietų, priežiūrai mažai reiklius bei ligoms ir kenkėjams atsparius sumedėjusius ir žolinius augalus.

Rekomenduojama tamsiu metu tiltelį, taką, tiltą suoliukus ir pergolę apšviesti, parenkant tam projektui tinkamiausius ant kotų arba įleidžiamus į žemę šviestuvus. O brandžius medžius taip pat norima išskirti aplinkoje specialiais šviestuvais.

Talkos suvienija

Bendruomenės talkos reikalingos pirmiausia tam, kad būsima romantiška ir žalia oazė būtų išvalyta nuo dalies privešėjusių krūmų ir invazinių medžių, atverti salos pakraščius ir pakrantes. Tada iš žaliuojančios „Meilės salos“ atsivers vaizdinga Krakių miestelio Šv. Apaštalo evangelisto Mato bažnyčios panorama ir matytųsi salą supantis vanduo.

„Dirbantiems ir į darbą važinėjantiems miestelio gyventojams sunkiau ateiti į tokias veiklas, tai susirenka tie, kas gali, bet tai ne prima ir ne paskutinė talka. Dėl laiko dar susiderinsime, kad būtų patogu ir kitiems bendruomenės nariams prisidėti“, − nenusimena D. Dubinkienė.

Prie ,,Meilės salos“ tvarkymo prisidėjo ir rajono vadovai mero pavaduotojas Paulius Aukštikalnis ir savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius, kurie yra neabejingi įvairioms bendruomenių iniciatyvoms.

Vos sužinoję apie krakiškių talką „Meilės saloje“, jie po darbo taip pat nulėkė į Krakes ir pasiraitoję rankoves kibo į salos tvarkymo darbus, juolab kad vienas iš projekto tikslų ir yra stiprinti visų organizacijų ir jų narių bei valdžios institucijų bendradarbiavimą kartu darant darbus. Talkos ir bendri tikslai suvienija žmones.

Kai vyko pirmoji talka, susirinko daugiau vyresnių žmonių, o pastarąjį kartą buvo daugiau jaunimo. Visuose darbuose dalyvauja ir seniūnaičiai, ir pati seniūnija. Žmones pakviesti pavyksta per skelbimus bei asmenines žinutes socialiniame tinkle.

1 Komentaras

  • Šaunuoliai krakiškiai ir vadovai, tikiuosi ši idėja sulauks visos Kėdainių bendruomenės palaikymo.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video