Kovidinį ligonį gydė nuolat saugant jį pareigūnams
Jorūnė LIUTKIENĖ
Kėdainių ligoninės COVID-19 skyriuje net dvi savaites buvo neįprasta padėtis. Tiek laiko čia medikai gydė sunkiai koronavirusu susirgusį asmenį, kuris buvo atgabentas iš kalėjimo su specialia apsauga ir ne greitosios medicinos pagalbos automobiliu. Visas dvi savaites ištisomis paromis prie ligonio budėjo apsaugininkai.
Susirgo koronavirusu
Koronavirusu užsikrėtęs ligonis dėl COVID-19 ligos ir jos komplikacijų iš įkalinimo įstaigos, kur atlieka bausmę, į Kėdainių ligoninės regioninį COVID-19 skyrių buvo paguldytas 2021 metų gruodžio 17 dieną, o pasveikęs išrašytas iš ligoninės jau šių metų sausio 3 dieną, prabuvęs kiek daugiau negu dvi savaites.
Ligonis buvo 70–80 metų amžiaus grupės vyras.
Kai jis susirgo, Kaišiadorių ligoninės regioninis COVID-19 skyrius buvo perpildytas, nes jame tuo metu tebuvo 15 lovų, o Kėdainių ligoninėje – 60, tad čia kalinys ir buvo atgabentas su palyda.
Ligonis buvo įkurdintas trivietėje palatoje. Prie jo pasikeisdami nuolat budėjo du pareigūnai.
Pacientai – visi vienodi
VšĮ Kėdainių ligoninės regioninio COVID-19 skyriaus vedėja gydytoja terapeutė Kristina Šlepavičienė sako, kad tokia neeilinė situacija nestebino ir nesukėlė jokių nepatogumų. Gydytoja tokios praktikos jau buvo turėjusi, tiesa, ne Kėdainių ligoninėje, o kitoje asmens sveikatos priežiūros įstaigoje.
„Ką jis bepadarė, savo bausmę jis atlieka, o mes turime gydyti. Man asmeniškai visi pacientai vienodi.
Aš stengiuosi atlikti savo pareigą kaip gydytoja − teikti reikalingą pagalbą. Į tai, kas, iš kur yra ligonis, kokia jo profesija ar pareigos – dėmesio nekreipiu. Tai neturi rūpėti ir kitam medicinos personalui.
Mums visi yra eiliniai pacientai ir visiems jiems vienodai reikia padėti“, − sakė COVID-19 skyriaus vedėja.
Visą parą budėjo pareigūnai
Terapeutė K. Šlepavičienė patvirtino, kad prie ligonio budėjo apsauga ir nė minutei nuo jo nepasitraukė. Ligonį gydytoja apžiūrėdavo prie budinčių pareigūnų.
Gydytoja K. Šlepavičienė teigia, kad griežtai laikosi visų asmens ir sveikatos būklės neatskleidimo duomenų ir to neaptarinėja. Medikė neslepia, kad pasitaiko pacientų, kurie turi didelių ir nepagrįstų pretenzijų ir kelia daug reikalavimų ligoninės personalui.
Šis atvejis buvo kitoks tik darbo organizavimo prasme.
Kiek kainavo – neskaičiuoja
Kiek kainavo tokio ligonio gydymas mokesčių mokėtojams, kai prie jo ištisą parą teko budėti apsaugos pareigūnams, kurie atvykdavo ir keisdavosi kas parą, Lietuvos kalėjimų departamento Komunikacijos skyriaus specialistė Irmina Frolova-Milašienė sakė, kad tokių „postų“ kaštai viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose nėra atskirai skaičiuojami – tai viena iš pareigūnų tarnybos funkcijų.
Pasak jos, įkalintųjų apsaugą gydymosi viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose užtikrina bausmių vykdymo sistemos pareigūnai, įprastai tos įstaigos, kurioje įkalintasis atlieka laisvės atėmimo bausmę, arba esant poreikiui, pasitelkiami ir kitų įstaigų pareigūnai.
Lietuvos kalėjimų departamentas informavo, kad sveikatos priežiūras paslaugas įkalintiesiems asmenims teikia laisvės atėmimo vietų ligoninė. Šioje įstaigoje yra teikiamos ir stacionarinės, ir ambulatorinės paslaugos.
Ligoninėje yra pirminės asmens sveikatos priežiūros skyrius, turintis savo padalinius kiekvienoje įkalinimo įstaigoje ir kiekviename tokios įstaigos atskirame teritoriniu požiūriu sektoriuje. Tai kaip nedidelė šeimos gydytojo klinika laisvėje. Padalinyje teikiamos šeimos gydytojo, gydytojo odontologo ir gydytojo psichiatro paslaugos.
Jei įkalintajam reikia tokių asmens sveikatos priežiūros paslaugų, kurių tuo metu negali suteikti Laisvės atėmimo vietų ligoninė ar neturi licencijos tokiai paslaugai teikti, ar tiesiog tuo metu nedirba reikalingas specialistas, pacientai vežami į viešąsias asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Gydymas taikomas toks pats ir tiek ilgai, kaip ir visiems kitiems žmonėms.
Įkalinimo įstaiga rūpinasi ligonio atvežimu, nes susirgusius nuteistuosius veža ne greitosios medicinos pagalbos automobilis, o įkalinimo įstaiga.
Būtent taip buvo ir šiuo atveju, kai Kėdainių ligoninėje buvo gydomas iš kalėjimo čia pristatytas kalinys.
Medikai stebi situaciją
VšĮ Kėdainių ligoninės regioninis COVID-19 skyriaus pacientų vidutinė vienos lovos užimtumo trukmė – 7 paros, kitose ligoninėse – nuo 10 iki 12 parų ir daugiau. Todėl ne visos 60 skyriaus lovų nuo skyriaus atidarymo pradžios ir buvo užpildytos pacientais.
Nuo 2022 metų sausio pirmos dienos skyriuje yra 35 COVID-19 užsikrėtusiems ligoniams skirtos lovos.
,,Daug ligonių iš koronaviruso ištraukėm be reanimacijos“, − apie darbo rezultatus sakė K. Šlepavičienė.
Gydytoja paminėjo, kad koronaviruso atmainos delta atvejai jau eina į pabaigą. Dar pasitaiko žmonių, kažkur ja užsikrėtusių. Dabar dominuoja omikron atmaina, ji plinta sparčiai, užsikrėtimų daugėja, tačiau ja užsikrėtusių ligonių COVID-19 skyriuje iki antradienio dar nebuvo paguldyta.
Medikai stebi situaciją dėl šios naujos atmainos plitimo.
Jei įkalintajam asmeniui nustatoma lengva ar besimptomė COVID-19 infekcijos forma, gydymas ir izoliavimas taikomas vadovaujantis tais pačiais reikalavimais, kaip ir laisvėje – izoliavimas ir ambulatorinis gydymas taikomas toje pačioje laisvės atėmimo įstaigoje, kurioje kalinys atlieka laisvės atėmimo bausmę. Analogija laisvėje – žmogaus saviizoliacija ir gydymas namuose.
Jei susergama sunkesne forma, kalinys gydomas atitinkamose viešosiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose, vadovaujantis nustatytu sveikatos apsaugos ministro įsakymais ar operacijų vadovo sprendimais – atitinkamai pagal ligos sunkumo pobūdį – III ar II lygio stacionarinėse įstaigose.
2 Komentarai
Nei prižiūrimi visi vienodai, nei ką, ir nereikia čia dumti akių. Gal visi išgytų, jei prie jų po porą prižiūrėtojų būtų. Taip gal ir būtų užtikrintas gydymas ir atitinkama priežiūra Taškas
Kaip gauni alga dvigubai, tai gali ir soki susokti.