Kokių įrankių reikia, kad veja atrodytų nepriekaištingai?
Gerai prižiūrima veja – namo ar sodo puošmena. Gali atrodyti, kad vejos priežiūrai reikia skirti begalę valandų ir investuoti į daug brangių įrankių. Tiesa kiek kitokia – čia pateikiame svarbiausius įrenginius, kurie užtikrins, kad veja visuomet atrodytų nepriekaištingai, ir su kuriais darbai atliekami kur kas sparčiau.
Į ką svarbu atsižvelgti prieš perkant?
Pirmiausia atsakykite sau į klausimą, ar kuriate naują veją, ar prižiūrite esamą? Su jau esamomis vejomis reikia dirbti daug mažiau nei su naujomis, todėl joms reikia ir mažiau įrankių. Ir priešingai – jei klojate naują veją, prireiks šiek tiek daugiau prietaisų.
Kitas klausimas – kokia vejos būklė? Ar joje daug piktžolių? Ar ji sausoka ir netolygi, su daugybe velėnos? Priklausomai nuo vejos būklės ir dirvožemio tipo, gali tekti imtis specialių priemonių. Pavyzdžiui, jei turite nedidelę arba vidutinio dydžio veją, kurioje daug samanų, patariama įsigyti aeratorių – skarifikatorių (https://toolsta.lt/pagrindinis/415-al-ko-combi-care-38-e-comfort-aeratorius-skarifikatorius.html).
Vejapjovė – būtinas įrenginys
Visų pirma, yra būtina investuoti į gerą vejapjovę. Galima rinktis iš daugybę skirtingų charakteristikų turinčių įrenginių. Jei turite didelę veją, patariama įsigyti benzininę vejapjovę. Vidutinio dydžio ir mažą veją galima prižiūrėti su elektrine vejapjove. Jeigu nebijote fizinio darbo, mažesnėms teritorijoms galite išbandyti mechaninę vejapjovę.
Jei norite vejos su juostomis, rinkitės vejapjovę su voleliu. Per trumpai nupjovus veją, juostos tampa sunkiai įžiūrimos. Negana to, tai skatina piktžolių ir samanų augimą.
Mulčiavimo funkciją turinčios vejapjovės žolę supjausto į smulkius gabalėlius, kuriuos išbarsto ant vejos ir kurie suyra, maitindami žolę. Išbarstymo funkcijos neturintys įrenginiai turėtų turėti surinkimo dėžę – taip po šienavimo neteks grėbti vejos.
Vejos barstytuvas – sėkloms bei trąšoms paskleisti
Vejos barstytuvai skirti žolės sėkloms, trąšoms ir piktžolių naikinimo granulėms tolygiai bei tiksliai paskleisti. Klasikiniai variantai geriausiai tinka didesnėms vejoms. Mažesniems plotams verčiau rinkitės rankinį modelį.
Geriausi vejos barstytuvai turi:
- Pneumatinius ratus, kad būtų galima įveikti nelygų reljefą;
- Dangčius nuo lietaus, kad galėtumėte dirbti bet kokiu oru;
- Reguliuojamas tiekimo kontrolės priemones, kuriomis galite nustatyti produkto koncentraciją.
Vejos aeratorius purenimui
Vejos aeratoriai naudojami drenažui pagerinti ir žolės šaknų augimui skatinti. Pats vejos aeravimas – tai vejos purenimas tuščiaviduriais noragėliais. Jais iš vejos pašalinami žolės ir dirvožemio gniužulai – taip padaromos skylės, kurios palengvina vandens užlietos vejos drenažą ir leidžia orui patekti prie šaknų, kad būtų skatinamas augimas.
Vejos aeratoriai ypač gali padėti, jei turite smėlingą arba molingą dirvožemį. Geriausia aeruoti yra du kartus per metus – pavasarį bei rudenį. Aukščiausios kokybės aeratoriai – čia.
Vejos grėblys – tvarkai sode
Vejos grėbliai naudojami lapams grėbti, žolei ir samanoms šalinti bei dirvai aeruoti. Jie turi smulkius dantukus, todėl yra švelnūs, tačiau vis tiek pakankamai veiksmingi nenaujai vejai. Jeigu turite didelę veją, apsvarstykite galimybę įsigyti elektrinį grėblį.
Geriausi vejos grėbliai turi:
- Lengvo plastiko, anglinio plieno arba aliuminio galvutes;
- Reguliuojamo skersmens galvutės, kad tiktų bet kokiai erdvei;
- Pilno arba pusės dydžio galvutes. Jei grėbliai naudojami ankštose vietose, rinkitės pusės dydžio;
- Anglinio plieno arba uosio medienos kotus;
- Minkštą rankeną, kad būtų patogu laikyti.
Aeratoriai – skarifikatoriai: 2 funkcijos
Aeratoriai – skarifikatoriai atlieka 2 funkcijas vienu metu. Su šiuo įrenginiu nereikia aerifikuoti bei skarifikuoti per 2 kartus – užteks vieno.
Geriausi aeratoriai – skarifikatoriai (https://toolsta.lt/aeratoriai/105-guede-gv-4001-b-aeratorius-skarifikatorius.html) turi:
- Patikimus benzininius variklius (idealu keturtakčius);
- Kelių lygių aukščio reguliavimą;
- Apsaugą nuo tepalų trūkumo;
- Didelės talpos surinkimo krepšį;
- Ergonomiškas rankenas ir didelius ratukus su guoliais.
Žolės žirklės sudėtingoms vietoms
Žolės žirklės skirtos žolei pjauti, ypač sunkiai prieinamose vietose, bei vejos kraštams tvarkyti. Jos padeda nupjauti žolę aplink medžių kelmus arba nelygiose vietose.
Geriausios žolės žirklės turi:
- Grūdinto plieno ašmenis, kurie užtikrina tvirtumą;
- Ergonomiškas rankenas;
- Besisukančią galvutę, kuri leidžia pjauti ir horizontaliai, ir vertikaliai;
- Trumpas arba ilgas rankenas. Pastarosios puikiai tinka pjauti esant vertikalioje padėtyje.
Vejos volas dirvožemiui išlyginti
Vejos volai skirti dirvožemiui išlyginti prieš sėjant žolės sėklas arba klojant velėną. Jie taip pat sutvarko šalnų pakeltas velėnos vietas.
Geriausi vejos volai turi:
Plastikines rankenas;
Metalinius būgnus. Būgnų pločiai skiriasi – reikėtų žiūrėti, kad atitiktų vejos plotą.
Elektriniai aeratoriai
Vejos aeravimo darbus itin palengvina elektriniai aeratoriai (https://toolsta.lt/aeratoriai/863-guede-gv-1700-e-elektrinis-aeratorius.html). Jie pašalina senas šaknis, samanas bei kitas organines šiukšles. Aeratoriai supjausto kupstus ir padaro dirvožemyje skylutes, kad veja gautų daugiau deguonies.
Geriausi elektriniai aeratoriai turi:
- Galingus variklius;
- Atitinkamą aeravimo plotį;
- Kelių lygių reguliuojamą aeravimo aukštį;
- Velenas su keliais dvigubais peiliais;
- Didelės talpos surinkimo krepšį;
- Saugos jungiklį;
- Sulankstomą rankeną.
Jeigu trokštate gražios vejos, teks apsirūpinti reikalingais įrankiais. Vejapjovė, aeratoriai – skarifikatoriai, vejos volai, žolės žirklės, vejos barstytuvai bei vėjos grėbliai – šios priemonės palengvins darbą ir užtikrins nepriekaištingą rezultatą.