Kokias klaidas darome gaudydami graužikus?

 Kokias klaidas darome gaudydami graužikus?

Jei namuose išvystumėte bėgiojančią pelę ar žiurkę, kokių veiksmų imtumėtės? Daugelis nedelsdami važiuotų į artimiausią prekybos centrą įsigyti nuodų ar spąstų, likę atsakymo, kaip pagauti graužiką, ieškotų paieškos sistemoje. Ar tikrai peles atbaido pipirmėčių aliejus? Kur dėti pagautą pelę? Kokias klaidas darome, bandydami pagauti graužiką?

1.Klaida – nuodus berti laisvai prieinamose vietose

Kenkėjų kontrolės ekspertų „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas teigia, jog gyventojai dažnai elgiasi neatsakingai –  naudoja nuodus gyvenamosiose patalpose: juos beria po spintelėmis, ant lentynų.

„Nuodai turi būti beriami tik graužikams pasiekiamose vietose, kitu atveju kyla grėsmė, kad užnuodyto jauko paragaus vaikai, augintiniai. Nuodai dažnai yra ryškios spalvos, kvapas primena saldainius. Tikėtina, kad vaikas, išvydęs pastiles, jas pakels nuo grindų ir suvalgys. Tokia degustacija gali virsti tragedija. Be to, graužikai, paėdę nuodų, nugaišta po 3-5 dienų, vadinasi, tas dienas jie vis dar laksto po namus“, – pasakoja biologas.

2. Klaida – neskaičiuoti nuodų kiekio

Gyventojai, patys naikinantys graužikus, neretai naudoja priemones netinkamai, t.y. per mažomis arba per didelėmis dozėmis, pasirenka graužikams nepatrauklią jų formą.

„Naikinti graužikus nuodais galima tik tada, kai išmanai graužikų biologiją, kitu atveju pasiekti efektyvumą gana sunku – prireiks kantrybės, laiko ir nemenkų finansinių investicijų. Manyti, kad kuo daugiau – tuo efektyviau, yra klaidinga. Pavyzdžiui, pelės ėda po truputį iki keliasdešimt kartų per dieną skirtingose patalpos vietose: užlipa ant darbo stalo – krimsteli bandelės, įlenda į spintelę – pagraužia riešutų, įsitaiso vaisių pintinėje – paskanauja obuolio. Todėl pirmiausiai reikia pasidomėti pelių, žiurkių įpročiais, rasti jų kelius ir tik tada imtis priemonių“, – pasakoja kenkėjų kontrolės ekspertas.

3. Klaida – įkišti į rozetę ultragarsinį aparatą ir tikėtis, kad pelė pabėgs

Neretai reklaminiuose tekstuose skelbiama, jog ultragarsas – efektyvi graužikų atbaidymo priemonė. Tačiau ekspertas teigia, jog naivu tikėtis, kad pelė ar žiurkė pabėgs nuo sklindančio ultragarso, ypač, jei graužikas yra alkanas.

„Tokie skelbimai iš tiesų sugundo ne vieną vartotoją – nusiperki prietaisą, įjungi į elektros lizdą ir po savaitės–trijų kenkėjai palieka namus. Iš tikrųjų daugybė mokslininkų tyrimų įrodė, jog ultragarsinės atbaidymo sistemos neveikia – galimybė kenkėjus atbaidyti ultragarsu egzistuoja tik teoriškai“, – mitą griauna L. Grigaliūnas.

4. Klaida – pagautą graužiką išmesti pro balkoną

Kenkėjų kontrolės ekspertas perspėja, kad nesvarbu, ar spąstais, ar lipnia priemone pagavote pelę, neišmeskite jos pro balkoną.

„Dažnai būna taip, kad lipnia priemone peles gaudantys gyventojai nubunda naktį nuo graužiko cypimo, šoka iš lovos ir pagauti išgąsčio bei nemalonaus garso, vaizdo, sviedžia pelę pro langą ar balkoną. Visų pirma, tai aplinkos tarša, be to, lauke gulinti pelė yra maistas kitiems gyvūnams, galintiems nuo graužiko užsikrėsti žmogaus gyvybei pavojingomis ligomis, ir jas toliau platinti“, – perspėja ekspertas.

5. Klaida – namus kvėpinti pipirmėčių aliejumi

Egzistuoja daugybė liaudies patarimų, kaip atbaidyti graužikus: barstyti pipirus tose vietose, kur buvo pasirodę graužikai, arba tarpeliuose galima prikaišioti medvilnės gabalėlių, suvilgytų pipirmėčių eteriniame aliejuje. Taip pat teigiama, kad atbaidyti kenkėjus padeda pipirmėtės, pasodintos vazonėliuose.

„Pipirmėtės tinkamos gaminti skanią arbatą, gardinti desertą, tačiau pelių iš namų neišprašys. Jei turite pakankamai kantrybės ir laiko, galite išmėginti natūralias priemones – bent jau namai pakvips įvairiais maloniais kvapais“, – pataria UAB „Dezinfa“ biologas.

6. Klaida – manyti, kad sugavus graužiką esate saugus

Namo šeimininkai, išnaikinę graužikus, lengviau atsidūsta, tačiau reikia imtis kitų veiksmų – dezinfekcijos ir prevencijos.

„Jei jau kelią į šiltus namus rado vieni graužikai, tikėtina, kad ras ir kiti, todėl reikia sandarinti plyšius, ventiliacijos angas, tarpus tarp kanalizacijos ir elektros sistemų. Labai svarbu namuose atlikti dezinfekciją – graužikai perneša salmoneliozę, trichineliozę, leptospirozę ir kt. ligas. Kartais tereikia pačiupinėti pelės ar žiurkės apšlapintą daiktą, kad užsikrėstumėte jų platinamomis ligomis. Patalpas reikia gerai išplauti, išpurkšti tinkamomis priemonėmis, prireikus apdoroti ozonu“, – rekomenduoja kenkėjų kontrolės ekspertas.

Dezinfa“ – kenkėjų kontrolės ekspertai

Bendrovė „Dezinfa“ – viena iš pirmųjų privačių įmonių Lietuvoje, profesionaliai užsiimančių kenkėjų kontrolės paslaugomis. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso stipriausiam kenkėjų kontrolės įmonių tinklui pasaulyje „Rentokil“. Kenkėjų kontrolės paslaugos teikiamos visoje Lietuvoje. Šiuo metu „Dezinfoje“ dirba per 80 kenkėjų kontrolės ekspertų. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt arba www.rentokil.co.uk.

 

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video