Kokią literatūrą skaitėme 2021 metais?

 Kokią literatūrą skaitėme 2021 metais?

Dovydas PASLAUSKAS     

2021-iesiems einant į pabaigą ir prasidedant naujiesiems metams, norisi įvertinti tai, kokie šie metai buvo Kėdainių Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos skaitytojams. Kurių knygų buvo perskaityta daugiausia? Kokie autoriai – populiariausi? Kokios naujovės įdiegtos per pastaruosius metus ir kokios skaitytojų dar laukia? Į šiuos bei kitus klausimus sutiko atsakyti Kėdainių M. Daukšos viešosios bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė.

M. Daukšos viešosios darbuotojai ir skaitytojai, V. Grigorjevienės teigimu, 2021 m. susidūrė su labai rimtu iššūkiu – knygų pakako, žurnalų taip pat, bet įgyvendinant Nacionalinės bibliotekos inicijuotą iš Europos regioninės plėtros fondo lėšų finansuojamą projektą „Modernaus elektroninio turinio išsaugojimas ir sklaida“ (METIS), strigo viskas – knygų paieška, išankstinis dokumentų rezervavimas, dokumentų išdavimas.

„Skaitytojus prašėme pakentėti, kol programa bus sutvarkyta ir visos skaitytojams teikiamos paslaugos vėl bus kokybiškos ir operatyvios. Šiuo metu, nuolat bendraujant su programos diegėjais, testuojant ir teikiant pastabas dėl atnaujinamos LIBIS programos atitikimo savivaldybių viešųjų bibliotekų bibliotekininkų ir skaitytojų poreikius, reikalai po truputį juda į priekį“, – informavo V. Grigorjevienė.

– Kokias knygas 2021 metais Kėdainių rajono gyventojai skaitė daugiausia kartų?

Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos direktorė Virginija Grigorjevienė./ Virginijos Rakevičės nuotr.

– Kadangi LIBIS programos Statistikos posistemis dar neveikia arba veikia labai nekorektiškai, negaliu konkrečiai pateikti statistinių duomenų, kiek kartų konkreti knyga pabuvojo skaitytojų rankose.

2021 m. viešojoje bibliotekoje suaugusiųjų skaitomiausių knygų penketuke: K. Sabaliauskaitės „Silva Rerum“ ir „Petro imperatorė“, D. Owens „Ten, kur gieda vėžiai“, J. Baltušio „Vietoj dienoraščio“, H. Morris „Aušvico tatuiruotojas“.

Kaimo struktūriniuose padaliniuose (filialuose) skaitytojai 2021 m. dažniausiai rinkosi L. J. Ross, K. Swan, K. S. White, H. Coben, N. Roberts, D. Chamberlain, L. Gardner,  R. Abbot,  J. Gardam, M. H. Clark, L. Riley ir kitų autorių knygas.

Filialuose skaitytojų pamėgtų knygų sąrašas labai panašus į miesto viešosios bibliotekos skaitomiausių knygų sąrašą: D. Owens „Ten kur gieda vėžiai“, K. Hannah  „Sugrįžimas į Aliaską“, K. Swan „Slaptoji įlanka“. 

„2021 m. tiek viešosios bibliotekos, tiek miesto struktūrinių padalinių skaitytojai dažniausiai rinkosi  K. Sabaliauskaitės, I. Buivydaitės, A. Bausienės, G. Viliūnės knygas. Vos tik pasirodęs, labai išpopuliarėjo S. Dirsytės istorinis romanas „Fata morgana“, populiari buvo ir J.Baltušio atsiminimų knyga „Vietoj dienoraščio“.

V. Grigorjevienė

– Kokios knygos buvo populiariausios lietuvių rašytojų, kokios – užsienio autorių?

– Jei skaitytoją sudomina vieno ar kito autoriaus knyga, jie ieško ir stengiasi perskaityti visas to autoriaus bibliotekoje esančias knygas.

Šiemet tiek viešosios bibliotekos, tiek filialų skaitytojai dažniausiai rinkosi  K. Sabaliauskaitės, I. Buivydaitės, A. Bausienės, G. Viliūnės knygas. Vos tik pasirodęs, labai išpopuliarėjo S. Dirsytės istorinis romanas „Fata morgana“, populiari buvo ir J. Baltušio atsiminimų knyga „Vietoj dienoraščio“.

Skaitomiausių užsienio šalių autorių sąrašas ilgesnis: L. Riley, J. Moyes, J. McNaught, H. Hannah, K. Swan, K. White, S. Montefiore, L. Jewell, L. Kleypas, M. Higgins Clark, A. Marsons, T. Gerritsen. J. Nesbo.

Kaimo padaliniuose skaitytojai rinkosi B. Buivydaitės, E. Maluko, E. Kalėdos, D. Kontenienės, V. Ažušilio ir kitas knygas. Nemažai susidomėjimo sulaukė naujoji „Lietuvos raudonoji knyga“.

Užsienio šalių autorių skaitomiausios knygos: Chimamanda Ngozi „Amerikana“, E. Bauermeister „Kvapų saugotojas“, L. J. Ross „Septyni tiltai“,  Dalton Trend „Berniukas nuryja visatą“, Robert Seethaler „Tabakininkas“, K. Swan „Žvaigždės virš Romos“, J. Gardam „Meilužis“ , D. Chamberlain „Didelis melas mažame mieste“ ir kitos.

– Kokios skaitomiausios knygos buvo tarp jaunimo?

– Tarp jaunimo populiarios šios knygos: Lowry L. „Siuntėjas“, Cass K.  „Vienintelė“, Russel R.R. „Prietrankos dienoraštis“.

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Viešojoje bibliotekoje besilankantis jaunimas nemažai laiko praleidžia prie psichologijos skyriaus, ieškodami atsakymų apie tarpusavio santykius, įvairias gyvenimiškas situacijas ir pan.

Vaikų ir jaunimo skyriuje skaitantis jaunimas dažniausiai rinkosi lietuvių autorių knygas: D. Opolskaitės „Užraktas“, K. Zylės „Sukeistas“, K. Gudonytės „Blogos mergaitės dienoraštis“, taip pat pamėgtas užsienio šalių autorių knygas: E. Lockhart „Melagiai“, M. Daughtry „Trys žingsniai iki tavęs“, M. Daughtry „Visą šį laiką“, E. Watt „Popierinė princesė“ ir, žinoma, visus į mokyklos programą įtrauktus literatūros kūrinius.

Visi šie autoriai ir jų knygos pamėgti ir kaimo filialuose skaitančio jaunimo.

– Ar 2021 metais išaugo knygų skaitomumas tarp moksleivių? O suaugusiųjų?

– Labai įvairiai. Vienuose struktūriniuose padaliniuose skaičius nežymiai išaugo, kituose sumažėjo. Konkrečią statistiką galėsiu pateikti po sausio 1-osios.

Tik noriu pasakyti apie bibliotekininkių pastebimą tendenciją – išaugo paauglių susidomėjimas knygomis, ypatingai naujienomis. Paaugliai ateina jau žinodami ko nori, turėdami naujų knygų sąrašus.

Lyginant su ankstesniais metais, pastebima tendencija, kad vis populiaresnė tampa šakinė (mokslinė /mokslo populiarioji) literatūra bei periodiniai leidiniai.

Skaitomiausių užsienio šalių autorių sąrašas ilgesnis: L. Riley, J. Moyes, J. McNaught, H. Hannah, K. Swan, K. White, S. Montefiore, L. Jewell, L. Kleypas, M. Higgins Clark, A. Marsons, T. Gerritsen. J. Nesbo“.

V. Grigorjevienė

– Ar knygų skaitymas 2021 metais lyginti su kitais metais apskirtai augo? O gal skaitoma vis mažiau?

– 2021 m. bibliotekų situacija buvo geresnė nei 2020 m. Nors nemažai mėnesių mes dirbome nekontaktiniu būdu: skaitytojai užsisakydavo knygas telefonu, elektroninėmis žinutėmis ar laiškais, o bibliotekininkas išnešdavo knygų rinkinėlius į vestibiulį arba į knygomatą, kuris tuo laikotarpiu labai pasiteisino.

Bet biblioteka dirbo visą laiką. Aišku, nekontaktinis aptarnavimas nepatrauklus, bet mūsų skaitytojai tokiu emociškai sunkiu laikotarpiu neliko be knygos. Todėl drįsčiau sakyti, kad 2021 m.  suaugusieji skaito panašiai, tik keičiasi knygų forma.

Į biblioteką ateina tie, kurie brangina tradicinę knygą. Jaunimas dažnai renkasi elektronines knygas arba naudojasi bibliotekos ar kitų įstaigų prenumeruojamomis duomenų bazėmis, kuriomis galima naudotis neateinant į biblioteką, o prisijungiant iš bet kurios skaitytojams patogios vietos.

– Kaip kito lankytojų skaičius bibliotekose atlaisvėjus karantinui? Ar skaitytojų padaugėjo ar sumažėjo?

– Atlaisvėjus karantinui skaitytojų padaugėjo, tačiau ne visi iki pandemijos bibliotekoje skaitę suaugę skaitytojai sugrįžo į biblioteką. Skaitytojai bibliotekose lankosi taip pat rečiau, apsilankymo metu pasirinkdami daugiau knygų. Trumpesnį laiką skiria knygų pasirinkimui, trumpiau užsibūna ir skaityklose.

Vaikų ir jaunimo skyriuje pastebima, jog skaitytojų ir lankytojų skaičius išaugo. Per karantiną buvo sumažėję lankytojų, nes Vaikų ir jaunimo skyriuje skaitytojai lankosi ne tik knygų skaityti, bet ir pasinaudoti kompiuteriais, išmaniuoju stalu, pažaisti stalo žaidimų, praleisti laisvalaikį, susitikti su draugais ar dėl kitų priežasčių.

Bet Vaikų ir jaunimo skyriui pradėjus kontaktiniu būdu aptarnauti skaitytojus, sugrįžo ne tik anksčiau besilankę skaitytojai, bet ir atėjo nemažas skaičius naujų.

– Kiek biblioteka tikisi gauti pinigų literatūrai ateinančiais metais? Kokias knygas įsigyti planuojate?

– Konkrečios sumos dar nežinome, bet tikimės, kad mūsų skaitytojai nebus nuskriausti. Stengsimės, kad skaitytojų pageidaujamos knygos, kuo greičiau pasiektų viešąją biblioteką ir struktūrinius padalinius. Be to, labai tikimės, kad 2022 m. bibliotekos katalogas veiks korektiškai ir skaitytojams reikiamas knygas iš vieno struktūrinio filialo pristatysime į kitą.

„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Knygų fondus papildys ir „Knygų Kalėdų“ metu bibliotekos geradarių ir rėmėjų padovanotos naujos paklausios knygos.  

– Kokių knygų skaitytojai tikisi? Galbūt prie kurių nors iš jų jau laukia norintieji jas perskaityti?

– Skaitytojai laukia naujų, dažniausiai užsienio autorių knygų. Pasirodžius naujoms knygoms, prie jų kuriam laikui susidaro eilės, kartais ir visai netrumpos.

Iki šiol turbūt ilgiausia eilė yra buvusi prie D. Owens romano „Ten, kur gieda vėžiai“ – eilėje laukė daugiau kaip 20 skaitytojų.  Šiuo metu daugiausiai skaitytojų laukia šių knygų: H. Yanagihara „Mažas gyvenimas“, S. Heptworth „Kaimynai“, M. Stepnova „Sodas“, M. Higgins Clark „Niekada nebūsiu tavo“.

Mažieji skaitytojai labai laukia naujų Tomo Dirgėlos knygų. Yra nemažai šio rašytojo fanų, kurie seka jo kūrybą ir laukia jo knygų. Ypač padidėjo susidomėjimas ir susidarė eilė skaityti šio rašytojo knygas po susitikimo su šiuo rašytoju.

John Green „Aliaskos beieškant“, Juno Dawson „Švari“ – šių knygų laukia nemaža jaunimo ir paauglių eilė.           

– Ką neįprasto pastebėjote per šiuos metus tarp skaitytojų? Gal labiau populiari tapo poezija? O gal  gamtinė, pažintinė, kelionių literatūra?

– 2021 metais pastebėjome, kad išaugo susidomėjimas šakine literatūra. Vis labiau populiarėja savęs pažinimo, tarpusavio santykius analizuojanti literatūra.

„Pastebėjome, kad 2021 metais išaugo susidomėjimas šakine literatūra. Vis labiau populiarėja savęs pažinimo, tarpusavio santykius analizuojanti literatūra. Populiarūs tikrų įvykių pagrindu sukurti romanai, biografinės knygos“.

V. Grigorjevienė

Populiarūs tikrų įvykių pagrindu sukurti romanai, biografinės knygos. Kelionių literatūra populiari buvo visuomet: vieni skaitė todėl, kad dėl vienų ar kitų priežasčių negalėjo keliauti, o norėjo susipažinti su įvairiomis šalimis, jų istorija, kultūra, papročiais ir panašiai.

Kiti, prieš vykdami į keliones, norėjo susipažinti arba daugiau sužinoti apie konkrečias šalis, susidaryti lankytinų objektų maršrutus.

Poezijos mylėtojų nėra daug. Ši tendencija pastebima metai iš metų.

– Kokias naujienas aptarnaujant skaitytojus pavyko įdiegti šiais metais?

– Kaip minėjau anksčiau, mūsų skaitytojai gali naudotis knygomato paslaugomis. Užsakytas knygas skaitytojas gali pasiimti bet kurią savaitės dieną, bet kuriuo metu.

Senjorams, sulaukusiems 75-erių metų amžiaus ir vyresniems, bei turintiems judėjimo negalią du kartus per mėnesį (ketvirtadieniais) bibliotekos autobusėliu bibliotekininkas gali pristatyti užsisakytas knygas ir pasiimti perskaitytas. Bet pandeminė situacija žmones padarė labai atsargius. Ši paslauga neprigijo. Todėl bibliotekininkės neša neįgaliesiems knygas į namus, kaip ir nešė anksčiau.

Kaimo filialų bibliotekininkės pastebi, kad skaitytojai taip pat tapo atsargūs ir rečiau prašo knygas atnešti į namus.

Filialus aprūpinus išmaniaisiais televizoriais bei multimedija, išsiplėtė renginių formos. Televizorių ekranuose mirga bibliotekininkių parengtos virtualios parodos, lankytojų darbų parodos. Ši įranga naudojama edukacinių užsiėmimų metu, žiūrimi filmai, koncertų įrašai, nuotolinės konferencijos. 

2021 m. prisitaikant prie situacijos, valstybinių švenčių paminėjimui, bibliotekos paslaugų viešinimui buvo kuriami vaidybiniai filmukai: „Suledėję ašarų lašeliai: iš atminties archyvo“. (Gedulo ir vilties dienai), „Milisandros ir Kornelijaus nuotykiai bibliotekoje“ (Nacionalinei Lietuvos bibliotekų savaitei 2021), „Apkabinsiu aš Lietuvą žodžių skambėjimu“ (Kovo 11-ajai – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai), „Vasario 16-oji. Valstybingumo atkūrimas Kėdainiuose“. Visus juos galima peržiūrėti adresu https://www.kedainiai.rvb.lt/vaizdo-irasai/.

– Kokių naujienų iš bibliotekų galima tikėtis ateinančiais 2022-aisiais metais?

– Labai tikimės, kad 2022-ieji bibliotekos bendruomenei padovanos daug naujų knygų, periodinių leidinių, įdomių susitikimų su rašytojais, dailininkais,  ir t. t.

O jei rimtai, atsižvelgdami į skaitytojų poreikius, stengsimės plėsti paslaugų spektrą, gerinti jų kokybę. Didesnį dėmesį skirsime kitokį įgalumą turintiems kėdainiečiams, į pagalbą pasitelkiant bibliotekos garso įrašų studiją, skatinsime bendradarbiavimą tarp skirtingų kartų skaitytojų: anūkai – seneliai ir panašiai. Visų planų negaliu atskleisti, nes gali po to neišsipildyti…

Artėjančių šv. Kalėdų ir Naujųjų metų proga visiems skaitytojams, bibliotekos rėmėjams ir bičiuliams, būsimiesiems bibliotekos skaitytojams linkiu prasmingų darbų, naujų idėjų, o jų įgyvendinimui į pagalbą pasitelkti biblioteką.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content