Knyga „Kaip mąsto pasaulis“ – viso pasaulio filosofija vienoje knygoje

 Knyga „Kaip mąsto pasaulis“ – viso pasaulio filosofija vienoje knygoje

Rūta Švedienė

Knyga stora ir gan sudėtinga. Joje filosofas J. Baggini kviečia pažinti ir suprasti įvairiausių pasaulio vietų filosofinę mintį, o kartu ir kultūrą bei gyvenseną. Plačiai auditorijai skirtos knygos autorius teigia, kad filosofija nėra tik abstraktus, nuo kasdienybės atsijęs mokslas. Mūsų kasdieniai pasirinkimai pagrįsti viena ar kita filosofine idėja.

Julian Baggini – britų filosofas, (Džulianas Badžinis) žurnalistas, parašęs daugiau nei 20 plačiajai visuomenei skirtų knygų apie filosofiją.

Be filosofijos, pagrindinės jo domėjimosi sritys bei knygų temos – tai ateizmas, sekuliarizmas ir nacionalinės tapatybės prigimtis. „Kaip  pasaulis“ mąsto neatsitiktinai gretinama su Yuvalio Noah Harari „Sapiens“.

Baggini siekia skaitytojui pateikti visa apimantį žmonijos filosofinės minties žemėlapį. Vienas
iš didžiųjų ir iki šiol nepaaiškintų žmonijos istorijos stebuklų yra tai, kad rašytinė filosofija visiškai atskirai klestėjo Kinijoje, Indijoje ir Senovės Graikijoje beveik tuo pačiu metu. Todėl autorius siekia praplėsti išsilavinimo ir supratimo ribas, pasakodamas ne tik apie Japonijos, Indijos, Kinijos, musulmoniškojo pasaulio filosofines sistemas, bet ir apie mažiau žinomą senųjų Afrikos ir Australijos gyventojų sakytinę filosofiją.

Baggini kelia klausimus: kodėl Vakaruose individualizmas suklestėjo daug labiau nei Rytuose? Kas lemia, kad sekuliarumas turi daug menkesnę įtaką islamo pasaulyje nei Europoje? Kaip Kinija priešinosi spaudimui dėl didesnės politinės laisvės?

Filosofija glaudžiai susijusi su kasdienybe. „Mums neretai tik atrodo, kad patys sugalvojome
sprendimą. Bet jei kas nors paprašo paaiškinti, kodėl taip pasirinkome, argumentuoti savo požiūrį, paaiškėja, kad iš tiesų renkamės iš kultūrinio repertuaro, kuris yra pagamintas kokioje nors filosofinėje virtuvėje.

Tos filosofinės virtuvės, filosofų atsakymų į mums svarbius klausimus pažinimas padaro kasdienius pasirinkimus ir mąstymą skaidresnius. J. Baggini knygoje „Kaip mąsto pasaulis“ ir siūlo pažinti skirtingų pasaulio šalių filosofines virtuves“, ‒ sako filosofas Kęstas Kirtiklis.

J. Baggini sako, kad mums naudinga pasižiūrėti į, atrodytų, labai tolimus mąstymo būdus, nes būtent jie padeda pamatyti dalykus kitu kampu.

Autorius knygoje pateikia daug gilių įžvalgų apie skirtingą įvairių regionų istorinę, geopolitinę ir kultūrinę situaciją, bet svarbiausia knygoje plėtojama mintis yra iš esmės humanistinė: turėdami didžiulį žinių bagažą apie tai, kaip mąsto kiti, mes žengiame pirmus žingsnius į geresnį savo pačių supratimą.

…lyginamoji filosofija turi tyrinėti ne sustingusius, akmenyje iškaltus muziejaus eksponatus, o dinamiškas sistemas. Teisingai suvoktos jos teikia įžvalgų ne tik apie dabartį ir praeitį, bet ir apie galimą ateitį.

Knygą išleido leidykla „Tyto alba“, vertėjas Leonas Judelevičius. Knygą rasite mūsų bibliotekoje.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content