Kiaulių maras nesitraukia

 Kiaulių maras nesitraukia

Afrikinis kiaulių maras iš Lietuvos nesitraukia – kiekvieną savaitę registruojami vis nauji šios ligos atvejai šernų populiacijoje. Atsižvelgus į situaciją mūsų šalyje, ligos plitimą laukinėje faunoje ir įvertinus riziką bei praėjusių metų patirtį, išplėsta kiaulių maro buferinė zona, į ją įtrauktas ir Kėdainių rajonas. Tai reiškia, kad kiaulių laikytojai, kurie nepaiso ar negali įgyvendinti biologinio saugumo reikalavimų, turi paskersti laikomas kiaules savo reikmėms iki rugsėjo 30 dienos. Už išskerstus gyvulius jie gali gauti ir piniginę išmoką.

Privalo paskersti

„Kėdainių valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad mūsų rajono kiaulių laikytojai, laikantys iki 100 kiaulių, kurių kiaulių ūkiai neatitinka Biologinio saugumo priemonių reikalavimų kiaulių laikymo vietose, ne vėliau kaip iki šių metų rugsėjo 30 dienos turi paskersti laikomas kiaules savo reikmėms kiaulių laikymo vietoje.

Taip pat privaloma pristatyti paskerstos kiaulės mėginius ištyrimui jų teritoriją prižiūrinčiam veterinarijos gydytojui, informuoti mūsų tarnybą ir tik nustačius, kad mėsa sveika, galima jos skerdieną naudoti savo reikmėms“, – paaiškino Kėdainių VMVT vyr. veterinarijos gydytojas-inspektorius Audrius Mikalauskas.

Gali gauti išmokas

Specialistas taip pat informavo, jog ūkininkai, kurie vykdys šiuos reikalavimus, galės pretenduoti į išmokas už ankstyvą kiaulių paskerdimą, tačiau pasinaudoję valstybės parama turės įsipareigoti dar metus laiko nelaikyti kiaulių.

„Be abejo, laiko dar yra. Ūkininkai gali ir kiaules spėti pasiauginti, jas tinkamai paskersti, atlikti visas būtinas procedūras ir dar gauti išmoką. Taigi šiuo atveju manome, kad kiaulių laikytojai tikrai nenukentės. O jei jau nori auginti, tuomet privalo laikytis griežčiausių Biologinio saugumo reikalavimų“, – patikslino vyr. veterinarijos gydytojas-inspektorius.

Kokie tie reikalavimai?

Norintys ir toliau auginti kiaules laikytojai turi įgyvendinti pagrindinius biologinio saugumo reikalavimus.

„Pagrindiniai reikalavimai yra registruoti kiaulių laikymo vietas ir būtinai kas ketvirtį deklaruoti jose laikomų kiaulių skaičių, nurodyti bandos atpažinimo numerį, o prieš išvežant kiaules iš laikymo vietos – įsegti į ausį dviejų dalių įsagą su bandos numeriu. Taip pat augintojai privalo įrengti veikiančius dezinfekcinius barjerus prie kiekvieno įėjimo į kiaulių tvartus, užpildytus veterinariniais biocidiniais produktais, bei aptverti patekimo į tvartą vietą. Įrengti vietą, tam tikrą patalpą, kurioje būtų galima persirengti, pakeisti drabužius ir avalynę prieš įeinant į tvartą. Negalima kiaulių šerti termiškai neapdorotomis žaliavomis, žaliąja mase. Ir vienas svarbiausių reikalavimų – nelaikyti kiaulių lauko garduose. Taip pat jokiu būdu neišleisti jų ten pasivaikščioti, kad ir minimaliam laikui. Išleisti iš tvarto – griežtai draudžiama“, – dėstė A. Mikalauskas.

Jei ketina įsigyti?

Vis dar pasitaiko atvejų, kad žmonės nori įsigyti ir auginti vieną ar keletą kiaulių, tačiau A. Mikalauskas pažymi, kad kiaulės turi būti perkamos oficialiai, legaliai, laikantis visų nustatytų procedūrų.

„Asmenys mūsų tarnybai turi pateikti laisvos formos prašymą, nurodant laikytojo asmens duomenis ir kiaulių laikymo vietos adresą. Gavę leidimą asmenys privalo laikytis biologinio saugumo reikalavimų. Kiaulė turi turėti dokumentus, veterinarinį pažymėjimą, turi būti išrašytas gyvulių gabenimo važtaraštis. Taip pat visos perkamos kiaulės turėtų būti paženklintos“, – paaiškino A. Mikalauskas.

Tiesa, Kėdainių VMVT specialistai pažymi, jog mūsų rajone asmenų, auginančių ar norinčių auginti kiaules savo reikmėms, lieka vis mažiau. Tokia pati tendencija pastebima ir visoje Lietuvoje.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video