Kelininkams aptikus šiurpų radinį, liudininkės prisiminimai užminė dar daugiau mįslių

 Kelininkams aptikus šiurpų radinį, liudininkės prisiminimai užminė dar daugiau mįslių

Kelio į Dotnuvą tvarkymo darbus vykdantys darbininkai prieš daugiau nei mėnesį, lapkričio 15-ąją, rado šiurpą keliantį radinį – Kėdainių rajono Ruminių kaimo šalikelėje jie atkasė trijų žmonių skeletus. Pirminiais duomenimis, du skeletai yra suaugusių žmonių, o vienas – vaiko. „Rinkos aikštei“ paviešinus kraupią istoriją, atsirado liudininkė, kuri teigė, kad vaikystėje būtent šioje vietoje matė ant karties užmautą žmogaus kaukolę, o jos senelis pasakojo apie šūvius, žmonių aimanas ir dejones.

Ėjo pas senelius

„Man buvo gal aštuoneri, gal dešimt metų. Aš iš gimtojo Mištautų kaimo ėjau Bogušiškių link, kur gyveno mano seneliai. Tiksliai negaliu net pasakyti, ko pas juos ėjau, bet pamenu, kad ėjau lyg kažko nunešti ar paimti. Žinote, ėjau kaip vaikas – iš lėto, užsukdama tai šen, tai ten. Viskas buvo labai įdomu. Pamenu kaip dabar – ėjau pasivaikščiodama pro Ruminių kaimą, ten, kur tuo metu kareiviai statė „betonkę“. Tuomet ten buvo daugybė pastatų, gyveno žmonės. Dabar ten plyni laukai. Ir staiga sustingau. Išvydau ant karties šalia statomos „betonkės“ užmautą žmogaus kaukolę. Man ir dabar akyse stovi ta kaukolė. Ir dar su dantimis!“ – pasakojo kraupius vaizdus prisiminusi tuo metu Kėdainių rajone gyvenusi dabar jau 64 metų Liuda Šimon.

Bėgo tekina

Moteris pasakojo tąkart iš pradžių apstulbusi, o po to pasileidusi tekina bėgti senelių sodybos link.

„Bėgau, kiek kojos neša. Labai išsigandau. Nubėgau ir viską papasakojau seneliams. Papasakojau, kad kaukolę mačiau, o senelis tik mostelėjo ranka ir pasakė, kad čia niekis, šiose vietovėse dar ir ne tokių dalykų galima pamatyti“, – vaikystės prisiminimais dalijosi L. Šimon.

Tuomet, pasak moters, senelis ją nuramino ir ši istorija kažkaip liko užmaršty…

„Aš apie tai daugiau niekada niekam nepasakojau. Ir kur ta kaukolė dingo taip pat nežinau, juk visai vaikas dar buvau“, – paaiškino moteris.

Išvydusi nuotrauką – nustėro

„Kai jūsų laikraštyje išvydau tą nuotrauką, būtent tą vietą, visai šalia „betonkės“, kur ištisai buvo supiltas smėlis… Tą, šalia Dotnuvos kelio… Man net kvapą užgniaužė. Aš supratau, kad gal aš ir mačiau tą, o gal ir ne tą kaukolę. Bet būtent toje pačioje vietoje. Kaukolė buvo keli metrai nuo „betonkės“. Tuo metu kariškiai statė tą „betonkę“ ir man buvo labai įdomu. Ten nuolat važiuodavo karinė technika. O „betonkę“ kareiviai statė todėl, kad būtų geresnis susisiekimas tarp aerodromo ir Keleriškiuose tuomet buvusios karinės bazės“, – pasakojo moteris.

Girdėjo aimanas

Šimon teigia, kad jos senelis patyrė dar baisesnių dalykų – jam teko girdėti žudomų, mirštančių žmonių aimanas, šaudymus.

„Senelis pasakojo, kad anksčiau, kai važiuodavo į Kėdainių turgų arba iš jo, dar senuoju Dotnuvos keliu, vedančiu šalia Daukšių kaimo, visada „zovada“ (kuo greičiau – aut. past.) su arklio traukiamu vežimu pro tas vietas stengdavosi pralėkti, mat negalėdavo klausyti šautuvų „tratinimo“ bei žmonių dejonių, aimanų, klyksmų, riksmų. Jis sakė, kad taip pliaukšteldavo arkliui botagu, kad tas kiek įmanoma greičiau pro tą vietą pravažiuodavo“, – kraupiais prisiminimais dalijosi žiaurių įvykių liudininkė.

Kaulai – šalikelėje

Priminsime, jog netikėtą radinį kelią Jonava–Šeduva tvarkantys bendrovės „Kauno tiltai“ darbuotojai aptiko prieš dvi savaites, apie 9 valandą, remontuodami kelkraštį. Šalikelėje rasti trijų žmonių skeletai. Du iš jų – suaugusių žmonių, o vienas – galimai mažamečio vaiko.

Naujausiais naujienų portalo www.rinkosaikste.lt duomenimis, skeletai kriminalinės policijos pareigūnų lapkričio 24 dieną (ketvirtadienį) buvo išvežti ekspertams į Vilnių. Ištyrus kaulus turėtų paaiškėti, kiek laiko jie čia pragulėjo, kokiu būdu žmonės mirė. Bus aiškinamasi, ar jie nebuvo nužudyti.

Vietiniai: „Tai – žydai“

Kalbinti aplinkinių kaimelių gyventojai kone visi sutartinai spėjo, kad tai greičiausiai prieš daugiau nei septynias dešimtis metų sušaudyti žydų tautybės žmonės. Greičiausiai į vieną duobę šalikelėje atgulusi šeima.

„Gal juos varė į Daukšius. Ten juk juos šaudė. Gal šitie nepakluso, gal ką, ir sušaudė net nepriėjusius žydų šaudymo vietos. Gali taip būti“, – kraipė galvą kalbintas vietos gyventojas, kurio šiurpą keliantys radiniai, atrodo, nenustebino.

2 076 žmonės

Istorikų duomenimis, prieš daugiau nei 70 metų Daukšių kaimo teritorijoje buvo išžudyti Kėdainių, Šėtos ir Žeimių žydai: 710 vyrų, 767 moterys ir 599 vaikai – iš viso 2 076 žmonės. Taip nacių ir jiems talkinusių lietuvių pastangomis buvo visiškai sunaikinta apie 300 metų Kėdainiuose gyvavusi gausi žydų bendruomenė, kuri devynioliktojo amžiaus pabaigoje sudarė net 61 procentą miesto gyventojų.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video