Skip to content

Kėdainiuose vienkartinė išmoka už naujagimį – viena iš mažiausių Lietuvoje

 Kėdainiuose vienkartinė išmoka už naujagimį – viena iš mažiausių Lietuvoje

Krašto politikai nusprendė, kad už kiekvieną kėdainiečių šeimoje gimusį vaiką bus mokama vienkartinė 200 eurų išmoka./BNS Kęstučio Vanago nuotr.

Krašto politikai nusprendė, kad už kiekvieną kėdainiečių šeimoje gimusį vaiką nuo šiol vietoj 100 eurų bus mokama 200 eurų vienkartinė išmoka. Ir nors tiek opozicija, tiek net kai kurie valdančiosios frakcijos atstovai buvo įsitikinę, kad tokią išmoką reikėtų ne tik gerokai didinti, bet pagaliau ir pradėti imti kompleksiškai spręsti drastiškai mažėjančio gimstamumo problemą, galiausiai tokioms pastaboms dauguma rajoną valdančių politikų liko kurti. Esą jei bus mokama didesnė išmoka, tai greičiausiai nepadės padidinti gimstamumo…

Siūlė apsvarstyti didesnės išmokos galimybę

Šiemet išmokoms naujagimiams savivaldybė yra numačiusi skirti 40 tūkst. eurų. Vis dėlto žvelgiant į tai, kokius pinigus siūlo kitos savivaldybės, akivaizdu, kad Kėdainiai velkasi sąrašo pabaigoje.

Štai Šilutės rajono savivaldybė, šeimoms, kurios susilaukia naujagimio, skiria papildomą vienkartinę paramą, siekiančią 550 eurų, Radviliškio rajono savivaldybė skiria visą 1 000 eurų, Trakų rajono savivaldybė skiria 400 eurų, jei bent vienas iš tėvų yra gyvenamosios vietos deklaravimą atlikęs šioje savivaldybėje. Druskininkų savivaldybė – 840 Eur už vieną vaiką, Alytaus rajono savivaldybė skiria 500 eurų, Jurbarko rajono savivaldybė – 560 eurų.

„Padidinti šią sumą šiuo metu jau per vėlu, nes akivaizdu, kad lėšų tam niekas neieškos. Mes su dviem šimtais eurų už naujagimį velkamės gale, programa visai nemotyvuojanti. Gal vis dėlto padarykime kokybiškai, turi būti programos ir projektai kažkur nukreipti, kur būtume stiprūs, o ne skirtume pinigus tam, kad vilktumėmės iš galo“, – rajono tarybos posėdyje svarstant pinigų skyrimo klausimą naujagimio susilauksiančioms šeimoms kalbėjo demokratas Paulius Aukštikalnis.

Šilutės rajono savivaldybė, šeimoms, kurios susilaukia naujagimio, skiria papildomą vienkartinę paramą, siekiančią 550 eurų, Radviliškio rajono savivaldybė skiria visą 1 000 eurų, Trakų rajono savivaldybė skiria 400 eurų, jei bent vienas iš tėvų yra gyvenamosios vietos deklaravimą atlikęs šioje savivaldybėje. Druskininkų savivaldybė – 840 Eur už vieną vaiką, Alytaus rajono savivaldybė skiria 500 eurų, Jurbarko rajono savivaldybė – 560 eurų.

Aut. past.

Jam antrino ir „Kėdainiai visų“ atstovė Indrė Saldytė Eigirdė, kuri sakė pati žmogiškai galvojanti, kad išmoka turėtų būti bent jau du kartus, o geriausia, net tris kartus didesnė. Politikė pasidžiaugė, kad išmoka apskritai yra, tačiau teigė mananti, kad ji yra stipriai per maža ir vylėsi, kad kitąmet bus grįžta prie šio klausimo.

Valdantieji: išmoka problemų neišspręs

Valdančiajai frakcijai priklausantis valstietis ir žaliasis Dalius Serafinas ragino pažvelgti į šį klausimą labiau kompleksiškai, bet teigė manantis, kad pinigai proveržio nepadarys.

„Esminio proveržio jis nepadarys. Dubajuje ar 50 tūkst. dolerių duoda už naujagimį, bet pabūkime Kėdainiuose, apsvarstykime tą klausimą iš visų pusių.

Tai turi būti ilgalaikė ne vienerių metų programa. Gimus vaikui yra ir visokių depresijos problemų, reikia paramos, reikia kompleksinės pagalbos. Apie tai turėtume pagalvoti“, –  sakė jis.

Liberalai taip pat kalbėjo apie tai, kad vienkartinė išmoka neišspręs demografinių problemų ir gimstamumo nepaskatins.

Išmoka bus skiriama tik tokiu atveju, jeigu vaiko gyvenamoji vieta bus deklaruota Kėdainių rajono savivaldybėje ir bent vieno iš vaiko tėvų gyvenamoji vieta deklaruota būtent Kėdainiuose. Vienas iš tėvų Kėdainiuose turi gyventi ne mažiau kaip 6 mėnesius iki vaiko gimimo.

Aut. past.

„Yra atlikta mokslinių tyrimų, kuriais buvo vertinama, kaip papildomas finansavimas veikia demografiją. Ir jie parodė, kad finansinis skatinimas labai menką įtaką daro demografinėms problemoms spręsti. Tą paketą, aišku, galim ruošti, bet vienas dalykas norėti, kitas – galėti. Kaip ten su finansais bus, sunku pasakyt“, – gana skeptiškai kalbėjo Saulius Grinkevičius.

Kas galės gauti išmoką?

Galiausiai valdančiųjų sprendimu nutarta, kad Kėdainiuose gimusių naujagimių šeimoms bus skiriama vienkartinė 200 eurų išmoka.

Išmoka bus skiriama tik tokiu atveju, jeigu vaiko gyvenamoji vieta bus deklaruota Kėdainių rajono savivaldybėje ir bent vieno iš vaiko tėvų gyvenamoji vieta deklaruota būtent Kėdainiuose. Vienas iš tėvų Kėdainiuose turi gyventi ne mažiau kaip 6 mėnesius iki vaiko gimimo.

Išmoka skiriama vaiko motinai arba tėvui, jeigu dėl jos kreipiamasi ne vėliau kaip per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo dienos.

Norint gauti vienkartinę išmoką vaikui, reikia kreiptis į seniūniją bei pateikti dokumentus – prašymą skirti išmoką ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Vaiko gimimo liudijimą bei deklaruotos gyvenamosios vietos pažymą savivaldybės administracija susiras pati iš valstybės ar žinybinių registrų bei valstybės informacinių sistemų.

Prašymą seniūnijai galima pateikti atsiuntus elektroniniu paštu arba atnešus dokumentus į pačią seniūniją.

Norint gauti vienkartinę išmoką vaikui, reikia kreiptis į seniūniją bei pateikti dokumentus – prašymą skirti išmoką ir asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą.

Aut. past.

Apie tai, ar išmoka jums skirta, bus pranešta ne vėliau kaip per penkias darbo dienas.

2025 metais tokioms išmokoms yra numatyta 40 tūkst. eurų.

Gimstamumas mažėja drastiškai

Toli gražu ne pirmi metai kaip Kėdainiuose mirtingumas gerokai lenkia gimstamumą. Deja deja, kiekvienais metais situacija darosi vis liūdnesnė.

Štai jei 2009 metais Kėdainiuose gimė 649 naujagimiai, o mirė 913 žmonių, tai 2019 metais gimė jau tik 320 naujagimių, o šią statistiką pagerino dar 122 užsienyje gimę kėdainiečių kūdikiai, tad nurodoma, kad čia iš viso esą tais metais gimė 442 naujagimiai, o mirė 765 asmenys.

2023 metų statistika verčia dar labiau susigūžti. 2023 metais Kėdainių rajone gimė 242 kūdikiai ir dar 47 – užsienyje, o mirė 709 kraštiečiai.

2025 metais tokioms išmokoms yra numatyta 40 tūkst. eurų.

Aut. past.

Laiko klausimas, kada Kėdainiuose gimusių naujagimių skaičius per metus jau nesieks nė šimto…

Nors politikai ir neigia, bet žmonės kalba, kad gimstamumo rodiklius mažina ir faktas, kad Kėdainiuose tiesiog nėra kur gimdyti – ligoninėje gimdymo skyrius uždarytas, tad ir tikimybė, kad mieste apsigyvens jaunos šeimos vien jau dėl to yra gerokai mažesnė.

O dabar girdint dar ir tai, kad ir kai kurie politikai vienkartines išmokas naujagimių susilaukusioms šeimoms vertina kaip esą neskatinančias gimdyti, atrodo, kad artimiausiu metu didesnio savivaldybės palaikymo jaunos šeimos Kėdainiuose nesulauks.

2 Komentarai

  • Na va, parašėt, kiek kitur, tai dabar visi ten sulėks pasi…daryt vaikų už 1000 .

  • Pinigai savivald.skiriami beveik vienodai,na kodel Trakai moka 400 o Druskininkai 840.kodel? O kur dingsta pinigai skirti vaikams.uz juos jug negali keliu remontuoti,na kur jie ? PAVOGTI AAR KAIP KITAIP ,,,,NUBLIZGINTI”” KEISTA !

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video