Kėdainiuose siaučia tuberkuliozė: būkite atsargūs

 Kėdainiuose siaučia tuberkuliozė: būkite atsargūs

NVSC nuotr.

Kėdainių rajone mirtingumas nuo tuberkuliozės šovė į viršų. Sergamumo kreivė šia pavojinga liga šoko aukštyn po COVID-19 pandemijos. Šios ligos atvejų padaugėjo ir kituose rajonuose, tačiau Kėdainiai pagal sergamumo skaičius, deja, yra vieni iš lyderiaujančių, nors dar nepasiekė blogiausių laikų – liūdniausia situacija dėl sergamumo tuberkulioze mūsų rajone buvo 2018-aisiais. Nepaisant to, džiaugtis neturime kuo, nes tiek sergamumas, tiek ir mirtingumas nuo tuberkuliozės Kėdainių rajone yra aukštesnis nei šalies vidurkis. Sergamumas šalies vidurkį čia viršija net 2,5 karto, nepaisant to, kad kasmet savivaldybė skiria nemažus pinigus šios ligos prevencijos, ankstyvosios diagnostikos, gydymo ir kontrolės programai.

Per pandemiją sergamumas neva sumažėjo

Kaip „Rinkos aikštei“ komentavo Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Agnė Ruzgutė, vadovaujantis Higienos instituto duomenimis, 2022 m. Kėdainių rajone fiksuoti 25 tuberkuliozės atvejai, iš kurių 23 nauji ir 2 recidyvai, t. y. buvusios ligos pasikartojimas, atkrytis.

„Atsižvelgiant į pastarųjų penkerių metų statistiką, iki 2022 m. sergamumo tuberkulioze tendencija buvo mažėjanti, didžiausias sergamumas tuberkulioze fiksuotas 2018 m. – 34 atvejai. 2022 m. sergamumas tuberkulioze ženkliai padidėjo (54,4 atvejai/100 tūkst. gyventojų) ir beveik 2,5 karto viršijo Lietuvos vidurkį – 22,1 atvejų/100 tūkst. gyventojų. Pastebima, jog prieš COVID-19 pandemiją sergamumas Kėdainių rajone buvo didelis, pandemijos metu sumažėjo (2021 m. 10 atvejų) ir po pandemijos vėl išaugo“, – duomenimis dalijosi biuro specialistė.

Tuberkuliozė yra grėsminga tiek vaikams, tiek suaugusiems./Asociatyvi Piqsels.com nuotr.

Mirė tik vyrai

Tuberkuliozė yra infekcinė liga, kuri tinkamai negydoma gali būti mirtina.

„2022 m. duomenimis, Kėdainių rajone nuo šios ligos mirė 4 asmenys. Tai didžiausias per pastaruosius penkerius metus fiksuotas mirties nuo tuberkuliozės atvejų skaičius. Pastebima, jog per pastarąjį 2018–2022 m. laikotarpį Kėdainių rajone mirė tik vyrai: jauniausias priklausė 35–39 m. amžiaus grupei, vyriausias – 75–79 m.

Daugiausia mirties atvejų fiksuota 60–64 m. amžiaus grupėje, – kalbėjo A. Ruzgutė. – Vertinant mirtingumą nuo tuberkuliozės 100 tūkst. gyventojų nacionaliniu lygmeniu, Kėdainių rajono rodiklis išlieka aukštas. Nors Lietuvoje mirtingumas nuo tuberkuliozės tolygiai mažėja, pastaruosius dvejus metus Kėdainių rajono rodiklis viršijo šalies vidurkį.“

Į šeimos gydytoją reikėtų kreiptis, jei iki 3 mėnesių užsitęsia neaiškios kilmės kosulys, šiek tiek padidėjusi kūno temperatūra (subfebrilus karščiavimas), prakaitavimas, svorio kritimas.

gyd. I. Širkienė

PSPC įgyvendina tuberkuliozės prevencijai ir gydymui skirtą programą

VšĮ Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) atstovė Asta Raicevičienė pažymėjo, kad Kėdainių PSPC vykdo „Kėdainių rajono tuberkuliozės prevencijos, ankstyvosios diagnostikos, gydymo ir kontrolės 2023–2027 m. programą“, finansuojamą rajono savivaldybės.

Jos teigimu, programa siekiama didinti tuberkuliozės profilaktikos, ankstyvosios diagnostikos, gydymo ir kontrolės Kėdainių rajono gyventojams efektyvumą, taikant integruotą bei kompleksinį problemų sprendimo modelį.

Įgyvendinant programą, užtikrinamas tarpinstitucinis bendradarbiavimas, teikiant DOTS (tiesiogiai stebimo trumpo gydymo kurso) paslaugas, skatinant vaikus ir rizikos grupių suaugusiuosius pasitikrinti sveikatą, integruojant savalaikį informavimą ir socialinę pagalbą rizikos grupėms priklausančių pacientų sistemingam patikrinimui, – aiškino A. Raicevičienė. – Įgyvendinus numatytus tikslus, bus patikrinti tuberkulino mėginiais visi Kėdainių rajono vaikai (pagal numatytą planą) bei pagal poreikį įtraukti į rizikos grupių sąrašą, atitinkamai sekama jų sveikatos būklė, todėl išaugs ankstyvos diagnostikos galimybės.

Integruojant socialinę pagalbą ir taikant atvejo vadybos modelius, rizikos grupių suaugusieji bus skatinami pasitikrinti sveikatą, tokiu būdu sumažės nenustatytų tuberkuliozės atvejų skaičius, didės tuberkuliozės kontrolės efektyvumas savivaldybėje.“

PSPC atstovės žiniomis, šiuo metu DOTS kabinete lankosi 3 asmenys.

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, taip pat svarbu periodiškai tikrintis sveikatą, laikytis asmens higienos rekomendacijų, vėdinti patalpas.

Aut. past.

Suserga ne visi užsikrėtusieji

Trumpai apie tai, kas yra tuberkuliozė, kėdainiečiams primena Kėdainių PSPC Pelėdnagių ambulatorijos šeimos gydytoja Irmina Širkienė.

„Tai infekcinė, dažniausiai plaučius pažeidžianti lėtinė liga, kurią sukelia tuberkuliozės mikobakterija, plintanti oro lašeliniu būdu – kalbant, juokiantis, kosint, čiaudint, spjaudant. Ore tuberkuliozės sukėlėjai priklausomai nuo aplinkos sąlygų gali išlikti kelias valandas, nevėdinamame, neplautame kambaryje – iki kelių mėnesių, o kai kuriais atvejais – iki kelerių metų. Tuberkuliozės mikobakterijomis užteršto oro įkvėpęs žmogus gali užsikrėsti. Svarbu pabrėžti, kad ne visi užsikrėtusieji suserga – jei imuninė sistema stipri, ji sugeba apsaugoti organizmą nuo ligos“, – atkreipė dėmesį gydytoja.

Anot jos, į šeimos gydytoją reikėtų kreiptis, jei iki 3 mėnesių užsitęsia neaiškios kilmės kosulys, šiek tiek padidėjusi kūno temperatūra (subfebrilus karščiavimas), prakaitavimas, svorio kritimas.

„Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, pagal LR Sveikatos apsaugos ministerijos tvarką atliekami tuberkulino mėginiai vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ir 7 metų amžiaus) ir rizikos grupių vaikams. Mūsų rajone Mantu testas (įodinis tuberkulino mėginys) atliekamas visiems vaikams. Šis testas apmokamas iš valstybės biudžeto lėšų“, – paaiškino I. Širkienė.

Daugėjo užsikrėtusių vaikų

Kėdainių PSPC Pediatrijos skyriaus vyresniosios slaugos specialistės, bendrosios praktikos slaugytojos Raimondos Pučėtienės teigimu, 2022 metais Kėdainių rajono vaikams buvo atliktas 979 tuberkulino mėginys, iš jų 100 vaikų buvo nustatytas teigiamas tuberkulino mėginys, 97 vaikai nusiųsti konsultuotis pas specialistą.

2021 metais buvo atlikti 887 tokie mėginiai, iš jų 59 vaikams nustatytas teigiamas tuberkulino mėginys, 52 – nusiųsti konsultuotis pas specialistą.

Tuberkuliozės mikobakterijomis užteršto oro įkvėpęs žmogus gali užsikrėsti. Svarbu pabrėžti, kad ne visi užsikrėtusieji suserga – jei imuninė sistema stipri, ji sugeba apsaugoti organizmą nuo ligos“

gyd. I. Širkienė

Kaip apsisaugoti?

Didžiausią reikšmę saugantis nuo tuberkuliozės turi žmogaus imuninė būklė, taip pat svarbu periodiškai tikrintis sveikatą, laikytis asmens higienos rekomendacijų, vėdinti patalpas.

Mikobakterijų platinimo tikimybė taip pat sumažėja, jei atvira infekcijos forma sergantis asmuo dėvi ir reguliariai keičia medicininę kaukę, laikosi kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo (vienkartine nosinaite prisidengia burną ir nosį), nespjaudo ant grindų, dažnai plauna rankas ir naudoja rankų antiseptiką.

Savivaldybė skiria tūkstančius

Kad tuberkuliozės plitimas Kėdainių rajone būtų suvaldytas, savivaldybė šios ligos prevencijos, ankstyvosios diagnostikos, gydymo ir kontrolės programai kasmet skiria tūkstančius eurų.

Vien tik 2017–2022 metais šiai programai įgyvendinti buvo skirta ir panaudota 47 tūkst. eurų Kėdainių rajono savivaldybės biudžeto lėšų: 2017 m. – 10 tūkst. eurų, 2018 m. – 7 tūkst. eurų, 2019 m. – 7 tūkst. eurų, 2020 m. – 7 tūkst. eurų, 2021 m. – 8 tūkst. eurų,  2022 m. – 8 tūkst. eurų.

Dabar šią programą nuspręsta finansuoti gerokai kukliau ir penkeriems metams skirta 13 tūkst. 800 eurų: 2023 m. – 1 tūkst. 800 eurų,  2024 m. – 3 tūkst. eurų,  2025 m. – 3 tūkst. eurų,  2026 m. – 3 tūkst. eurų,  2027 m. – 3 tūkst. eurų.

Tai, kad Kėdainiuose sergamumas tuberkulioze yra vienas iš didžiausių šalyje, panašu, veikiausiai byloja tai, kad šios ligos prevencijos programos neveikia taip, kaip turėtų veikti, arba yra kitos priežastys, dėl kurių tuberkuliozės plitimas šiame rajone yra vienas iš didžiausių.

Kodėl taip yra, ar savivaldybės skiriami pinigai šios ligos prevencijai yra panaudojami efektyviai, aiškinsimės vėlesnėse „Rinkos aikštės“ publikacijose. Sekite.

Rizikos grupės asmenys:

  • bendraujantys su sergančiais tuberkulioze;
  • dažnai sergantys viršutinių kvėpavimo takų ligomis;
  • sergantys lėtinėmis ligomis;
  • gydomi kortikosteroidais asmenys;
  • infekuoti žmogaus imunodeficito virusu arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;
  • vaikai iš socialinės rizikos šeimų;
  • gyvenantys sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;
  • migrantai.

3 Komentarai

  • Nežinau, ar tas buvimas atsargiu gali pagelbėti. Gal daugiau sąmoningumo pačių sergančių reikia, kad aplinkiniai būtų saugesni. Juolab, kad yra „aktyvios ir pasyvios“ formos, kada nešiotojas gali užkrėsti kitus arba ne. Profilaktikai ir darbui komisiją einant daromas plaučių rentgenas arba aktyvaus agento tyrimas iš kraujo. Bent mano ne specialisto supratimu papildomai neapsisaugosi, nebent žinosi, kad turi kontaktą su žmogumi, kuris serga. Bet čia jau jo sąmoningumo klausimas.

  • Atsimenu dar ant kalno buvusią ,,birkuliozinę“.Anuo metu tokius ligonius kone su milicija gaudė.O vieni iš jų ,,besigydant“ ligoninėje vynelį gerdavo.Tas pats būdavo ir tuose vadinamuose ,,akvariumuose“ su alchašais.Jei žmogus pats sau kenkia,tai kaip jį pagydysi?O džiova,kaip bevartytų oponentai,yra prastų gyvenimo sąlygų , blogo maitinimosi ir vargo liga.Skelbiami gerovės valstybės duomenys apie trečdalį nedavalgiusių šalies piliečių skaičių ir yra TBC grėsmės augimo rodiklis.

    • Sutinku dėl „gerovės“. Žinokit pagalvojau, kad jei man tektų rinktis, mokėti už vaistus ar pirkti batoną, turbūt nugalėtų batonas. Koks „tolkas“ iš to, kad mirsiu badu, bet užtat sveikas?

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video