Kėdainiuose ruošiasi mokyti vaikus su specialiaisiais poreikiais iš viso regiono

 Kėdainiuose ruošiasi mokyti vaikus su specialiaisiais poreikiais iš viso regiono

Anksčiau buvusi Kėdainių specialioji, dabar – „Spindulio“ mokykla sieks tapti regioniniu centru. Konkurencija yra labai didelė, tačiau kraštiečiai ryžtasi teikti paraišką./„Spindulio“ mokyklos nuotr.

Kiek už tai turės sumokėti kėdainiečiai, dar neaišku

Eglė KUKTIENĖ

Anksčiau buvusi Kėdainių specialioji, dabar – „Spindulio“ mokykla sieks tapti regioniniu centru, kur būtų mokomi specialiųjų poreikių turintys vaikai ne tik iš Kėdainių rajono. Iš viso šalyje turėtų atsirasti apie 10 tokių regioninių konsultacinių centrų. Konkurencija dėl to, kur įkurti tokius centrus, yra labai didelė, tačiau nepaisant to, kėdainiečiai ryžtasi teikti paraišką ir siekia, kad būtent Kėdainiuose atsirastų vienas iš tokių centrų. Tiesa, kol kas dar neaišku, kiek prie tokio centro išlaikymo turės prisidėti rajono savivaldybė, kai tokioje mokykloje mokysis ne tik kėdainiečių vaikai. Viliamasi, kad ministerijos sprendimas dėl tokio centro steigimo Kėdainiuose bus aiškus jau kitų metų pradžioje.

Kas tas regioninis centras?

Regioniniam centrui priskirtoje teritorijoje turi būti ugdoma ne mažiau kaip 20 000 mokinių pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio, pradinio, pagrindinio ir  vidurinio ugdymo programas. Priskirto regiono mokykloms konsultuoti Regioniniame centre steigiamos ne mažiau kaip 4 papildomos specialistų pareigybės.

Numatoma, kad regioninio centro veikla būtų finansuojama iš valstybės biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, savivaldybių biudžetų ir kitų finansavimo šaltinių.

Pagrindiniai regioninio centro uždaviniai būtų teikti konsultacijas, tobulinti mokyklų vadovų, pedagogų kompetencijas, skleisti įtraukiojo ugdymo organizavimo būdų, metodų, priemonių taikymo praktiką bei, be abejo, ir toliau ugdyti mokinius, reikalaujančius specialiojo ugdymo.

Pasak Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkės Nijolės Naujokienės, bėda, kad ministerija iki šiol neturi jokių atsakymų į tai, kiek savivaldybei kainuos išlaikyti tokį centrą./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Kiek reikės pinigų – neaišku

Nepaisant to, kad ministerija sakosi modernizuosianti tokių regioninių centrų infrastruktūrą, finansavimo naštos dalis kris ir ant savivaldybės pečių.

Bėda, kad ministerija iki šiol neturi jokių atsakymų į tai, kiek savivaldybei kainuos išlaikyti tokį centrą.

„Viskas suprantama, kai mokykla yra mūsų, kai ji vykdo rajono funkcijas ir praktiškai visi moksleiviai yra iš vieno rajono.

Apskritai, jei mūsų rajone bus regioninis centras, viena vertus, yra labai gerai, tačiau kas finansuos šį centrą, kuris tarnaus visam regionui?

Ir kokius mes prisiimame finansinius įsipareigojimus?“ – klausimus kėlė Švietimo ir kultūros komiteto pirmininkė Nijolė Naujokienė.

Švietimo skyriaus vedėja Vilma Dobrovolskienė teigė, kad prisidėti reikės ir savivaldybei ir kad kol kas nėra skaičiavimų, apie kokią pinigų sumą eina kalba.

Jeigu konkurencijos įveikti mokyklai nepavyks, ji liks dirbti, kaip dirbusi.

Aut. past.

Darbus jau vykdo

„Regioniniai centrai yra naujas švietimo sistemos darinys, kuris turės ir naujas užduotis.

„Spindulio“ mokykla ir dabar kai kurias funkcijas vykdė, bet geranoriškai, savo iniciatyva – tarkime, teikdavo konsultacijas. Tai niekada nebuvo privaloma, o tapus regioniniu centru, ši funkcija bus privaloma“, – sakė Švietimo skyriaus vedėja.

„Mes krašto mokykloms esame pasiūlę konsultacijas, tiems, kam reikia, kam aktualu. Su Labūnavos mokykla tokį konsultacijų projektą vykdome.

Iš kitų savivaldybių kai kurios mokyklos pas mus po du kartus per metus dar stažuotes turi, mes patys stažuojamės Latvijoje.

Turime sukaupę daug gerosios patirties ir jos nereikia laikyti uždarytos, reikia ja dalintis ir pasidalinti su mokyklomis, kurioms tai yra nauja, netikėta“, – sakė mokyklos direktorius Juozas Jančius.

Daugės etatų

Mokyklos direktorius Juozas Jančius sakė, jog mokyklai tapus regioniniu centru, jame galėtų atsirasti nuo 5 iki 8 naujų darbuotojų, tačiau kol kas dar iki galo šie skaičiai nėra aiškūs./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Mokyklos vadovas pridūrė, kad kalbama, jog mokyklai tapus regioniniu centru, jame galėtų atsirasti nuo 5 iki 8 naujų darbuotojų, tačiau kol kas dar iki galo šie skaičiai nėra aiškūs.

„Turėtų atsirasti naujų specialistų.

Problema yra tik ar tų specialistų atsiras. Ar ateis naujas psichologas, logopedas, socialinis darbuotojas?

Didžiausia problema rajone yra su psichologais. Šis klausimas mus tikrai neramina“, – neslėpė mokyklos vadovas.

Numatoma, kad regioninio centro veikla būtų finansuojama iš valstybės
biudžeto specialių tikslinių dotacijų savivaldybių biudžetams, savivaldybių
biudžetų ir kitų finansavimo šaltinių.

Aut. past.

Mokiniai nenukentės

Šiuo metu „Spindulio“ mokykloje ugdomi 89 specialiųjų poreikių turintys vaikai.

V. Dobrovolskienė sakė, kad šis skaičius regioniniam centrui būtų per didelis.

„Mes finansuosime šį centrą, dengsime lėšų trūkumą, prižiūrėsime jo turtą.

Vaikus turėsime priimti iš viso regiono, ar nenukentės mūsų krašto vaikai? Akivaizdu, kad poreikis yra gana didelis“, – klausimą iškėlė N. Naujokienė.

Tačiau panašu, kad krašto vaikai nenukentės – įtraukusis ugdymas lems, kad dalis vaikų išsibarstys po bendrojo lavinimo mokyklas.

„Aš nemanau, kad mūsų krašto vaikai liks be jiems reikalingų paslaugų.

Tie vaikai, kurie yra stipresni, išeitų iš mūsų į bendrojo ugdymo mokyklas. Skaičius, aišku, šiek tiek keistųsi. Tačiau nemanau, kad mūsų vaikai dėl to nukentės“, – sakė J. Jančius, tačiau pripažino, kad kaip ir kiekviename naujame dalyke, taip ir čia yra daug klausimų, nežinomųjų ir į viską žvelgiama su atsarga.

Kitais metais

Planuojama, kad jau kitų metų sausio–vasario mėnesiais paaiškės, ar Kėdainių „Spindulio“ mokykla taps regioniniu centru.

Jeigu konkurencijos įveikti mokyklai nepavyks, ji liks dirbti, kaip dirbusi.

„Mes dirbsime, kaip dirbame dabar pagal specialiosios mokyklos kryptį. Mažiau kaip 60 mokinių tikrai neturime, mokinių skaičius yra išaugęs.

Liktume prie savo įprastų darbų, sugalvosime gal ir kokių naujų paslaugų.

Šis bandymas tapti regioniniu centru mums patiems yra bandymas atrasti kažką naujo, pasitikrinti, ką darome gerai, kur esame stiprūs, o ką reikėtų ir dar labiau pastiprinti“, – kalbėjo J. Jančius.

7 Komentarai

  • 20000 mokiniu ir tik 4 nauji darbuotojai? Tai kiek iš tikro mokiniu turi būti tokiam centre?

    • Reikia baigti „gudručius“,kaip ir straipsnio autorius.

  • Uždarom ligoninę,knygyną kaip Šakiuose ir susivežam visus Lietuvos gudručius į rajoną.Na ir neužmirštam atidaryt dar kokias porą-trejetą parduotuvių.

  • prie Angirių tvenkinio dar atidarykim poilsio ir reabilitacijos centrą elgėbėtešnikams.Juk jie irgi pavargsta besikėzodami savuose paraduose.

  • Tikrai taip- jei dar kelias parduotuves Kėdainiuose atidarytų tai būtų fantastika, juk parduotuvių mūsų mieste taip “ TRŪKSTA „. O, kad ligoninė netoli uždarymo – tai nelabai „svarbu“- svarbu, kad yra daug parduotuvių.

  • Kacapų – dalbajobų komentarai nebestebina. Užaugę tokiam laike, kai SSSR žmonės su negalia neturėjo jokių teisių, jiems net į gatvę nebuvo galima išeiti. Dabar matome kaip tokie kacapai naikina civilius žmones Ukrainoje. Visiški antžmogiai.

    • Proto ubagas,Hitlerio bendravardi!

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video