Kėdainiuose gauta pranešimų apie galimai užminuotas švietimo įstaigas (DAR ATNAUJINTA)
Lietuvoje nuo pat ryto visos specialiųjų tarnybų pajėgos sukeltos ant kojų, mat vienas po kito gaunami pranešimai apie užminuotas švietimo įstaigas.
Šiandien nuo ankstyvo ryto per tris valandas Kauno policija gavo kelias dešimtis pranešimų apie galimai užminuotas švietimo įstaigas: mokyklas, darželius.
Penktadienį iki pietų Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje gauta 12 pranešimų apie galimai užminuotus darželius ir mokyklas. Kauno apskrities policija reaguoja į pranešimus, ji informuoja, kad atliekami patikrinimai, jokių sprogmenų nerasta.
Pirminiais duomenimis, į mokyklas siunčiami elektroniniai laiškai įvairiomis kalbomis, kuriuose grasinama įstaigas sulyginti su žeme. Neramumai tęsiasi visoje Lietuvoje. Policija prašo gyventojų nepanikuoti ir elgtis ramiai, stebėti oficialią viešą informaciją.
„Tikriname gautą informaciją, kol kas jokių sprogmenų ar kitų pavojingų objektų nerasta.
Prašome žmonių nepanikuoti, elgtis ramiai, vykdyti pareigūnų nurodymus. Iki 9 val. gauta jau daugiau nei 40 tokių pranešimų“, – informavo Kauno apskrities policija.
Kauno apskrityje gauti 106 pranešimai dėl galimai užminuotų ugdymo įstaigų:
55 – Kauno savivaldybė;
25 – Kauno rajonas;
13 – Kėdainių rajono savivaldybė;
8 – Jonavos rajono savivaldybė;
5 – Kaišiadorių rajono savivaldybė.
PAPILDYTA
VSD: tikėtina, kad pranešimai apie užminuotas mokyklas – tikslinga ir koordinuota ataka
Valstybės saugumo departamentas (VSD) teigia, kad Lietuvoje platinami pranešimai apie mokyklų ir darželių užminavimą yra koordinuota ataka, kuri vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva.
Policijos generalinis komisaras Renatas Požėla sako, kad penktadienį visoje Lietuvoje jau gauta 750 pranešimų apie neva užminuotus darželius ir mokyklas, pranešimai gaunami toliau, o jais siekiama kelti paniką.
„Kviečiu ir prašau nekelti panikos, nes, matyt, šitų dalykų iniciatorių pagrindinis tikslas būtent yra panikos kėlimas“, – spaudos konferencijoje sakė R. Požėla.
Įstaigos pačios kreipėsi į policiją, nes pranešimus rusų kalba apie užminavimą gaudavo į elektroninius paštus.
Panašūs incidentai šią savaitę vyko Latvijoje ir Estijoje.
„Valstybės saugumo departamento vertinimu, Lietuvoje, taip pat Latvijoje ir Estijoje, platinami grasinantys pranešimai ugdymo įstaigoms, tikėtina, yra tikslinga ir koordinuota ataka, vykdoma priešiškų valstybių iniciatyva“, – BNS sakė VSD atstovė spaudai Aurelija Vernickaitė.
„Melagingais pranešimais ir panašaus pobūdžio veiksmais siekiama kelti įtampą ir paniką visuomenėje, trikdyti ir destabilizuoti institucijų darbą, didinti nepasitikėjimą. Išaugus geopolitinei įtampai, Lietuva ir kitos Baltijos šalys yra nuolatiniai priešiškų valstybių informacinių-kibernetinių atakų taikiniai“, – teigė ji.
Pasak A. Vernickaitės, Lietuvoje terorizmo grėsmės lygis išlieka žemas.
VSD ragina piliečius išlikti ramiais ir nepasiduoti provokacijoms ir pabrėžia, jog bendradarbiauja su institucijomis tiriant ataką.
Nacionalinis krizių valdymo centras pranešė atidžiai stebintis situaciją, o ugdymo įstaigų darbuotojams rekomenduojantis esant galimybei apžiūrėti patalpas ir, neradus įtartinų objektų, tęsti ugdymo procesą bei laukti atvykstančių pareigūnų.
DAR PAPILDYTA
Paramos vaikams centro rekomendacijos, kaip elgtis suaugusiesiems, kilus panikai dėl pranešimų apie sprogmenis ugdymo įstaigose
Plintant grasinantiems pranešimams apie ugdymo įstaigose neva padėtus sprogmenis ir kilus panikai, svarbu nusiraminti patiems suaugusiems ir neužkrėsti savo nerimu vaikų. Paramos vaikams centro psichologai rekomenduoja, kaip reikėtų elgtis suaugusiems.
1. Išlikite, kiek įmanoma ramesni ir susikaupę. Prieš nusprendžiant ko nors imtis, svarbu fiziškai sustoti kelioms minutėms, įkvėpti oro, surikiuoti savo mintis, kiek įmanoma nuraminti jausmus ir tik tada imtis veiksmų, jeigu jie tikrai reikalingi.
2. Kaip nuraminti vaikus ir paauglius? Vaikai ir paaugliai šioje situacijoje gali būti sunerimę, išsigandę, pasimetę, bet kartu ir susidomėję, smalsūs, susikaupę, todėl svarbu neišgąsdinti jų dar labiau. Vaikams galima pasakyti: „Taip, darželis ar mokykla gavo grasinimų dėl galimų sprogmenų padėjimo, bet suaugusieji žinojo, kaip elgtis tokioje situacijoje, kad visi išliktume saugūs“.
3. Priminkite vaikams ir sau, kad Lietuvoje yra daug žmonių, kurie rūpinasi mūsų saugumu: „Patikimi ir rūpestingi policijos pareigūnai bei kitos institucijos padeda suvaldyti situaciją“. Svarbu vaikams ir paaugliams gražinti saugumo jausmą, tikėjimą, kad gėris laimi prieš blogį, nes gėriu rūpinasi daugiau patikimų ir draugiškų žmonių.
4. Jeigu vaikas ar paauglys dalyvavo evakuacijos veiksmuose, pagirkite, kad tinkamai reagavo: laikėsi taisyklių, girdėjo mokytojus, bendradarbiavo. Nepaisant to, jog galėjo būti neramu, stengėsi išlikti susikaupęs. Tokiu būdu parodysime vaikams, kad esant krizinėms situacijoms, jie turi gebėjimų ir žinių reaguoti. Ir taip sumažinsime jų bejėgiškumo jausmą.
5. Pasistenkite grįžti į įprastą rutiną. Susiplanuokite ramesnį vakarą, daugiau laiko praleiskite su vaikais. Jeigu jiems norisi pasikalbėti ar kyla klausimų apie šios dienos įvykius, atsakykite kuo ramiau, aiškiau ir jiems suprantama kalba.
6. Pasitarkite su Paramos vaikams centro psichologais „Tėvų linijoje“. Nemokamas numeris – 800 90 012. Konsultacijos teikiamos darbo dienomis 9.00-13.00 ir 17.00-21.00 val.
Plačiau apie incidentą – antradienio ,,Rinkos aikštėje“.
11 Komentarai
Mes gavome aštuonis,o Jonava tik du unabomberių įspėjimus.
O paskui sako, kad Jonava visur mus lenkia.
Kas cia buvo blt? Kodel nk nezinau. Mantai zemaruri kur tu vel garaze senius gvaltavoji??? Anuka ateini cia
Raminkites prasau Mantas mums istikimas jis juk komnatarus anoniminius ir postus rasydavo Kedainiu bedose. Jis musu šliapa yra šunytis nedapistas
Siupiu pypi ner kada nekniskit proto siupti toliau
Kas čia pas mus saviblėdoje darosi … Vieni vištgaidžiai. Anskčiau taip nebuvo, sakykit ką norit…
Ir tai moteris šiuos perlus papylė?
Nupušo ji ir tiek. Senatvės marazmai. Kolegėms rašinėja ir klausinėja ar atrodo stora ar ne. Nu tai ar ne debilė?
Uostykit rura visi, gerem, nes penktadienis
[…] Pirmadienį nuo ryto Kėdainių miesto ir rajono švietimo įstaigas lanko policijos pareigūnai. Mokyklos ir darželiai ir vėl gauna elektroninius laiškus, kuriuose grasinama susprogdinti įstaigas. […]
[…] praėjusio penktadienio iki šios savaitės vidurio Lietuvos įstaigos gavo tūkstančius elektroninių laiškų su netikrais grasinimais apie neva padėtus sprogmenis mokyklose, vaikų darželiuose, savivaldybių pastatuose, tokie […]