Kėdainių krematoriume – nauja paroda

 Kėdainių krematoriume – nauja paroda

Lietuvos krematoriumo nuotr.

Eglė KUKTIENĖ

Lietuvos krematoriumas Kėdainiuose tęsia savo ilgametę tradiciją savo patalpose rengti meno parodas. Prieš pat didžiąsias metų šventes krematoriume pasirodė nauja – menininko, tapytojo Algio Kariniausko – meno darbų paroda.

Nuolat

Kaip sakė Lietuvos krematoriumo Kėdainiuose administracijos vadovas Gražvydas Vaicieka, nuo pat 2013 metų, kai krematoriume įvyko pirmoji menininko Algimanto Patamsio paroda „Ugnies snaigės“, krematoriumas tęsia tradiciją ir kasmet surengia po keletą įvairių parodų.

„Parodas atnaujiname kas kelis mėnesius ar kas pusmetį. Tai tapo labai gražia tradicija, kuri žmonėms reiškia labai daug. Parodos krematoriume leidžia žmonėms bent kelioms akimirkoms pabėgti nuo juos ištikusio rūpesčio, nukreipti mintis, kiek atsipalaiduoti, permąstyti viską kiek kitoje šviesoje.

Galų gale tai kitokia erdvė pokalbiams su artimaisiais. Vieta, kurioje emocijos visai kitos, ir pokalbio temas lengviau sugalvoti tokias, kad nukreiptų liūdnas mintis“, – sakė pašnekovas.

Ne tik gedintieji

Vis dėlto parodos, kurios organizuojamos ne tik Kėdainiuose, bet ir atsisveikinimo namuose Kaune, yra toli gražu ne tik gedintiesiems.

Parodos yra atviros ir nemokamos visai visuomenei. Be abejonės, tiesiog laisvu laiku į parodą krematoriume ar laidojimo namuose ateiti pasiryžta tikrai ne kiekvienas meno mylėtojas.

„Ateinančių pasižiūrėti tiesiog parodos, o ne išlydėti artimąjį, nėra tiek daug. Kartais žmonių skaičius būna ir gerokai mažesnis, nei mes tikimės.

Ir vis dėlto visiškai normalu, kad į laidojimo namus ar krematoriumą ne visi nori eiti“, – sako G. Vaicieka.

Ir edukacijos

Jis pridūrė, kad Lietuvos krematoriume Kėdainiuose eksponuojamas parodas lankantys žmonės būna kviečiami ir nemokamai edukacijai po patį krematoriumą – mat, nors pats tokio tipo atsisveikinimo konceptas visuomenei yra suprantamas ir žinomas, vis dėlto procesai, kaip viskas vyksta, dažnam kelia daug klausimų. Krematoriumas laikosi atvirumo politikos ir su pagarba, tačiau atvirai pasakoja apie savo veiklą susidomėjusiems.

„Žmonės dažnai iš pradžių išsigąsta siūlymo, bijosi, jaučiasi neramūs, tačiau matosi, kad susidomėję. Vis dėlto ilgiau pakalbėjus jie supranta, koks yra tokios edukacijos tikslas – kad ji atneša ne tik žinių, bet ir tam tikrą nusiraminimą.

Dėl to pasikalbėjus dažnai tie, kurie atėjo tiesiog pamatyti parodos, vėliau visgi išreiškia norą ir dalyvauti nemokamoje edukacinėje programoje“, – sako pašnekovas.

Kaip sakė Lietuvos krematoriumo Kėdainiuose administracijos vadovas Gražvydas Vaicieka, nuo pat 2013 metų, kai krematoriume įvyko pirmoji menininko Algimanto Patamsio paroda „Ugnies snaigės“, krematoriumas tęsia tradiciją ir kasmet surengia po keletą įvairių parodų.

Aut. past.

Ir ieško, ir randa

G. Vaicieka sako, kad menininkų, kurie norėtų savo parodas eksponuoti krematoriume, kartais tenka ieškoti jiems patiems, o kartais patys menininkai juos susiranda, kartais jau eksponavusieji parodas krematoriumą, kaip tinkamą, nors ir kiek kitokią erdvę, rekomenduoja kitiems.

„Štai dabar iškabinta Algio Kariniausko paroda mus pasiekė per jo žmoną. Jos meno kūriniai kabėjo iki šiol, ir kalbantis su menininke kilo tokia idėja eksponuoti ir jos Anapilin iškeliavusio vyro darbus.

Neretai būna, kad menininkai mus rekomenduoja savo kolegoms arba mums pasako, su kuo galėtume susisiekti dėl meno kūrinių. Dažniausiai parodas organizuojame būtent taip – idėjos eina iš lūpų į lūpas“, – sako krematoriumo atstovas.

Gana laisvai

Žinoma, krematoriumo ar atsisveikinimo namų patalpos įpareigoja. Vis dėlto, sako G. Vaicieka, labai griežtų apribojimų parodų turiniui nėra.

„Be abejo, norime ir siekiame, kad parodos atitiktų etikos normas.

Nepriimtina būtų demonstruoti kažkokius meno kūrinius, kuriuose vaizduojamos priklausomybės, vulgarūs dalykai.

Vis dėlto su norinčiais kažką tokio eksponuoti ir nesusiduriame“, – sako pašnekovas.

Tačiau klausimų kartais kyla ir ne tik dėl akivaizdžiai krematoriume netinkamų eksponuoti kūrinių. Kartais suabejojama net ir dėl gerokai paprastesnių dalykų.

„Štai paskutinė mūsų paroda buvo tokia labai ryški. Daug spalvų, sodrių, abstrakcijos.

Ir mes tarpusavyje kalbėjomės, ir buvo suabejojusių, ar tikrai tinka tokios ryškios spalvos mūsų aplinkoje, kur viskas apie rimtį, susikaupimą, ramybę?

Tačiau pasitarėme ir nusprendėme, kad krematoriumas ir taip yra pilkas, industrinio stiliaus, o tokia paroda kaip tik gerai kontrastuos.

Maža to, vylėmės kad ryškiose ir šviesiose abstrakcijose gedintieji ir parodos lankytojai ras įdomių minčių apie gyvenimą, jo prasmę, į viską galės pažvelgti kiek kitu kampu“, – sakė krematoriumo atstovas.

APIE AUTORIŲ

ALGIS KARINIAUSKAS 1953 02 03–2009 07 20

Algis Kariniauskas gimė Vilniuje. 1978 m. baigė Vilniaus Dailės institutą (dabar Vilniaus Dailės akademija), kur Tapybos katedroje studijavo scenografiją ir tapybą. Tais pačiais metais pradėjo dirbti Kauno valstybinio muzikinio teatro vyriausiu dailininku. 1984–1991 m. Nacionalinio operos ir baleto teatro dailininkas statytojas. 1987–1990 m. Vilniaus dailės instituto dėstytojas (dabar Vilniaus Dailės akademija). 1990–2003 m. kūrybinis bendradarbiavimas su Kunstagentur P & S galerija, Vokietijoje. 1999–2009 m. Vilniaus dizaino ir Vilniaus kolegijos docentas.

Algis Kariniauskas surengė 22 personalines tapybos darbų parodas, sukūrė scenografiją ir kostiumus daugiau nei 30 pastatymų Lietuvos teatruose, Pasaulio lietuvių dainų šventėms, tarptautiniam folkloro festivaliui BALTICA ir kitiems renginiams. Dailininkas buvo daugelio parodų, simpoziumų ir plenerų dalyvis Lietuvoje ir užsienyje.

Algio Kariniausko darbų yra įsigiję Lietuvos ir užsienio muziejai, Lietuvos ambasada Danijoje, privatūs kolekcionieriai.

Akademikas A. Gaižutis sako, jog ,,šio autoriaus kūryba ypatinga savo psichologine įtampa, dramatizmu. Vaizdas plastiškas, kiekvieno žiūrovo individualiai suprantamas ir patrauklus“.

Algio Kariniausko darbuose juntamas filosofinis žvilgsnis į vaizduojamą temą, pvz., ,,Rojaus medis“, ,,Gyvūnėlis“, ,,Sūpuoklės“, ,,Svečių belaukiant“, ,,Kažkas ateina“ ir kt. Dailininko darbai pasižymi savitu spalviniu koloristiniu sprendimu.

Algis Kariniauskas nuo pat Vilniaus dailės instituto baigimo dirbo scenografijos ir tapybos srityse. Daug piešė, buvo aktyvus grupinių parodų, simpoziumų ir plenerų Lietuvoje ir užsienyje dalyvis. Dailininkas paliko daug kūrybinių darbų – tapybos, scenografijos eskizų, maketų, plakatų bei programų spektakliams, įvairių piešinių (gamtos stebėjimų, portretų, spektakliams paruošiamųjų piešinių).

3 Komentarai

  • O Kauno gatvės kapinėse suorganizuokime diskoteką.

  • Puikus komentaras ,10 balų.

  • Žirgulis nesugeba suirganizuoti parodų, niors patslpų turi dsug, Daugiakulturinis, Monkutes, stovi tušti, teisybe, kad Kedainiai merdeje, jau krematoriume parodos. Žiiauru kaip apleistas miestas,Šalin kaimieciu valdžią!

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video