Kėdainietis teisėjaus Tokijo olimpinių žaidynių bokso varžybose
Kėdainietis bokso treneris, teisėjas Gintaras Šniukšta sulaukė Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) kvietimo teisėjauti Tokijo olimpinių žaidynių bokso varžybose. Į Tokijo olimpines žaidynes TOK atrinko 36 teisėjus iš viso pasaulio.
„Apie 80 teisėjų buvo atrinkta teisėjauti Tokijo olimpinių žaidynių atrankos turnyruose įvairiuose žemynuose. Kadangi Europos zonos atrankos turnyre negalėjau teisėjauti, nes jame dalyvavo lietuviai, gavau kvietimus teisėjauti Amerikos, Afrikos ir Azijos atrankos turnyruose. Deja, dėl pandemijos buvo atšaukta Buenos Airėse turėjęs vykti Amerikos atrankos turnyras bei Uhane numatyta Azijos zonos atranka.
Teko teisėjauti tik Afrikos zonos atrankos varžybose Dakare. Ten sulaukiau TOK atstovų pagyrų už gerą teisėjavimą tiek ringe, tiek ir prie ringo. Todėl tikėjausi sulaukti kvietimo į Tokiją ir labai džiaugiuosi, kad darbas buvo įvertintas bei gavau oficialų kvietimą teisėjauti olimpinėse žaidynėse“, – sakė G. Šniukšta.
Teisėjavo visose svarbiausiose tarptautinėse varžybose
Tarptautinės bokso federacijos (AIBA) aukščiausią 3 žvaigždžių kategoriją turintis 55 metų G. Šniukšta pastaruoju metu teisėjavo visose svarbiausiose tarptautinėse varžybose – pasaulio, Europos ir Azijos suaugusiųjų čempionatuose, 2018 m. jaunimo olimpinėse žaidynėse Buenos Airėse ir daugiau negu dešimtyje Europos jaunimo ir jaunių čempionatuose.
Tai bus jau trečios vasaros olimpinės žaidynės iš eilės, kuriose bokso varžybose teisėjaus lietuvis. 2012 m. Londone ir 2016 m. Rio de Žaneire teisėjavo Kęstutis Bagdanavičius. Pirmuoju atstovu olimpinėse bokso varžybose tapo legendinis boksininkas, pirmasis Lietuvos olimpinis čempionas Danas Pozniakas, kuris teisėjavo 1980 m. Maskvos olimpinėse žaidynėse.
„Tarptautinėje arenoje Lietuvos teisėjai yra vertinami labai gerai. Vien tai, kad iš mažos šalies kviečia teisėjauti jau į trečias olimpines žaidynes iš eilės, daug ką pasako. Po skandalų, kilusių dėl teisėjavimo bokso varžybose, TOK labai įdėmiai rinkosi teisėjus į Tokiją ir įdėmiai analizavo mūsų darbą kiekvienose varžybose. Norint patekti į olimpines žaidynes reikėjo praeiti didžiulę atranką“, – tvirtina G. Šniukšta.
Prilygina olimpiniams čempionams
Olimpinėse žaidynėse teisėjausiantis G. Šniukšta su šypsena prisimena savo teisėjo karjeros pradžią, kurią paskatino kitas garsus bokso teisėjas, 2019 m. Europos žaidynėse teisėjavęs Vilmantas Bobinas.
„Naujų metų proga iš kolegos Vilmanto gavau neįprastą dovaną – baltas bokso teisėjo kelnes. Taip jis siekė mane paskatinti pradėti teisėjauti bokso varžybose. Neliko kito pasirinkimo, kaip tik išbandyti save teisėjo rolėje. Nuo pat pradžių neblogai sekėsi teisėjauti ir po truputį kilau karjeros laiptais. 2001 metais pradėjau teisėjauti, o po trejų metų išsilaikiau tarptautinę AIBA kategoriją. Europos čempionate debiutavau 2010 metais, kai vyko Europos jaunių čempionatas“, – prisimena G. Šniukšta.
Iki šiol yra patvirtinti tik trys teisėjai iš Lietuvos, kurie dirbs Tokijo olimpinėse žaidynėse. Be G. Šniukštos bokso varžybose, Tokijuje plaukimo varžybose teisėjaus Saulius Binevičius, o šaudymo iš lanko varžybose teisėjaus Ringa Baltrušaitė.
Beje, varžybų teisėjui, kaip ir sportininkui, dalyvavimas olimpiadoje – aukščiausias pasiekimas. Sporte olimpinių žaidynių teisėjų statusas yra prilyginamas olimpiniams čempionams.
Lietuvos bokso federacijos inf.