Kėdainiai iškėlė laisvės bures (FOTOGALERIJA)

 Kėdainiai iškėlė  laisvės bures (FOTOGALERIJA)

Agotos Spiečiūtės nuotr.

Agota Spiečiūtė

Šiandien, minint 34-ąsias Kovo 11-osios metines, Kėdainių miesto Didžiojoje gatvėje iškilo 18 trispalvių burių su skirtingais akcentais ar šūkiais. Tai – Kultūros cento sumanyta bendruomenę sujungianti meninė akcija „Laisvės vėjas“. Bures į paruoštus karkasus sunėrė 18 patriotiškumą aktyvinančių rajono kolektyvų.

Laisvės vėjas plaikstys rankomis pagamintas popierines bures

Tris dienas nuo 10 iki 18 valandos kraštiečiai kas dvi valandas registravosi ir rinkosi į M. Daukšos viešąją biblioteką. Kultūros centro darbuotojų padedami į paruoštus metalinius karkasus sukarpytas geltono, žalio ir raudono vatmano lapų juosteles savo rankomis sunėrė rajono mokyklų, darželių, nevyriausybinių organizacijų, kultūros įstaigų, verslo asociacijų ir kitų bendruomenių atstovai bei pavieniai kraštiečiai.

Tam buvo sunaudota apie 60 spalvoto vatmano lapų. Vidutiniškai vienoje komandoje dirbo po 5 žmones. Iš viso jie pagamino 18 maždaug 3,5 metro aukščio išlenktų ir į viršų platėjančių burių, kurios papuošė Didžiąją gatvę nuo jos pradžios šalia Šviesiosios gimnazijos iki pat senamiesčio tilto.

Burės vėjyje lengvai nesiplaikstys, nes yra pagamintos iš metalinio sodo tvoros karkaso ir pritvirtintos prie apšvietimo stulpų, tačiau vėjas, saulė ir lietus gali kiek suraityti vatmano popieriaus lapus, iš kurių sunertos burės, tačiau, pasak organizatorių, stipriai burėms nepakenks. Kaip tik užgrūdins ir leis joms natūraliai kiek banguoti.

Prieš apsispręsdami dėl tinkamiausių medžiagų, Kultūros centro specialistai atliko ir eksperimentus, todėl naujoji renginių režisierė Laura Bergaudienė, kuri buvo atsakinga už laisvės burių gamybos koordinavimą, drąsiai teigia, kad jos kurį laiką lauke išsilaikys puikiai džiugindamos mūsų akis ir subtiliai primindamos, kad iškovota laisvė turi būti priimta pirmiausia mūsų širdyse ir, jei reikės, darbais drąsiai apginta nuo vidaus ir išorės priešų.

Tęsiamos ir auginamos tradicijos

Kovo 11-oji 1990 metais neatėjo iš niekur, o buvo kelių kartų išsaugota slaptose širdžių skryniose. Dabar, saugodami atmintį, mes jau 34 metus su didele viltimi kuriame naują šiuolaikinę visuomenę. Kūrybiškų žmonių sumanytos ir kraštiečių rankomis padarytos meninės dekoracijos vis dažniau tampa tradicinių ir valstybinių švenčių akcentu, papuošia minėjimus ir koncertus. Jos užvaldo viešąsias erdves subtiliai primindamos, kad prisidėdami veiklomis mes stipriname savo krašto bendruomeniškumą.

Prieš trejus metus – 2022-aisiais – Didžiojoje gatvėje kėdainiečius pradžiugino keli tūkstančiai margaspalvių „Laisvės vėjo malūnėlių“ – 1990 m. kovo 11-osios ir valstybės atkūrimo bei augimo simbolių. Tuomet jie buvo mūsų šalies Trispalvės (geltonos, žalios ir raudonos) ir nuo karo kenčiančios Ukrainos vėliavos (geltonos ir mėlynos) spalvų. Juos taip pat pagamino susirinkę Kėdainių krašto žmonės.

Tai – ne pirmieji patriotiškus Kėdainių žmones suvienijantys renginiai rajone. Pirmą kartą 2010 metais kraštiečiai nuo vasario 16-osios iki kovo 11-osios Kėdainių krašto muziejaus Vinco Svirskio kryžių salėje vienas po kito kartu nuaudė 11 metrų trispalvę tautinę juostą, taip įprasmindami dvi Lietuvos valstybingumui svarbias datas. Tuomet akcija buvo skirta Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dvidešimtmečiui paminėti.

Kūrybiškų žmonių sumanytos ir kraštiečių rankomis padarytos meninės dekoracijos vis dažniau tampa tradicinių ir valstybinių švenčių akcentu, papuošia minėjimus ir koncertus.

Au.past.

Pasidžiaukime laisve

Kas šiandien, po sekmadienio, ilgai nemiegos, dar suspės į iškilmingą oficialų vėliavų pakėlimą prie rajono savivaldybės 11 valandą, kuris pastaruoju metu nebesulaukia didelio miestelėnų susidomėjimo.

Po jo, 12 valandą, bus aukojamos  šv. Mišios už Nepriklausomą Lietuvą ir Lietuvos nepriklausomybės akto signatarus Šv. Jurgio bažnyčioje. Po Mišių numatytas kamerinio choro „Ave Musica“ koncertas.

Norintys pasidžiaugti laisve 14.30 val. laukiami Kėdainių krašto muziejaus Vinco Svirskio kryžių salėje, kur vyks audiovizualinės instaliacijos pristatymas. Projekto „Skambantys raštai“ metu skambės Kauno kultūros centro sutartinių giedotojų grupės „Sasutalas“ atliekamos sutartinės, o šokio performansą atliks šiuolaikinio šokio studijos „Šokio namai“ šokėjai Ema Senkuvienė ir Adrian Carlo Bibiano. Dalyvaus ir projekto autorės – Aurėja Jucevičiūtė ir Agnietė Janušaitė-Vitkūnienė.

O dar ne visai vėlai vakare, 16 val., atvira širdimi atšvęskime svarbiausias savo pergales ir išsišėlkime šventiniame dainininkės ir dainų autorės GJan koncerte su gyvo garso grupe Didžiosios Rinkos aikštėje.

Nepamirškite – šventiniai Kovo 11-osios renginiai vyksta visame rajone, miestuose ir miesteliuose. 

1 Komentaras

  • Pergales prieš sovietu okupantus diena

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video