Kėdainiečiams veriasi Kinijos rinka (FOTOGALERIJA)

 Kėdainiečiams veriasi Kinijos rinka (FOTOGALERIJA)

Lietuvos grūdų augintojams duris atveria viena stambiausių pasaulio rinkų. Mūsų šalyje užaugintais javais susidomėjo gyventojų gausiausia valstybė – Kinija.

Šiuo metu Lietuvoje viešintys Kinijos Liaudies Respublikos Muitinės generalinės administracijos (GACC) atstovai siekia įvertinti eksportui ruošiamų lietuviškų kviečių fitosanitarinės kontrolės procedūras.

Praėjusią savaitę tolimosios šalies delegacija apsilankė ir Kėdainių rajono įmonėse. Užsieniečiai apžiūrėjo „Linas Agro“ įmonių grupei priklausančius UAB „Linas Agro“ Grūdų centro KŪB Kėdainių elevatorių, UAB „Dotnuva Baltic“ sėklų fabriką bei Labūnavos ŽŪB.

Svarbi rinka

Lietuvos ūkininkai kasmet užaugina milijonus tonų įvairių grūdinių kultūrų. Jų kiekio visiškai pakanka ne tik vidaus rinkos poreikiams patekinti, bet ir nemažą dalį produkcijos eksportuoti.

„Kinijos rinka pirmiausiai mums ir yra svarbi, nes esame maži. Lietuva nesuvartoja visų savo užaugintų grūdų. Mūsų ūkininkai kasmet užaugina apie 5–7 mln. tonų įvairių javų, tuo tarpu šalies viduje yra suvartojama vos 1,5–2 mln. tonų per metus. Suprantama, kažkiek jų lieka sėklai bei kitoms reikmėms, tačiau apie 4 mln. tonų esant normaliems metams tikrai galime kasmet eksportuoti. Kinija Lietuvai yra svarbi kaip ir bet kuri kita pasaulio rinka. Mes nuolat ieškome naujų rinkų, nes jos yra gana nepastovios – vienos atsidaro, kitos užsidaro. Tad kiekviena niša įdomi. O Kinijos rinka yra labai didelė – susiklosčius tinkamoms sąlygoms mes galime jiems pasiūlyti grūdų eksportui. Nors kinus kol kas labiausiai domina lietuviški kviečiai, tačiau ateityje, manau, galime pasiūlyti ir miežių, ir ankštinių kultūrų. Nors šiuo metu Kinijos rinka nėra itin patraukli pelno atžvilgiu, bent jau ne tiek, kad galvotume, jog kitur neeksportuosime, o vešime į Kiniją, tačiau, kaip ir minėjau, gali kartais taip susiklostyti, kad ši kryptis taps patraukli, tad papildoma rinka visada yra gerai. Šiais metais Kinija planuoja importuoti 4 mln. tonų grūdų ir apie 1 mln. žirnių. Jiems yra įdomus ir aktualus grūdų importas“, – teigia Grūdų perdirbėjų asociacijos vadovė Dalia Ruščiauskienė.

Stebėjo procesus

Kinijos delegacija savo vizitą Kėdainiuose pradėjo nuo apsilankymo Labūnavos ŽŪB, kur apžiūrėjo žiemkenčių pasėlius ir bendrovės sandėlių ūkį. Toliau kelionę tęsė apsilankydami UAB „Linas Agro“ Grūdų centro KŪB Kėdainių elevatoriuje. Svečiams buvo svarbu pamatyti, kaip vykdoma į jų šalį pateksiančių grūdų fitosanitarinė kontrolė visuose jos ruošimo realizacijai etapuose.

„Visam verslui yra labai svarbu turėti kuo daugiau klientų. Galimybė rinktis, kam parduoti, visada suteikia privalumų. Todėl milžiniška Kinijos rinka Kėdainių elevatoriui, UAB „Linas Agro“ Grūdų centro nariui, yra labai aktuali, nes mes savo supirktus javus realizuojame tiek vidaus, tiek užsienio rinkose. Džiaugiamės, kad svečių iš Kinijos vizitas praėjo labai sklandžiai. Jie neslėpė nesitikėję pamatyti tokios aukštos kokybės grūdų kontrolės, modernios laboratorijos bei kitų procesų. Ypač kinams patiko mūsų teikiamos grūdų kilmės atsekamumo galimybės. Taip pat užsieniečiams buvo aktualūs grūdų džiovinimo bei valymo, kenkėjų kontrolės procesai, kurie pas mus yra itin griežtai kontroliuojami ir fiksuojami“, – sako KŪB Kėdainių elevatorius direktorius Alvydas Ramanauskas. Jis taip pat pabrėžė, kad pas mus patenkančių grūdų kokybė pereina net penkių etapų kontrolę:

  1. grūdų kokybė nustatoma priėmimo iš augintojo metu;
  2. pakartotinai kokybė tiriama po džiovinimo ir valymo procesų;
  3. prieš atkrovimą, dar kartą tiriama kokybė ir atkraunami į uostą tik geros kokybės grūdai;
  4. uostas, priimdamas mūsų grūdus, taip pat visiškai ištiria kokybę;
  5. ir penktą kartą grūdai nepriklausomo survejerio tiriami prieš kraunant į laivą.

Taip mes galime garantuoti, kad pirkėjas gaus tikrai kokybišką produkciją.

Dėmesys modernizavimui

Kėdainių elevatorius yra vienas moderniausių šalyje, čia kasmet investuojama į modernizaciją bei kitų procesų optimizavimą.

„Kėdainių elevatoriuje telpa iki 30 tūkst. t įvairių grūdų, o mūsų metinė grūdų apyvarta siekia apie 80 tūkst. t. Superkame visų rūšių javus ir ankštines kultūras. Tam, kad galėtume išlikti konkurencingais bei išlaikytume rinkas šiemet, kaip ir kone kasmet, investavome į modernizaciją –  naują supirkimo sezoną pasitikome atnaujinę grūdų priėmimo ir laboratorinių tyrimų procesą. Dėl to šį kartą turėjome ženkliai spartesnį produkcijos priėmimo procesą, taip pat buvo minimalizuota žmogiškųjų klaidų tikimybė. Naujas investicijas jau planuojame ir kitiems metams“, – neslepia A. Ramanauskas.

Stambiausi gamintojai

Bendrovės „Dotnuva Baltic“ sėklų fabrike apsilankę kinai susipažino, kaip Lietuvoje ruošiama sėklinė medžiaga. Būdami didžiausi ir vieni moderniausių sėklų gamintojų Lietuvoje „Dotnuva Baltic“ sertifikuotomis javų sėklomis aprūpina nemažą dalį šalies ūkių.

„Kaip sėklų gamintojai, mes interesų Kinijoje neturime. Tačiau mielai sutikome priimti svečius, kurie domėjosi, kaip ir kokios sėklos pasiekia mūsų šalies ūkininkus, kurių produkciją ir siekiama eksportuoti į šią šalį. Dedame daug pastangų, kad ūkiai turėtų galimybę įsigyti augalų veisles, geriausiai tinkančias vietinėms klimato sąlygoms, vykdome itin kruopščią veislių atranką, užtikriname aukščiausius kokybės standartus, atitinkančius jų dauginimo bei paruošimo procesus. Todėl džiaugiamės, kad žemdirbiams pajutus ženklią kokybiškos sėklos įtaką derliaus kokybei sertifikuotų sėklų paklausa sparčiai auga“, – tvirtina UAB „Dotnuva Baltic“ Sėklininkystės skyriaus vadovas Sigitas Augas.

Investuoja kasmet

UAB „Dotnuva Baltic“ sėklų fabrikas taip pat didelį dėmesį skiria skirtingų gamybos procesų modernizavimui. Šiuo metu daugiau nei 20 tūkst. įvairių javų ir žolių sėklų pagaminantis fabrikas planuoja gamybos plėtrą.

„Kiekvienais metais investuojame į gamybos modernizavimą. Šiuo metu vykdome investicijas į žolių mišinių gamybos linijos atnaujinimą. Statome naujus mišinių maišymo įrenginius. Firmos „Damas“ įranga užtikrins itin tolygų jų išmaišymą.

Dar diegiame naujus pakavimo įrenginius, kurie mūsų darbuotojams palengvins darbą bei padidins jo našumą. Praėjusiais metais padidinome valymo našumą pastatydami naujas valymo mašinas, taip pat investavome į beicavimo efektyvumo didinimą, pakeitėme elevatoriaus transporterius, dabar jie visiškai nežaloja transportuojamų sėklų, jų kaušeliai plastikiniai, mažesnis judėjimo greitis. Tas ypač aktualu ruošiant ankštinių augalų sėklas, nes jos yra jautresnės skilimams ir kitiems mechaniniams sužalojimams. Kadangi auga sertifikuotų sėklų paklausa bei pardavimai, didėja ir mūsų gamybos apimtys, tad kitais metais planuojame plėsti sandėliavimo plotus“, – nenutrūkstamu įmonės atsinaujinimu rūpinasi S. Augas.

Kinijos GACC atstovai taip pat lankėsi ir kitose Šiaulių, Panevėžio, Kauno, Telšių ir Klaipėdos apskričių įmonėse, ten susipažino su grūdų saugojimu, fitosanitarinių reikalavimų užtikrinimu bei grūdų krova Klaipėdos jūrų uoste. Taip pat vyko susitikimai su valstybės institucijų ir socialinių partnerių, tiesiogiai susijusių su prekyba grūdais, atstovais. Sulaukus oficialių šio audito išvadų paaiškės, kaip greitai Kinijos rinka bus atverta lietuviškiems kviečiams.

[#gallery=1619#]

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video