Kėdainiai trečiajai pandemijos bangai pasiruošę
Pasauliui ruošiantis trečiajai COVID-19 bangai, vis garsiau apie tai kalbama ir Lietuvoje. Nedžiugina ir tai, jog aptikta dar viena nauja šio viruso atmaina – Pietų Afrikos Respublikos (PAR). Skelbiama, kad pirmasis šios atmainos atvejis užfiksuotas Kėdainiuose, o antras – Vilniuje.
Kėdainių rajono gyventojui ši nauja COVID-19 atmaina patvirtinta kovo 2 dieną. Šiuo metu asmuo yra pasveikęs. Kur jis galėjo užsikrėsti, nenustatyta. Į užsienį žmogus nebuvo išvykęs. Nuo susirgusio kėdainiškio užsikrėtė ir jo šeimos nariai, tačiau šiuo metu jie visi yra pasveikę.
Didžiausią grėsmę kelia tai, kad naujoji koronaviruso PAR atmaina labiau užkrečiama. Ja lengviau užsikrėsti gali net persirgę ir paskiepyti.
Nepaisant šių grėsmingų žinių, kol kas Kėdainiuose ramu – čia naujų susirgimų fiksuojama nedaug, o ligoninės COVID-19 skyriuje gydomi tik keli pacientai. Tačiau garsiai kalbėti apie tai ir džiaugtis bijoma, nes virusas plinta žaibišku greičiu.
Kėdainių ligoninės direktoriaus pavaduotoja medicinai Rita Kuodienė sako, kad nors ligoninėje likę vos keli koronavirusu sergantys pacientai, vis tik šio skyriaus kol kas uždaryti neketinama.
Sumažino lovų skaičių
„Esame gavę nurodymą nuo savaitės pradžios nebeguldyti COVID-19 sergančių pacientų. Mes šių nurodymų ir laikomės.
Kaip praėjusią, taip ir šią savaitę turime tris ligonius.
Planuojame, kad apie kovo 30 dieną turėtume būti „švarūs“, t. y. nebeturėti nė vieno koronavirusu sergančio žmogaus.
Bet kadangi Lietuvoje susirgimų skaičius vėl stipriai pakilo, nežinau, kokia bus situacija pas mus iki to laiko“, – nerimavo R. Kuodienė.
Anot ligoninės direktoriaus pavaduotojos, pagal projektą, sumažėjus atvejų skaičiui, buvo rekomenduota lovų skaičių sumažinti iki 15.
„Sumažinome. Toliau šalyje yra stebima situacija, nuo kurios priklausys ir tolimesnis skyriaus likimas.
Jeigu sergančiųjų skaičius nedidėtų, galbūt būtų planuojama jį uždaryti. Bet kol kas niekas neaišku, reikia laukti savaitės, kitos, kad būtų aiškiau“, – kalbėjo direktoriaus pavaduotoja.
Pacientai siunčiami į Jonavą
Pacientai, kuriems vis dėlto reikalingas stacionarus gydymas dėl susirgimo koronavirusu, pašnekovės teigimu, turėtų būti vežami į kitas ligonines.
„Nauji pacientai iš Raseinių ar mūsų rajono vežami į Jonavą arba iš Raseinių į Jurbarką, bet pas mus jie neguldomi.
Labai norime ir tikimės, jog pavyks greitai pasiekti, kad pas mus nebeliktų COVID-19 skyriaus ir galėtume teikti kitas paslaugas. Bet, kaip matote, jokių absoliučiai garantijų nėra“, – apgailestavo direktoriaus pavaduotoja.
Anot jos, tuo atveju, jei staiga vėl pradėtų daugėti COVID-19 užsikrėtusių pacientų, kuriems reikalingas stacionarus gydymas, lovų skaičius vėl būtų didinamas.
„Jei tik reikės ir gausime tokį nurodymą, taip ir bus.
Mes patys sprendimų nepriiminėjame: yra Lietuvos sveikatos universiteto Kauno klinikos, kurios organizuoja ligoninių darbą Kauno regione ir jie kas savaitę siunčia nurodymus, kaip turi būti – kiek kokioje ligoninėje mažinama, didinama – mes patys nesprendžiame“, – tvarką paaiškino R. Kuodienė.
[quote author=“R. Kuodienė“]Esame gavę nurodymą nuo savaitės pradžios nebeguldyti COVID-19 sergančių pacientų. Mes šių nurodymų ir laikomės. Kaip praėjusią, taip ir šią savaitę turime tris ligonius. Planuojame, kad apie kovo 30 dieną turėtume būti „švarūs“, t. y. nebeturėti nė vieno koronavirusu sergančio žmogaus.[/quote]
Testų atliekama nedaug
Kėdainių pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Audronė Rimkevičienė teigė, jog testų mobiliajame punkte pastarosiomis dienomis taip pat atliekama gana nedaug. Tačiau po staigiai šoktelėjusio susirgimų skaičiaus neaišku, kaip bus toliau.
„PGR testų (tų, kuriuos atliekame ne mes, o laboratorijos) atliekama skirtingai: pavyzdžiui, praėjusį ketvirtadienį, kovo 18 dieną, tebuvo vos 11, penktadienį, kovo 19 dieną, – 19, šeštadienį, kovo 20 dieną – 38, pirmadienį, kovo 22 dieną – 27 ir panašiai.
Skaičiai nėra dideli, bet šie testai atliekami tiems žmonėms, kurie turi kokių nors ligos simptomų, prieš gulantis į ligoninę, operacijas, gal dėl to jų yra tiek nedaug, – svarstė Kėdainių PSPC direktorė. – Atliekame ir greituosius antigenų testus, kurie yra diagnostiniai, t.y. pagal juos taip pat yra nustatomas COVID-19.
Juos pradėjome atlikinėti kovo 8 dieną. Jų kas dieną iki kovo 17 dienos būdavo nedaug – iki dvidešimties testų per dieną. Tačiau nuo kovo 17 dienos diagnostinių testų padaugėjo – kasdien jų atliekame iki keturiasdešimties.
Šis testas skirtas grupėms, kurios tikrinasi periodiškai. Manau, kad jų galėtų būti atliekama ir daugiau, bet nėra.“
Apie mobiliojo punkto uždarymą nesvarsto
Be mobiliojo punkto, COVID-19 testai atliekami ir karščiavimo klinikoje, kurioje, anot A. Rimkevičienės, pastaruoju metu apsilanko nedaug pacientų.
„Per visą praėjusią savaitę buvo 22 pacientai, iš kurių testai daryti tik penkiolikai. O teigiami COVID-19 atvejai nustatyti dviem asmenims“, – „Rinkos aikštei“ sakė PSPC direktorė.
Nors tiek mobiliojo punkto, tiek karščiavimo klinikos apkrova pastaruoju metu nėra didelė, vis tik, PSPC direktorės teigimu, apie vieno iš jų panaikinimą nėra svarstoma.
„Apie tai kalbėti negalima, kol yra teigiamų testų. Nors jų nėra labai daug, bet vis tiek yra.
O jeigu jų neišaiškinsime, jie nežinos, kad skleidžia virusą, tada gali labai greitai pašokti susirgusiųjų skaičius. Todėl šiuo metu tokia galimybė net nesvarstoma“, – užtikrino pašnekovė.
Ji taip pat pridūrė, jog mobiliajame punkte šiuo metu dirba dvi pamainos: „Viena pamaina atlieka PGR testus, t. y. kai mėginiai imami ir iš nosies, ir iš nosiaryklės, o kita – greitąjį testą, kurį daro vietoje ir per 15 minučių žmonės gauna atsakymus.
Mobilusis punktas dirba kasdien nuo 8.00 iki 16.00 valandos, šeštadienį ir sekmadienį nuo 8.00 iki 12.00 valandos.“
[quote author=“A. Kacevičius“]Pasiruošimas nebuvo nutrūkęs nuo pat praeitų metų pavasario, kai buvo įvesta nepaprastoji padėtis. Kiekvieną dieną sekame, stebime situaciją, informaciją, kuri skelbiama oficialiai. Jeigu matome, kad rezultatai pradeda blogėti, iš karto analizuojame, ieškome priežasčių ir galvojame, kaip sumažinti susirgimų skaičių ir viruso plitimą.[/quote]
Trečiajai bangai pasiruošę
Nors Kėdainių rajone kol kas ramu, tačiau Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius Arūnas Kacevičius, paklaustas, ar vyksta pasiruošimas galimai trečiajai koronaviruso pandemijos bangai, sakė: „Pasiruošimas nebuvo nutrūkęs nuo pat praeitų metų pavasario, kai buvo įvesta nepaprastoji padėtis.
Kiekvieną dieną sekame, stebime situaciją, informaciją, kuri skelbiama oficialiai.
Jeigu matome, kad rezultatai pradeda blogėti, iš karto analizuojame, ieškome priežasčių ir galvojame, kaip sumažinti susirgimų skaičių ir viruso plitimą.
Vyksta nenutrūkstamas procesas visus metus.
Kiekvieną dieną vyksta bent po vieną pasitarimą su savivaldybės gydytoja, per savaitę po keletą kartų telefonu kalbuosi tiek su Kėdainių PSPC, tiek ir su ligoninės vadovais – taigi procesas vyksta kiekvieną dieną.“
Išlaidų būtų mažiau
Administracijos direktorius sutiko, jog paskaičiuoti, kiek reikėtų pinigų atėjus trečiajai koronaviruso bangai, nėra lengva.
„Konkrečiai net neįmanoma suskaičiuoti, kiek reikės pinigų.
Kaip ir praėjusiais metais, esame pasiruošę visas mūsų įstaigas aprūpinti kaukėmis, dezinfekciniais skysčiais ir kitomis reikalingomis priemonėmis.
Daugiau tokių stambių pirkimų, kaip buvo praėjusiais metais – deguonies aparatai ar pan. – nei ligoninei, nei PSPC lyg ir nereikės, tai lėšų poreikis toks didelis, koks buvo pirmosios bangos metu, neturėtų būti.
Dabar jau turime metų patirtį, todėl daugmaž žinome, ko gali reikėti, skirtingai nei tai buvo pačioje pradžioje“, – sakė A. Kacevičius.
Jis dar kartą pabrėžė, jog priemonių ir įrangos yra pakankamai, tereikia bendro žmonių sąmoningumo ir susitelkimo.
„Kol kas situacija Kėdainiuose jau turbūt kokį mėnesį neblogėja, o pastaruoju metu netgi ėmė ir gerėti, kai tuo tarpu didžiojoje Lietuvos dalyje ji eina blogyn.
Bet jeigu ateitų trečioji banga, Kėdainiai, aišku, neliks ta sala, kurioje nebus susirgimų, ir tam tikrai nuolatos nuosekliai ruošiamės, o jeigu reikės kokių skubių sprendimų, mes juos priimsime. Tiek pirmoji, tiek antroji pandemijos banga parodė, kad mūsų priimti sprendimai buvo geri“, – užtikrintai kalbėjo Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktorius.