Kėdainių viešieji pirkimai stambių įmonių nedomina
Viešieji pirkimai neretai kelia daug aistrų ne tik valstybiniu, bet ir regioniniu mastu. Ne paslaptis, jog būna atvejų, kad jie vykdomi ne tik neskaidriai, bet ir gana slaptai, todėl natūralu, jog kyla įvairių, galbūt ne visada pagrįstų įtarimų.
„Rinkos aikštė“ pasidomėjo Kėdainių rajono savivaldybėje vykstančiais viešaisiais pirkimais, jų trukme ir kodėl kai kurie jų tęsiasi ne vienerius metus, o kartais galbūt ir visai neįvyksta. Paaiškėjo ir tai, kad mūsų rajone vykstantys viešieji pirkimai stambių įmonių net nedomina.
Neįvykę viešieji pirkimai
„Neįvykusių viešųjų pirkimų neturime.
Pasitaikė per praėjusius metus gal pora atvejų, kad iš pirmo karto paskelbus pirkimą pasiūlymų negavome, tačiau pakartotinai paskelbus tokius pirkimus, dalyvių atsirado ir pirkimo procedūros užbaigtos sutarčių sudarymu“, – taip apie ilgai trunkančias viešųjų pirkimų procedūras kalbėjo Kėdainių rajono savivaldybės Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja Virginija Vaičiulienė.
Vis tik peržvelgus Kėdainių rajono savivaldybėje vykstančius viešuosius pirkimus, į akis krenta tai, kad nuo 2019 metų rugpjūčio neatsiranda rangovų darbo projekto parengimui ir rangos darbams pagal projektą ,,Kėdainių krašto muziejaus kapitalinio remonto, Didžioji g.19, Kėdainiai, projektas“.
Kėdainių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Gintautas Muznikas šią situaciją aiškina taip: „Negalima sakyti, kad Kėdainių krašto muziejaus viešieji pirkimai yra ilgiausiai trunkantys, nes jokios pirkimo procedūros šiuo metu nevyksta.
Minėti viešieji pirkimai pagal procedūras truko mėnesį, buvo pateikti pasiūlymai. Tačiau pasiūlymų kaina viršijo pirkimo vertę ir visi jie buvo atmesti, o pirkimas nutrauktas.
Taigi, jis trumpas, tik tiek, kad neturime rezultato, nėra sutarties.
Už tokią sumą, kokią siūlo rangovai, mes negalime įpirkti paslaugos. Dėl to pats projektas bus skaidomas į dvi dalis – atskirai išorės ir vidaus darbams atlikti.“
Rajono savivaldybė jau kreipėsi į paramos skyrėjus ir su viena iš agentūrų derina, kad minėtus darbus būtų galima atlikti atskirai.
Kai bus suderintas projektas ir gautas patvirtinimas, kad projekte darbus galima išskirti į dvi atskiras dalis ir skelbti du konkursus, kad tokiu atveju projektas bus tikrai finansuojamas, tada vėl iš naujo bus skelbiamas pirkimas tik išorės darbams atlikti.
„Bet to negalima laikyti nesibaigiančiu pirkimu, nes jis šiuo metu paprasčiausiai nevyksta.
Ilgalaikis pirkimas yra tada, kai pradėtas ir nenutrauktas“, – patikslina G. Muznikas.
Neapsimoka dalyvauti
Paklaustas, kodėl apskritai viešieji pirkimai trunka gana ilgą laiką, administracijos direktoriaus pavaduotojas teigia, jog tai priklauso nuo objekto dydžio ir vertės.
„Viskas priklauso nuo to, koks rangovų užimtumas ir kuriuo metu skelbiami pirkimai – jeigu vasarą, kai visi turi darbų, statybinėms organizacijoms imtis palyginus mažų objektų neapsimoka, nebent būtų labai tinkama jų pirkimo vertė, o šiaip turėdami darbų paprasčiausiai statybininkai tuo neužsiima.
Jeigu pirkimas yra skelbiamas žiemą arba anksti pavasarį, kol dar nesusiformavęs metų užsakymų paketas, tada rangovų būna daugiau – viskas priklauso nuo objekto, nuo laiko ir kitų aplinkybių“, – paaiškino G. Muznikas.
[quote author=“G. Muznikas“]Negalima sakyti, kad Kėdainių krašto muziejaus viešieji pirkimai yra ilgiausiai trunkantys, nes jokios pirkimo procedūros šiuo metu nevyksta. Minėti viešieji pirkimai pagal procedūras truko mėnesį, buvo pateikti pasiūlymai. Tačiau jų kaina viršijo pirkimo vertę ir visi jie buvo atmesti, o pirkimas nutrauktas.[/quote]
Vienas iš ilgiausiai trukusių konkursų – dėl „Vaivorykštės“ tilto remonto
Kaip vieną iš ilgiau trukusių viešųjų pirkimų pavyzdžių, G. Muznikas pateikė rangos darbų paslaugų pirkimą taisyti prieš beveik dvejus metus vandalų sudegintą „Vaivorykštės“ pėsčiųjų tiltą.
„Dėl „Vaivorykštės“ tilto remonto skelbėme konkursą kelis kartus, nebuvo norinčių dirbti, todėl, kad „Kauno tiltai“ turėjo darbų – tai stato „Megos“ tiltą, tai dar kokį nors objektą – turi rimtesnių, geriau apmokamų darbų, todėl nedalyvauja mažesniuose.
O kadangi „Vaivorykštės“ tiltas yra sudėtingas statinys, reikalaujantis tam tikrų kvalifikacinių žinių bei turintis specifinių reikalavimų, atitinkamai ir rangovų pasiūla yra menka.
Bet kuriuo atveju praėjusių metų spalio mėnesį sutartis buvo sudaryta, darbai pradėti. Tiltu dabar galima eiti, o šiemet tie darbai bus pabaigti“, – užtikrino pavaduotojas.
Ne visada laimi mažiausia kaina
Anot G. Muzniko, ne visada viešuosius pirkimus laimi rangovai, pasiūlę mažiausią kainą.
„Viskas priklauso nuo pirkimo būdo ir pagal ką vertinami laimėtojai. Dažniausiai pasitaikantis vertinimas yra pagal kainą. Tačiau galimas ir pagal kainos bei kokybės santykį.
Į tokius pirkimus ne visada atsiranda kandidatų, nes juos įvertinti šiek tiek sunkiau – prasideda apeliacijos, konkurencija, vyksta ginčai.
Vertinimas pagal kainą ir kokybę – šiek tiek sudėtingesnis procesas, bet taip apsidraudžiame, kad neateis pats prasčiausias rangovas, kuris pasiūlė mažiausią kainą“, – sako pašnekovas.
Tiesa, jis taip pat pabrėžia, jog mažiausią kainą pasiūlęs rangovas nebūtinai darbus atlieka prasčiausiai: „Kartais rangovas, turėdamas pajėgumus, bazę vietoje, kur nereikia papildomų išlaidų, atitinkamai gali pasiūlyti ir mažesnę kainą.“
G. Muznikas neslepia, jog darbuose pasitaiko ir broko.
„Būna visko, kaip ir statybiniuose darbuose. Tačiau tada rangovai pagal sutartį yra įpareigoti juos sutvarkyti“, – teigia pavaduotojas.
[quote author=“V. Vaičiulienė“]Neįvykusių viešųjų pirkimų neturime. Pasitaikė per šiuos metus gal pora atvejų, kad iš pirmo karto paskelbus pirkimą pasiūlymų negavome, tačiau pakartotinai paskelbus tokius pirkimus, dalyvių atsirado ir pirkimo procedūros užbaigtos sutarčių sudarymu.[/quote]
Ginčai
G. Muznikas tikina, jog šiuo metu besitęsiančių ginčų dėl viešųjų pirkimų procedūrų nėra.
„Yra tik pavienės pretenzijos dėl pirkimų procedūrų. Tačiau ilgiausiai trukęs ginčas buvo dėl komunalinių atliekų surinkimo, kuris tęsėsi beveik metus.
Taigi, nuo praeitų metų rudens įsigaliojo sutartis su atliekų surinkimo įmone „Ekonovus“, kuri ir teiks šias paslaugas“, – sako pašnekovas.
Viešųjų pirkimų skyriaus vedėja V. Vaičiulienė patikslina: „Šiais metais dėl teisminių ginčų, kur galiausiai teismas nepakeitė Kėdainių rajono savivaldybės administracijos Viešųjų pirkimų komisijos priimtų sprendimų, ilgiausiai vyko komunalinių atliekų surinkimo Kėdainių rajono savivaldybės teritorijoje ir išvežimo paslaugų pirkimas.
Apie pirkimą buvo paskelbta 2020 m. vasario 19 dieną, o sutartis sudaryta 2020 m. rugsėjo 21 dieną.“
Prie skelbiamų viešųjų pirkimų nurodoma, jog jie yra tarptautiniai. Tačiau pasiteiravus, ar dažnai juos laimi užsienio įmonės, V. Vaičiulienė sako: „Rangovai iš užsienio nedalyvauja.
Pirkimų būdai nustatomi pagal numatomas pirkimų vertes.
Didelės vertės pirkimai visi būna tarptautiniai ir užsienio tiekėjai turi galimybę juose dalyvauti, tačiau kol kas jie tokiais mūsų konkursais nesusidomėjo.“
G. Muzniko nuomone, taip yra todėl, kad užsienio rangovams Kėdainių objektai yra per maži ir didelėms įmonėms nepelningi.