Kėdainių verslininkai neskuba dalinti nuolaidų didelėms šeimoms
Rugsėjį pradėtos dalintis Šeimos kortelės, užtikrinančios papildomas nuolaidas šeimoms, auginančioms tris ar daugiau vaikų bei šeimoms, auginančioms neįgalius vaikus, nepaisant jų amžiaus, Kėdainiuose nepopuliarios. Be to, šio krašto verslininkai taip pat neskuba tapti Šeimos kortelių projekto partneriais ir suteikti išskirtinių nuolaidų. Kol kas tai padarė tik viena Kėdainiuose veikianti kavinė. Prašymą prisijungti prie projekto pateikė ir kanceliarinių prekių parduotuvė. Kitų Kėdainių verslininkų prisijungti prie iniciatyvos, palengvinančios šeimoms gyvenimą, niekas iki šiol labai ir neragino bei tiesiogiai neprašė.
Prašo pagalbos
Kėdainių rajone Šeimos kortelę per pirmąjį jos veikimo mėnesį užsisakė 13 procentų ją gauti galinčių šeimų. Tai – 112 šeimų. Tiesa, panašu, kad nemažai žmonių nežino, kaip galima gauti kortelę bei kaip ji gali pagelbėti. „Rinkos aikštei“ socialiniame tinkle pateikus užklausą apie Šeimos kortelės naudojimą, didžioji dalys komentuojančiųjų domėjosi kortele, tačiau teigė nežinantys, kaip ją užsakyti, o tie, kurie kortelę jau turėjo, ne visuomet buvo spėję pasinaudoti jos teikiama nauda.
[quote author=“E. Samoškaitė“]Šeimos kortelė sudaro sąlygas pasinaudoti partnerių suteikiamomis nuolaidomis gausioms ir neįgalius nepilnamečius ar jau suaugusius vaikus prižiūrinčioms šeimoms. Prekės ir paslaugos, kurioms taikomos nuolaidos, yra labai įvairios. To ir buvo siekiama – įvairovės, nes šeimų interesai ir poreikiai gali būti labai skirtingi.[/quote]
Panašios tendencijos matomos ir savivaldybės koridoriuose – nepaisant to, kad kortelę žmogus užsisakyti gali ir turėtų savarankiškai, vis dėlto dažnas pagalbos ieško Socialinių išmokų skyriuje.
„Pas mus ateina žmonės, klausia kokių dokumentų reikia norint užsakyti Šeimos kortelę. Iš esmės mūsų pagalba yra minimali – mes atspausdiname informaciją, kuri pateikta Socialinių paslaugų priežiūros departamento internetinėje svetainėje ir paduodame ją žmogui. Teikti prašymą žmogus turi pats, jungdamasis prie Socialinės paramos šeimai informacinės sistemos (SPIS). Jungtis reikia naudojantis asmenine elektronine bankininkyste. Mes, kaip socialinis skyrius, neturime darbuotojų prisijungimo, per kurį galėtume žmogui užpildyti prašymą. Mes tiesiog tarpininkaujame, kai žmonės klausia, ką daryti, pagelbėjame jiems naudodamiesi informacija, pateikta departamento svetainėje, o daugiau jokia papildoma informacija mes nedisponuojame“, – komentavo Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus darbuotojas Donatas Stelmokas.
Tuo tarpu Socialinės apsaugos ir darbo ministro patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė teigė, kad ministerija tikisi iš savivaldybių aktyvesnės pagalbos, skatinant žmones jungtis prie programos.
„Būtų malonu, jei savivaldybių darbuotojai padėtų užpildyti asmens prašymą internetu SPIS, jei asmuo nemoka to padaryti, taip pat informuotų gyventojus apie jų teisę į Šeimos kortelę, jei tai gausi ar neįgalų vaiką, nesvarbu, koks jo amžius, prižiūrinti šeima. Pastebėtina, kad gyventojai kreipiasi į savivaldybes įvairiais klausimais, tad savivaldybių darbuotojai gali pasiūlyti šeimoms tai, kas joms priklauso pagal įstatymus.
Kadangi savivaldybės turi informaciją apie Šeimos kortelei reikiamus dokumentus, tai darbuotojai turi visas galimybes konsultuoti šeimas. Ministerija savivaldybes vertina kaip labai svarbias partneres plėtojant Šeimos kortelę visos Lietuvos mastu. Su savivaldybėmis bendraujame elektroniniais paštais, nuolat siunčiame naujausią informaciją, spalio 1 dieną Socialinės apsaugos ir darbo ministerijoje vyko savivaldybių merų, jų pavaduotojų ir kitų savivaldybių atstovų susitikimas, kuriame taip pat pateikta informacija tiek apie Šeimos kortelę, tiek kitus savivaldybėms aktualius klausimus“, – teigė ministerijos atstovė.
Programoje – vos viena krašto įmonė
Apie tai, kokios įmonės teikia nuolaidas Šeimos kortelės turėtojams, galima sužinoti Šeimos kortelės informacinėje interneto svetainėje. Joje galima rasti, jog spalio pradžioje Kėdainiuose nuolaidas galima gauti vos trijose fizinėse parduotuvėse.
Restoranas „Yin Yang“ kol kas vienintelis iš krašto įmonių, kuris prisijungė prie programos. Siūlomos restorano nuolaidos svyruoja nuo 10 iki 30 procentų Šeimos kortelės turėtojams. Įmonės direktoriaus teigimu, tokį žingsnį žengti paskatino noras prisidėti prie gausių šeimų gyvenimo pagerinimo.
„Aš pats nusprendžiau prisijungti prie šios programos. Manau, kad tai tiesiog morališkai teisingas sprendimas. Norisi, kad būtų žmonėms paskata naudotis tomis kortelėmis ir kad nuolaidos būtų solidžios, ne keli procentai. Pavyzdžiui, dienos pietums nuolaidų papildomų mes niekada niekam netaikome, bet šiuo atveju nusprendėme, kad gausios šeimos, sugalvojusios kada kartu skaniai pavalgyti, galėtų prie pigių dienos pietų gauti papildomą nuolaidą“, – kalbėjo restorano direktorius Aurimas Juknys.
Dar nesinaudoja
Tiesa, restorane kol kas dar niekas nepasinaudojo nuolaidomis, kurias galima gauti su Šeimos kortele.
„Kol kas nesulaukėme klientų, kurie būtų pasinaudoję nuolaida su Šeimos kortele. Bet gal todėl, kad ir neinformuojame klientų papildomai – visa informacija yra tik Šeimos kortelės puslapyje. Kol kas nesame gavę specialaus lipduko, kuris klijuojamas ant restorano durų ir atėjusius klientus įspės, kad pas mus galima gauti papildomas nuolaidas. Jau kai gausime jį, tada skelbsime informaciją ir socialiniame tinkle“, – pasakojo A. Juknys.
Tiesa, įmonei dalyvavimas Šeimos kortelės programoje yra visiškai geranoriškas poelgis, mat skiriamos nuolaidos yra dengiamos iš pačios įmonės kišenės. Verslas jokių lengvatų iš valstybės negauna.
„Nuolaidos, kurias taikome žmonėms, yra dengiamos grynai įmonės sąskaita. Niekas nieko nekompensuoja, bent jau kol kas. Mums tai yra reklama, žinoma, nes esame vieninteliai rajone prisijungę. Na o ateityje žiūrėsime, kaip žmonės reaguos. Prisijungėme tik pusmečiui, o vėliau matysime, ar pratęsime dalyvavimą programoje, gal reikės nuolaidas pakoreguoti, atsižvelgiant į lankytojų prašymus“, – svarstė pašnekovas.
Tuo tarpu ministerijos atstovė E. Samoškaitė teigė, kad prisijungimas prie programos įmonėms atneša savų pliusų.
„Bet kuri įmonė, parodžiusi dėmesį gausioms ir neįgalius vaikus prižiūrinčioms šeimoms, iškart pelno tokių šeimų palankumą. Įmonės puikiai supranta įvaizdžio svarbą šiuolaikiniame pasaulyje, nes klientai dažnai vertina teigiamai, jeigu įmonė yra socialiai atsakinga ir demonstruoja į klientus orientuotą požiūrį. Be to, Šeimos kortelės partnerėmis tapusios įmonės yra viešinamos renginiuose, žiniasklaidoje, socialiniuose tinkluose“, – komentavo E. Samoškaitė pridurdama, kad tikimasi, jog palaipsniui prie programos prisijungs vis daugiau įmonių – mat kol kas projektas dar labai šviežias.
Nori daugiau nuolaidų
„Rinkos aikštės“ socialiniame tinkle pasisakę žmonės atkreipė dėmesį, kad skurdus partnerių pasirinkimas ir sustabdo nuo Šeimos kortelės užsisakymo. O ir esamos nuolaidos kartais ne visuomet pritaikomos, arba norint jas pritaikyti tenka palaukti, mat panašu, kad ir įmonių darbuotojams techniniai nuolaidų pritaikymo aspektai ne visuomet sekasi sklandžiai.
„Dirbu Kėdainiuose, o esu iš Kauno rajono. Kortelę turiu ir teko ja pasinaudoti prekybos tinkle „Maxima“, tačiau keistai pasirodė, kuomet kasininkės Šeimos ir Ačiū korteles panaudojo abi, nes kitaip neva netaikoma nuolaida. Taip pat atkreipiau dėmesį ir į nuolaidą – „Maximoje“ turėtų 2 proc. grįžti nuo visos sumos, „Rimi“ – 5 proc.
Kadangi dažnai tenka apsipirkinėti Kėdainiuose, tai čia su Šeimos kortele tik Maximoje, kiek žinau, galima tai padaryti. Trūksta kitų prekybos centrų, drabužių ir avalynės, viešojo transporto, knygyno, vaikų užimtumui, kanceliarijos prekėms, kultūros centro ir panašiai“, – komentavo skaitytoja Lina.
Tiesa, panašu, kad „Kėdbusas“ Šeimos kortelės programoje dalyvauti neketina, mat įstaiga priklauso rajono savivaldybei ir būtent ši nustato keleivių vežimo tvarką. Tuo tarpu savivaldybės atstovė Jorūnė Liutkienė teigė, kad pati įmonė noro dalyvauti programoje neišreiškė, tačiau svarstoma apie kitokio tipo nuolaidas.
„Šiuo metu į Šeimos kortelę UAB ,,Kėdbusas“ savo paslaugų dar nepasiūlė.
Įmonė vadovaujasi Lietuvos Respublikos Transporto lengvatų įstatymu ir Kėdainių rajono savivaldybės nustatyta tvarka bei teikia visas numatytas lengvatas. Kėdainių rajono savivaldybėje atliekami skaičiavimai ir svarstomos galimybės suteikti papildomas lengvatas vaikams, neįgaliesiems ir senjorams. Jeigu minėtos lengvatos bus priimtos, jos suteiks galimybę šioms socialiai jautrioms grupėms naudotis viešuoju transportu nemokamai“, – komentavo J. Liutkienė.
Ministerijos atstovė E. Samoškaitė „Rinkos aikštei“ teigė, kad ministerija pati deda pastangas ir kviečia įmones jungtis, tačiau pastebi, kad kai kurios savivaldybės pačios inicijuoja programos viešinimą ir kviečia jungtis krašto įmones.
„Partnerių prisijungimas vyksta įvairiai: vienos įmonės į ministeriją ar Socialinių paslaugų priežiūros departamentą kreipiasi pačios, užpildydamos užklausas tapti partneriu www.seimos-kortele.lt svetainėje, į kitas kreipiasi pati ministerija ar specialiai šiam tikslui konkurso būdu parinkta daugiavaikių šeimų asociacija „Mes“, kurios pagrindinis uždavinys – pritraukti partnerius. Ne viena savivaldybė organizavo Šeimos kortelės partnerių pritraukimo ir viešinimo susitikimus. Šiuo metu derybos vyksta su apytiksliai 80 įmonių visoje Lietuvoje, bet kol sutartys nepasirašomos, nuolaidos ir įmonės neviešinamos“, – komentavo E. Samoškaitė.
V. Liutkienė savo ruožtu antrino, kad Kėdainių rajono savivaldybė informaciją apie kortelę paviešino gyventojams. Tiesa, į verslo įmones kol kas nesikreipta, bet savivaldybė taip pat ketina įsitraukti į partnerių paieškas.
Pretenduoja dar viena
Taip pat visai neseniai prašymą prie programos prisijungti užpildė ir kita krašto įmonė UAB „Jurasta“. Įmonės vadovė Jūratė Burlingienė patvirtino, kad šiuo metu vyksta derybos su ministerija. Nuolaidos kanceliarinėms priemonėms ir krašto gyventojams pasirodė itin aktualios – ruošiantis mokyklai Šeimos kortelė padėtų sutaupyti pinigų, nes apipirkti tris ir daugiau vaikų kai kurioms šeimoms gali tapti iššūkiu.
Šeimos kortelė pagaminama ir atsiunčiama per 30 darbo dienų nuo patvirtinimo, kad prašymas priimtas. Pametus kortelę ar netyčiniais veiksmais ją sugadinus, reikia pildyti naują prašymą ir nauja kortelė bus išduodama nemokamai. Jeigu randama pamesta kortelė, tuomet reiktų pranešti arba savininkui, arba Socialinių paslaugų priežiūros departamentui seimoskortele@sppd.lt nurodant kortelės brūkšninį kodą.