Skip to content

Kas Kėdainiuose proteguoja Zabieliškio sąvartyno plėtrą?

 Kas Kėdainiuose proteguoja Zabieliškio sąvartyno plėtrą?

Algimanto Barzdžiaus/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Dėl netinkamai išvalomų Kėdainių nuotekų Lietuvai gresia Europos Komisijos sankcijos – milijoninės baudos, tačiau tiesiogiai už šią problemą atsakinga rajono savivaldybei pavaldi įmonė „Kėdainių vandenys“ kartu su rajono savivaldybe šios problemos spręsti pernelyg nesiskubina. Net ir praėjusį penktadienį vykusiame rajono Tarybos posėdyje jos nariams nebuvo pateikta informacija apie tai, kas daroma, kad būtų išvengta ne tik milijoninės baudos, bet ir ekologinės nelaimės. Paradoksalu, tačiau už šią sudėtingą situaciją tiesiogiai atsakingo „Kėdainių vandenų“ direktoriaus Kęstučio Vaitkevičiaus darbą savivaldybės vadovybė vertina palankiai. Tai paaiškėjo K. Vaitkevičiui pristačius metinę savo veiklos ataskaitą. „Dirbkite ir toliau taip sėkmingai, kaip iki šiol“, – rėžė jam vicemerė Olga Urbonienė.

Nei Kęstutis Vaitkevičius, nei savivaldybės atstovai nesugebėjo pateikti išsamios informacijos ir paaiškinti, kaip ketinama spręsti problemą dėl netinkamai išvalomų Kėdainių nuotekų. Kaip „Kėdainių vandenys“ susiję su Zabieliškio sąvartyno plėtra?

Rajono Tarybos posėdyje pradėjus svarstyti įmonės „Kėdainių vandenys“ direktoriaus K.  Vaitkevičiaus veiklos ataskaitą, pasipylė politikų klausimai, tačiau nei K. Vaitkevičius, nei savivaldybės atstovai nesugebėjo pateikti išsamios informacijos ir paaiškinti, kaip ketinama spręsti problemą dėl netinkamai išvalomų Kėdainių nuotekų.

Maža to, politikai pažėrė ir kaltinimus „Kėdainių vandenų“ direktoriui prisidedant prie atliekų tvarkytojų norų praplėsti Zabieliškio sąvartyną.

Sakysite, kaip susijęs „Kėdainių vandenų“ nesugebėjimas tinkamai išvalyti nuotekų su Zabieliškio sąvartyno plėtra? Pasirodo, ši sąsaja – tiesioginė.

Pasak aplinkosaugininkų, išplėtus sąvartyną Kėdainių nuotekų valymo problema dar labiau paaštrėtų. Tai pripažįsta ir „Kėdainių vandenų“ direktorius K. Vaitkevičius.

Iš pradžių teigė viena, paskui – kita

Dar šių metų sausio pabaigoje sąvartyną plėsti norinčiam Kauno regiono atliekų tvarkymo centrui (RATC) adresuotame rašte K. Vaitkevičius vienareikšmiškai konstatavo, kad šiuo metu nuotekų valymo įrenginiai nėra pajėgūs išvalyti teršalų taip, kaip to reikalaujama, o išplėtus sąvartyną ir padidėjus užterštų nuotekų kiekiui, situacija tik dar labiau pablogėtų.

Tačiau praėjus vos keliems mėnesiams, nors nuotekų valymo problema taip ir liko neišspręsta, K. Vaitkevičius staiga persigalvojo ir Kauno RATC‘ui nusiuntė dar vieną raštą, kuriame teigiama priešingai. Rašoma, jog sąvartyno susidarysiantį filtratą bendrovė „Kėdainių vandenys“ bus pajėgi išvalyti.

Ką visa tai reiškia? Kodėl K. Vaitkevičius keičia savo nuomonę praėjus vos keliems mėnesiams, nors opios problemos dar neišsprendė?

Visa tai Tarybos posėdyje bandė aiškintis Kėdainių rajono savivaldybės tarybos nariai.

Pasak Adelės Štelmokienės, po K. Vaitkevičiaus raštiško patvirtinimo, kad valymo įrenginiai bus pajėgūs išvalyti sąvartyno filtratą, sąvartyno plėtrai gali būti uždegta žalia šviesa. Pažadėjo avansu?

„Ar jūs neketinate atsiimti savo pažadų, kuriuos davėte Kauno RATC šių metų kovo 23 dieną? Kauno RATC jūsų tuomet klausė, ar „Kėdainių vandenys“ bus pajėgūs prafiltruoti (išvalyti – red.) vandenį (išplėstame sąvartyne susidarysiantį filtratą – red.), o Jūs davėte atsakymą, jog iki 2020 metų atliksite renovaciją ir visa tai sugebėsite padaryti“, – sakė Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė Adelė Štelmokienė.

Politikė priminė ir apie kitą – ankstesnį „Kėdainių vandenų“ raštą Kauno RATC vadovui, kuriame kaip jau minėta, teigiama, kad valymo įrenginiai nėra pajėgūs išvalyti nuotekų iki reikalaujamų normų, tad bendrovė negalės priimti tokio kiekio užteršto vandens, kuris tekės iš praplėsto sąvartyno teritorijos.

„Kas pasikeitė per du mėnesius? Kodėl jūs pakeitėte savo nuomonę“, – klausė A. Štelmokienė.

K. Vaitkevičius patvirtino sausio mėnesį sulaukęs Kauno RATC prašymo priimti į nuotekų valymo įrenginius 150 tūkst. kubinių metrų per metus iš sąvartyno ištekėsiančio filtrato.

„Kėdainių vandenų“ vadovo skaičiavimais, tai sudarytų apie 150 kubinių metrų teršalų per parą, todėl jis esą tuomet ir atsakė, kad įmonė nebus pajėgi užtikrinti tokio kiekio užteršto vandens išvalymo.

Tačiau, pasak K. Vaitkevičiaus, Kauno RATC į jį dar kartą kreipėsi kovo viduryje ir nurodė, kad sąvartynas tiektų jau visai kitą užteršto vandens kiekį.

„Kovo viduryje kreiptasi raštu nurodant kiekį, nepilnai 40 „kubų“. Kiekis sumažintas iki 38,5 „kubo“. Dėl to jiems ir buvo duotas teigiamas atsakymas“, – teisinosi K. Vaitkevičius.

Nijolė Naujokienė: „Tarybos nariams, gal reikėtų daugiau informacijos apie tai, kokia yra situacija dėl nuotekų valymo (įrenginių – red.) rekonstrukcijos galimybių situacijos šiandien.“Reikia 3 mln. eurų

„Kėdainių vandenų“ direktorius patikslino, kad tokį papildomų teršalų kiekį, kuris būtų tiekiamas į valymo įrenginius iš Zabieliškio sąvartyno, bendrovė pajėgtų išvalyti ateityje, kai bus rekonstruoti dabar netinkamai veikiantys nuotekų valymo įrenginiai. Tačiau kada tai bus padaryta – nėra aišku.

Pasak K. Vaitkevičiaus, rekonstrukcijos kaina gali siekti per 3 mln. eurų.

Pusę šios sumos yra pasirengusi skirti Aplinkos ministerija, tačiau Kėdainių rajono savivaldybė siekia, kad ministerijos skiriamas finansavimas siektų visą 100 procentų.

Asmuo vienas, o nuomonės – dvi?

Tokie K. Vaitkevičiaus paaiškinimai, regis, neįtikino tarybos nario Algimanto Kižausko. Savo klausimą  K. Vaitkevičiui jis adresavo ne kaip savivaldybės kontroliuojamos bendrovės vadovui, bet kaip piliečiui.

„Visi gyventojai piketavo, rinko parašus, kad nebūtų sąvartyno plėtra (vykdoma – red.), kad šiukšlės būtų rūšiuojamos, perdirbamos, kokie nors gaminiai iš jų gaminami. Kaip jūs manote, šią gyventojų iniciatyvą Jūs pats palaikote, ar einate už kitą pusę?“ – klausė vienas stambiausių rajono ūkininkų, savivaldybės Tarybos narys A. Kižauskas.

Tačiau ilgamečio „Kėdainių vandenų“ direktoriaus K. Vaitkevičiaus atsakymas daugiau aiškumo nesuteikė: „Kaip pilietis ir žiūrintis, kas dedasi aplinkui, aš to nenorėčiau, kad būtų sąvartynas. Bet žiūrėkime iš kitos pusės, jis kažkur turi būti.“

[quote author=”N. Naujokienė”]Rajono Tarybos nariai patys pajėgūs nuspręsti, kas jiems svarbu, ką jie norėtų sužinoti, kokius klausimus užduoti.[/quote]

Kaltino viršijus įgaliojimus

„Panašu, jog kaip direktorius, K. Vaitkevičius nori sąvartyno. Nes davė tokią pažymą vienas, neatsiklausęs (bendrovės – red.) valdybos. Nes protokolų, kaip pats prisipažino, nėra. Jis tai padarė savavališkai, atsakydamas, jog valymo įrenginių renovaciją atliks iki 2020 metų. Ir visa tai teigiama, kai niekas dar neapspręsta, kai projekto nėra, iš kur bus finansavimas – jis nežino“, – piktinosi A. Štelmokienė.

Politikė metė kaltinimus „Kėdainių vandenų“ vadovui atėmus bene esminį kozirį iš sąvartyno pašonėje gyventi nenorinčių ir jo plėtrai besipriešinančių žmonių.

Pasak A. Štelmokienės, pirminis atsakymas prieš šiukšlyno teritorijos išplėtimą protestuojančiai vietos bendruomenei suteikė nemažai vilties, tačiau dabar, po K. Vaitkevičiaus raštiško patvirtinimo, kad valymo įrenginiai bus pajėgūs išvalyti sąvartyno filtratą, sąvartyno plėtrai gali būti uždegta žalia šviesa.

„Jis neša savo asmeninę atsakomybę, ją prisiimdamas pats, neturėdamas (teisės – red.) kalbėti šiuo pagrindu“, – pareiškė A. Štelmokienė.

Algimantas Kižauskas savo klausimą K. Vaitkevičiui adresavo ne kaip savivaldybės kontroliuojamos bendrovės vadovui, bet kaip piliečiui. Ragino džiaugtis iš čiaupo bėgančiu vandeniu

Ši įsismarkavusi rajono Tarybos narių ir įmonės „Kėdainių vandenys“ direktoriaus diskusija, regis, pasirodė nepatogi valdančiosios daugumos atstovams. Netrukus Tarybos posėdyje nuskambėjo raginimai koncentruotis į praėjusių metų „Kėdainių vandenų“ vadovo ataskaitą, į tai, jog bendrovė dirba pelningai.

Tarsi bandydama užbaigti diskusiją rajono mero pavaduotoja Olga Urbonienė pareiškė, kad ilgamečio bendrovės vadovo ir jo komandos darbo rezultatas yra tai, jog rajono gyventojai gali gerti išvalytą vandenį iš čiaupo…

„Dirbkite ir toliau taip sėkmingai, kaip iki šiol“, – dėl gresiančių Europos Komisijos finansinių sankcijų ir visą Lietuvą supurtyti galinčio skandalo epicentre atsidūrusiam bendrovės vadovui linkėjo O. Urbonienė.

Posėdyje palinkėjimams ne vieta?

Po tokio vicemerės akibrokšto prabilo ir buvusi ilgametė merė, rajono Tarybos narė Nijolė Naujokienė. O. Urbonienei ir kitiems diskusiją bandantiems užgniaužti valdininkams ji paaiškino, kad rajono Tarybos posėdis nėra nesvarbių klausimų aptarimo ar palinkėjimų vieta.

„Aš manau, kad rajono Tarybos nariai patys pajėgūs patys nuspręsti, kas jiems svarbu, ką jie norėtų sužinoti, kokius klausimus užduoti. Ir tikrai nemanau, kad tarkime, vandens nuotekų valymo įrengimų rekonstrukcija mums yra nereikšminga ir apie ją turime sužinoti tik iš spaudos ar kitokių šaltinių. Kaip ir tai, kad turime teisę žinoti, kokia problema gali susiformuoti ne tik rajone, bet ir Lietuvoje“, – kalbėjo N. Naujokienė.

Politikams reikėtų daugiau informacijos

N. Naujokienė sakė vertinanti bendrovės „Kėdainių vandenys“ darbą bei pripažino, jog nuotekų išvalymo sritis buvo bei išlieka aktualia problema, nes ji susijusi ir su žmonių sąmoningumu, ir su keliamais aplinkosauginiais reikalavimais tam neskiriant pakankamai finansavimo iš valstybės biudžeto.

„Todėl manau, kad mums, Tarybos nariams, gal reikėtų daugiau informacijos apie tai, kokia yra situacija dėl nuotekų valymo (įrenginių – red.) rekonstrukcijos galimybių situacijos šiandien“, – sakė N. Naujokienė.

Nepaisant nei šios politikės, nei kitų politikų reikalavimų pateikti informaciją apie tai, kaip ir kada bus sprendžiama Kėdainių nuotekų valymo įrenginių rekonstravimo būtinybės problema, nei „Kėdainių vandenų“ direktorius K. Vaitkevičius, nei jį kontroliuojančios Kėdainių rajono savivaldybės atstovai nieko konkretaus taip ir nepasakė. 

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video