Kapinių prižiūrėtojai laukia antros šiukšlių bangos

 Kapinių prižiūrėtojai laukia antros šiukšlių bangos

Tiek kapų prižiūrėtojai, tiek ir prekybininkai vieningai sutaria, kad žmonės vis dar nevengia gausiai puošti kapus ir degti ne po vieną žvakelę ant kapo, o po kelias, dėl ko susidaro nemaži šiukšlių kalnai/ Aldo Surkevičiaus nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Praėjus kuriam laikui po Vėlinių ir Visų Šventųjų, o kapinių prižiūrėtojams, kaip patys sako, sutvarkius pirmuosius šiukšlių kalnus, jie šiandien gali pasakyti, kad žmonės vis dar yra linkę perkrauti artimųjų kapus žvakėmis bei gėlėmis ar dekoracijomis, kurios vėliau virsta nebereikalingų atliekų krūvomis. O prekybininkai ir toliau stebi, kad žmonės vis dar nelinkę mažinti pirkimų apsukų. Atvirkščiai – kai kurie iš jų jas net didina.

Rūšiuoja, bet nepakankamai

Gudžiūnų seniūnas Vidmantas Cechanavičius sako, jog iškart po švenčių buvusios atliekos jau sutvarkytos. Tačiau, anot jo, tai dar ne viskas.

„Dabar laukiame antros bangos, kai pradės žmonės nuiminėti per Vėlines atneštas gėles, žvakių likučius. Tačiau kadangi mūsų kapinės nedidelės, daug problemų ir neturime, bet vis tik po švenčių atliekų lieka labai daug“, – pastebi seniūnas.

Anot jo, prie kapinių yra sudarytos sąlygos šiukšlių rūšiavimui, tik ne visada žmonės yra linkę taip elgtis: „Dauguma žmonių rūšiuoja, bet vis tiek dar turime patys viską iš naujo peržiūrėti, nes būna sumaišytos atliekos. Tačiau po truputį, manau, einame į priekį, sąmoningėjame“.

Deja, kaip teigia V. Cechanavičius, to pasakyti negalima apie žmonių norą kuo gausiau puošti kapus ir degti ne vieną, o kelias žvakes.

„Tikriausiai tam įtakos turi nusistovėjusios tradicijos, visi nori atnešti kuo daugiau puokščių, plastikinių gėlių, žvakių, – svarstė seniūnas. – Manau, reikėtų daugiau naudoti daugkartinio naudojimo žvakes, uždegti ne kelias, bet vieną žvakelę. Aišku, požiūris kažkiek keičiasi, bet labai lėtai.“

Nustebino šiukšlių gausa

Dotnuvos seniūnas Modestas Tvaravičius taip pat antrina V. Cechanavičiui ir sutinka, kad šiukšlių gausa po Vėlinių verčia stebėtis.

„Šiukšlių po ilgojo Vėlinių savaitgalio buvo tikrai labai daug. 

Mūsų seniūnija yra didelė ir kapinių yra nemažai, todėl po švenčių darbavomės ne vieną, o net kelias dienas, kol visose sutvarkėme susikaupusias gausias atliekas nuo kapų“, – prisiminė seniūnas ir pažymėjo: „Nemažai teko atliekų vežti ir iki lapkričio 1-osios. Žmonės norėjo šventėms sutvarkyti kapus, todėl taip pat susidarė nemažai šiukšlių, kurias vežėme apie savaitę“. 

Paklaustas, ar visi tvarkingai ir atsakingai elgėsi su atliekomis, seniūnas buvo korektiškas: „Sunku kalbėti apie sąmoningumą, bet yra kaip yra. 

Seniūnijos yra atsakingos už kapinių šiukšlių tvarkymą. 

Esu naujas seniūnas, todėl nežinau, kaip būdavo anksčiau, negaliu palyginti, bet darbo šį kartą tikrai buvo daug, vos spėjome vežti“.

Žvakių mažėja

Kėdainių miesto seniūnijos seniūno pavaduotoja Samantė Mituzaitė–Palubinskienė sakė, kad atliekos, išskyrus stiklo, išvežamos pagal grafiką, t. y. nuo balandžio 1 d. iki lapkričio 30 d. – vieną kartą per savaitę, o nuo gruodžio 1 d. iki kovo 31 d. – vieną kartą per mėnesį. 

„Visų Šventųjų ir Vėlinių laikotarpiu yra organizuojamas papildomas atliekų surinkimas

Tikrai nebūna taip, kad prie kapinių stūkso kalnai šiukšlių. 

Tomis dienomis padidėja atliekų kiekiai, bet jos visos yra surenkamos ir išvežamos, – užtikrino seniūno pavaduotoja. – Intensyviausiai atliekos nuo kapų surenkamos per dvi ar tris savaites.“

Anot S. Mituzaitės–Palubinskienės, sunku pasakyti, ar mažėja bendras atliekų kiekis, tačiau matosi, kad žvakių kiekis mažėja.

„Galima sakyti, kad žmonės tampa sąmoningesni, nes nebemeta žaliųjų atliekų tiesiog už tvoros, kaip tai darydavo prieš 10-15 metų, o atneša ir išmeta į konteinerius“, – pasidžiaugė seniūnijos atstovė.

Sunku kalbėti apie sąmoningumą, bet yra kaip yra. Seniūnijos yra atsakingos už kapinių šiukšlių tvarkymą. Esu naujas seniūnas, todėl nežinau, kaip būdavo anksčiau, negaliu palyginti, bet darbo tikrai buvo daug, vos spėjome vežti

M. Tvaravičius

Pardavimai šiemet augo

„Nuo spalio 1 dienos iki lapkričio 2 dienos, palyginti su pernai, mūsų keturiose Kėdainių parduotuvėse Vėlinėms skirtų prekių pardavimai išaugo 8 proc. 

Daugiausiai, 20 proc., augo viržių pardavimai, populiariausių Vėlinių gėlių – chrizantemų pardavimai augo 18 proc. 

Dirbtinių gėlių puokščių Kėdainiuose, palyginti su pernai, pirkėjai įsigijo 27 proc. mažiau. Tuo metu kapams skirtų žvakių nupirkta 8 proc. daugiau. 

Lietuvos mastu lyginamu laikotarpiu žvakių pardavimai mūsų parduotuvėse padidėjo apie 4 proc., viržių taip pat pirkėjai įsigijo 9 proc. daugiau. Chrizantemų pardavimai nežymiai smuktelėjo – 2 proc.“, – pirkėjų elgesį „Rinkos aikštei“ komentavo Ernesta Dapkienė, „Maximos“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė.

Išleido panašią sumą kaip pernai

Dabar laukiame antros bangos, kai pradės žmonės nuiminėti per Vėlines atneštas gėles, žvakių likučius. Tačiau kadangi mūsų kapinės nedidelės, daug problemų ir neturime. Vis tik po švenčių atliekų lieka labai daug

V. Cechanavičius

Tuo metu prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė Vaida Budrienė skaičiavo, kad šiais metais žmonės per lapkričio pradžios šventes kapams skirtų prekių pirko panašiai kaip ir pernai.

„Pardavimai šiuo laikotarpiu lyginant su praėjusiais metais kilo dviem procentais. 

Kas galbūt buvo neįprasta lyginant su priešpandeminiais metais, kad žvakių ir gėlių pirkimas prasidėjo gerokai anksčiau. Tai tikriausiai lėmė žmonių nenoras grūstis spūstyse kapinėse ir greičiausiai dauguma artimųjų kapus lankė iš anksto. Taip pat galbūt manė, jog vėl gali būti kokių nors reguliavimų, kurie neleis jiems nuvykti aplankyti artimųjų kapų per lapkričio šventes“, – svarstė V. Budrienė.

Jau tapo įprasta, kad eilinis lietuvis perka tris-keturias paprastas standartines žvakes už mažiausią kainą.

„Žvakių ir gėlių kainos šiais metais kaip ir pernai išliko panašios. Lietuviai nelinkę išlaidauti lapkričio šventėms“, – pastebėjo pašnekovė.

Prekybos tinklo „Rimi“ atstovė spaudai Gabrielė Šerėnienė taip pat sakė, kad šiemet prekyba kapų žvakėmis ir papuošimais vyko panašiomis apimtimis kaip ir praėjusiais metais, šiam tikslui skirtos išlaidos buvo panašios. 

„Kiekvienas pirkėjas pasiruošimui išleidžia tokią sumą, kokią leidžia jo galimybės ir prioritetai – kapų žvakių kainos „Rimi“ tinkle svyruoja nuo kelių centų iki 12 eurų. Nors dėl pasaulyje vykstančių tiekimo grandinės sutrikimų žvakių gamintojai patiria didžiulių iššūkių, brangsta ir jų naudojamos medžiagos (pavyzdžiui, parafinas), mums pavyko užtikrinti, kad tinkle įtaka kapų žvakių kainoms būtų visiškai minimali“, – pažymėjo G. Šerėnienė.

1 Komentaras

  • Nuo kada Vidmantas Cechanavičius tapo kapinių prižiūrėtoju? Stipriai pažeminot seniūną.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video