Kalbininkės skyrelis: kaip rašyti: bankas „Bigbank“ ar tiesiog „Bigbankas“?

 Kalbininkės skyrelis: kaip rašyti: bankas „Bigbank“ ar tiesiog „Bigbankas“?

BNS Juliaus Kalinsko nuotr.

Kaip reikia rašyti: bankas „Bigbank“ ar tiesiog „Bigbankas“? Abu variantai geri.

Jei prieš simbolinį pavadinimą nėra parašyto nomenklatūrinio ar gimininio žodžio (pvz., bankas, bendrovė ir pan.), tokie pavadinimai (jei įmanoma) linksniuojami, pvz.: „Swedbanko“ lankytojai, „Saulutės“ prekės, reikia užbėgti į „Kėdbusą“.

Tačiau jei prieš simbolinį pavadinimą yra nomenklatūrinis ar gimininis žodis, nelinksniuojama, pvz.: banko „Swedbank“ lankytojai, prekybos centro „Saulutė“ prekės, reikia siųsti sąskaitą uždarajai akcinei bendrovei „Kėdbusas“, gavau kvietimą ateiti į VšĮ „Sporto gijos“ ir pan.

Beje, dažnai klystama rašant su kabutėmis AB „Šiaulių bankas“, VĮ „Valstybės turto fondas“, „Rytų skirstomieji tinklai“, „Vilniaus paukštynas“ ir pan. Netgi parašoma ir taip: „UAB Jurasta“. Pavadinimai su gimininės reikšmės (įmonės, įstaigos, organizacijos bendrinį vardą, rūšinį pavadinimą reiškiančiais) žodžiais yra tiesioginės reikšmės, ne simboliniai, ir rašomi be kabučių !

Tokie pavadinimai linksniuojami, taigi – viešosios įstaigos Kėdainių ligoninės kolektyvas (ne Viešosios įstaigos „Kėdainių ligoninė“ kolektyvas!).

Kabutėse rašomi tik simboliniai pavadinimai (daromi iš žodžių ar žodžių junginių, vartojamų perkeltine reikšme; tai žmonių ir mitologiniai vardai, upių ar ežerų, augalų, gyvūnų, gamtos reiškinių pavadinimai, daiktavardžiai su prielinksniais ir kitokios prasmingos konstrukcijos, tai pat  dirbtiniai žodžiai, gramatine sandara panašūs į lietuvių kalbos žodžius), pvz: UAB „Kėdbusas“, kavinė „Roma“, kirpykla „Pas Joną“, parduotuvė „Sagatė“, vaistinė „Camelia“, Akademijos pensininkų draugija „Saulėlydis“ ir pan. 

Parengė Kėdainių rajono savivaldybės vyr. specialistė (kalbos tvarkytoja) Rūta Švedienė

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video