Kalbininkės skyrelis: 4-a sudėtinių sujungiamųjų sakinių skyrybos pamokėlė
Rūta Švedienė, kalbininkė
Paprastai sudėtiniai sujungiamieji sakiniai yra jungiami jungtuku ir, o jungiami priešinamaisiais ir paremiamaisiais jungtukais ar jų paskirtį turinčiais žodžiais o, bet, tačiau, tik(tai), vis dėlto, (per) tai, užtai, užtat(ai), tad, todėl ir kt.
b) jungtukų ir jungiamųjų žodžių samplaikomis o vis dėlto, bet vis dėlto, bet užtat ir kt., yra atskiriami kableliu (rečiau kabliataškiu), pvz.: Sietynas jau aukštai iškilo, o Aušrinės vis dar nematyti. Antanukas dar nesiliauja prašyti, bet senelė medaus vis duoti nenori.
Sujungiamieji sakiniai retai gali būti atskirti brūkšniu esant neįprastam minties posūkiui ar ekspresijai reikšti, pvz.: Moterims lengviau išgyventi – tačiau daugeliui jų sunkiau gyventi. Palauk pasaulio pabaigos – ir išeisim visi kartu.
Kaip sujungiamieji sudedamojo sujungimo sakiniai su jungtuku ir kableliu, rečiau – brūkšniu gali būti skiriami tokie sakiniai, kurių pirmojo dėmens atitikmeniu eina apstabarėjusios samplaikos dar kiek, kad kiek, pvz.: Dar kiek(,) ir juodu visai nepajėgs bėgti. Kad kiek(,) ir būtų visai sulaužytas.
Galimų skirti samplaikų dar kiek, kad kiek nereikia painioti su savarankišku žodžiu kiek reikšme „šiek tiek“, einančiu kiekybės aplinkybe, plg. Dar kiek čia pastovėk. Atsargiai nuropojo skardžiu prie vandens, kad kiek apsišlakstytų kūną.
Remtasi lietuvių kalbos skyrybos taisyklėmis (VLKK patvirtinta 2019 m. lapkričio 7 d. nutarimu Nr. N-8 (178)) ir Albino Drukteinio parengta knyga „Lietuvių kalbos skyryba. Taisyklės, komentarai, patarimai“ (2020).