Kaip vaikus įkvėpti sportuoti?

 Kaip vaikus įkvėpti sportuoti?

Dažnai girdime, kad jauni žmonės – fiziškai silpni, išglebę. Gal, užuot verkšlenę ir pamokslavę, įkvėpkime juos savo pavyzdžiu? Juk vasara – tinkamiausias laikas fizinės ištvermės ir valios ugdymui – pati gamta siūlo: šokti į ežerą, minti dviračio pedalus ar skubėti nudirbti lauko darbus…

„Tėvams sunkiai sekasi vaikus motyvuoti mokslams, o ką jau kalbėti apie sportą“, – pastebi Romualdas VARNAS, Krakių M. Katkaus gimnazijos kūno kultūros mokytojas. Tačiau jo paties treniruojami gimnazistai puikiai pasirodo rajono ir Lietuvos varžybose, kuriose laimi aukščiausius apdovanojimus, o sporto nepamiršta visą vasarą.

„Kaip jums pavyksta sudominti jaunus žmones sportu ir juos motyvuoti siekti pergalių? Kaip tėvai galėtų prisidėti prie vaikų fizinio pajėgumo stiprinimo?“ – teiraujuosi R. Varno, kuris jaunimo nuolat renkamas vienu mėgstamiausiu mokytoju.

Sėkmės veiksnys – nuoseklus darbas ir pagarba

– Ar pastebite, kad dabartinė jaunoji karta yra fiziškai silpnesnė?

– Fizinio lavinimo mokytoju dirbu nuo 1994 metų. Visais laikais būdavo visokių vaikų. Tačiau galiu sutikti su teiginiu, kad dabar ateina šiek tiek silpnesni vaikai. Manau, tai susiję, su tuo, kad jie nedirba tiek daug fizinių darbų namuose.

– Kaip jums pavyksta atrakinti jaunų žmonių širdis ir atverti jas sportui?

– Aš pats su jaunimu sportuoju: vakarais žaidžiame krepšinį, futbolą. Mes turime daug bendrų interesų, drauge važiuojame į daugelį varžybų. Taip ir mezgasi ryšys. Su jaunimu susitinkame Krakių stadione, bendruomenės centre.

Nuoširdžiai bendraudamas su jaunais žmonėmis, daug geriau juos supranti ir su jais sutari.

Gal pats esu tolerantiškesnis jaunam žmogui ir stengiuosi neužmiršti, koks pats buvau jaunas.

Sporto neužmiršime ir vasarą. Vyks seniūnijos jaunimo sporto šventė, sporto veiklos įtrauktos į miestelio šventę, organizuosime tinklinio, krepšinio varžybas, rugpjūčio mėnesį savaitę sportuosime su Krakių seniūnijos jaunimu.

 [quote author=“ R. Varnas“]Yra vaikų, kurie nori laimėti ir mano pareiga – jų nepaleisti.[/quote]

Svarbu atrasti tinkamą veiklą

– Turbūt ne kartą girdėjote, kaip tėvai skundžiasi „Vaikas puikiai rašo, skaičiuoja ir jeigu ne ta kūno kultūra būtų tiesiog pirmūnas“? Ar esate griežtas mokytojas ir iš vaikų reikalaujate tiek pat kiek ir reiklus matematikas?

– Stengiuosi žvelgti iš pozicijos, jog „ne visiems vienodai duota“. Taip, yra vaikų, kurie gabūs mokslams, bet sportuoti jiems visiškai nesiseka. Nuostata: „gali, negali, vis tiek turi padaryti“ yra tikrai neteisinga. Tai yra neįmanoma. Reikia suprasti vaiką, kuris nepraleidinėja pamokų, stengiasi ir juda tiek, kiek jisai gali. Kad įveiktų normatyvus, jisai turi papildomai dirbti, o jisai pasišventęs mokslui… Vaikas nekaltas, kad nesugeba.

Aš pats niekados nesugebėdavau numesti kamuoliuko, bet gerai žaidžiau krepšinį, šliuožiau slidėmis. Jeigu esi silpnesnis vienoje srityje, kitoje tau gali sektis puikiai.

– Atsimenu vyresnės kartos pasakojimus apie įdomias fizinio lavinimo pamokas: treniruotes su pačiūžomis, slidėmis. Galbūt fizinio lavinimo pamokos dabar moksleiviams nėra tokios patrauklios?

– Aš ir pats su pačiūžomis čiuožiau, ir su slidėmis slidinėjau. Tačiau, ką darysi, kai dabar to ledo ir sniego pas mus nėra. Bet moksleiviai tikrai turi ką per pamokas veikti: iš Krakių važiuojame beveik į visas varžybas, tad praktiškai susipažįstame su visomis sporto šakomis. Taip pat yra ir netradicinės pamokos, veiklų, susijusių su turizmu, orientaciniais įgūdžiais.

Vaikai taip pat stato spektaklius, šoka, muzikuoja. Manau, kad veiklos galimybių jaunimui dabar yra daugiau.

– Kokios mėgstamiausios jaunimo sportinės veiklos? Kokiais laimėjimais galite pasidžiaugti?

– Jaunimas renkasi skirtingas sporto šakas. Penkiolika–dvidešimt vaikų labai mėgsta futbolą, panašus susidomėjimas krepšiniu. Dabar mes labai pamėgome tinklinį – jį žaidžia irgi apie dvidešimt vaikų.

Didžiausi mūsų pasiekimai iš svarsčių kilnojimo varžybų. Rajone visados būname pirmieji, dalyvaujame Lietuvos svarsčių kilnojimo finaluose. Pirmąsias vietas užimame virvės traukimo, šaškių varžybose.

– Kiek siekiant sportinių rezultatų svarbus įdirbis, o kiek sėkmę lemia fiziniai duomenys?

– Ar pilnapadį įmanoma padaryti sprinteriu? Tačiau jam tiks kitos sporto šakos.

Liūdniausia dėl tų vaikų, kurie turi puikius fizinius duomenis ir visas galimybes, bet neturi noro. Net seilė tįsta pagalvojus, ko jie galėtų pasiekti, jeigu sportuotų. O kiti pasiekia per savo norą, darbą, azartą, norą išmokti. Tuomet tiesiog nenumuši ūpo, o juos palaikai.

– Ką galite pasakyti apie jaunąją kartą. Kokia ji? Kaip su ja dirbti?

– Vaiką, paauglį visada reikia vertinti ir elgtis su juo kaip su lygiu, nežeminti, stengtis padėti.

Yra visokio jaunimo, yra ir tokių, kurie negerbia mokytojų, keikiasi, rūko. Juos labai sunku motyvuoti ir pritraukti. Su tokias paaugliais labai daug dirba Krakių kultūros ir bendruomenės centrai.

– Kas labiausiai motyvuoja jaunimą siekti rezultatą plušant treniruotėse, užuot laiką leidus prie kompiuterio?

– Yra vaikų, kurie nori laimėti ir mano pareiga – jų nepaleisti. Kuo dažniau vaikus veži į varžybas, tuo labiau jie nori laimėti.

Aš pats nerūkau, važinėju dviračiu, stengiuosi gyventi sveikai.

– Iš ko jūs paveldėjote meilę sportui?

– Už mane vyresnis brolis sportuoja dar ir dabar, o tėvukas visą gyvenimą priklausė šaulių pulkui.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content