Kaip atskirti tvirtą ledą ir kaip gelbėtis įlūžus?
Kai kuriuos vandens telkinus jau aptraukė ledas, tačiau norime įspėti, kad dar labai pavojinga pramogauti ant ledo!
Keletas patarimų lipantiesiems ant ledo
Įsitikinkite, kad ledas pakankamai storas. Vieną žmogų išlaiko daugiau kaip 7 cm storio ledas, o kad išlaikytų grupę žmonių, jis turi būti ne plonesnis nei 12 cm. Niekada nelipkite ant pabalusio ledo, nes jis būna iškorėjęs ir nestiprus. Už bato visuomet turėkite užsikišę ledo smigius. Jie padeda įsikabinti, jei ledas įlūžtų. Būtinai vilkėkite gelbėjimo liemenę su atšvaitais.
Ką daryti, jei įlūžote?
Svarbiausia – nepanikuokite. Darydami nereikalingus judesius išeikvosite energiją. Įlūžęs ropškitės ant ledo tik į tą pusę, iš kurios atėjote. Sliuokite ant ledo ne visu kūno svoriu, o plačiai išskėtęs rankas – taip padidinsite atramos plotą. Pasistenkite maksimaliai krūtine užgulti ledą, o po to atsargiai iškelkite vieną koją po kitos. Jei turėsite ledo smigius, visas šis procesas stipriai pagreitėtų ir būtų garantuotas. Jeigu užčiuožėte ant ledo, kuris jau nebelūžta, niekuomet nebandykite stotis – Irkitės gulėdami ant pilvo rankomis iki kranto. Tik pasiekęs krantą bėkite, kad sušiltumėte, ir ieškokite šiltos vietos, kur galėtumėte nusivilkti šlapius drabužius.
Jei įlūžo kitas žmogus
Jei pastebėjote skęstantį asmenį, visuomet pirmiausia kvieskite pagalbą ir bendraukite su skęstančiuoju. Sakykite, kad skubate į pagalbą. Psichologinis palaikymas tokioje situacijoje yra ypač svarbus. Artintis prie eketės, kurioje yra skęstantysis, reikia labai atsargiai – geriausia šliaužte ir plačiai išskėtus rankas. Jeigu yra galimybė, po savimi pasidėkite kokį plokščią daiktą, pvz., lentą. Prišliaužti prie pat eketės krašto ir duoti skęstančiajam rankos negalima, kadangi galite įlūžti ir jūs pats. Laikykitės atstumo nukentėjusiajam mesdami virvę, duodami tvirtą šaką, lentą ar slidžių lazdą.
Kauno apskrities priešgaisrinė gelbėjimo tarnyba