Kada ir kodėl tikslingas VšĮ steigimas?

 Kada ir kodėl tikslingas VšĮ steigimas?

Pradedant verslą, juridinio asmens formos pasirinkimas yra vienas svarbiausių sprendimų. Žinoma, juridinę formą galima pakeisti, tačiau tai vėliau sukelia daugybę problemų ir gali pareikalauti nemažai išlaidų. Dėl to geriausia atsakingai priimti sprendimą dar veiklos pradžioje ir viską gerai apsvarstyti. Šiame straipsnyje aptarsime veiklas, kurioms tikslingas VšĮ (viešosios įstaigos) steigimas. Tai specifinė juridinio asmens forma, tačiau kai kuriose situacijos ją rinktis tikrai verta.

Kas yra VšĮ ir kuo ši juridinė forma ypatinga?

Remiantis apibrėžimu, VšĮ yra pelno nesiekianti organizacija, kurios tikslas – viešoji nauda. Paprasčiau sakant, šios formos juridinis asmuo savo veikla siekia visuomenei naudingų tikslų. Tai nereiškia, kad tokios įmonės negali gauti pelno – gali, tačiau jis nėra paskirstomas savininkams ar išmokamas kaip dividendai UAB. Pelnas gali būti panaudojamas toliau vykdyti veikloms. Dažniausiai VšĮ steigimas yra tikslingas tada, kai veikla yra susijusi su visuomenės gerove: švietimu, kultūra, socialine pagalba, renginiais, žiniasklaida ir kt.

Kokių privalumų suteikia VšĮ steigimas?

Kaip ir kiekviena juridinė forma, VšĮ teikia tam tikrų privalumų, kuriais galima sumaniai pasinaudoti vykstant visuomenei naudingas veiklas. Visų pirma, VšĮ steigimas yra geras pasirinkimas dėl ribotos civilinės atsakomybės – steigėjas nerizikuoja visu savo asmeniniu turtu. Nėra reikalavimo įstatinio kapitalo dydžiu, todėl jis gali būti įnešamas pagal poreikį, priklausomai nuo veiklos.

Kaip ir kiti pelno nesiekiantys subjektai, VšĮ gali sumažinti apmokestinamą pelną lėšomis, skirtomis viešuosius interesus tenkinančioms veikloms. Taip pat VšĮ steigimas yra naudingas tais atvejais, kai veiklai planuojate gauti paramą iš juridinių asmenų ar gyventojų.

Kaip trūkumus reikėtų įvardinti tai, kad VšĮ, nors ir gali verstis komercine veikla, negali išmokėti pelno savo dalininkams. Tai galima padaryti tik tuo atveju, jei dalininkas yra VšĮ darbuotojas ir gauna darbo užmokestį. Taip pat numatytas ribojimas pertvarkyti VšĮ į UAB – taip stengiamasi apsaugoti viešąjį interesą ir išvengti sukčiavimo.

Kokiai veiklai tinka VšĮ?

Socialinė veikla ir humanitarinė pagalba yra tipinis VšĮ veiklos pavyzdys. Tokiai veiklai VšĮ steigimas yra geriausias pasirinkimas, nes galima gauti paramą ir teikti paslaugas pažeidžiamoms grupėms. Tokios įstaigos dažnai organizuoja renginius, labdaros akcijas, o gautas pajamas skiria teikti paslaugoms.

Kitas atvejis – švietimo ir kultūros veikla. Nors švietimo įstaiga gali gauti pelną, pagrindinis jos tikslas yra naudos visuomenei teikimas, todėl šiai veiklai VšĮ steigimas taip pat tinka. Patogu ir tai, kad VšĮ gali gauti paramą iš gyventojų, o tai leidžia visiems prisidėti prie bendro tikslo, didina bendruomenės įsitraukimą.

VšĮ kaip veiklos formą dažnai renkasi ir įvairios sporto bei sveikatos apsaugos įstaigos. Jų veikla susijusi su paslaugomis visuomenei, jos interesų tenkinimu ir tiesiogine nauda. Nors tokios įstaigos teikia mokamas paslaugas ir gali gauti pelną, pagrindiniu jų tikslu išlieka visuomenės poreikių tenkinimas.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video