Jonines švęsite gamtoje? Saugokitės erkių!

 Jonines švęsite gamtoje? Saugokitės erkių!

Asociatyvi nuotr.

Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gamtoje – vedžiojame savo auginius, ilsimės miesto parkuose ir sodybose, arba leidžiamės į žygius bei grybaujame miškuose. Vasarai įsibėgėjus gali padidėti rizika susirgti erkių platinamomis ligomis – erkiniu encefalitu ir Laimo liga. Vaistininkė Jovita Aleknienė dalijasi patarimais, kaip išvengti susirgimų.

Kaip atpažinti ligos simptomus?

Erkinio encefalito simptomai yra panašūs į gripo: nedidelė temperatūra, galvos, raumenų, sprando skausmas. Laimo ligos simptomai dažniausiai yra odos pakitimai: įkandimo vietoje gali atsirasti raudonis, galintis keisti paraudimo intensyvumą ir išplitimo ribas.

„Svarbu žinoti, kad tiek erkinio encefalito, tiek Laimo ligos inkubacinis periodas po įsisiurbimo yra maždaug 2 savaitės. Kartais šis laikotarpis gali būti ilgesnis arba trumpesnis, todėl visą tą laiką reiktų atidžiai stebėti savo organizmą, o pasijutus prastai nedelsiant kreiptis į medikus“, – teigia vaistininkė J. Aleknienė.

Kaip teisingai ištraukti įsisiurbusią erkę?

Radus įsisiurbusią erkę, vaistininkė pataria reikia nedelsiant ją ištraukti. Ji pataria vadovautis trimis svarbiausiomis taisyklėmis:

„Nesivadovaukite mitais, kad reikia traukiant erkę ją reikia sukioti įvairiomis laikrodžio rodyklės pusėmis. Traukite erkę pincetu, tiesiu, staigiu judesiu. Kartais erkės galva atitrūksta traukiant nuo kūnelio, tuomet jo pjauti, šalinti, krapštyti negalima. Taip pat nenaudokite jokių papildomų aliejų. Tiesiog dezinfekuokite odą. Erkės galvutę pašalins pats organizmas“, – praktiniais patarimais dalinasi vaistininkė J. Aleknienė.

Nepamirškite apsaugos nuo erkių gamtoje

 • Nevaikščiokite aukštomis pievomis, geriau rinkitės vaikščiojimo takus ar nušienautas pievas.
   
 • Tinkamai apsirenkite. Dėvėkite šviesius drabužius ilgomis rankovėmis, nes taip lengviau pastebėsite ropojančią erkę. Taip pat nepamirškite dėvėti kepurę.
   
 • Naudokite repelentus, kurie skirti atbaidyti erkes.
   
 • Grįžę namo apsižiūrėkite visą savo kūną, ar nėra įsisiurbusių erkių. Taip pat ypatingą dėmesį skirkite augintinių apžiūrai.
   
 • Po buvimo gamtoje nusiprauskite po dušu, išsišukuokite ir apžiūrėkite savo plaukus.
   
 • Teisingai pasirūpinkite rūbais, su kuriais buvote gamtoje. Juos išskalbkite arba pakabinkite saulėje, nes sausame ore erkės ilgai neišgyvena.

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video