Jau net ir vaikai rūšiuojami pagal skiepus?

 Jau net ir vaikai rūšiuojami pagal skiepus?

TV3.lt nuotr.

rinkosaikste.lt

Visuomenės kiršinimas, skaldymas ir net stigmatizavimas į „paskiepytus“ arba „antivakserius“, panašu, jau nebepalieka nuošalyje net ir vaikų. Regis, jau ir ugdymo įstaigose taikomi dvigubi standartai rūšiuojant moksleivius į „paskiepytus“ ir „nepaskiepytus“ – su paskiepytu, bet kovidu susirgusiu asmeniu kontaktavusiam mokiniui, o tiksliau – jo tėvams, net nepranešama laiku apie būtinybę izoliuotis, o tam pačiam vaikui kontaktavus su nepaskiepytu susirgusiuoju, elgiamasi jau  kitaip – izoliacijos pareikalaujama nedelsiant. Su tokia keista praktika susidūrusi kėdainietė Jurgita sako, kad nutikus šiai keistai situacijai su jos vaiku, atrodo, kad pandemijos valdymas virto farsu ir klausia: „Ar taip bandoma sukurti mitą, kad virusą platina tik neskiepyti?“

Du kontaktai per du mėnesius

Kėdainietės Jurgitos dukra mokosi „Aušros“ progimnazijoje. Čia ji per du mėnesius turėjo net du artimus kontaktus su COVID-19 sergančiu asmeniu. Pirmuoju atveju su paskiepytu, antruoju – su neskiepytu.

Abiem atvejais sąlytis buvo artimas, vaikas turėjo saviizoliuotis. Tačiau pirmu atveju (po vaiko artimo kontakto su paskiepytu susirgusiuoju) mama tik po savaitės buvo informuota, kad vaikui reikia izoliuotis, kai realiai izoliacijos terminas jau ėjo į pabaigą, o vaikas visą tą laiką bendravo su draugais ir kitais žmonėmis bei galėjo juos užkrėsti.

Kitu atveju, kai tas pats vaikas turėjo dar vieną artimą kontaktą su sergančiuoju COVID-19, bet tokiu, kuris yra nepasiskiepijęs, mama apie pareigą izoliuoti atžalą buvo informuota nedelsiant.

„Rugsėjo mėnesį dukra, kaip ir kiti jos klasiokai, buvo išsiųsti mokytis nuotoliniu būdu, o po savaitės gavau SMS žinutę apie tai, kad dukra turėjo „kontaktą“. Gavau ir formą, kurią turėjau užpildyti.

Jokios papildomos informacijos nei aš, nei dukra negavome.

Tiesiog dukra, tąkart grįžusi namo, pasakė: „Ai, kažkas kovidu susirgo, pusė klasės nuotoliniame mokyme dabar“. Net nesureikšminau to, nes jokios informacijos ir negavau.

Septynias dienas dukra ir su draugais bendravo, nors realiai turėjo saviizoliuotis, bet mes apie tai nežinojome“, – pasakoja Jurgita.

Ji sako, kad tik visiškai atsitiktinai, pokalbio su klasės auklėtoja metu sužinojo, kad tai ji ir sirgo koronavirusu bei tai, kad vaikai dalyvavo klasės valandėlėje, turėjo artimus kontaktus, buvo užsiminta ir apie apsikabinimus.

Kontaktavus su neskiepyta, elgėsi visai kitaip

Progimnazijos direktorė Lina Adomaitienė teigė, kad visi aukštos rizikos sąlytį su sergančiu asmeniu turėję įstaigoje esantys asmenys informuojami tą pačią dieną./Giedrės Minelgaitės-Dautorės/ „Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Spalio mėnesį ir vėl susiklostė kone identiška situacija. Jurgitos dukra turėjo kontaktą su sergančia koronavirusu bendraklase, tačiau susirgusioji mergaitė buvo neskiepyta.  

„Štai tada viskas ir prasidėjo – tuoj po dukters kontakto, savaitgalį, net esant nedarbo dienai, sulaukiau skambučio iš NVSC, o vėliau ir trumposios žinutės – buvau informuota apie dukters kontaktą su koronavirusu sergančia neskiepyta bendraklase. Žinutėje buvo nurodytas ir „sąlyčio ID“.

Taigi dukra vėl grįžo į nuotolinį mokymąsi, bet šįkart jau su griežtu reikalavimu izoliuotis.  Paskambinusi specialistė man pranešė apie dvi galimybes: testuoti dukrą ir leisti toliau į kontaktinį mokymą arba izoliuotis. Aš pasirinkau izoliaciją, nes manau, kad taip saugiau visiems.

Abu atvejai skiriasi vienu dalyku – vakcina. Ar todėl šiuos atvejus skiria kažkoks „sąlyčio ID“?

Vienu atveju, kai serga paskiepytas pedagogas, kontaktavusiam vaikui nesuteikiamas „sąlyčio ID“, o antru atveju, kai serga nepaskiepyta klasiokė, „sąlyčio ID“ atsiranda.

Toks labai įdomus niuansas. Problema galbūt kur kas giliau. Ar tai rodo, kad virusą platina tik neskiepyti?“ – klausimus kelia kraštietė.

Darbas tapo nepertraukiamas, nes Operacijų vadovo sprendime yra nurodyta atvejus ištirti per 12 valandų, ir visai nesvarbu, ar šeštadienis, ar sekmadienis. Vėluojant būtų fiksuojamas darbo pažeidimas. Tai yra nenormalu.

D. Avižiuvienė

Nepranešė ir mokykla

Moteris teigė, kad pirmuoju atveju, po dukros kontakto su sergančia paskiepyta pedagoge, jokio skambučio ar papildomos informacijos negavo ne tik iš sveikatos priežiūros specialistų, bet ir iš mokyklos.

Tiesa, mama manodienynas.lt sistemoje vėliau rado „Aušros“ progimnazijos direktorės laišką apie tai, kad susirgo mokyklos bendruomenės narys, tačiau laiškas buvo patalpintas tik rugsėjo 16 dieną, jau po darbo valandų. Taigi, ir iš mokyklos bendruomenės informacija tėvus pasiekė tik praėjus 6 dienoms po vaikų kontakto su sergančia auklėtoja.

Jurgita priduria, kad jos manymu, tiesiog juokinga kalbėti apie pandeminės situacijos valdymą, kai svarbi informacija apie būtinybę izoliuotis žmones pasiekia po savaitės, jau praėjus didesniajai izoliacijos laiko daliai.

Danguolė Avižiuvienė: „Mūsų specialistų darbas tapo nepertraukiamas.“/„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Ne aukštos rizikos sąlytis?

Pasiteiravus, kodėl tokia situacija susiklostė „Aušros“ progimnazijoje, šios įstaigos direktorė Lina Adomaitienė paaiškino, kad švietimo įstaiga tą pačią dieną apie kontaktą su sergančiuoju informuoja tik tuos tėvus, kurių vaikas turėjo aukštos rizikos sąlytį su sergančiu asmeniu.

Išeitų, kad abiem atvejais Jurgitos dukra artimo sąlyčio su nei vienu sergančiuoju neturėjo…

„Visi epidemiologiniai tyrimai įstaigoje atliekami vadovaujantis galiojančiais Operacijų vadovo sprendimais ir kitais teisės aktais, kurie kinta.

Izoliacija aukštos rizikos sąlytį su COVID-19 liga turėjusių asmenų priklauso nuo paskutinės sąlyčio datos, sergančio koronavirusu simptomų atsiradimo datos, diagnozės patvirtinimo datos ir gauto pranešimo iš NVSC apie sergantį koronavirusu datos.

Švietimo įstaiga, gavusi informaciją apie patvirtintą COVID-19 ligos atvejį, nedelsiant pradeda epidemiologinį tyrimą.

Visi aukštos rizikos sąlytį turėję įstaigoje esantys asmenys informuojami tą pačią dieną. 

SMS žinutes dėl izoliacijos jie gauna iš NVSC, jose nurodomas izoliacijos laikotarpis ir pateikiama kita informacija – tačiau tai jau ne mūsų kompetencija“, – informavo L. Adomaitienė.

Ji pridūrė, kad „Aušros“ progimnazijoje yra skiepyti arba turintys antikūnių beveik 90 proc. mokytojų, o kiti periodiškai testuojasi.

Periodiškai testuojasi ir daugiau nei 15 proc. progimnazijos mokinių.

„Tai yra nenormalu. Dirbame Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbą ir už tai negauname jokio užmokesčio. Tikrai labai sunku. Pernai lapkritį kaip savanoriai talkinome, o dabar jau įsakymo tvarka, be pinigų, savaitgaliais… Nežinau, kiek ilgai žmonės dar temps tokius darbo kiekius“. 

D. Avižiuvienė

Užkrovė atsakomybę kitiems

Lig šiol visus užsikrėtimo atvejus ir jų kontaktus tirdavęs NVSC dalies naštos nusikratė – Operacijų vadovo sprendimu mokyklose nustatytus COVID-19 atvejus ir kontaktus pavesta tirti ir visą procesą organizuoti Visuomenės sveikatos biurų specialistams, kurie tik pasinaudoja NVSC sistema trumposioms SMS žinutėms išsiųsti, bet visą epidemiologinį tyrimą atlieka patys.

Kėdainių rajono savivaldybės Visuomenės sveikatos biuras šį darbą dirba be jokio papildomo užmokesčio. Maža to, iš šio biuro darbuotojų reikalaujama dirbti ir savaitgaliais.

Biuro vadovė Danguolė Avižiuvienė teigė, kad iš darbuotojų reikalaujama duomenis surinkti per 12 valandų, o kodėl vėluoja pranešimai, ji tiksliai pasakyti negalinti, mat trumposios SMS žinutės siunčiamos automatizuotai per NVSC sistemą. Žinučių turinio Visuomenės sveikatos biuro specialistai taip pat nekontroliuoja.

„Kiekvienoje ugdymo įstaigoje yra paskirtas koordinatorius, kuriam kiekvieną savaitės dieną atsiunčiama informacija apie fiksuojamus užsikrėtimus.

Darbas tapo nepertraukiamas, nes Operacijų vadovo sprendime yra nurodyta atvejus ištirti per 12 valandų, ir visai nesvarbu, ar šeštadienis, ar sekmadienis. Vėluojant būtų fiksuojamas darbo pažeidimas. Tai yra nenormalu.

Dirbame Nacionalinio visuomenės sveikatos centro darbą ir už tai negauname jokio užmokesčio. Mūsų specialistai turi atrinkti visus kontaktus, surinkti ir suvesti jų duomenis. Yra buvę ir taip, kad kontaktinių asmenų buvo 50 – tai tikrai didžiulis darbas.

Tikrai labai sunku. Pernai lapkritį kaip savanoriai talkinome, o dabar jau įsakymo tvarka, be pinigų… Nežinau, kiek ilgai žmonės dar temps tokius darbo kiekius“, – kalbėjo D. Avižiuvienė.

Sistemos klaidos

Kėdainių visuomenės sveikatos biuro vadovė pridūrė, kad vėluojantys pranešimai gali būti sistemos bėdų pasekmė.

Maža to, ji patikino, kad specialistai nebesusisiekia ir nebeskambina kiekvienam kontaktavusiam su sergančiuoju, nebent tai būtų savaitgalis – tam, kad vaikai žinotų, jog pirmadienį į ugdymo įstaigą eiti negali.

„Specialistai atrenka aukštos rizikos kontaktus, jei nesiskiepiję, jei nepersirgę – tada jie turi būti informuoti, kad jiems skiriama izoliacija. Tačiau atskirai jiems nėra skambinama, nebent yra savaitgalis“, – aiškino D. Avižiuvienė.

Kaltųjų paieška

Paklausus apie stringančią sistemos veiklą paties Nacionalinio visuomenės sveikatos centro, pastarasis dūrė pirštu į Visuomenės sveikatos biuro darbuotojus, esą tai šie neteisingai atlieka savo darbą, dėl to žmonės laiku negauna pranešimų.

„Jei atvejo tyrėjas iš tikrųjų sėkmingai pateikė didelės rizikos sąlytį turėjusių asmenų sąrašą į sistemą, tie asmenys trumpąsias SMS žinutes gauna per 1–18 valandų laikotarpį. Ir tai daroma septynias dienas per savaitę.

Esame susidūrę su atvejais, kai atlikus vidinį tyrimą, patikrinus duomenų bazes, paaiškėja, kad epidemiologinį tyrimą atlikęs specialistas nebuvo pateikęs sąlytį turėjusių asmenų į sistemą, nors buvo įsitikinęs priešingai. Tokias situacijas visais atvejais aiškinamės, kad nesikartotų“, – komentavo NVSC visuomenės informavimo specialistė Justina Petravičienė.

Jei žmogus anketos nepildo ar nesiizoliuoja, jam gali būti taikoma administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė, o kokia atsakomybė gresia institucijoms, kurių aplaidaus darbo ar neveikiančių sistemų pasekmės – savaitę vėluojanti informacija apie privalomą saviizoliaciją?

Aut. past.

Kertinis atnaujinimas?

Tad kas tas mįslingasis „sąlyčio ID“, kurio nebuvo pranešant apie sąlytį su skiepytu sergančiuoju ir kuris atsirado žinutėje apie sąlytį su neskiepytu sergančiu asmeniu?

NVSC atstovė teigė, kad sąlyčio ID atsiradimas – techninis patobulinimas, kuris yra kertinis atnaujinant procesus. Tiesa, kada tiksliai jis buvo įvestas, NVSC atstovė neatsakė.

„Jei atkreiptumėte dėmesį į trumpųjų SMS žinučių datų eiliškumą, pastebėtumėte, kad tiesiog pasikeitė SMS tekstas, atsisakius paskutiniojo sakinio ir jį pakeičiant unikaliu sąlyčio ID.

Sąlyčio ID yra atsitiktinai sugeneruotas skaičius, kurį SMS žinute su visa kita informacija gaus sąlytį turėjęs asmuo. Jis turės šį numerį įvesti pildydamas sąlyčio anketą.

Unikalus sąlyčio ID bus tarsi raktas, susiejantis asmens pradinę informaciją, gautą epidemiologinio tyrimo metu, su asmens papildyta informacija, kurią pateiks jis pats pildydamas sąlyčio anketą“, – aiškino J. Petravičienė.

Ji akcentavo, kad žinutėje nurodytą anketą užpildyti privaloma. Joje yra sutikimas izoliuotis, nurodomas izoliacijos adresas, asmens kontaktai, informuojama, ar izoliacijos vieta atitinka numatytus reikalavimus (atskiras vėdinamas kambarys, kuriame asmuo leis izoliacijos laiką ir nekontaktuos su kitais namiškiais).

Jei žmogus anketos nepildo ar nesiizoliuoja, jam gali būti taikoma administracinė ar net baudžiamoji atsakomybė, o kokia atsakomybė gresia institucijoms, kurių aplaidaus darbo ar neveikiančių sistemų pasekmės – savaitę vėluojanti informacija apie privalomą saviizoliaciją?

3 Komentarai

  • Trumpai: antivakserių ir uspasienes tipo tekstas, tik truputį kitaip, lyg niekur nieko nepastebint, kad vienas yra nesiskiepijes, o kitas pasiskiepijes. Mazas skirtumelis. Na, o pradzia, kurioje kliedima apie kazkokius neva tai kirsinimus mistinius taiisvis topine. Kaip antivakseriu is delfi anoniminiu komentaru. Dar betruksta, kad butu parasyta, jog vakcina kirsina visuomene, todel ja reikia uzdrausti. Ois tiesu yra elementaru: privalomas mokiniu testavimas, kas yra visose padoresnese Vakaru salyse, ir issisprestu visi neaaiskumai.

  • Rinkos aikštes antivakserinių straipsnių sustojo skiepijimas,miršta žmonės ir užkištos ligonines

  • Tai jo reiktu apmokestinti, kurie guli vakcinuoti ir po aparatais, sroviu zurnalistes pila komentarus su mama kaip turi buti, niekas taves nerinks ta mere, esi tiesiog zurnaliste ir tiek..

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video