Įspėja – siekis dekriminalizuoti narkotikus yra didžiausias blogis, koks tik gali būti

 Įspėja – siekis dekriminalizuoti narkotikus yra didžiausias blogis, koks tik gali būti

BNS/ Eriko Ovčarenko nuotr.

Dovydas PASLAUSKAS

Ilgus metus su narkomanijos problema visuomenėje kovojančio ir pagalbą norintiems išsivaduoti iš priklausomybių siūlančio reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjo Marijaus Balčiūno teigimu, narkotikų vartojimas – ne tik žalingas juos vartojančiam asmeniui, bet ir visai visuomenei, todėl apie tai reikia kalbėti garsiai ir su tuo kovoti. Jis įsitikinęs, jog dabartinės valdžios ketinimai dekriminalizuoti narkotikus gali prisidėti prie jaunų žmonių skatinimo vartoti narkotines medžiagas, o tai gali būti kovos su narkotinių medžiagų vartojimu pabaiga.

Visos Lietuvos problema

Pasak M. Balčiūno, narkotikų vartojimas yra didžiulė visos Lietuvos problema. Vyras drąsiai apie tai kalba ir bando pagelbėti į narkotikus įklimpusiems asmenims.

„Kas penkta šeima Lietuvoje kenčia nuo alkoholizmo, tik to nepripažįsta, nes priklausomybė yra neigimo liga. Didžioji dalis jaunuolių rūko žolę ar vartoja kitas narkotines medžiagas, paveikiančias jų fizinę ir psichinę būklę.

Jau dešimt metų dirbu šioje srityje, dažnai matau žmonių sugriautus gyvenimus, todėl tai mane liečia. Man rūpi žmonių likimai, ši tema aktuali“, – pasakojo M. Balčiūnas.

Vartojimo priežastys – įvairios

Pasak reabilitacijos centro „Naujas gyvenimas“ įkūrėjo Marijaus Balčiūno, narkotikų vartojimas yra didžiulė visos Lietuvos problema./Asmeninio archyvo nuotr.

Pasak M. Balčiūno, priežastys, dėl kurių pradedama vartoti narkotines medžiagas, yra įvairios.

„Narkotinių medžiagų vartojimą skatina įvairios priežastys.

Per tiek metų, kai dirbu su priklausomybės ligomis, suprantu, kad viskas dažniausiai prasideda šeimoje – nuo neteisingo auklėjimo, meilės trūkumo, skyrybų ir kitų įvairių traumų – vidinių problemų.

Taip pat narkotinių medžiagų vartojimą skatina draugų įtaka, bet dažniausiai viskas prasideda vaikystėje – neišspręstos vidinės problemos arba tėvų skyrybos, kita trauma, įvykusi žmogaus gyvenime“, – priežastis, dėl kurių pradedama vartoti, įvardijo M. Balčiūnas.

Kiekvienų metų birželio 26 dieną minima Tarptautinė kovos su narkomanija diena. Ši diena reikšminga, nes narkotikų vartojimas – opi visuomenės problema.

Žlugdo gyvenimus

Pašnekovas įsitikinęs, kad narkotinių medžiagų vartojimas turi neigiamų pasekmių žmonių gyvenimams – pradėjus vartoti ir tapus priklausomam sunku judėti į priekį.

„Vartojant dingsta motyvacija siekti tikslų ir judėti į priekį. Pradingsta motyvacija kabintis į gyvenimą, noras ką nors daryti su savo gyvenimu, ieškotis darbo, pajamų.

Tuomet atsiranda problemų su sveikata, psichologinės, fizinės ir emocinės problemos, nes žmogus tampa neveiksnus susitvarkyti su gyvenime iškilusiais rūpesčiais, paprastomis gyvenimiškomis problemomis.

Galų gale žmogus puola į kraštutinumus ir negali apsieiti be kvaišalų. Narkotinių medžiagų vartojimas morališkai, emociškai ir fiziškai žlugdo jo gyvenimą.

Visuomenei toks žmogus tampa ne davėjas, o vartotojas. Pradeda daryti nusikaltimus, užkrečia kitus, įtraukia kitus žmones į vartojimą, galvoja, kad tai nieko tokio.

Taip atsiranda vis daugiau narkotines medžiagas vartojančių narkomanų – jaunesnių, naujesnių. Ir taip po truputį žlunga žmonių gyvenimai“, – apie vartojimo sukeliamą žalą pasakojo M. Balčiūnas.

„Kas penkta šeima Lietuvoje kenčia nuo alkoholizmo, tik to nepripažįsta, nes priklausomybė yra neigimo liga.

M. Balčiūnas

Pagalba – išklausyti, nukreipti pas specialistus

Siekiant padėti vartojančiam asmeniui, pasak M. Balčiūno, reikalinga visokeriopa pagalba – ir artimojo, ir specialisto.

„Norint padėti, pirmoje eilėje priklausomą asmenį reikia nukreipti pas reikalingus specialistus, kur ta pagalba teikiama. Išklausyti tokį asmenį ir nukreipti jį dėl ilgalaikės reabilitacijos arba pas psichologus, kitus specialistus, kurie yra kompetentingi dirbti su priklausomybės ligomis sergančiais žmonėmis.

Aš visą laiką sakau, kad ilgalaikė reabilitacija yra pats efektingiausias gydymo būdas, todėl manau, kad turėtume kalbėti apie tai, šviesti žmones, aiškinti jiems, kur kreiptis pagalbos, kas gali padėti, kokie pirmieji žingsniai turėtų būti bandant išsikapstyti iš vartojimo, nukreipti žmones pas specialistus.

Iš esmės tos pagalbos galima sulaukti visur.

Pirmiausia kreiptis galima į savo artimus žmones. Tuomet pagalbos galima ieškoti internete – internetas pilnas informacijos. Taip pat ir pagalbą teikiančių įstaigų, specialistų yra daug, tik reikia noro žengti šitą žingsnį“, – teigė M. Balčiūnas.

„Kalbama apie narkotikų dekriminalizavimą. Čia yra didžiausias blogis, koks tik gali būti. Taip tik skatinsime jaunimą vartoti narkotines medžiagas, o turime elgtis atvirkščiai – turime drausti, kalbėti ir kiek tik įmanoma spausti žmogų to nedaryti, nes jeigu tik įjungsime žalią šviesą ir dėl narkotikų vartojimo sumažinsime įvairias bausmes, tai tik paskatins žmogų vartoti.

M. Balčiūnas

Dažnai užsikabina jaunimas

Aktualia problema kovoje su narkotinių medžiagų vartojimu, anot M. Balčiūno, tampa vis aktyvesnis jaunimo įsitraukimas į priklausomybės liūną.

„Jaunesni žmonės dažniau pakliūva į priklausomybių pinkles, nes yra vedami smalsumo, noro tai išbandyti.

Jaunimas tampa greičiau priklausomas, todėl jaunuolį reikėtų motyvuoti to nedaryti – skatinti siekti kažkokių tikslų, parodyti kitą gyvenimo pusę, kad galima gyventi be narkotinių medžiagų.

Reikia sudominti jaunimą užsiimti kitokia, prasminga veikla, daugiau šviesti, kalbėti apie narkotinių medžiagų sukeliamą žalą. Patys turime daugiau apie tai kalbėti ir šviesti visuomenę.

Kuo daugiau mes kalbėsime, kalbėsime tų žmonių pavyzdžiais, kurie buvo priklausomi, bet šiandien gyvena blaiviai, kalbėsime apie pasekmes, išaiškinsime, kaip sunku išeiti iš tos būsenos, tuo didesnė tikimybė padėti įklimpusiems ar apskritai išvengti narkotinių medžiagų vartojimo“, – patirtimi dalijosi M. Balčiūnas.

Prieštarauja dekriminalizavimui

Jis įsitikinęs, jog dabartinės valdžios ketinimai dekriminalizuoti narkotikus gali prisidėti prie jaunų žmonių skatinimo vartoti narkotines medžiagas, o tai gali būti kovos su narkotinių medžiagų vartojimu pabaiga.

„Kalbama apie narkotikų dekriminalizavimą. Čia yra didžiausias blogis, koks tik gali būti.

Taip tik skatinsime jaunimą vartoti narkotines medžiagas, o turime elgtis atvirkščiai – turime drausti, kalbėti ir kiek tik įmanoma spausti žmogų to nedaryti, nes jeigu tik įjungsime žalią šviesą ir dėl narkotikų vartojimo sumažinsime įvairias bausmes, tai tik paskatins žmogų vartoti.

O ko jaunam žmogui reikia? Jaunam žmogui smalsu išbandyti tai, ko nėra bandęs. Jeigu tik nuimsime visas bausmes, bus viskas – kovą su narkotikų vartojimu pralošime“, – įsitikinęs ilgametę kovos su narkomanija patirtį turintis ir į šią bėdą įklimpusiems žmonėms kasdien padedantis M. Balčiūnas.

Visuomenė taip pat gali prisidėti

Nors kova su narkotikų vartojimu yra netrumpas procesas, M. Balčiūno nuomone, prie šios kovos gali prisidėti kiekvienas Lietuvos pilietis.

„Kiekvienas turime apie tai kalbėti. Tėvai, kurie turi priklausomus vaikus arba kurie jau gydėsi nuo priklausomybių, turi kalbėti, dalintis savo patirtimi. Tai turi daryti ne tik specialistai. Kiekvienas pilietis yra visuomenės dalis ir gali prisidėti kovoje su narkotinių medžiagų vartojimu“, – įsitikinęs M. Balčiūnas.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video