Gyvybiškai svarbūs eismo pokyčiai senamiestyje – nuobodžiaujančių valdininkų rankose (VISAS STRAIPSNIS)

 Gyvybiškai svarbūs eismo pokyčiai senamiestyje – nuobodžiaujančių valdininkų rankose (VISAS STRAIPSNIS)

Apvalūs metai – maždaug tiek laiko praėjo po to, kai Kėdainių rajono valdantieji ir jų lyderiai užsimojo miesto centrą padaryti pėsčiųjų zona.

Metai laiko, kai automobilius statyti galima maždaug tik Senosios Rinkos aikštėje – kam statyti automobilį gatvėje, kai galima statyti istorinėje aikštėje?

Metai laiko, kai tokie išmintingi mūsų valdžios sprendimai apkartino miesto gyventojų ir svečių gyvenimą, darbą, trumpus apsilankymus.

Metai laiko, kai miesto svečiams ir rajono žmonėms tenka sukti galvą, kaip gi po galais važiuoti tame senamiestyje, kai pusėje gatvių eismas draudžiamas?

[quote author=“Aut. past.“]Pasirodo, bent jau dalis po rezervacija pasislėpusių vietų buvo skirtos ne kam kitam, o… mūsų valdininkams.[/quote]

Metai laiko, per kuriuos verslininkai bandė kapanotis iš valdininkų iškastos jiems duobės, mat apie kokią verslo plėtrą ir klientus verslininkams galima kalbėti, kai automobilio klientams nėra kur pastatyti?

Taip svarbu, o nieko neatsimena

Per tuos metus laiko daug kas savivaldybės Saugaus eismo komisijai bei jos vadovams pasimiršo.

Komisijos galvai Ovidijui Kačiuliui pasimiršo, kad ženklai centre išdygo nepasitarus su gyventojais ir verslininkais.

Pasimiršo, kad diskusija apie jų reikalingumą ar nereikalingumą vyko jau post factum, kai žmonių užspaustiems vadovams nebuvo kur trauktis. Bet gal nereikia stebėtis, kad prieš metus laiko buvę susitikimai pasimiršta. Komisijos galva pamiršta net ir kas prieš keletą savaičių buvo.

Socialinėje erdvėje Tarybos narė Adelė Štelmokienė rašė O. Kačiulio paklaususi, kieno prašymu ir dėl ko netikėtai ir paslaptingai per naktį Didžiojoje gatvėje išdygo rezervuotos stovėjimo vietos, o jis teigė… nieko neatsimenąs.

 [quote author=“Aut. past.“]O verslininkų jau nenustebino eilinis Sauliaus Grinkevičiaus išsišokimas jiems susitikus išeinant iš posėdžio: „O, žiūrėkit, parašų rinkimo būrelis renkasi“, – ištarė meras.[/quote]

Neatsiminė jis ir kaip pats balsavo svarstant eismo klausimą senamiestyje, o ir prašymo jokio nerado. Tikrų tikriausia mistika su lengvais amnezijos elementais…

Išklausė, bet ir užginčijo

Gerai būtų buvę to skandalo išvengti, bet, kaip sakoma, jei jau pamelžei karvę, pieno į tešmenį atgal nebesukiši. Teko O. Kačiuliui iš situacijos kapanotis ir į Saugaus eismo komisijos posėdį verslininkus įsileidus, raizgyti savo pačių susuktą „ženklų“ kamuolį.

Nors ir nenoriai, nors ir siūlė kokį prašymą rašyti, vėliau susirinkimą grandiozinį rengti. Suprask, Saugaus eismo komisijos posėdis – ne vieta verslininkų bėdoms spręsti. Panašu, kad bent kol kas ten vieta bėdoms atsirasti.

Saugaus eismo komisijos posėdis, galima suprasti, ne vieta verslininkų problemoms spręsti. Norit pokyčių – rinkit parašus, gal tada bus galima padėti.„Yra du raštai parašyti. Vienas raštas parašytas Tarybos narių, kitas raštas, galima sakyti, analogiškas, yra (ilga pauzė) pavadinkim taip – gyventojų“, – sunkiai ir iš lėto posėdį pradėjo komisijos galva. Pareiškęs, kad „visiems kalbėt neleisim“, leido pasisakyti porai „pašalinių“ žmonių.

Kai problemų nėra – vadovai jas sukuria

Seimo nario Dariaus Kaminsko padėjėjas Arūnas Kacevičius, gavęs teisę kalbėti savo vardu, atkreipė dėmesį, kad gyventojams ir verslininkams nuo pat pradžių labai trūko informacijos apie tai, kodėl tie sunkiai paaiškinami eismo apribojimai centre apskritai atsirado ir, net sulaukus daugybės skundų, išliko metus laiko. Maža to, metai laiko parodė, kad bandymas išgrūdus lauk automobilius atgaivinti miesto centrą aiškiai nepasisekė.

„Juk mūsų senamiestis tuščias. Tuščias! Savaitgaliais kodėl eismas draudžiamas – niekaip nesuprantu? Leiskim žmonėms važiuoti, padarykim vienos krypties eismą kažkurioje gatvėje, jei kažkokių problemų kyla. Buvau Kaune savaitgalį – ten darbo dienomis mokamas stovėjimas, o savaitgaliais daugumoje vietų nemokama, tik važiuokit, tik eikit į senamiestį!“ – kalbėjo A. Kacevičius.

Buvęs administracijos direktorius tikino, kad jam vadovaujant problemų dėl eismo miesto centre praktiškai nebuvo, vienintelis skundas – dėl kartais pašėliojančio jaunimo – buvo sutvarkytas pasitelkiant policijos pareigūnus. Tačiau niekada net nebuvo kilusi mintis šitaip drastiškai mėginti gyventojų ir verslininkų kantrybės.

Nenori girdėti

Tačiau O. Kačiulis laikėsi įsikandęs savo nuomonės – kam dabar aiškinti sprendimo motyvus ir vėl kalbėti apie tai, apie ką, pasak jo, kažkada keturias valandas buvo kalbama?

„Na, kad informacijos trūko, tai gal nėra visai taip. Jeigu atsimenate, buvo ir susitikimas mero organizuotas ir gavot visą vakarą, šnekėjotės“, – sakė O. Kačiulis.

Verslininkams iš karto oponavus, kad susitikimas įvyko jau po to, kai ženklai buvo pastatyti, komisijos galva į tai… nesureagavo niekaip.

[quote author=“L. Rimas“]Kelio ženklai neturi trukdyti nei gyvenimui, nei verslui, nei darbui. Senamiestis turi būti gyvas, žmonės turi aktyviai gyventi, važinėti, dirbti. Nereikia ten nieko riboti“.[/quote]

„Nenori girdėti“, – taip šnabždėjosi susirinkę žmonės. Ir tai, panašu, buvo visiška tiesa, nes vėliau, komisijos nariams diskutuojant, posėdžio svečių pastabos nebuvo sutiktos palankiai.

Verslininkai atkreipė dėmesį, kad neaiškius sprendimus priiminėti lengviausia tiems, kurie į senamiestį koją įkelia tik kokios šventės metu. Nei dirba ten, nei gyvena, nei jiems įdomu, kaip tie žmogeliai ženklais įrėminti laikosi.

„Dirbu ir gyvenu senamiestyje daug metų. Visą laiką senamiestis ne itin gyvas buvo, kalbėjo valdininkai anksčiau, kad reikia sugyvinti senamiestį, verslą pritraukti. Kol ženklų nebuvo pastatyta, bėdų nebuvo jokių. Bėdos prasidėjo, kai sumažėjo vietų, kur galima statyti automobilius. Vietos sumažėjo, o automobilių mieste tai tik daugėja! Juk kiekviena šeima šiais laikais po porą automobilių turi.

Lengviausia tokius sprendimus priiminėti tiems, kas nei verslą senamiestyje kuria, nei ten gyvena. Ne jums mokėti mokesčius reikia. Mums reikia mokesčius mokėti, o nėra iš ko…

Kelio ženklai neturi trukdyti nei gyvenimui, nei verslui, nei darbui. Senamiestis turi būti gyvas, žmonės turi aktyviai gyventi, važinėti, dirbti. Nereikia ten nieko riboti“, – kalbėjo ilgus metus senamiestyje verslą turintis Lenas Rimas.

Paslaptingos rezervacijos

Kad ir kaip sunkiai esminę problemą sekėsi suvokti administracijos direktoriui, ne patys pokyčiai yra blogiausia visos šios istorijos dalis. Blogiausia tai, kad valdžia nesiskaito su gyventojais, su verslininkais ir jų gyvenimą tiesiogiai veikiančius sprendimus daro paslapčia. Ir ne pirmą kartą – tai jau tampa dabartinės rajono valdžios išskirtiniu veikimo ženklu.

[quote author=“A. Kacevičius“]Juk mūsų senamiestis tuščias. Tuščias! Savaitgaliais kodėl eismas draudžiamas – niekaip nesuprantu? Leiskim žmonėms važiuoti, padarykim vienos krypties eismą kažkurioje gatvėje, jei kažkokios problemos kyla. Buvau Kaune savaitgalį – ten darbo dienomis mokamas stovėjimas, o savaitgaliais daugumoje vietų nemokama, tik važiuokit, tik eikit į senamiestį![/quote]

O kada darbai daromi paslapčia? Manau, aiškinti nereikia…

„O kaip ta rezervacija, kuri dabar uždėta ir už kurią mes baudas gauname? Leidimas tai nė vienas neišduotas“, – kalbėjo senamiestyje verslą turinti moteris.

Įdomiausioji posėdžio dalis

Štai taip mes prieiname prie įdomiausios posėdžio dalies. Kaip, dėl ko ir kieno prašymu Didžiosios gatvės atkarpoje atsirado kažkam rezervuotos vietos? Panašu, kad ne verslininkams jos buvo rezervuotos – nes jei taip būtų, tai verslininkai tą greičiausiai žinotų, ir baudų negautų.

Primename, kad anksčiau O. Kačiulis neraudonuodamas porino, kad buvo gautas prašymas tuos ženklus įrengti, tik, žinoma, nepasakė, kieno tas prašymas buvo, o ir paties prašymo niekaip rasti nesugebėjo. 

„Savivaldybės Saugaus eismo komisija gavo prašymą įrengti ženklą „Rezervuota“ minėtos gatvės atkarpoje. Šis prašymas buvo svarstomas komisijoje ir priimtas sprendimas ženklą pastatyti. Jei kiti senamiesčio verslininkai turi kažkokių pastabų, pastebėjimų ar pageidavimų, visada gali kreiptis į Saugaus eismo komisiją ir jų prašymas bus svarstomas“, – anuomet sakė O. Kačiulis.

Tačiau tyčia ar netyčia, ketvirtadienį, prieš balsuojant dėl minėto ženklo „Rezervuota“, ėmė ir išaiškėjo visa niekinga šito ženklo paslaptėlė. Pasirodo, bent jau dalis po rezervacija pasislėpusių vietų buvo skirtos ne kam kitam, o… mūsų valdininkams.

„Trečias punktas – dėl vietų rezervavimo Didžiojoje gatvėje toms įmonėms, kurios ten, toje atkarpoje vykdo veiklą.

[quote author=“Aut. past.“]Suprask, Saugaus eismo komisijos posėdis – ne vieta verslininkų bėdoms spręsti. Panašu, kad bent kol kas ten vieta bėdoms atsirasti.[/quote]

Buvo pastatytas ženklas „Rezervuota“. Seniūnija turėjo išdalinti leidimus įmonėms, pagal prašymus, bet ne visoms, kurioms yra poreikis, nes tiek vietų ten nėra.

Tuo tikslu administracija tikrai atsiima galimybę statyti būtent toje gatvėje, nors mūsų ten kelios įstaigos yra, tam, kad atlaisvint vietas ten esantiems biurams, verslininkams“.

Štai šį, nors ir gana nerišlų vapesį paskaitykite kelis kartus, įsiskaitykite, ir viskas bus aišku, kaip dieną.

Nors palaukit – ne, vis dėlto neaišku. Ar prieš metus laiko meras sakėsi turįs senamiesčio viziją? Sakėsi. Ar toje vizijoje automobiliams vietos buvo? Panašu, kad ne.

Ar meras tada sakė, kad nėra čia tokia jau didelė problema pėstute iki senamiesčio ateiti ir ten pasivaikščioti? Sakė.

Ar nesijuokė meras anuomet iš žmonių, esą jie, jei galėtų, ir į parduotuvę su mašina įvažiuotų? Juokėsi.

Tai kaip čia taip išėjo, kad prieš visas mero vizijas ir prieštaraujant jo suvokimui, rezervuotos vietos valdininkėlių automobiliams atsirado pačiame miesto senamiesčio centre?

Ką, jums gerbiamas mere, sunku pėstute nuo savivaldybės iki centro ateiti? Ar įvažiuot su tarnybinėm mašinom į savo įmones norit? 

Ak, tiesa, mašina tai valdiška, o kojytės – ne. Savo kojytes tik niekam tikę žmogeliai naudoti gali, o miesto valdžia – gerokai aukštesnis reikalas, nei kažkoks verslininkas, nei kažkokie niekam neįdomūs jo klientai.

Žmonės savo pasiekė

Prireikė metų laiko – visų metų, kad valdininkai pagaliau bent akies krašteliu atsisuktų į miestui pelną nešančius, darbo vietas kuriančius bei miesto svečius pritraukiančius žmones.

Nepaisant to, kad posėdžio metu verslininkų pastabos nebuvo priimamos labai palankiai, metus laiko ignoruoti žmonės nenorėjo išeiti nieko nepešę, tad ėmė kalbėti vienas per kitą – vieni prašė situaciją grąžinti į tą pačią, kaip buvo prieš metus – nuimti ženklus ir leisti laisvai judėti ir stovėti automobiliams.

Vis dėlto didesnė susirinkusiųjų dauguma norėjo kompromisinio varianto, panašaus į keleto rajono Tarybos narių parengtą raštišką pasiūlymą Saugaus eismo komisijai. Kompromisinis variantas, tai galimybės verslo klientams stabtelėti bent jau kuriam laikui – pusvalandžiui, valandai, kad šie spėtų susitvarkyti savo reikalus, apsipirktų, ir ramiai keliautų toliau.

[quote author=“Aut. past.“]Komisijos galvai Ovidijui Kačiuliui pasimiršo, kad ženklai centre išdygo nepasitarus su gyventojais ir verslininkais. Neatsiminė jis ir kaip pats balsavo svarstant eismo klausimą senamiestyje, o ir prašymo jokio nerado.[/quote]

150 parašų, aktyvūs verslininkai ir juos palaikantys rajono Tarybos nariai – Adelė Štelmokienė, Nijolė Naujokienė, Rimgaudas Rimošaitis, Virmantas Ivanauskas – pelnė mažytę pergalę. Tai – valandos laiko galimybė sustoti centre bei pravažiavimo galimybė nuo Rotušės iki Č. Milošo. Per valandą galima bus dienos pietus suvalgyti, stabtelėjus nupirkti skanių kepinių, užbėgti į keletą parduotuvių, nusipirkti skanios kavos. Ir to pasiekta tik visiems susitelkus ir pateikus konkrečius reikalavimus.

Tiesa, ne visiems Tarybos nariams, oficialiai atstovaujantiems žmonėms (o ne rajono valdžiai), šis klausimas pasirodė vertas dėmesio. Kai kurių teigimu – yra ir svarbesnių bėdų rajone. Na tikrai – juk yra žymiai svarbesnių dalykų, nei tuštėjantis, niekam neįdomus miesto centras, kuriame verslininkai baigia paskutinius galus atiduoti.

Nevirkdykime administracijos direktoriaus

Kaip galima vainikuoti šią pergalę?

Gal tiktų administracijos direktoriaus išaimanuota frazė?

„Tai čia, kai ką nors darai, visada atsiranda kas nors, kas negerai“.

Tai va. Nevirkdykit administracijos direktoriaus.

Gerai nors, kad rajono galva palaiko O. Kačiulį, ir, radęs progą, sumenkina aktyvius savo miesto žmones. Nors S. Grinkevičius susitikime su verslininkais nepasirodė, nes, na gi žmogus svarbesnių reikalų turi, visgi išeinančius juos susitiko koridoriuje. Netikėtai gal, nepasiruošusį jį tie žmogeliai užspeitė kampan, ir išsprūdo merui: „O, parašų rinkimo būrelis renkasi!“…

Pagarba žmonėms aukščiausiam lygyje. Ir kaip nesipiktinti žinant, kad iš mūsų sumokėtų mokesčių šitie žmonės milžiniškas algas gauna?…

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video