Gyvsidabriu vanduo greičiausiai nė nebuvo užterštas
„Kėdainių vandenys“ nutraukė sutartį su laboratorija, ši atkerta: klaidos nebuvo
Prieš metus visoje Lietuvoje garsiai nuskambėjęs Kėdainių gyvsidabrio sandalas, kai buvo nustatyta, kad iš čiaupų bėgančiame vandenyje gyvsidabris viršija nustatytas normas, pagaliau pasiekė atomazgą.
Paaiškėjo, kad gyvsidabrio vandenyje greičiausiai nė nebuvo. Po ilgo tyrimo prieita prie išvados, kad visa ši skandalinga istorija galimai yra tiesiog vandenį tyrusios laboratorijos klaidų pasekmė.
Tačiau vandens tyrimus atlikusi Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija (NVSP) galimas klaidas neigia ir sako, kad tyrimų rezultatai buvo nekeliantys jokių abejonių. Panašu, kad išsiaiškinti, ar buvo gyvsidabrio vandenyje ar ne, tiesiog nėra jokių šansų.
Pažeidė reikalavimus?
Kaip akcentavo „Kėdainių vandenų“ direktorius Rimgaudas Praninskas, tyrimą atlikusi NVSP laboratorija pažeidė daugelį tyrimų procedūrų reikalavimų.
„Laboratorija tyrimą atliko praleidusi nustatytus terminus, nepranešė mums apie rezultatus, protokolą siuntė ne sutartyje nurodytu elektroninio pašto adresu.
Be to, laboratorija, pažeisdama sutartį, neatliko pakartotinio mėginio tyrimo, o vietoje to, patį mėginį, negavusi mūsų sutikimo, netgi sunaikino.
Tokiu būdu praradome galimybę tą patį mėginį ištirti pakartotinai kitoje laboratorijoje“, – sakė įmonės direktorius.
Laukė pakartotinio mėginio
Tuo tarpu NVSPL Cheminių tyrimų skyriaus vedėjas Virginijus Keturka sako, kad jokie reikalavimai nebuvo pažeisti, o „Kėdainių vandenys“ mėginio saugoti ir neprašė.
Maža to, jo teigimu, visa ataskaita „Kėdainių vandenims“ buvo pateikta tik po daugiau kaip mėnesio todėl, kad laboratorija iš savivaldybės įmonės vis laukė žadėto papildomo vandens mėginio, tik niekaip nesulaukė.
„Užsakovas mums praėjusių metų kovo 10 dieną cheminiams tyrimams pateikė 6 vandens mėginius, o jų paėmimo akte-užsakyme nenurodė mėginių likučius grąžinti, tad mėginiai po ištyrimo buvo sunaikinti.
Laboratoriniai analitiniai tyrimai pradėti tą pačią dieną, o penkių vandens mėginių laboratoriniai analitiniai tyrimai pilnai baigti ir tyrimų duomenys užsakovui pateikti buvo balandžio 8 dieną. Atliekant šešto mėginio laboratorinius analitinius tyrimus buvo nustatyta, kad bromato kiekio nustatymui trukdo tiriamame vandens mėginyje esantis nitrito kiekis.
Apie tai 2020 m. kovo 27 dieną užsakovas buvo informuotas. Su juo buvo suderinta, kad į laboratoriją bus pristatytas papildomas vandens mėginys bromato kiekio nustatymui – tokia galimybė numatyta dvišalėje sutartyje.
Mėginys pakartotiniam tyrimui nebuvo pristatytas, todėl laboratorija paruošė tyrimo ataskaitą be bromato kiekio ir 2020 m. balandžio 15 dieną pateikė „Kėdainių vandenims“, – sakė laboratorijos atstovas pridurdamas, kad visų kitų cheminių medžiagų kiekybiniai tyrimai šiame vandens mėginyje baigti balandžio 8 dieną.
Tuo tarpu „Kėdainių vandenų“ direktorius teigia, kad jis jokių žinių apie prašytą papildomą mėginį neturi.
„Šitą dalyką reikia tikrinti. Realizacijos skyriaus viršininkas, dirbęs tuo metu, dabar nebedirba.
Man tokie dalykai nėra žinomi, kad kažkoks papildomas mėginys būtų derintas – kažkaip aš to nežinau.
Jei mes pažadėjome ir neįvykdėme, gal ten to mūsų buvusio viršininko klaida ar panašiai.
Nors mes norėjome, kad pakartotiniai tyrimai būtų iš to paties mėginio atlikti, kad būtų eliminuota klaida, o paskui prasidėję išsisukinėjimai, adresai sumaišyti – pasirodė jų neprofesionalumas.
Dėl to galima galvoti, kad ir šiuo atveju čia kažkokia jų versija sugalvota“, – sakė R. Praninskas.
[quote author=“R. Praninskas“]Tiriant galimą Nacionalinės laboratorijos klaidą, ši laboratorija su mumis nebendradarbiauja ir neprisideda prie objektyvaus bei nešališko tyrimo atlikimo. [/quote]
Manyta, kad suklydo
R. Praninskas sako, kad vos sužinojus apie galimą gyvsidabrio koncentracijos padidėjimą vandenyje, buvo atlikta daugybė pakartotinių tyrimų iš įvairių vandenviečių, tačiau visų tyrimų rezultatai buvo geri.
„Tai leidžia spręsti apie Nacionalinės laboratorijos galimą klaidą, tuo labiau kad tyrimų atlikimo metu Nacionalinė laboratorija pažeidė daugelį minėtų procedūrų.
Be to, UAB „Vilniaus hidrogeologija“ mūsų prašymu parengė išvadą, kurioje nurodė, kad požeminio geriamojo vandens užteršimo gyvsidabriu galimybės net teoriškai yra itin menkos, ir šio toksinio metalo atsitiktinis aptikimas Kėdainių I vandenvietės išgautame vandenyje veikiausiai yra laboratorinė ar žmogiškoji klaida“, – sakė „Kėdainių vandenų“ direktorius.
[quote author=“V. Keturka“] Laboratorija laikosi tos nuostatos, kad tik gavus abejotinus rezultatus ar užfiksavus kitus faktinius analizės proceso eigos nukrypimus, atliekami pakartotiniai ar papildomi tyrimai.[/quote]
Kaltės kratosi
Tuo tarpu Nacionalinė laboratorija į kalbas nesileidžia: jų teigimu, tyrimo eiga buvo sklandi, o netikėti tyrimo rezultatais nėra jokio pagrindo. Pasak jų, tai, kad vanduo buvo užterštas gyvsidabriu, yra abejonių nekeliantis tyrimo rezultatas.
„Tyrimų kokybė užtikrinta laikantis laboratorijoje nustatytų rezultatų patikimumo užtikrinimo reikalavimų, t. y. laboratorijoje yra sudarytos sąlygos išvengti klaidų atsiradimo.
Kiekybinio gyvsidabrio tyrimo mėginiuose metu buvo gauti abejonių nekeliantys ir patikimi gyvsidabrio tyrimo rezultatai.
Atliekant gyvsidabrio kiekio nustatymo vandens mėginyje laboratorinius tyrimus nebuvo fiksuota jokių proceso eigos trikdžių, objektyvių įrodymų, rodančių, kad tyrimo ir jo rezultato patikimumu ir objektyvumu būtų galima suabejoti ir tyrimus reikėtų kartoti.
Laboratorija laikosi tos nuostatos, kad tik gavus abejotinus rezultatus ar užfiksavus kitus faktinius analizės proceso eigos nukrypimus, atliekami pakartotiniai ar papildomi tyrimai“, – sakė V. Keturka.
Sutartį nutraukė
„Kėdainių vandenys“ sutartį su minėta laboratorija nutraukė.
Kaip sako R. Praninskas, laboratorija nerodo jokio noro bendradarbiauti ir padėti išsiaiškinti tikrąsias šio daug savivaldybės įmonės reputacijai kainavusio įvykio priežastis.
„Tiriant galimą Nacionalinės laboratorijos klaidą, ši laboratorija su mumis nebendradarbiauja ir neprisideda prie objektyvaus bei nešališko tyrimo atlikimo.
Todėl tausodami kėdainiečių sveikatą bei UAB „Kėdainių vandenys“ kolektyvo gerą vardą, buvome priversti nutraukti darbinius santykius su Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos cheminių tyrimų skyriumi Vilniuje“, – sakė jis.