Skongalyje atkasė dar per 30 palaikų

 Skongalyje atkasė dar per 30 palaikų

Šalia Skongalio užtvankos atliekami archeologiniai tyrinėjimai patvirtina tai, dėl ko istorikai įspėjo jau prieš gerus metus. Atkasti dar 30-ies žmonių palaikai, ir tai, tikėtina, tik saujelė iš visoje teritorijoje palaidotų žmonių. Rasti kaulai bei audinių skiautės bus tiriamos antropologų, tačiau jau dabar aišku, kad žmonės palaidoti ten buvo skubotai, nepagarbiai, sumesti bet kaip ir mirė jie smurtine mirtimi. 

Šalia Skongalio užtvankos atliekant archeologinius tyrinėjimus atkasti dar 30-ties žmonių palaikai. / „Rinkos aikštės“ TV stop kadras nuotr.Patvirtino istorinius duomenis

Istorija apie tai, jog Skongalio užtvankos teritorijoje buvo masiškai laidojami žmonės, buvo seniai žinoma. Žinoma istorikams, gyventojams ir valdininkams. Tik kažkodėl žinias apie istorinius įvykius ir tą, ką dirbant galima netyčia atkasti, buvo nuspręsta ignoruoti.

Istorikų bandymai sustabdyti pagreitį pagavusį projektą buvo bergždi – niekam nerūpėjo giliau paanalizuoti istorinių duomenų, kurie aiškiai bylojo apie masinę kapavietę minėtoje teritorijoje.

„Galima pasižiūrėti istorinius tyrimus, kurie aiškiai byloja, kad didesnė dalis partizaninių kapaviečių gali būti  kairėje pusėje nuo paminklo – į paplūdimio, darželio pusę. Žinoma, didesnė dalis istorinių šaltinių tikslios laidojimo vietos nenurodo, nes viskas juk vyko naktį, paslapčia, skubant, tiksliai žinoma tik tai, kad vežė į Skongalį kūnus, ir viskas. 

Reljefas yra pakitęs per tiek metų ir dabar svarstyti, kad kažkur vienoje pusėje galima kasti, o kitoje negalima – kvailystė. O tikslesni duomenys iš buvusių gyvų liudininkų būtent ir kalba apie tai, kad paplūdimio pusėje ir buvo laidojami partizanai“, – pasakoja istorikas Vaidotas Banys.

[quote author=“V. Banys“]Reikia suprasti, kad Skongalio užtvanka yra vientisas, nedalomas paminklas. Visur ten buvo laidojama ir visur gali būti rasta palaikų. [/quote]

Ankstesnės išvados abejotinos

Nuėjusioji valdžia dabar kaip įmanydama suka uodegas – ginasi, kad net du kartus vyko archeologiniai kasinėjimai, kurie nieko neparodė. Tačiau naivu būtų tikėtis, kad anuomet žmonės masiškai laidoti buvo tolygiai per visą teritoriją.

Kaip ir pabrėžė istorikas bei rodo pirminės archeologų išvados, kapavietės netvarkingos, kūnai sumesti nepagarbiai, dirbta paskubomis.

Visoje Skongalio užtvankos teritorijoje gali būti plotų, kur nėra nė vieno kūno, ir plotų, kur žmonės laidoti masiškai.

„Istoriją reikia giliau pagvildenti. Jau dabar randama tai, ko greičiausiai kažkas nesitikėjo rasti.

Pačioje paplūdimio teritorijoje daryti tyrimai tuomet nieko neparodė, bet teritorijoje gali būti plotų kur nieko nėra, gali būti plotų, kur labai daug kūnų yra. Reikėtų neskubėti ir pasverti priimamus sprendimus bei, žinoma, labai panagrinėti istoriją“, – kalbėjo archeologė Diana Oleinik.

Tuo tarpu istorikas V. Banys antrina archeologei ir net išreiškia abejonę anksčiau atliktais archeologiniais tyrimais.

„Reikia suprasti, kad Skongalio užtvanka yra vientisas, nedalomas paminklas. Visur ten buvo laidojama ir visur gali būti rasta palaikų.

Kad archeologinius tyrimus anksčiau darė ir nerado palaikų ar kokių 17 a. namų liekanų – dar nesako, kad ten nieko iš tiko nebuvo. Nėra tik ten, kur ieškojo. Nors klausimas, žinoma, kaip ten jie ieškojo“, – kalba istorikas.

Plačiau apie tai, kada bus baigti darbai ir kas bus daroma toliau, skaitykite antradienio „Rinkos aikštės“ numeryje.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content