Geriamojo vandens taršą kontroliuos vandens gerinimo stotelėmis

 Geriamojo vandens taršą kontroliuos vandens gerinimo stotelėmis

Vandens kokybės tikrinimas vyksta nuolatos – štai pernai metais vyko 1,12 tūkst. indikatoriniai geriamojo vandens tyrimų. 22 kartus tyrimai parodė, kad vandens kokybė nėra tinkama./BNS nuotr.

Bene geriausiai dirbanti Kėdainių savivaldybės įmonė „Kėdainių vandenys“, kasmet atliekanti šimtus ir net tūkstančius geriamojo vandens tyrimų, geriamojo vandens taršą kontroliuos kiekviename gręžinyje įrengdama vandens gerinimo stoteles.

Tyrimų atlieka šimtais ir net tūkstančiais

Vandens kokybės tikrinimas vyksta nuolatos – štai pernai metais buvo atlikti 1,12 tūkst. indikatoriniai geriamojo vandens tyrimų. 22 kartus tyrimai parodė, kad vandens kokybė nėra tinkama.

Pagrindinė kokybinių rodiklių neatitikimo priežastis buvo drumstumas, amonio ir sulfato kiekis. Drumstumo rodiklio viršijimas susijęs su netvarkingai prižiūrimais vartotojo vidaus vandentiekio tinklais. Indikatorinių tyrimų kokybiniai rodiklių pokyčiai tik stebimi, nes nedaro  neigiamo poveikio žmogaus sveikatai.

2023 m. atlikti ir 552 mikrobiologiniai tyrimai, iš jų kokybės neatitiko 16 tyrimų. Jei atlikus pakartotinus tyrimus nustatomi neatitikimai, vandenvietėje atliekami vandentiekio tinklų, o jeigu  reikia ir gręžinio dezinfekavimo darbai. Didžioji dalis mikrobiologinių viršijimų yra susiję su naudotojų ir abonentų vidaus tinklų nepriežiūra.

Atlikus 1,6 tūkst. toksinių tyrimų paaiškėjo, kad tris kartus tyrimai neatitiko normatyvų, tačiau atlikus pakartotinius tyrimus, pažeidimų nebebuvo rasta.

Kaip sakė įmonės vadovas Rimgaudas Praninskas, tam, kad vandens kokybė būtų užtikrinama, labiausiai pasitarnauja vandens gerinimo stotelių įrengimas.

„Gavę signalą dėl netinkamos vandens kokybės mes pirmiausiai tiriame savo gręžinį, ar čia iš gręžinio eina, ar vamzdyne kažkas. Būta atvejų nemažai, kai tarša atsiranda iš privačių valdų. Jei problema gręžinyje, mes jį chloruojame tol, kol vanduo tampa švarus. Kol vanduo dar būna nepasiekęs reikiamų rodiklių, gyventojams jo netiekiame.

Kartais, deja, taip nutinka, gamta kartais išmeta tokių netikėtumų“, – sako R. Praninskas.

Teismas per 2023 metus nagrinėjo 73 perduotas civilines bylas ir priteisė iš
skolininkų – 43,9 tūkst. Eur sumą. Per 2023 metus antstolių išieškota ir grąžinta gyventojų skola siekia kiek mažiau nei 7 tūkst. eurų.

Aut. past.

Didins vandens gerinimo stočių skaičių

„Kad būtų apsisaugota nuo tokių netikėtumų, bus didinamas vandens gerinimo stočių skaičius. Jau praktiškai kiekviename gręžinyje yra arba pastatytos arba jau projektuojamos vandens gerinimo stotys. Iš pernai sutaupytų lėšų padarėme Gudžiūnuose osmozės principu veikiančią brangią vandens gerinimo stotį, Kunioniuose, Šėtoje su vandens gerinimo stotyje pavyko suvaldyti taršą.

Pašušvyje, Labūnavoje dėl mažo vandens sunaudojimo būna problemų, tad ieškome tinkamos kainos ir kokybės vandens gerinimo stoteles, nes su tokiu mažu vandens sunaudojimu daug pinigų investuoti taip pat negalime“, – sakė R. Praninskas.

Vandens kokybės tikrinimas vyksta nuolatos – štai pernai metais buvo atlikti 1,12 tūkst. indikatoriniai geriamojo vandens tyrimų. 22 kartus tyrimai parodė, kad vandens kokybė nėra tinkama.

Aut. past.

Skolas išieško teismo keliu, antstolių privengia

Finansiniams rodikliams didelę įtaką daro ir gyventojų skolos. Nors skola, lyginant su pernai metais, kiek išaugo, vis dėlto įmonė sako stabiliai vykdanti skolų išieškojimą. Tiesa, antstoliai į šį procesą įsijungia nedažnai.

Per 2023 metus skolų išieškojimo bendrovės išieškota suma sudarė 41,37 tūkst. Eur.

Skolos, kurių išieškoti skolų išieškojimo bendrovei nepavyksta perduodamos teismui.

Teismas per 2023 metus nagrinėjo 73 perduotas civilines bylas ir priteisė iš skolininkų – 43,9 tūkst. Eur sumą. Per 2023 metus antstolių išieškota ir grąžinta gyventojų skola siekia kiek mažiau nei 7 tūkst. eurų. 

Kaip sakė įmonės vadovas Rimgaudas Praninskas, tam, kad vandens kokybė būtų užtikrinama, labiausiai pasitarnauja vandens gerinimo stotelių įrengimas.

Aut. past.

Įrengė ir rekonstravo vandens ir nuotekų sistemas

Pernai „Kėdainių vandenys“  įrengė  vandentiekio tinklus Langakių k. Langakių gatvėje, suprojektavo ir įrengė nuotekų tinklus  Kėdainiuose tarp Žemaitės ir Rūtų gatvių bei Daržų gatvėje.

Rekonstruoti nuotekų tinklai Labūnavos kaimo Barupės gatvėje.

Už 143 tūkst. eurų rekonstruoti Šlapaberžės valymo įrenginiai bei užbaigta Krakių valymo įrenginių rekonstrukcija, pradėta dar 2022 metais ir kainavusi per 100 tūkst. eurų.

Miesto vandens gerinimo įrenginiuose natrio hipochlorito gamybai sumontuota elektrolizės įranga už kone 50 tūkst. eurų, rekonstruotos Nociūnų ir PS-1 nuotekų siurblinės, pakeistas siurblys ir centrifūga dumblo apdorojimo įrenginiuose, pastatyti priestatai generatoriams Labūnavoje ir Josvainiuose.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video