Gelnų miške vykstant kirtimams, gyventojai dūsta nuo dulkių

Miškų urėdija Gelnų miške vykdo kirtimus. Tiesa, šiuo metu kirtimai sustojo, nes nespėjama su terminais./ Asociatyvi BNS Kęstučio Vanago nuotr.
Miškų urėdija Gelnų miške vykdo kirtimus. Tiesa, šiuo metu kirtimai sustojo, nes nespėjama su terminais, tačiau atrodo, kad kai kirtimai vyksta, išvežant medieną kyla ir aplink mišką gyvenančių žmonių pyktis. Pasirodo, kad miškavežiai neretai pro namus pralekia dideliu greičiu, ardydami keliuką ir sukeldami dulkių debesį, kuris nusėda gyventojų namų kiemuose ir net namų viduje.
Miškas įtrauktas į saugotinų sąrašą
Gelnų miškas yra įtrauktas į „Natura 2000“ sąrašą. „Natura 2000“ yra Europos Sąjungos sukurtas tinklas, siekiant išsaugoti biologinę įvairovę ir apsaugoti labiausiai vertingus ir pažeidžiamus gamtos tipus bei rūšis, kurios yra svarbios Europos Sąjungai. Valdant „Natura 2000“ teritorijas, pagrindinis dėmesys skiriamas tvariam jų išsaugojimui. Šios teritorijos yra labai svarbios siekiant išsaugoti Europos gamtos paveldą ir užtikrinti, kad retos bei nykstančios rūšys bei jų buveinės būtų apsaugotos ilgam laikui. Vis dėlto nėra taip, kad į „Natura 2000“ įtrauktų miškų nebūtų galima kirsti absoliučiai, leidžiami nedidelio intensyvumo atrankiniai kirtimai.
2025 m. Gelnų miške numatyti 3 hektarai plynų kirtimų, retinamųjų kirtimų – 2,10 ha, einamųjų kirtimų – 15,60 ha.
Aut. past.
Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai informavo „Rinkos aikštę“, kad peržiūrėjo miškų kadastro duomenis ir nustatė, kad Gelnų miško plotas, kuris visas patenka į „Natura 2000“, yra apie 800 ha, iš kurių VĮ Valstybinė miškų urėdija (VMU) patikėjimo teise valdo apie 2/3 ploto.
„Telefonu susisiekta su Kėdainių girininkija, kuri patikino, kad jokių kirtimų šiuose miškuose VMU nevykdo, nors ir turi galiojančius leidimus miškui kirsti. Kirtimų nevykdymo priežastis – nespėjo leidžiamais terminais, todėl darbus atidėjo ateičiai“, – teigė Aplinkos apsaugos departamentas.
Iškirs apie 20 ha miško
Valstybinių miškų urėdijos Radviliškio regioninio padalinio vadovas Gintaras Nemunis „Rinkos aikštei“ teigė, kad miško kirtimai ir medienos ištraukimas į miško sandėlius Gelnų miške nevykdomi nuo kovo 1 iki rugsėjo 1 d., vadovaujantis Labūnavos miško biosferos poligono nuostatais. Visi vykdomi kirtimai yra suprojektuoti vidinės miškotvarkos projekte. 2025 m. Gelnų miške numatyti 3 hektarai plynų kirtimų, retinamųjų kirtimų – 2,10 ha, einamųjų kirtimų – 15,60 ha.
Atlikus medienos ruošos darbus nepalankiomis (ir ne tik) oro sąlygomis, regioninis Miškų urėdijos padalinys visada sutvarko tą teritoriją, kur buvo vykdoma medienos eksploatacija.
Aut. past.
„Darbai vykdomi kompleksiškai visus metus, vadovaujantis vidinės miškotvarkos projektu ir laikantis Labūnavos miško biosferos poligono nuostatų. Medienos išvežimas iš medienos sandėlio vykdomas visus metus, atsižvelgiant į meteorologines sąlygas ir saugant kelius“, – sakė G. Nemunis.
Keliuką turi sutvarkyti
Kėdainių rajono savivaldybė informavo, kad Miškų urėdija privalo prižiūrėti kelią, kuriuo veža medieną.
„Atlikus medienos ruošos darbus nepalankiomis (ir ne tik) oro sąlygomis, regioninis padalinys visada sutvarko tą teritoriją, kur buvo vykdoma medienos eksploatacija. 2025 m. balandžio mėnesį šioje teritorijoje buvo nugreideriuotas kelias per gyvenvietę į miško sandėlį, kuriame yra mūsų mediena“, – sako G. Nemunis.
Gyventojai, tiesa, sako, kad iš miško veda ir kitas keliukas, kuris neina pro gyvenamuosius žmonių namus. Tačiau, pasirodo, miškavežiai juo medieną vežti gali ne visada.
„Kai kurie miškai yra išsidėstę fragmentuotai žemės ūkio naudmenų laukuose, o privažiavimai prie jų yra riboti ir susiformavę nuo seno. Todėl neturime galimybės išvežti pagamintą produkciją kitu(-ais) keliais nei tie, kuriais ir važiuoja pirkėjai, o vienas iš tokių ir yra šis kelias.
Labai apgailestaujame dėl gyventojams kylančių nepatogumų išvežant medieną iš miško sandėlio, esančio Gelnų miške. Regioninis padalinys visada stengiasi bendradarbiauti tiek su vietos gyventojais, tiek su ūkininkais, kad būtų rastas sutarimas eksploatuojant miškuose pagamintą medieną“, – teigė G. Nemunis.
- Tam, kad Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai galėtų kažką konkrečiau įvertinti ir pakomentuoti, reikia tikslios (konkrečios) veiklavietės.
- Gyventojai interaktyviajame žemėlapyje tvarkaulietuva.lt gali pasitikrinti, ar yra išduotas leidimas kirsti mišką konkrečioje vietoje.
2 Komentarai
Viskas Kėdainių runkeliaims negerai. Geriau nieko nedaryti, sėdėti ant pečiaus ir laukti kol Darbo partija išmokės pašalpas ir į ledų šventę paklvies.
O tai nemoka tie gyventojai iš storesniu vyniu pasidaryti vadinamu vokietiku? I diena padedi po kelis tai tie misku niokotojai užsipis padangas montuoti