Estams pristatė lietuvišką kultūrą
Džestina BORODINAITĖ
Grupė Kėdainių šviesiosios gimnazijos mokytojų lankėsi Estijos sostinėje Taline, kur susitiko su kitais Erasmus+ projekte „CLICHE“ dalyvaujančių komandų mokytojais iš Kipro, Slovėnijos, Bulgarijos, Estijos ir Graikijos. Susitikimo metu kiekvienos šalies atstovai pristatė jų regionui būdingą kultūrą, amatininkus ir tradicinius šokius.
Pristatė audimą
Šviesiosios gimnazijos mokytojos Rasa Jėckienė, Raminta Borodičienė, Daiva Naujokienė ir Birutė Petraitienė pristatymo metu demonstravo gimnazijos mokinės Mildos Rimkutės parengtą vaizdinę medžiagą apie audimą, kurioje buvo akcentuojama, jog šis amatas yra vienas seniausių kultūros paveldų Lietuvoje, pabrėžiama, kad senoji karta iki šiol puikiai prisimena, kaip reikia austi kilimus, rankšluosčius, antklodes, paklodes.
Vaizdo įraše gimnazistė, polinkį austi paveldėjusi iš savo mamos ir močiučių, kalbėjo ir apie tai, kad audimas itin įtraukiantis procesas, kurio metu nesunku pamiršti susikaupusias problemas bei kasdienius rūpesčius, atsiriboti nuo aplinkinio pasaulio ir džiaugtis tik kūrybine akimirka.
„Saulala motula“
Taip pat susitikimo metu buvo pristatytas Šviesiosios gimnazijos šokių grupės, kuriai vadovauja mokytoja D. Naujokienė, parengtas darbas – lietuvių liaudies šokis „Saulala motula“.
Vaizdinėje medžiagoje gimnazistės, pasipuošusios Aukštaitijos etnografiniam regionui būdingais tautiniais kostiumais, šoko tradicinį folklorą ir pristatė vieną pagrindinių lietuvių liaudies papročių – saulės žadinimą pavasarį.
Pažintis su Estija
Viešėdamos Estijoje projekto „CLICHE“ dalyvės iš Lietuvos iš arčiau pažino šios šalies kultūrinį paveldą.
„Lankėmės Varnja Elava Ajaloo muziejuje, kuriame išgirdome daug įdomios informacijos apie sentikius.
Vėliau dalyvavome „Svogūnų kelyje“. Taip pat aplankėme „Samovarų“ muziejų, Estijos muziejų po atviru dangumi, kuris buvo įkurtas remiantis buvusia „Rocca al Mare“ vasaros sodyba ir primena Estijos kaimą, esantį Talino miesto ribose.
Muziejaus teritorijoje apžiūrėjome Estijos kaimuose esančius viešuosius pastatus: gaisrinę, kaimo parduotuvę, užeigą, koplyčią ir mokyklą“, – įspūdžiais dalijasi Šviesiosios gimnazijos mokytojos ir nuoširdžiai dėkoja Tallinna Tõnismäe Reaalkooli huvijuht mokyklai bei mokytojai Marijai Jefimovai už svetingą priėmimą ir Estijos kultūrinio paveldo pristatymą.
Planavo kitą susitikimą
Susipažinę ir paskanavę tradicinių estų patiekalų: raugintų kopūstų sriubos su perlinėmis kruopomis, kiaulienos troškinio su bulvių koše ir prie visko derančio grietinės padažo, projekto dalyviai sėdo planuoti kito susitikimo, kuris vyks gruodžio 5–10 dienomis Graikijoje, veiklas.
„Džiugu, jog kitą kartą susitiksime ne tik su mokytojais. Susitikime dalyvaus ir projekte dalyvaujantys mokiniai.
Kiekviena šalis tąkart turės pristatyti neįprastą, retą savo šalies kultūrinį paveldą.
Mūsų komanda planuoja pinti „Sodus“ ir šokti klumpakojį“, – apie ateities planus užsimena R. Jėckienė.
Įvairiapusė nauda
Dalyvavimas Erasmus+ projekte „CLICHE“ suteikia įvairiapusišką naudą, įsitikinusi R. Jėckienė.
„Visų pirma įgyvendinamas projektas suteikia galimybes aktyviai veikti, o kartu ir tuo džiaugtis.
Tai įdomi patirtis ir pažintis su naujais žmonėmis, kitų kraštų nematerialiu kultūriniu paveldu bei galimybė plačiau pažinti ir savo krašto amatus.
Projekto metu įgytą patirtį, sukauptas žinias galėsime panaudoti ne tik mokomojoje veikloje, bet ir savo asmeniniame gyvenimo kelyje“, – mano R. Jėckienė.