Ekspertai pataria – kaip uždirbti didesnes pajamas?
Pinigai – jų reikia mums visiems. Nuo būtinųjų maisto prekių iš kasdienės parduotuvės iki prabangių patiekalų aukščiausio lygio restorane, nuo naujų ausinių iki naujai pastatyto namo – kad ir kokių materialių poreikių beturėtumėme, už viską tenka sumokėti pinigais.
Ne paslaptis, jog visi norime, kad mūsų poreikiai būtų patenkinti, o uždirbami pinigai ne varžytų, bet sugebėtų įgyvendinti viską, ko tik širdis geidžia. Tačiau ką daryti, jeigu uždirbamos pajamos neleidžia patirti gyvenimo pilnatvės? Kaip ištrūkti iš egzistavimo nuo atlyginimo iki atlyginimo?
Paskolų palyginimo platformos Financer.com Lietuva ekspertai sako, jog pasiekti finansinę laisvę yra tikrai įmanoma – tereikia trupučio drąsos, ryžto, bei sumanumo.
Kodėl uždirbame mažiau, nei norėtumėme?
Financer.com atstovai teigia, jog gaunamas darbo užmokestis dažniausiai priklauso ne nuo aplinkybių, bet nuo paties žmogaus. Analitikų nuomone, galimybių uždirbti visados buvo ir bus – ekspertų teigimu, yra dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių žmonės nesiekia didesnių pajamų – tai yra netikėjimas sėkme, bei komforto laikymasis.
Neretai žmonės mano, jog jie uždirba nedideles pajamas, nes uždirbti didesnes pajamas paprasčiausiai nėra galimybės. Liūdna tiesa yra ta, jog tokį požiūrį turintys žmonės dažniausiai net nepabando imtis iniciatyvos ir pabandyti siekti geresnės finansinės padėties, nes jie mano, jog jų pastangos negali atnešti kokių nors realių rezultatų, tad neturi motyvacijos stengtis.
Tikėjimo sėkme stoka ypatingai kliudo tose situacijose, kuriose geresniam gyvenimui pasiekti reikalingas ne tik darbas, bet ir ryžtas. Pavyzdžiui – nuosavos kavinės įsteigimas. Atsidaryti nuosavą kavinę yra ne tik sudėtinga, bet ir rizikinga – niekas negali garantuoti, jog ji bus sėkminga ir neatneš milžiniškų nuostolių. Tokiais atvejais sėkmei pasiekti reikia trupučio ryžto ir tikėjimo, tad nenuostabu, jog žmonės, kurie netiki savo sėkme, to padaryti negalės.
Kita priežastis, kuri daugeliui žmonių trukdo siekti geresnės finansinės padėties yra nenoras išlipti iš savo komforto zonos. Ne paslaptis, jog tam, kad būtų uždirbama daugiau, reikia pokyčių, o taip pat yra savaime suprantama, jog pokyčiai niekados nebūna komfortabilūs.
Nesvarbu, ar didesnėms pajamoms uždirbti bus reikalinga paprašyti darbdavio pakelti atlyginimą, susirasti papildomą darbą, pakeisti turimą nuolatinį darbą, ar įkurti savo įmonę – visi šie pokyčiai, kuriuos teks įveikti kelio į sėkmę metu, visados bus nekomfortabilūs.
Financer.com ekspertų nuomone, būtent komforto poreikis yra ta siena, kuri skiria žmones nuo didesnių pajamų gavimo. Pašnekovų teigimu, žmogui, norinčiam uždirbti daugiau, visų pirma reikia ryžtis ne tik norėti, bet ir siekti didesnio atlyginimo – finansų analitikų nuomone, nusprendus siekti sėkmės, visa kita ateina savaime.
Kaip siekti didesnio uždarbio?
Pasak Financer.com ekspertų, egzistuoja keli pagrindiniai pajamų šaltinių tipai, kurių pagalba galima uždirbti didesnes pajamas.
Tai yra:
• Nuolatinis samdomas darbas.
• Papildoma veikla.
• Nuosavas verslas.
Nors šios kategorijos ir yra ganėtinai skirtingos, vertėtų pabrėžti, kad tam, jog pradėtumėte uždirbti daugiau, jums gali tekti koncentruotis į du (o kartais – net į visus tris) paminėtus uždarbio būdus vienu metu.
Financer.com komanda pataria, kaip padidinti pajamas naudojantis kiekvienu iš paminėtų trijų pajamų šaltinių tipų.
Nuolatinis darbas
Nemaža tikimybė, jog tai yra vienintelis jūsų pajamų šaltinis. Nuolatinį darbą turi daugelis – vieni dirba pardavėjais, kiti konsultuoja, o treti pildo įvairius dokumentus ofise.
Financer.com analitikai sako, jog norint uždirbti didesnes pajamas, vertėtų pradėti nuo turimo nuolatinio darbo. Komandos teigimu, yra labai svarbu, kad darbdavys vertintų savo darbuotojus, o žmogaus darbo užmokestis atitiktų to darbuotojo pastangas.
Lietuvos Respublikos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos duomenimis, 2019 metų I ketvirtį vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje siekė 1262,7 euro (prieš mokesčius). Jeigu jūsų atlyginimas yra žymiai mažesnis, jūs turėtumėte apsvarstyti, kaip galima gauti didesnį atlyginimą iš nuolatinio darbo.
Ekspertų nuomone, yra trys pagrindiniai žingsniai, kuriuos turi žengti žmogus, norintis iš nuolatinio darbo uždirbti daugiau – visų pirma, darbuotojas turi parodyti iniciatyvą ir pastangą darbe, visų antra, jis turi išdrįsti paprašyti atlyginimo pakėlimo, o visų trečia, jei perspektyvų turimame darbe nėra – žmogus privalo nepabijoti ir paieškoti kito, geresnio darbo.
Kaip jau minėjo Financer.com atstovai, viskas prasideda nuo pastangos. Jei norite didesnio atlyginimo, jūs turite darbdaviui parodyti, jog esate jo verti – jūs turite stengtis ir nuoširdžiai dirbti, rodyti iniciatyvą, bei pateikti pasiūlymų, kaip galima gerinti įmonės veiklą. Įprastai toks atkaklumas nelieka nepastebėtas – jūsų darbdavys turėtų jūsų pastangas pastebėti, o atėjus laikui, pats pasiūlyti pakelti jums atlyginimą.
Žinoma, darbdaviai pastebi ne viską – jeigu jūs jau ilgą laiką stengiatės darbe ir manote, kad esate verti atlyginimo pakėlimo, tačiau jūsų atlyginimas taip ir nepakyla, metas žengti antrą žingsnį ir patiems paprašyti atlyginimo pakėlimo.
Financer.com ekspertai pastebi, jog dažniausiai žmonės atlyginimo pakėlimo neprašo, nes mano, jog tai yra nepagarbu ir neetiška. Finansų analitikai primena, jog darbuotojai yra lygiaverčiai žmonės, turintys teisę į didesnį atlygį už įdėtas pastangas, tad jokios nepagarbos prašyme pakelti atlyginimą nėra – ypač, jeigu norintis atlyginimo pakėlimo žmogus darbe ilgą laiką rodė iniciatyvą.
Prašydami atlyginimo pakėlimo, nepamirškite argumentuoti, kodėl manote, jog esate jo verti – pateikite realius savo iniciatyvos parodymo pavyzdžius bei darbo rezultatus. Net jei atlyginimo pakėlimo iš karto negausite, pokalbio su darbdaviu metu turite jausti, jog jūsų pastangos darbe yra vertinamos, be to, jūs taip pat turėtumėte sutarti dėl to, kada atlyginimas jums vis dėlto bus pakeltas.
Jeigu matote, jog darbdavys vengia pokalbių dėl atlyginimo pakėlimo, nevertina jūsų papildomų pastangų darbe bei nesiruošia jūsų paaukštinti, metas pradėti galvoti apie trečią žingsnį – geresnio darbo paieškas.
Žinoma, keisti turimą darbą gali būti sunku – ypač tiems, kurie vienoje darbovietėje yra pradirbę ilgą laiką. Tačiau jei uždirbate mažiau, nei norėtumėte, o dabartiniame darbe nesate vertinami, turite lipti iš savo komforto zonos ir ieškoti darbo, kuriame už jūsų pastangas bus atlyginta.
Be to, būtų protinga, jog susiradę geriau apmokamą darbą, naujajame darbe iš karto rodytumėte iniciatyvą ir taip sudarytumėte gerą įspūdį savo darbdaviui – taip priartinsite papildomą atlygio pakėlimą ateityje.
Papildoma veikla
Papildoma veikla yra puikus būdas padidinti gaunamų pajamų dydį. Dažniausiai papildoma veikla neįpareigoja laikytis tam tikro grafiko, tad ja galėsite užsiimti tada, kada norėsite, be to, papildoma veikla gali tapti jūsų hobiu, nes nėra jokių apribojimų, kuo galite užsiimti – jūs galite drožinėti figūrėles, prekiauti laikrodžiais, prižiūrėti vaikus, iliustruoti įvairius projektus internetu ir taip toliau.
Financer.com duomenimis, didžioji finansinę nepriklausomybę pasiekusių žmonių dalis savo sėkmės kelią pradėjo nuo papildomos veiklos, kuri vėliau tapo jų pagrindiniu pragyvenimo šaltiniu. Finansų ekspertai pataria į papildomą veiklą žiūrėti ne tik kaip į trumpalaikį uždarbio būdą, bet ir pagalvoti apie galimybę pradėti ilgalaikę papildomą veiklą, kurią galima bus vystyti, kol ji taps nuolatiniu darbu.
Atraskite savo nišą – pagalvokite, ką galite ir norite pasiūlyti kitiems, bei taip pat pasverkite, ar jūsų paslaugos kitiems bus reikalingos. Nenuostabu, jog ilgalaikė papildoma veikla turėtų būti artima širdžiai – sėkmingai veiklai išvystyti reikia daug laiko bei pastangų, tad turite būti motyvuoti stengtis ilgą laiką be didelių rezultatų.
Žinoma, ne visos uždarbio idėjos gali būti vystomos palaipsniui – kartais jas galima įgyvendinti tik įkuriant nuosavą verslą.
Nuosavas verslas
Jei turite verslo idėją, kuria tikite, bei esate pasirengę truputį surizikuoti dėl savo svajonės, kodėl nepradėjus nuosavo verslo?
Financer.com ekspertai teigia, jog pradėti nuosavą verslą toli gražu nėra neįmanoma – svarbiausia, kad žmogus nieko nedarytų aklai ir prieš besiimdamas realių verslo įsteigimo veiksmų skirtų pakankamai laiko verslo veikimo principų, rinkų, bei realių galimybių konkrečiu atveju analizei.
Analitikai teigia, jog iš pradžių vertėtų įtvirtinti savo idėją – pasidomėti, ar ta verslo idėja, kurią turite, turi užtektinai paklausos realioje rinkoje. Taip pat vertėtų įvertinti konkurenciją ir įsitikinti, jog rinka, kurioje norite verstis savo veikla, nėra perpildyta pasiūlos. Žinoma, atrasti gerą nišą šiais laikais gali būti itin sudėtinga, tačiau tobulu atveju turėtumėte rasti rinką, kurioje paklausos užtektinai, o pasiūlos – mažai.
Tiesa, net jei rinka, kurioje norite įsteigti savo verslą, yra išsivysčiusi ir turi pakankamai pasiūlos, viskas tikrai dar nėra prarasta. Financer.com ekspertų nuomone, sužibėti jaunas verslas gali net ten, kur jau pilna konkurentų – tereikia sugalvoti, kuo jūsų verslas gali būti unikalus potencialiems klientams. Užtenka tam tikro akcento, išskiriančio jus iš konkurentų – taip jūs neliksite nepastebėti ir susilauksite nemažo kiekio paklausos.
Vertėtų paminėti, jog jums nebūtina padaryti ko nors kolosalaus, kad išsiskirtumėte. Pavyzdžiui, jeigu planuojate atidaryti kavinę, jums užtektų sukurti kuo nors išsiskiriantį firminį patiekalą ir gerai jį išreklamuoti. Arba, savo kavinę galite įrengti taip, jog ji sukurtų tam tikro laikmečio atmosferą ir tuo pačiu pritrauktų tą dalį žmonių, kurie nori trumpam sugrįžti į praeitį.
Kaip matote, galimybių sukurti sėkmingą verslą išsivysčiusioje rinkoje tikrai yra – tereikia pasukti galvą ir sugalvoti, kuo jūsų verslas gali būti įdomus žmonėms, kurie turi kitų alternatyvų.
Financer.com analitikai sako, jog įtvirtinus savo idėją ir įsitikinus geromis jos perspektyvomis, reikia sudaryti verslo įsteigimo planą – apgalvoti, ko reikės verslo mechanizmui veikti (patalpų, tiekėjų sistemos, personalo, įrangos ir panašiai), susiplanuoti reikalingą biudžetą bei apgalvoti paskolos verslo pradžiai galimybes, pasirūpinti gera marketingo strategija, su ekspertais pasikonsultuoti dėl visų reikalingų teisinių verslo įsteigimo procedūrų bei kitų dalykų.
Parengus gerą verslo planą bei sugalvojus, kaip galima maksimaliai padidinti sėkmės tikimybę tuo pačiu maksimaliai sumažinant reikalingą pradinių investicijų dydį, tereikia imtis darbo ir siekti savo svajonių!
Vertėtų paminėti, jog jaunas verslas sėkmės dažniausiai sulaukia ne iš karto – reikia trupučio kantrybės bei nemažai nuolatinių pastangų, jog jūsų naujoji įmonė įsitvirtintų rinkoje, tad net jei verslas pasisekimo iš karto nesulaukė, nenuleiskite rankų ir stenkitės dėl savo sėkmės!
Pabaigai
Nors ir uždirbti didesnes pajamas nėra lengva, tačiau tai tikrai yra įmanoma. Didesnėms pajamoms uždirbti reikalingi keli paprasti dalykai – tereikia geros idėjos, didelio kiekio pastangos bei ryžto eiti tuo keliu, kuriuo dar nesate ėję.
Nepamirškite, jog didesnės pajamos pačios neateis – nors įvairios galimybės uždirbti ir egzistuoja, tačiau jomis pasinaudoti turėsite jūs patys. Linkime sėkmės!