Mokesčių mokėtojų pinigai O. Kačiulio kanalizacijai?

 Mokesčių mokėtojų pinigai O. Kačiulio kanalizacijai?

Kėdainių pakraštyje, šalia geležinkelio linijos besidriekiančioje trumputėje Minareto gatvėje – vos du namai, tačiau į ją ketinama nutiesti vandentiekio bei kanalizacijos linijas. Ar toks sprendimas logiškas, kai nuotekas išvalyti galima nepalyginamai pigesniais biologinio valymo įrenginiais? O gal atsakymas slypi tame, jog vieno Minareto gatvės namų dalis priklauso savivaldybės administracijos direktoriui Ovidijui Kačiuliui?

Gatvėje – tik du namai

Nors 2017 metų Kėdainių rajono savivaldybės biudžetą Taryba priėmė be didesnių diskusijų, kai kuriems vietos politikams jau kyla klausimų ar tikslingai bus panaudotos lėšos. Šį kartą žvilgsniai krypsta į planus S. Dariaus ir S. Girėno gatvės vamzdyną sujungti su šalia esančia Minareto gatve. Kitaip tariant, į šį neišvaizdų gatve vadinamą žvyrkelį pagaliau nutiesti civilizacijos „stebuklus“ – kanalizaciją bei vandentiekį.

Iš pažiūros šie planai – sveikintini. Šiame laikmetyje mieste tikrai neturėtų likti tokių vietų, kurių dar nepasiekia centralizuoti inžineriniai tinklai.

Tačiau įvairių minčių kelia dvi aplinkybės. Viena jų, kad šioje gatvėje stūkso tik du namai, o vieno jų, pažymėto 13-uoju numeriu, dalis priklauso savivaldybės administracijos direktoriui Ovidijui Kačiuliui. Jame aukštas pareigas užimantis valdininkas ir gyvena.

Praėjusiais metais, gavus Kėdainių miesto seniūnijos prašymą iš Aplinkos apsaugos specialiosios rėmimo programos buitinių nuotekų tinklų projektavimui Minareto gatvėje buvo panaudota 5,9 tūkst. eurų. Savivaldybės duomenimis, pagal parengtą projektą šiais metais jau planuojama atlikti darbus.

Įrengti, rekonstruoti, išplėsti vandentiekio ir nuotekų tinklus Minareto, A. Kanapinsko, Algirdo, Parakinės ir Rūtų gatvėse atsieis nei daug, nei mažai – 97 tūkst. eurų.

Ar gali būti, jog šie darbai vos du namus teturinčioje Minareto gatvėje biudžeto lėšomis bus atliekami ne šiaip sau, o todėl, kad čia gyvena vienas savivaldybės vadovų? Šis klausimas kyla ne vienam Kėdainių rajono politikui.

Biudžeto pinigais kuria gerovę sau?

„Mano nuomone, visa tai panašu į nepotizmą. Nors valdantieji motyvavo, esą šalia minaretas, ketinama įrengti vaikų žaidimo aikšteles, sutvarkyti parką. Esą dėl to reikia į Minareto gatvę nutiesti vandentiekio ir kanalizacijos linijas“, – „Rinkos aikštei“ sakė rajono savivaldybės Tarybos narė Adelė Štelmokienė.

[quote author=“A. Štelmokienė“]Man šlykštu, kai šitaip elgiamasi. Būnant tokioje vietoje, man būtų gėda taip daryti.[/quote]

Politikė neslėpė – keistai atrodo, kai parko sutvarkymo darbai dar tolimoje perspektyvoje, o vamzdynus tiesti ruošiamasi jau dabar. Jos manymu, kai kas nori „susitvarkyti“ reikalus, kol yra valdžioje.

„Man šlykštu, kai šitaip elgiamasi. Būnant tokioje vietoje, man būtų gėda taip daryti“, – žodžių į vatą nevyniojo
A. Štelmokienė.

Tarybos narė svarstė, kad planai sutvarkyti parką ir jį paversti miestiečiams patrauklia zona, pasikeitus valdantiesiems gali pasikeisti. Galbūt šių idėjų visai bus atsisakyta, tačiau biudžeto lėšomis nutiesti vandentiekio ir kanalizacijos vamzdynai –
liks.

Kyla dviprasmiškų minčių

[quote author=“N. Naujokienė“]Mes negyvename visuotinės gerovės sąlygomis, tad finansus turime skirstyti labai apgalvotai bei atsakingai, pagal tam tikras metodikas ir prioritetus. O vienas prioritetų – kad į infrastruktūrą investuoti pinigai sudarytų sąlygas ja pasinaudoti kuo didesniam ir platesniam gyventojų ratui.[/quote]

Kėdainių rajono savivaldybės tarybos narė Nijolė Naujokienė sakė, kad ši situacija – gana problemiška, tad jos vienareikšmiai vertinti nederėtų.

„Iš vienos pusės žvelgiant, kiekvienas žmogus – ir vienas, ir du, ir šimtas gyventojų turi vienodą teisę turėti kokybiškai sutvarkytą aplinką ir atitinkamą infrastruktūrą. Tačiau mes negyvename visuotinės gerovės sąlygomis, tad finansus turime skirstyti labai apgalvotai bei atsakingai, pagal tam tikras metodikas ir prioritetus. O vienas prioritetų – kad į infrastruktūrą investuoti pinigai sudarytų sąlygas ja pasinaudoti kuo didesniam ir platesniam gyventojų ratui“, – sakė N. Naujokienė.

Anot politikės, kai gatvėje – vos du namai, kai viename jų gyvena administracijos direktorius, kuriam pavaldūs valdininkai ruošia projektus, o Tarybos valdančioji dauguma, kuriai priklauso ir O. Kačiulis, juos patvirtina – sukuria nelabai gražų vaizdą.G. Minelgaitės nuotr.

„Manau, jog direktoriaus vietoje būtų teisingas gestas pasakyti, jog ši gatvė paslaugą galės gauti vėliausiai. Kai bus patenkinti kiti gyventojų prašymai. Juk įrengtos gatvės su dideliu gyventojų skaičiumi, kurie, deja, sutvarkytų tinklų iki šiol neturi“, – sakė N. Naujokienė užsiminusi, kad šioje situacijoje galima būtų įžvelgti viešųjų ir privačių interesų konflikto užuomazgų.

Buvusi Kėdainių merė N. Naujokienė pritarė kolegės A. Štelmokienės nuomonei, kad darbai planuojami ne visai logiškai. Jos manymu, nuotekų ir vandentiekio linijas į Minareto gatvę tiesti derėtų tik tada, kai bus įgyvendinimas parko sutvarkymo projektas.

„Tada būtų galima galvoti kiek kitaip, o dabar kyla įvairių pasvarstymų. Kita vertus, ar ne pigiau būtų įrengti biologinio valymo įrenginius, kaip kad savo lėšomis daro namus atokesnėse vietose statantys naujakuriai“, – svarstė politikė.

Pasigendama logikos

[quote author=“A. Kacevičius“]Tinklus reikėtų tiesti racionaliai, tose vietose, kur prie jų galės prisijungti kuo didesnis gyventojų skaičius. Jeigu savivaldybė galvoja atgaivinti minareto teritoriją, gal tikslinga nuotekų tinklus jungti su S. Dariaus ir S. Girėno gatvės inžineriniais tinklais.[/quote]

Buvęs rajono savivaldybės administracijos vadovas Arūnas Kacevičius siūlė analizuoti situaciją ir tada spręsti, kaip tikslingiau šalinti nuotekas. Jo manymu, gali būti, jog kur kas paprasčiau ir pigiau būtų šioje gatvėje sumontuoti biologinio valymo įrenginius.

„Juk vamzdynus gali tekti tiesti po geležinkeliu, o tai nemenkai padidins visų darbų kainą. Pamenu, prieš keletą metų į Minareto gatvę jos apšvietimui buvo tiesiamas elektros kabelis. Nors trumpesnis atstumas buvo nuo S. Dariaus ir S. Girėno gatvės – susidūrėme su problema, kaip kabelį nutiesti po geležinkeliu. Todėl kur kas kas pigiau buvo kabelį tiesti nuo aerodromo pusės, nors atstumas daug didesnis“, – sakė A. Kacevičius.„Rinkosaikste.lt“ foto koliažas

Jam pasirodė keista, kad ruošiamasi inžinerinius tinklus tiesti gatvėje, kurioje – vos du namai. Pasak A. Kacevičiaus, Kėdainiuose esama gatvių, kuriose gyvena nemažai centralizuotos nuotekų sistemos iki šiol neturinčių žmonių.

„Tinklus reikėtų tiesti racionaliai, tose vietose, kur prie jų galės prisijungti kuo didesnis gyventojų skaičius. Jeigu savivaldybė galvoja atgaivinti minareto teritoriją, gal tikslinga nuotekų tinklus jungti su S. Dariaus ir S. Girėno gatvės inžineriniais tinklais“, – svarstė A. Kacevičius.

Abejoja projekto realumu

Tarybos narys Darius Petrauskas pripažino – planuojamas investicijas į parko sutvarkymą, privažiavimų įrengimą ir senosios estrados atgaivinimą jis vertina pozityviai.

„Tačiau kalbas apie tai, kad prie Minareto esančioje aikštelėje bus įrengtos vaikų laipynės – girdžiu jau antri metai. O vamzdynų tiesimo darbai Minareto gatvėje jau planuojami šiais metais, kai parko projektas nežinia kada bus įgyvendintas“, – „Rinkos aikštei“ sakė politikas.

[quote author=“D. Petrauskas“]Kalbas apie tai, kad prie Minareto esančioje aikštelėje bus įrengtos vaikų laipynės – girdžiu jau antri metai. O vamzdynų tiesimo darbai Minareto gatvėje jau planuojami šiais metais, kai parko projektas nežinia kada bus įgyvendintas.[/quote]

D. Petrauskas keistai vertino savivaldybės pasirenkamus investicijų prioritetus. O kas gali paneigti, jog prisidengiant kilniais tikslais biudžeto lėšomis yra kuriama gerovė tam tikriems, savivaldybės valdantiesiems artimiems asmenims?

„Kiek lėšų skirta „Aušros“ progimnazijos renovacijai? Atrodo, rajone kitų mokymo įstaigų, išskyrus šią progimnaziją, nėra. Pinigus numatoma investuoti į, mano supratimu, mirusią Minareto gatvę, kuri dar ilgai liks numirusia. Dar galima prisiminti apšvietimo įrengimą Pašilių kaimo soduose, kur gyvena mero padėjėja. Apibendrinant, mano nuomone, investicija į Minareto gatvę, kurioje tik du namai, o viename jų gyvena administracijos direktorius – netikslinga“, – neslėpė rajono savivaldybės Tarybos narys D. Petrauskas.

Politikas neslėpė – per valdančiosios koalicijos posėdį pareiškęs, kad investicijos į Minareto gatvę dvelkia viešųjų ir privačių interesų konfliktu. Į šią pastabą, pasak D. Petrausko, niekas taip ir nesureagavo.

„Manau, kad čia ir yra jo (O. Kačiulio – red.) interesas. Duok Dieve, kad ten atsirastų laipynės ir vaikų žaidimo aikštelės, bet šie planai man primena „smegenų pudrinimą“, – sakė Tarybos narys.

Tiki parko rekonstrukcija

Ar iš tiesų planai sutvarkyti Kėdainių parką, atgaivinti senąją estradą, o minareto prieigas paversti pramogų vaikams oaze yra tik miražas? O gal jis sukurtas siekiant kiek pragmatiškesnių tikslų – pasinaudojant esama situacija nutiesti komunikacijas į Minareto gatvę?

Buvęs ilgametis Kėdainių rajono meras, valdančiajai daugumai atstovaujantis Tarybos narys Viktoras Muntianas su tuo nenori sutikti. Politikas viliasi, kad planus pavyks įgyvendinti.

„Jeigu tai (kanalizacijos ir vandens linijų nuvedimas – red.) būtų susijęs tik su šios gatvelės gyventojais, mano požiūris būtų kategoriškai neigiamas. Tačiau čia yra kitų dalykų, kiek jie tikri – dar reikėtų išsiaiškinti. Didelės rekonstrukcijos nusimato pagal Europos remiamą projektą mūsų miesto parke. Ten, kur estrada – nusimato žmonių poreikiams atitinkamos paslaugos, tualetai ir taip toliau. Tad nėra kur padėti būsimas fekalijas, tik „permesti“ į buitinių nuotekų trasą Minareto gatvėje“, – sakė
V. Muntianas.

[quote author=“V. Muntianas“]Kol kas abejočiau, ar ten bus sukurta norima žmonių trauka, susiformuos jų srautai. Ar mes nesudėsime pinigų, o vėliau paaiškės, kad investicijos nepasiteisina.[/quote]

Kėdainių politikas pripažino – sąmoningai užmerkęs akis prieš šį projektą, nes jis galbūt bus reikalingas parko infrastruktūrai. Kalbėdamas apie parko atgaivinimą jis užsiminė apie galimybę jo teritorijoje sudaryti sąlygas ten kurtis privačiam, smulkiajam verslui – maitinimo įstaigoms ir pan. O šiems objektams būtina turėti iš anksto numatytą galimybę, kur nutiesti nuotekas.

Tačiau gal tam nereikia tiesti fekalinių trasų, gal užtektų pačiame parke įrengti biologinius valymo įrenginius? Juk tada nereikėtų statyti siurblinių, pumpuosiančių dvokiančias nuotekas į Minareto gatvėje ruošiamus įrengti vamzdynus. O nuotekos būtų išvalomos vietose ir išvalytas vanduo infiltruojamas į gruntą.

Kita vertus, V. Muntianas prasitarė turintis abejonių ar sutvarkius parką, į jį investavus apie 2,5 milijono eurų sulauksime norimo rezultato.

„Kol kas abejočiau, ar ten bus sukurta norima žmonių trauka, susiformuos jų srautai. Ar mes nesudėsime pinigų, o vėliau paaiškės, kad investicijos nepasiteisina. Neseniai tvarkėme šį parką ir pastebėjome nemažai vandalizmo atvejų“, – mąstė
V. Muntianas.

Naudos sau nematoNusprendus biudžeto lėšomis nutiesti vandentiekio bei kanalizacijos trasas į Minareto gatvę, kurioje stūkso tik du namai, kai kuriems politikams kilo dviprasmiškų klausimų. Viename šios gatvės pastatų gyvena savivaldybės administracijos vadovas Ovidijus Kačiulis./ G. Minelgaitės nuotr.

O ką apie būsimus planus rekonstruoti parką bei galbūt pasinaudojant šiuo projektu jau šiais metais įvesti kanalizacijos ir vandentiekio trasas į Minareto gatvę mano joje gyvenantis savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas O. Kačiulis?

Jis tikino naudos sau tikrai nesiekiantis, o nuotekų sistema, pasak jo, būtina būsimam parko suklestėjimui.

„Prie minareto turėtų atsirasti laipynių parkas, automobilių stovėjimo aikštelė. Jeigu norime, kad parkas būtų gyvas, jame būtų atrakcijų – higieninė pusė taip pat turi būti išspręsta. Juk privačiam verslui įrengiant kavinę elektra ir nuotekų tinklai – būtini“, – sakė O. Kačiulis.

Savivaldybės administracijos vadovas patikslino, kad šiuo metu atliekami parko rekonstrukcijos projektavimo darbai.

Pagrindiniai pokyčiai parke bus matomi jau 2018 metais.

Ar kanalizacijos ir vandentiekio įvedmas į Minareto gatvę, kur gyvena pats O. Kačiulis, neatsiduoda viešųjų ir privačiųjų interesų konfliktu? Pašnekovas įsitikinęs – viskas daroma visuomenės labui, o asmeninės naudos jis tikrai neturintis.

„Pas mane yra vandentiekis, nuotekas susitvarkome taip, kaip priklauso. Kuo parkas kaltas, kad ten gyvenu nuo senų, sovietinių laikų? Pagal tokią (mąstymo logiką – red.) negalima parko tvarkyti, o žinant, kad Lietuva – giminių kraštas, nieko negalima būtų tvarkyti“, – aiškino O. Kačiulis.

Administracijos vadovas ironizavo – jo giminės gyvena ir daugiabutyje, kuris yra Vytauto parko pašonėje.

„Pagal šią logiką, turėtume ir Vytauto parko netvarkyti. Suprantu, kodėl tokie klausimai užduodami, suprantu, kodėl politikams šie klausimai kyla. Esu kėdainietis – daug kur mano draugai, klasiokai gyvena, tad kol esu administracijos direktorius – pagal šią logiką Kėdainiuose turėtų nieko nevykti. Manau, turėtume pagaliau išaugti iš to provincialumo“, – kalbėjo O. Kačiulis.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content