Paskutinė nuėjusiųjų dovanėlė tenisininkams – už mokesčių mokėtojų pinigus
Panašu, kad būnant valdžioje galima visai neblogai pasirūpinti kai kuriomis įstaigomis, kuriose interesų turi valdžios žmonės. Tokia nuomonė susidaro analizuojant paskutinius nuėjusios Kėdainių rajono valdžios priimtus sprendimus. Štai dar kovo mėnesį vykusiame anos kadencijos rajono tarybos posėdyje buvo priimtas sprendimas saujelei rajono tenisininkų suteikti mokestinę lengvatą. Be to, jau įsibėgėjo ir teniso aikštynų rekonstrukcijos darbai, atsieisiantys gerokai per 300 tūkst. eurų. Sutapimas ar ne, tačiau teniso aikštynus valdančiai viešajai įtaigai „Sporto gijos“ vadovauja ilgametis buvusio mero Sauliaus Grinkevičiaus verslo bendrasavininkis Romanas Seliava, o pats S. Grinkevičius taip pat yra šios kūno kultūros ir sporto įstaigos dalininkas, priklausantis ir Kėdainių teniso klubų asociacijai, kuri naudojasi teniso aikštynais.
Atleido nuo nekilnojamojo turto mokesčio
Dar kovo mėnesį vykusiame ankstesnės kadencijos rajono tarybos posėdyje VšĮ „Sporto gijos“ buvo atleista nuo nekilnojamojo turto mokesčio už 2018 metus.
Rajono taryboje pasiūlius atleisti „Sporto gijas“ nuo nekilnojamojo turto mokesčio, tokiam sprendimui prieštaravo tuometinis tarybos narys Viktoras Muntianas, teigdamas, kad nėra jokio pagrindo atleisti šią įstaigą nuo nekilnojamojo turto mokesčio, nes visi jos dalininkai – tiek fiziniai, tiek ir juridiniai asmenys, yra mokūs.
Ne paslaptis, kad lauko tenisas – ne pati pigiausia sporto šaka, tad juo gali užsiimti, kaip V. Muntianas ir minėjo, tik neblogas pajamas turintys asmenys, tad juos vienijančios įstaigos prašymas atleisti nuo mokesčio, keistokas atrodė ir kai kuriems kitiems opozicijoje tuo metu dirbusiems rajono tarybos nariams.
Galiausiai valdančiųjų balsų dauguma sprendimas atleisti „Sporto gijas“ nuo nekilnojamojo turto mokesčio, priimtas motyvuojant tuo, kad „Sporto gijų“ pagrindinė dalininkė, kuriai priklauso 78,85 proc. dalis, yra rajono savivaldybė.
Rajono taryboje priimant sprendimą dėl šios įstaigos atleidimo nuo nekilnojamojo turto mokesčio, savo interesų ir sąsajų su šia įstaiga tuometinis meras S. Grinkevičius neslėpė – jis nusišalino nuo balsavimo.
Sugudrauta dėl teniso kortų nuosavybės?
Be to, vadovaujant S. Grinkevičiui, panašu, kad buvo sugudrauta ir dėl lauko teniso aikštynų nuosavybės.
Šie aikštynai priklauso VšĮ „Sporto gijoms“, tačiau 2017 m. spalio 10 d. Kėdainių rajono savivaldybės administracija su „Sporto gijomis“ sudarė nekilnojamojo turto panaudos sutartį dėl turto panaudos 10 metų.
Taip, tikėtina, atsirado reali galimybė saujelei tenisininkų ne tik prašyti savivaldybės mokestinių lengvatų, bet ir jiems priklausantį turtą atnaujinti mokesčių mokėtojų pinigais.
Vien teniso kortams – per 340 tūkst. eurų
Teniso kortų atnaujinimas įtrauktas į Europos Sąjungos (ES) pinigais finansuojamą projektą „Kėdainių miesto viešųjų erdvių (miesto parkų, sporto aikštyno, teniso kortų prieigų) kompleksiškas sutvarkymas ir pritaikymas bendruomenei, verslui“, kurio vertė – virš 3,5 mln. eurų.
[quote author=“A. Kacevičius“]Manau, kad ankstesnioji valdžia priėmė abejotiną sprendimą, kuriuo prisidėjimą prie aikštynų rekonstrukcijos dabar turi užtikrinti vien tik savivaldybė. Manau, kad savivaldybės prisiimtą finansavimo dalį turėtų pasiskirstyti visi dalininkai proporcingai, pagal turimų viešosios įstaigos dalių skaičių.[/quote]
Savivaldybė šiam projektui jau panaudojo beveik 113 tūkst. eurų ir turės pridėti dar beveik 307 tūkst. eurų.
Vien lauko teniso kortų sutvarkymas atsieis apie 340 tūkst. eurų. (Techninio projekto parengimas kainavo 17 tūkst. 600 eurų, projekto bendroji ekspertizė – beveik 1 tūkst. 688 eurus, pagal techninį projektą statybos montavimo darbai kainuos 320 tūkst. 780 eurų).
Darbai pajudėjo
Teniso kortai jau pradėti tvarkyti.
Nugriautas senas pastatas, įrengta 721 kv. m ploto automobilių stovėjimo aikštelė ir 300 kv. m pėsčiųjų takų.
Pakeista 2 660 kv. m lauko teniso aikštelių dangų ir 200 kv. m skvošo aikštelės dangos, atnaujinta 50 kv. m treniruočių sienelė.
Suremontuoti esami suoliukai ir betoniniai laiptai, padaryta 45 m paviršinių nuotekų latakų, įrengtas apšvietimas, vaizdo stebėjimo sistema, pastatytos naujos sporto pavėsinės, suoliukai, suformuota veja.
Tvarkomo sklypo plotas – 0,6813 ha, kuris, beje, yra šalia S. Grinkevičiui priklausančios bendrovės UAB „Daumantai LT“.
Norintys sportuoti – susimoka
Tuo tarpu tenisą žaidžiantys kėdainiečiai už treniruotes lauko teniso aikštynuose turi susimokėti.
Piko valandomis (nuo 16 val.) 1 val. kaina suaugusiems – 8 eurai, ne piko valandomis (iki 16 val.) 1 val. kaina – 5 eurai, vaikams iki 18 metų 1 val. kaina – 4 eurai.
Per praėjusių metų sezoną (gegužės–rugsėjo mėn.) už treniruotes surinkta 2 tūkst. 720 eurų.
Kodėl neprisidėjo visi dalininkai?
Kad teniso kortus sutvarkyti buvo būtina, juolab kad yra puiki galimybė pasinaudoti europine parama, nekyla nė menkiausių abejonių. Klausimas tik vienas – kodėl prie šio projekto savo pinigais turi prisidėti tik viena Kėdainių rajono savivaldybė, kai teniso aikštynų savininkė – viešoji įstaiga „Sporto gijos“ iš viso turi net 16 dalininkų.
Toks klausimas kilo ir naujam rajono savivaldybės administracijos direktoriui Arūnui Kacevičiui: „Taip, savivaldybė yra didžiausia „Sporto gijų“ dalininkė, tačiau negalime nekreipti dėmesio į tai, kad yra suburtas labai stiprus ir kitų dalininkų potencialas, nors jų turimos dalies skaičius ir yra ženkliai mažesnis.
[quote author=“Aut. past.“]Vadovaujant S. Grinkevičiui, panašu, kad buvo sugudrauta ir dėl lauko teniso aikštynų nuosavybės. Juos pagal panaudos sutartį perdavus savivaldybei, tikėtina, atsirado reali galimybė saujelei tenisininkų ne tik prašyti savivaldybės mokestinių lengvatų, bet ir jiems priklausantį turtą atnaujinti mokesčių mokėtojų pinigais.[/quote]
Visi dalininkai yra teniso aikštynų savininkai, savivaldybei šiuos aikštynus perdavę pagal panaudos sutartį 10 metų. Panaudos sutartis tai nėra nuosavybės atsisakymas, todėl dabar išeina taip, kad jų turtas yra tvarkomas ir jo vertė pakeliama ne tik europiniais pinigais, bet ir savivaldybės – visų mokesčių mokėtojų pinigais, patiems įstaigos dalininkams, išskyrus savivaldybę, net mažiausia dalimi neprisidedant.
Todėl manau, kad ankstesnioji valdžia priėmė abejotiną sprendimą, kuriuo prisidėjimą prie aikštynų rekonstrukcijos dabar turi užtikrinti vien tik savivaldybė. Manau, kad savivaldybės prisiimtą finansavimo dalį turėtų pasiskirstyti visi dalininkai proporcingai, pagal turimų viešosios įstaigos dalių skaičių.
Sutvarkyti šį aikštyną, kaip ir bet kurį savivaldybės infrastruktūrinį objektą, yra svarbu. Tik reikia labai teisingai pasverti, ar tai yra logiškas ir teisingas tokio kiekio savivaldybės lėšų nukreipimas į šį objektą.
Manau, kad čia daugiau iniciatyvos ir prisidėjimo turėjo ir turėtų parodyti ir kiti „Sporto gijų“ dalininkai, nes tai yra ir jų turtas, kurį savivaldybė valdo pagal panaudos teisę tik laikinai.
Šiuo metu ką nors keisti per vėlu, nes projektas jau pradėtas įgyvendinti, o sprendimai priimti dar anos valdžios. Mums belieka tik įsipareigojimas įvykdyti ir įgyvendinti šį projektą išvengiant bet kokio papildomo lėšų skyrimo iš savivaldybės biudžeto.“
VšĮ „Sporto gijos“, kuriai priklauso teniso aikštynai, dalininkai:
1. Kėdainių r. savivaldybė
2. AB „Lifosa“
3. AB „Silikatas“
4. Firma „Fortūna“
5. Aušra Ščiukienė
6. Angelė Zubavičienė
7. Rimas Ramanauskas
8. Raimondas Stankevičius
9. Egidijus Kriščiūnas
10. Povilas Čipas
11. Ždanas Rysevas
12. Saulius Grinkevičius
13. Rimvydas Rasčiauskas
14. Kęstutis Ragauskas
15. Gintautas Ligeika
16. Arvydas Urbelis