Dėl šildymo kompensacijų šiemet kreipiasi daug daugiau kėdainiečių

 Dėl šildymo kompensacijų šiemet kreipiasi daug daugiau kėdainiečių

M. Astrausko lrytas.lt nuotr.

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Jau praėjo daugiau nei du mėnesiai, kai gyventojai gali kreiptis būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijai gauti. Kaip praneša Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), stebimas aktyvus gyventojų domėjimasis galimybe gauti minėtas kompensacijas. Ministerijos duomenimis, Kėdainių r. savivaldybėje žmonių, kurie kreipėsi dėl būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų š. m. rusėjo–spalio mėnesiais, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, skaičius išaugo apie 1,4 karto (šiemet – 4 824, o pernai – 3 331).

Kompensacijų gavėjų ratas gali didėti trečdaliu

Ir nors, anot SADM, savivaldybės imasi visų įmanomų priemonių, siekiant užtikrinti, kad kompensacijos būtų skirtos laiku, vis dar pasitaiko atvejų, kai stringa Socialinės paramos šeimai informacinė sistema (SPIS), per kurią reikia pateikti paraiškas.

„Sudarius palankesnes sąlygas gauti būsto šildymo išlaidų kompensaciją, išaugo gyventojų teikiamų prašymų skaičius, todėl kai kuriomis darbo valandomis jis yra didesnis, dėl ko stringa SPIS veikla, – rašoma „Rinkos aikštei“ ministerijos atsiųstuose atsakymuose. – Šiuo metu vykdomas SPIS projektas, kurį įgyvendinus padidės ir SPIS greitaveika.“

Tuo metu Kėdainių rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Jūratė Blinstrubaitė pastebi, jog šiuo metu sistema dirba be didesnių trikdžių. O paklausta, kaip gyventojams sekasi pildyti paraiškas, sakė, jog „vieniems – lengviau, kitiems – sunkiau. Tačiau specialistai, esant reikalui, visuomet pagelbėja“.

Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jūratės Blinstrubaitės teigimu, didesnių problemų dėl paraiškų pateikimo šildymo ir geriamojo vandens kompensacijoms gauti kol kas nėra./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.

Vedėja patvirtino SADM pateiktus skaičius, jog dėl kompensacijų į savivaldybę per du mėnesius jau kreipėsi beveik 5 tūkst. kėdainiečių. Tačiau, jos teigimu, ji negalinti pasakyti, kiek dar liko tų, kurie turi tokią teisę, bet ja nepasinaudojo: „Negaliu atsakyti, nes nežinau likusių gyventojų pajamų (vieno iš rodiklio). Todėl galiu tik pasakyti, kad visi likę. Jei žinočiau, kokios pajamos, pasakyčiau, kiek liko“.

Ministerija prognozuoja, kad dėl išaugusių energijos išteklių kainų 2022/2023 m. šildymo sezoną kompensacijų už šildymą gavėjų ratas prasiplės maždaug ketvirtadaliu, o atsižvelgiant į dujų ir elektros kainų augimą – gali net iki trečdalio (20–30 proc.).

Statistiniai duomenys, kuriais objektyviai galima bus įvertinti realų būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavėjų skaičių, bus žinomi pasibaigus 2022 m. IV ketv.

Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama už praėjusį mėnesį, o sprendimas dėl paramos skyrimo priimamas per mėnesį. Todėl statistiniai duomenys, kuriais objektyviai galima bus įvertinti realų būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavėjų skaičių, bus žinomi pasibaigus 2022 m. IV ketv., savivaldybėms pateikus duomenis apie piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams gavėjus.

SADM

Patarimai, teikiantiems prašymus

Visiems tiems, kurie prašymų kompensacijai gauti dar nepateikę Socialinės paramos skyriaus vedėja pataria: „Pildant elektroniniu būdu atidžiai skaityti ir pildyti prašymą bei pridėti reikalingus dokumentus (pažymas apie pajamas), nesikarščiuoti, kai specialistai tikrinasi informaciją apie gaunamas pajamas iš nekilnojamojo turto ar individualios vykdomos veiklos ir nepamiršti perskaityti, kokius prisiimate įsipareigojimus, t. y. įgaunate ne tik teisę gauti paramą, bet ir pareigas“.

Gyventojus, susiduriančius su sunkumais pildant prašymus el. būdu, taip pat pastebėjusius klaidų ar susidūrusius su kitokio pobūdžio sisteminiais strigimais, SADM ragina registruoti paklausimą siunčiant el. paštu klausk@spis.lt.

Kiekvienas toks registruotas paklausimas yra nagrinėjamas individuliai. Gyventojus piniginės socialinės paramos klausimais taip pat konsultuoja tiek ministerijos, tiek savivaldybių specialistai (telefonu, el. paštu).

Ministerijos skaičiavimu, žmonių, kurie kreipėsi dėl būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų rusėjo–spalio mėnesiais, padaugėjo ne tik Kėdainių rajone.

Didžiuosiuose šalies miestuose šis skaičius išaugo 2 kartus: Pavyzdžiui, Vilniuje prašymų skaičius išaugo beveik 3 kartus (31 911) lyginant su pernai tuo pačiu metu (11 380), o Klaipėdoje – daugiau nei 2 kartus (šiemet – 4 875, o pernai – 2 144)“.

„Pildant elektroniniu būdu atidžiai skaityti ir pildyti prašymą bei pridėti reikalingus dokumentus (pažymas apie pajamas), nesikarščiuoti, kai specialistai tikrinasi informaciją apie gaunamas pajamas iš nekilnojamo turto ar individualios vykdomos veiklos ir nepamiršti perskaityti kokius prisiimate įsipareigojimus, t. y. įgaunate ne tik teisę gauti paramą, bet ir pareigas.

J. Blinstrubaitė

Svarbi informacija

Pasidomėjus, kiek kompensacijų jau išmokėta, SADM teigimu, kol kas pasakyti negalima.

„Būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama už praėjusį mėnesį, o sprendimas dėl paramos skyrimo priimamas per mėnesį. Todėl statistiniai duomenys, kuriais objektyviai galima bus įvertinti realų būsto šildymo išlaidų kompensacijos gavėjų skaičių, bus žinomi pasibaigus 2022 m. IV ketv., savivaldybėms pateikus duomenis apie piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams gavėjus“, – rašoma SADM atsakymuose.

Juose taip pat pažymima, jog pateikti prašymą dėl būsto šildymo išlaidų kompensacijos galima ir neskubėti, – tą padaryti bus galima iki šildymo sezono pabaigos.

„Kviečiame šalies gyventojus prašymus per SPIS teikti ne darbo valandomis arba savaitgaliais, taip pat primename, kad priklausančias kompensacijas bus galima gauti atgaline tvarka, t. y. už visą šildymo sezoną nepriklausomai nuo to, kada asmuo šildymo sezono metu kreipsis dėl kompensacijų. Pavyzdžiui, jeigu gyventojas kreipsis 2023 m. balandžio mėnesį, kompensacijos galės būti grąžinamos už 2022 m. spalio, lapkričio, gruodžio ir 2023 m. sausio, vasario ir kovo mėnesius“, – atkreipė dėmesį SADM.

Siekiant palengvinti ir supaprastinti būsto šildymo išlaidų, geriamojo ir karšto vandens išlaidų kompensacijų gavimą, jos besikreipiantiems gyventojams skiriamos iš karto visam šildymo sezonui, jeigu dėl jų kreiptasi likus 1 mėnesiui iki šildymo sezono pradžios arba šildymo sezono metu.

Tai reiškia, jog pakanka vieno prašymo, kad sunkiau besiverčiantys ar net vidutines pajamas uždirbantys šalies gyventojai visą šaltąjį laikotarpį gautų kompensacijas. Tai galioja prašymams, pateiktiems po šių metų rugsėjo 1 d.

Primintina, kad būsto šildymo išlaidų kompensacija teikiama ne tik, kai būstas šildomas centralizuotai, bet ir kitomis energijos ir kuro rūšimis (dujomis, elektra, malkomis/granulėmis ir pan.).

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video