Daržininkystės sezonas jau artėja: kokias sėklas ir kur geriausia įsigyti?

 Daržininkystės sezonas jau artėja: kokias sėklas ir kur geriausia įsigyti?

Andrius Valevičius renkantis sėklas ragino per daug neįsijausti ir pirkti tik tiek, kiek iš tiesų reikia. Mat sėklos turi galiojimo laiką ir su kiekvienais metais jų daigumas vis mažėja./Asmeninio archyvo nuotr.

Parduotuvės „Flora“ eksperto patarimai

Šiltai šiųmetei žiemai einant į pabaigą, daugelis daržininkystė entuziastų jau audė mintį pradėti augalininkystės sezoną. Tačiau netikėtai vasariui parodžius tikrą žiemišką charakterį, planus apie ankstyvųjų daržovių auginimą teko kiek atidėti. Vis tik UAB „Flora“ direktorius Andrius Valevičius ragina nesnausti ir jau pradėti sėją savo namuose, kad laiku sudygtų ir užaugtų pomidorų, paprikų, gėlių daigai. Tiesa, jei to ir nespėsite padaryti, visada norimų daigų galite įsigyti neseniai į naujas patalpas prie šeštadieninio Kėdainių Janušavos aikštės turgaus persikėlusioje sėklų parduotuvėje FLORA. Čia savo augalams taip pat rasite ir trąšų bei augalų apsaugos priemonių, kad jie geriau augtų ir derėtų.

„Taip, sezonas jau prasidėjo, tačiau masinio sėklų pirkėjų antplūdžio kol kas dar nejaučiame. Daugiausia dabar perkamos tos sėklos, kurios ilgiausiai dygsta ir auga – tai paprikos, pomidorai, – o tokie kaip žirniai, pupelės ar kitos daržovės, kurias reikia iš karto į dirvą sėti, jų dar nelabai perka“, – apie pirkėjų elgseną šiuo metu kalbėjo A. Valevičius.

Anot jo, nors pirkėjai parduotuvių dar neužgulė, tačiau suaktyvėjusi prekyba pastebima ne tik fizinėje, bet ir internetinėje www.seklosdarzui.lt parduotuvėje.

„Taip pat, be šių parduotuvių, mūsų sėklų galima įsigyti ir didžiuosiuose prekybos centruose, kur žmonės turbūt daugiausia jų ir perka, nes tiesiog taip patogiau – ateina apsipirkti kasdienių prekių, produktų, kartu nusiperka ir sėklų. Nereikia niekur papildomai važinėti, ieškoti. O čia savo sėklas pristatėme jau sausio pradžioje“, – kalbėjo įmonės direktorius.

Daržininkai augina vis daugiau arbūzų

Pasidomėjus, ar keičiasi žmonių įpročiai, norai, pasirinkimas, ar metai iš metų stabiliai išlieka tokie pat, A. Valevičius pastebėjo, kad augintojai ieško kažko įdomesnio. Vienais metais augina, pavyzdžiui, vienos rūšies pomidorus, kitais – kitos. Tarkim, jau apie dvejus trejus metus populiarėja arbūzai – pardavimai auga ne keliais, o keliomis dešimtimis procentų. Ir tai, anot pašnekovo, lemia dvi pagrindinės priežastys: „Klimatas mūsų šalyje šiltėja ir tampa toks, kad galime užsiauginti arbūzų. Taip pat ir mūsų parduodamos sėklos adaptuotos regionui, kuriame gyvename, t. y., kur klimatas yra vėsesnis“.

Vis tik vasara ir šiltasis metų laikas Lietuvoje yra gana trumpi, tačiau, anot žinovo, to laiko arbūzams užaugti ir prinokti pakanka.

„Tik reikia sodinant juos į dirvą, iš pradžių iki žydėjimo pridengti agrodanga, kad nenušaltų, nes jie truputėlį bijo šalnų. O daugiau jie užauga, nes yra arbūzų veislių, kurių vegetacijos periodas – 65–70 dienų ir jau rugpjūtį galima imti tą uogą, – šypteli pašnekovas ir priduria, kad auginti arbūzus nėra sudėtinga, tik reikia šiek tiek priežiūros ir jie labai nemėgsta užmirkusios dirvos.

„Mūsų sėklų galima įsigyti ir didžiuosiuose prekybos centruose, kur žmonės turbūt daugiausiai jų ir perka, nes tiesiog taip patogiau – ateina apsipirkti kasdienių prekių, produktų, kartu nusiperka ir sėklų. Nereikia niekur papildomai važinėti, ieškoti. O čia savo sėklas pristatėme jau sausio pradžioje.

A. Valevičius

Daržininkyste užsiima vis daugiau jaunimo ir jaunų šeimų

Jau kurį laiką stebima tendencija, kad daržininkystės ir augalininkystės amžius jaunėja ir tai nebėra tik vyresnio amžiaus žmonių užsiėmimas. Tokioms tendencijoms iš dalies pritaria ir A. Valevičius. Jis taip pat turi ir atsakymą, kodėl dažniausiai jaunos šeimos imasi auginti daržoves ar prieskonines žoleles.

„Taip, dabar ir jaunesni žmonės perka sėklas, nes kai kurios jų veislės yra tinkamos auginti balkonuose, pavyzdžiui, žemaūgiai pomidorai, paprikos, taip pat labai populiarėja prieskoniniai augalai. Jaunimas turi mažų šiltnamėlių, kur bando užsiauginti ekologiškų daržovių savo poreikiams, vaikų edukacijai, kad žinotų, kaip auga daržovės ar kad turėtų užsiėmimą, – pastebėjo įmonės direktorius. – Žinoma, auginant ekologiškai, augalus dažniau puola įvairios ligos. Todėl yra hibridinių sėklų, kurios išvestos specialiai tam, kad augalai būtų atsparūs ligoms, stiprioms oro permainoms. Tokių sėklų galima įsigyti ir mūsų interneto svetainėje www.seklosdarzui.lt arba fizinėje parduotuvėje Kėdainiuose.“

Parduoda ne tik sėklas, bet ir daigus

Nors už lango dar gerokai spaudžia šaltukas, tačiau tikrieji daržininkai žino, kad vasaris – pomidorų, paprikų ir gėlių sėjos laikas. A. Valevičius patvirtino, jog ir savo ūkyje jau pasėjo paprikas, baklažanus, o greitu metu ateis ir pomidorų eilė.

„Mes auginame daigus, kuriuos pavasarį parduodame tiek didžiuosiuose prekybos centruose, tiek fizinėje parduotuvėje Kėdainiuose ar ūkyje, esančiame Vilniaus g. 32, Kėdainiai.

O kas neketina auginti daržuose, galima salotų, prieskoninių žolelių užsiauginti ant palangės, – patarė žinovas. – Kalbant apie gėles, jau turbūt viską galima būtų sėti, išskyrus gal tagetes ar salvijas – truputėlį anstoka. Bet surfinijas, našlaites, petunijas tai jau tikrai galima sėti.“

A. Valevičius, per ilgametę patirtį stebėdamas daržininkus entuziastus, suprato, kad jie nori visko ir daug. Tačiau jis, renkantis sėklas, ragino per daug neįsijausti ir pirkti tik tiek, kiek iš tiesų reikia. Mat sėklos turi galiojimo laiką ir su kiekvienais metais jų daigumas vis mažėja.

Aut. past.

Kaip turėti šviežių salotų, ridikėlių, špinatų visą šiltąjį sezoną?

Ne vienoje mėgėjų daržininkų grupėje šie skundžiasi, kad vasarą sudėtinga užsiauginti vadinamųjų pavasarinių daržovių – špinatų, salotų, ridikėlių – mat joms reikia daugiau vėsos ir gaivos. A. Valevičius sutinka, kad šie skundai yra ne iš piršto laužti ir su „Rinkos aikštės“ skaitytojais dalinasi patarimais, kaip šių mėgstamų daržovių užsiauginti ir vasarą: „Taip, tai tiesa. Bet yra tam tikrų veislių, kurios auga ir vasarą.

Pavyzdžiui, ridikėliai: vienos veislės yra ankstyvos, kurios auga šiltnamiuose ar po priedanga, tad jų vasarą neužauginsi. Bet yra truputėlį vėlyvesnės veislės kaip ‚Cezar‘ arba ‚Kaspar‘, kurios gal ir augs ilgiau, bet jas galima auginti praktiškai visą laiką. Tik, aišku, jeigu lauke bus 25–30 laipsnių šilumos ir tie ridikėliai augs saulėtoje vietoje, jie neužaugs. Ridikėlius reikėtų laistyti šaltu vandeniu, ne šiltu, kad žemė atvėstų.

Kalbant apie salotas, jos gali augti ir vasarą, bet tokias daržoves geriau sodinti pavėsingoje vietoje ir nepamiršti laistyti.

Na, o špinatai tikrai gerai auga net ir vasarą. Tik iš savo patirties galiu pasakyti – tiek salotas, tiek špinatus reikėtų valgyti iš karto vos tik išlenda pirmieji lapeliai, kad nespėtų išeiti į žiedus. Dažniausiai prisisėjam truputėlį daugiau, nes galvojam, gal nesudygs, kad viską tikrai suvalgysim, nes po žiemos esame labai pasiilgę šių daržovių, o paskui būna taip, kad dalį suvalgome, o dalis perauga ir reikia išmesti. Todėl šias daržoves geriau sėti etapais, pavyzdžiui, kas savaitę ar kas 10 dienų“.

Užsukus tiek į fizinę, tiek ir į internetinę parduotuvę www.seklosdarzui.lt, akys raibsta ir galva sukasi nuo tokio kieko. Todėl įdomu, ar kada nors direktorius yra paskaičiavęs, kiek rūšių sėklų turi savo asortimente.

Aut. past.

Sėklų pasirinkimas – iš keturių šimtų rūšių

Užsukus tiek į fizinę, tiek ir į internetinę parduotuvę www.seklosdarzui.lt, akys raibsta ir galva sukasi nuo tokio kieko. Todėl įdomu, ar kada nors direktorius yra paskaičiavęs, kiek rūšių sėklų turi savo asortimente.

„Sunku pasakyti. Skaičiuojame, kad patys fasuojame apie 170 rūšių sėklų. Tačiau jei skaičiuotume bendrai fizinėje ir internetinėje parduotuvėje esančias sėklų rūšis, susidarytų apie 350–400, – sunkiai suvokiamus skaičius bėrė įmonės direktorius. – Čia ir daržovės, ir gėlės, ir prieskoniniai augalai – viskas įeina į šį skaičių. Tik gėlių sėklų asortimento skaičiai yra kiek kuklesni – gal apie 20–30 rūšių. Taigi klientai, užsukę pas mus, tikrai turi, iš ko pasirinkti.“

Populiariausios daržovių ir arbūzų veislės

Būnant daržininku mėgėju, iš tiesų labai lengva pasiklysti sėklų veislių ir pavadinimų gausoje. Todėl jų žinovas A. Valevičius įvardijo kelias populiariausias ir klientų mėgstamiausias.

„Iš agurkų galima išskirti ‚Pasalimo‘ ir ‚Mirabele‘, bei lauko agurką ‚Octopus‘, kurie yra derlingi ir atsparūs ligoms, iš pomidorų galima paminėti ‚Brooklyn‘, ‚Sandoline‘, ‚Esmira‘ avietiniai pomidorai. Turime dar ir tokią pomidorų veislę ‚Raissa‘, bet ji daugiau tinka pramoniniam auginimui, nes jos ilga vegetacija, t. y. ilgai dera, užauga aukšti, turi daug šakų, – populiariausias pomidorų ir agurkų sėklas vardijo pašnekovas. – Turime daug salotų sėklų. Pavyzdžiui, vienos iš populiariausių garbanotų salotų – ‚Funtime‘, aisbergo salotos – ‚Chelenge‘. Na, kaip sakiau, stipriai populiarėjo arbūzai. Pavyzdžiui, turime tikrai geros veislės hibridinių arbūzų sėklas – ‚Baronesa‘ ir ‚Mirsini‘ – jie tikrai labai perkami. Taip pat geltonųjų arbūzų lenkų veislė, išvesta kaip tik mūsų klimatui – ‚Janosik“.

Sėklų kainos kilo labai nežymiai

A. Valevičius, per ilgametę patirtį stebėdamas daržininkus entuziastus, suprato, kad jie nori visko ir daug. Tačiau jis, renkantis sėklas, ragino per daug neįsijausti ir pirkti tik tiek, kiek iš tiesų reikia. Mat sėklos turi galiojimo laiką ir su kiekvienais metais jų daigumas vis mažėja.

„Geriau nusipirkti truputėlį, pasisodinti, o kitais metais vėl naujų nusipirkti, nes sėklos yra gyvas organizmas, jų daigumas krenta kasmet. Tad jeigu šiandien nusipirkote 10 sėklų, išdygs gal devynios, nes vis tiek kažkuri sėkla gali neturėti pakankamai energijos, kad sudygtų, o kitais metais iš to pačio pakelio jau gali sudygti tik septynios ar šešios“, – patarė specialistas.

Kalbėdamas apie sėklų kainas, jis pažymėjo, jog jos šiais metais kilo nežymiai.

„Įvertinus darbo užmokesčio kilimą, logistikos išlaidų augimą, taip pat pačių sėklų kainas, jos pas mus pakilo maždaug 3–5 proc.“, – sakė UAB „Flora“ direktorius ir kvietė kėdainiečius nelaukti paskutinės minutės ir užsukti į naujose patalpose Janušavos aikštės turguje įsikūrusią sėklų parduotuvę FLORA bei išsirinkti tinkamiausių sėklų pagal savo norus ir pomėgius. Arba apsilankyti internetinėje parduotuvėje www.seklosdarzui.lt.

Užs. Nr. 12

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.

Rekomenduojame parsisiųsti:

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video

Skip to content