Blogai gyvenate? Paguos konsultantai, paruošti už 1,7 mln. eurų

 Blogai gyvenate? Paguos konsultantai, paruošti už 1,7 mln. eurų

Asociatyvi BNS Andriaus Ufarto nuotr.

Kėdainiai pagal savižudybių skaičių – pirmi, bet pagalbos čia nereikia?

Rasa JAKUBAUSKIENĖ

Gerovės valstybėje – gerovės konsultantai. Tokius užmojus už daugiau nei pusantro milijono eurų įgyvendina Sveikatos apsaugos ministerija (SAM). Tik, kaip jau tapo įprasta, pradėjo ne nuo to galo. Ilgus metus, Higienos instituto duomenimis, Kėdainiai yra vienas iš lyderiaujančių miestų savižudybių srityje. O dabar, kai tarsi ir norima spręsti šią problemą pasitelkiant gerovės konsultantus, mūsų miestas ir rajonas paliekamas likimo valioje, nes čia nėra paskirtas nei vienas šia problema besirūpinantis gerovės konsultantas. Anot SAM, tuo turėjo pasirūpinti pati rajono valdžia, bet to nepadarė. Tuo tarpu sveikatos sritį rajone kuruojantis vicemeras Paulius Aukštikalnis rėžia šviesiai tiesiai – savivaldybė mokesčių mokėtojų pinigus turi naudoti atsakingai ir jų nesiruošia taškyti ypač abejotiniems ministerijos projektams, kuriais tiesiog bandoma plauti žmonių smegenis ir kurie atrodo net ir absurdiški.

Eilinis smegenų pudrinimas?

„Nesuduriate galo su galu? Negalite išleisti vaiko į mokyklą, nes negalite jam nupirkti naujų batų? Blogai gyvenate? Paskambinkite gerovės konsultantui – jis jus įtikins, kad viskas tame jūsų gyvenime yra gerai!

Jums tai tikrai atrodo normalu? Galite tai pavadinti kaip nors kitaip nei eiliniu žmonių smegenų pudrinimu? Beje, dabartinė valdžia tik tai ir daro, matyt, jau nemoka dirbti kitokiais metodais. Tad prie eilinio pinigų taškymo, kai mūsų žmonės gyvena vis sunkiau ir sunkiau, nė nesiruošiame prisidėti.

Juolab kad tiems žmonėms, kuriems reikalinga psichologinė pagalba, ją turi gauti iš psichologų ar psichiatrų. Tiems, kam reikia socialinės pagalbos, ją gauna iš socialinės srities darbuotojų, o jei žmogui reikia tik išklausymo ir paguodos, nukreipimo teisinga linkme, jis kreipiasi į įvairias pagalbos linijas, kur dirba gausybė puikiai apmokytų savanorių, netaškydami valstybės pinigų abejotinoms paslaugoms.

SAM pirmiausia turėtų realiai rūpintis tiek fizine, tiek psichine žmonių sveikata, o ne griauti ligonines ir sveikatos priežiūros įstaigas, kaip yra mūsų rajone, ir taškyti milijonus visokių gerovės konsultantų paruošimui.

Danguolė Avižiuvienė: „Valstybės deleguotas visuomenės sveikatos priežiūros funkcijas, Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras teikia labai daug ir įvairių kompleksinių psichikos sveikatos stiprinimo paslaugų Kėdainių rajono gyventojams“./Asmeninio archyvo nuotr.

Manau, kad naujas ministerijos projektas tėra problemų sprendimo imitavimas, eilinė galimybė „įsisavinti“ milijonus, realiai neduodanti žmogui jokios naudos.

Gerovės konsultantai iš esmės dubliuoja kai kurias visuomenės sveikatos biuro paslaugas, todėl pavadinti to kitaip nei mokesčių mokėtojų pinigų taškymu, negaliu.

Tai, kad nesuklydome neprisijungdami prie šio projekto, rodo ir tai, kad jam jau įsibėgėjus ir patys gerovės konsultantai pripažįsta, kad jų paslaugos bent jau kol kas niekam nereikalingos“, –sako vicemeras Paulius Aukštikalnis.

Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro direktorė Danguolė Avižiuvienė taip pat atkerta, kad veiklų ir mokymų buvo ir yra tikrai daug, daug yra investuojama į specialistus ir į bendruomenės narius tam, kad jie žinotų ir mokėtų, kaip suteikti pagalbą krizinę situaciją patiriantiems asmenims.

SAM pirmiausia turėtų realiai rūpintis tiek fizine, tiek psichine žmonių sveikata, o ne griauti ligonines ir sveikatos priežiūros įstaigas, kaip yra mūsų rajone, ir taškyti milijonus visokių gerovės konsultantų paruošimui.

P. Aukštikalnis

Savivaldybes atrinko konkurso būdu

Kaip teigė ministerijos atstovai „Rinkos aikštei“ atsiųstuose atsakymuose, savivaldybės, kuriose vyksta gerovės konsultantų pilotinis projektas, atrinktos atviro kvietimo dalyvauti konkurse būdu.

Panašu, kad niekas net nesigilino, kur tokių konsultantų reikia (jei jų išvis reikia) labiausiai: kur didžiausi savižudybių, alkoholizmo, narkomanijos, skurdo ar kiti rodikliai.

„Visos Lietuvos savivaldybės buvo kviečiamos teikti paraiškas dalyvauti konkurse, konkursą laimėję projektai atrinkti, vadovaujantis 2014–2021 m. Europos Ekonominės Erdvės finansinio mechanizmo programos „Sveikata“ projektų atrankos kriterijais“, – rašoma ministerijos atsakyme redakcijai.

Pasidomėjus, kodėl į šį projektą nepateko ilgus metus dėl savižudybių skaičiaus aukštumoje esanti Kėdainių rajono savivaldybė, SAM komentavo taip: „Kėdainių rajono savivaldybė neteikė paraiškos dalyvauti konkurse. Tokį sprendimą turėtų pakomentuoti pati savivaldybė“.

Kaip jau minėta, vicemeras P. Aukštikalnis teigė, jog dalyvauti tokiame projekte atsisakyta dėl to, kad jis dubliuoja visuomenės sveikatos biuro ir savanorystės pagrindais veikiančių bei pagalbą žmonės teikiančių nevyriausybinių organizacijų funkcijas.

„Labai sunku išgryninti, kuo vienas ar kitas naujai finansuojamas projektas bus unikalus ir išskirtinis saviveiklomis bei poveikiu rajono gyventojų visuomenės sveikatai. Šiuo metu savivaldybėje per Visuomenės sveikatos biurą yra įgyvendinami du į gerovės konsultantų veiklą panašūs projektai „Neįtikėtini metai“, „Saugesnis ir sveikesnis jaunimo gyvenimas“ – jaunimui palankių sveikatos priežiūros paslaugų modelio diegimas, kurių tęstinumas turės būti įgyvendinamas penkerius metus, pasibaigus projektui iš savivaldybės biudžeto lėšų“, – sakė D. Avižiuvienė.

Paulius Aukštikalnis: „Nesuduriate galo su galu? Negalite išleisti vaiko į mokyklą, nes negalite jam nupirkti naujų batų? Blogai gyvenate? Paskambinkite gerovės konsultantui – jis jus įtikins, kad viskas tame jūsų gyvenime yra
gerai!“/Asmeninio archyvo nuotr.

Taip pat pašnekovė įvardijo ir kitus šiuo metu vykdomus savižudybių prevencijai skirtus projektus.

„Jau nuo 2009 metų Kėdainių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras, pasitelkdamas Lietuvos sveikatos universiteto profesorę Nidą Žemaitienę, organizuoja savižudybių prevencijos mokymus, o nuo 2019 metų įstaiga organizuoja tikslinius standartizuotus savižudybių intervencijos įgūdžių mokymus (ASIST), kurie skirti visiems, norintiems išmokti suteikti pirmąją pagalbą apie savižudybę svarstantiems žmonėms.

„ASIST mokymus baigė 92 mūsų rajono asmenys ir visuomenės sveikatos priežiūros, švietimo ir socialinės srities specialistai. Nuo 2021 m. bazinių savižudybių prevencijos mokymų organizavimas savivaldybės gyventojams yra viena iš valstybės perduotų savivaldybėms visuomenės sveikatos priežiūros funkcijų prioritetinių veiklų. 2021–2022 metų laikotarpiu bazinius savižudybių prevencijos mokymus baigė 39 Kėdainių rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigų specialistai“, – aiškino biuro direktorė.

Reikalinga artimųjų pagalba

D. Avižiuvienė sutinka, jog paskutiniųjų metų statistika rodo, kad mūsų rajone yra aukštas bandymų žudytis rodiklis. Tai patvirtina ir Higienos instituto pateikiama statistika.

Net ir patys paruošti specialistai pripažįsta, kad jau mėnesį veikiantys gerovės konsultantų kabinetai kol kas nesulaukė didesnio gyventojų susidomėjimo nei sostinėje, nei provincijoje

Aut. past.

Pasidomėjus, kokia apskritai yra Kėdainių rajono žmonių psichologinė sveikata ir kaip jis atrodo kitų rajonų kontekste, Higienos instituto Sveikatos informacijos centro Sveikatos statistikos skyriaus vadovė Rita Gaidelytė pažymėjo: „Jokios informacijos apie psichologinę rajono žmonių sveikatą, kokia ji šalies kontekste, mes neturime. Tam reikalingi moksliniai tyrimai“.

Nors mokymai praeiti ir specialistai paruošti, tačiau iš savižudybių žemėlapio aukštumų Kėdainių rajonas vis tiek nedingo.

D. Avižiuvienės teigimu, tai lemia daugybė socioekonominių, psichikos sveikatos, rizikingos elgsenos, tarpasmeninių santykių veiksnių daro įtaką žmogaus pasirinkimui, atsakomybei, savijautai, elgesiui.

„Manau, kad artimi žmonės galėtų būti ne tokie abejingi savo ir artimųjų, kaimynų, bendruomenės narių sveikatos ir elgsenos pokyčiams ir laiku kreiptųsi į specialistus, dirbančius tiek asmens, tiek ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigose, kreiptųsi į NVO ar konsultantus, kurie galėtų padėti ir nukreiptų tikslinės pagalbos. Tikslinei savižudybių prevencijos veiklai reikalingi ir labai svarbūs politiniai sprendimai bei tinkamas finansavimas“, – įsitikinusi Visuomenės sveikatos biuro direktorė.

Populiarumu nepasižymi

Kalbant apie gerovės konsultantų veiklą ir populiarumą, net ir patys paruošti specialistai pripažįsta, kad jau mėnesį veikiantys gerovės konsultantų kabinetai kol kas nesulaukė didesnio gyventojų susidomėjimo nei sostinėje, nei provincijoje.

„Tikėjomės, kad nespėsime suktis, bet kol kas klientų mažai. Gal dėl to, kad vasara, o gal dėl to, kad žmonės tiesiog nežino, kas yra tas gerovės konsultantas, ką jis veikia. Va, viena moteris specialiai į kabinetą atėjo „tik pasižiūrėti, kas per stebuklas yra tas gerovės konsultantas“, – sako Vilniuje gerovės konsultante dirbanti Audrimantė Sivinskaitė.

Jos kolegė iš Kazlų Rūdos Eglė Liepinė taip pat tikisi rudenį sulaukti daugiau pacientų. „Vis dėlto tai mums yra labai nauja ir gal neįprasta. Kreiptis į psichologą ar panašų specialistą daugeliui žmonių apskritai yra stigma“, – svarsto ji.

SAM gerovės konsultantų nepopuliarumą aiškino taip: „Tam galimai yra keletas priežasčių. Visų pirma, kreiptis pagalbos visais atvejais yra nedrąsu. Lietuvos visuomenėje vis dar egzistuoja stigma kreiptis psichologinės pagalbos, nors pokytis vyksta. Tikėtina, kad skepticizmo esama ir dėl to, kad paslauga yra nauja ir nežinoma, kritikuojama neįsigilinus į paslaugos turinį“.

Visi pinigai bus panaudoti

Ne paslaptis, jog nemenką žmonių pyktį kelia ir skelbiama programai skirta pinigų suma – 1,7 mln. eurų. Jei vis tik programa po pilotinio projekto nepasiteisins, anot ministerijos, likę pinigai vis tiek bus kažkur panaudoti.

D. Avižiuvienės duomenimis, savižudybių skaičius mūsų rajone yra kintantis: „2020 m. savižudybių skaičius rajone, palyginus su kitomis savivaldybėmis, sumažėjo. 2020 m. lyginant su 2019 m. rajone savižudybių skaičius sumažėjo 2 kartus (2020 m. – 9 savižudybės, 2019 m. – 19 savižudybių). 2021 m. savižudybių skaičius Kėdainių rajone padidėjo iki 13 atvejų. Savižudybių daugiau buvo tarp 45–99 m. amžiaus žmonių – 7, tarp 18–44 m. amžiaus žmonių buvo 6 savižudybės“.

15 Komentarai

  • Avigalvizmas ;(

  • Skaitau ir galvoju: nu kiek dar iš mūsų tyčiotis ir pinigus taškys tie begalviai
    Kaip pragyviant man iš 600 eurų, svolačiai jūs pasakykit?

  • Dulkintuvas rajonuose turėtų įsteigti nugaros prieš miegą pakasymo biurus.Tai labai pakeltų gerovės valstybės prestižą.

    • Zaprasto gali.Tik pamesk idėją.O kad dulkinu maišu trenktas ,tai juk jis ten ne vienas toks.Ko norėt iš bukalaurų,kurių vežėčias traukia dereškė…

  • Kiekvienas žmogus pats už save atsakingas. Jei blogai gyveni, pats kaltas. Gyvenk gerai. Stengtis reikia, o ne laukti ir kitiems pavydėti, kad dirbo, stengėsi.

  • To “ Rima“

    Dink iš čia. Matyt gerai prisivogei. Dirbam ir vos galus suduriam. .

  • vadinasi, nieko vertas esi, jei tavo darbas prastai apmokamas:) gyvenime kaip turguje. tavo prekė mažai kainuoja ir tiek. priežasčių ieškok praeityje. gal nesistengei paprasčiausiai mokytis

  • Vis komentuoji šlykščius komentarus. Sėdi internete. Matyt, turi tam laiko, gyvenimo nuskriaustasis. Tai gal tuo laiku mokytumeis, dirbtum, tai ir užsidirbtum. Kiekvienas žmogus yra savo likimo kalvis – sena ir amžina tiesa.

  • Sena ir amžina tiesa yra ta, kad sąžiningu darbu turtų nesusikrausi. Gali būti pats geriausias kalvis, bet neišeina sau nusikalti gero gyvenimo ir likimo, nors tu ką. Gyvenimas yra nenuspėjamas ir ne visada teisingas. Ne visi gimsta su auksiniu šaukšteliu burnoje ar su marškinėliais.

  • Jūsų nuomone, tie, kas gyvena neblogai, vagys? jei žmogus stengėsi mokytis gerai, studijavo, siekė, dirbo, tai ir turi. Nereikia pavydėti, reikia imti pavyzdį ir vaikus to mokyti. Jei mokykloje tinginiauta, jei neiti aukštieji mokslai, jei nėra ugnelės siekti, tai tą ir turim. belieka stenėti ir pavydėti, ieškoti kaltų valdžioje, tėvuose, kaimynuose, viršininkuose ir t. t.

  • O faktas ,kad pirmas milijonas vogtas,tai kaip karštas blynas tam prasisiekusiam.Bet tai pripažįsta tik reti milijonierių egzemplioriai.Tikriau sakant, bent jau vienas mūsų bendras pažįstama iš Kėdainių.Juk buvo metas kai ir vogt nereikėjo.Tik užteko supirkt rusuose vogtą nikelį ir varį bei jį sugebėt atsivežti.Aš tada už popieriuose rodomą minimumą,rizikuodamas savo laisve(rusai tokius vežikus sodino) kažkam tai didinau kapitalą iki to siekiamo milijono.Va tau ir kalvystė savo likimo-man pragyvenimui,o kažkam būsimas kapitalas prichvatizacijai .O kad man tuolaik gal pradinių pinigų trūko,gal neturėjau gabumo taip suktis-kita kalba.Va tie mažiau skrupulingi ir tankiai žodžio netesėję,bet likę neišsprogdinti,va tie ir ,,sugeneravo“ tuos pirmus limonus.Tada, avietinius švarkus numetę ir pasirišę kaklaraiščius,tapo jie kas politiku,kas gerbiamu mecenatu ar dar kokiu tai pavyzdžiu mums ubagams,dirbusiems jų šiandieninei gerovei…

  • Keista tik ,kad Lietuvoje leidžiamame ,,Rinkos aikštės“laikraštyje lietuviams vis pakišami anglų kalba kokie tai klausimai.Gal čia nutautėjimo ir globalizacijos pirmi požymiai?

    • Taip durnium ir užsilenksi nesuprasdamas ,kad tai viena iš įsijaučiančių į politinius samprotavimus komentatorių gesinimo priemonių?

  • dabar valdžia tik išlošė mokėdama taip pat minimum pensijas…Va,ką tik į kompiuterį gavau perspėjimą,kad per greit rašau komentarus .Prašo sulėtint tempą.Tikuosi,kad redakcija tai daro,o ne policija.Va jų tai bijau.Nors tiesą sakant,sykį buvau pakviestas ir nieks manęs ten nelupo.Pasijuokėm taip draugiškai …

    • Noriu tikėt,kad kėdainiškiai tai ne Joniškio sadistai.Aplamai Kėdainiuose žmonės normalūs,kurių bendravimas ir elgesys net atvykėliams yra pakeitęs charakterį geresne linkme.Turiu omeny buvusius rusų kariškius,kurie ne tik nesikišo į mūsų laisvinimosi procesą ir nesmurtavo kaip Vilniuj,o netgi padėjo savo IL’ais iš Sibiro parsivežt mūsų kankinių karstus.

Rašyti komentarą

Dėmesio! El. paštas nebus skelbiamas. Komentuodami esate atsakingi už savo išsakytas mintis. Gerbkime vieni kitus, venkime patyčių, nekurstykime neapykantos ir susipriešinimo. Skaitytojų komentarai neatspindi „Rinkos aikštės“ redakcijos nuomonės.

Už komentarus atsakingi juos parašę asmenys.


Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video