Beveik 100 tūkst. žmonių permoka už elektrą
![Beveik 100 tūkst. žmonių permoka už elektrą](https://rinkosaikste.lt/wp-content/uploads/2022/09/ismanusis-skaitiklis-BNS-Pauliaus-Peleckio-nuotr.1-850x560.jpg)
BNS Pauliaus Peleckio nuotr.
Lietuvoje beveik 100 tūkst. vartotojų gerokai permoka už elektros energiją. Yra net tokių, kurie moka ir daugiau kaip 40, ir net daugiau kaip 57 centų už elektros kilovatvalandę (kWh), kai realiai ši kaina nebeturėtų viršyti 29 centų. Tokiu būdu žmones tiesiog apiplėšinėjantys nepriklausomi elektros tiekėjai tikina informuojantys klientus apie galimybę rinktis planus su mažesniais tarifais, tačiau teisinasi, jog ne visi keičia sutartis, tad ir moka kosminę kainą už elektros energiją.
Bendrovės „Elektrum Lietuva“ produktų vystymo vadovas Mantas Kavaliauskas sako, jog 29 centus ir daugiau šiuo metu moka apie 10 proc. įmonės klientų, tačiau, pasak jo, kitais metais tokių vartotojų turėtų nebelikti.
„Tie objektai, kurie turi pasirašę tokią brangią sutartį iš senų laikų, tai yra tie objektai, kurie beveik nevartojo elektros energijos – dažniausiai visokios sodybos ar kur iš tikrųjų klientams neskauda, kad ta kaina didelė, nes vartojimas tiesiog yra labai minimalus“, – BNS sakė M. Kavaliauskas.
Juo nuomone, dalis klientų galbūt yra neįpratę prie liberalios elektros rinkos, leidžiančios laisvai keisti tiekėjus bei tiekimo planus.
Žmones tiesiog apiplėšinėjantys nepriklausomi elektros tiekėjai tikina informuojantys klientus apie galimybę rinktis planus su mažesniais tarifais, tačiau teisinasi, jog ne visi keičia sutartis, tad ir moka kosminę kainą už elektros energiją.
Aut. past.
„Čia turbūt yra toks įpratimas iš kitų paslaugų tiekėjų, pavyzdžiui, telekomunikacijų, kur tos baudos (už sutarties nutraukimą – BNS) egzistuoja. Tiesiog klientai nepripratę, kad yra tokia paslauga, kur tu gali laisvai vaikščioti, netgi keisti savo planą be jokių baudų. Tai turbūt tiesiog komunikacijos ir žmonių įpročio klausimas“, – teigė „Elektrum Lietuvos“ atstovas.
Elektros tiekėjos „Ignitis“ atstovė Laura Beganskienė sako, jog bendrovė planus atnaujina kiekvieną savaitę bei nuolat ieško galimybių klientams pateikti geriausius kainos pasiūlymus, taip pat priminė, jog 2023-iųjų birželį kainos jiems buvo sumažintos įmonės iniciatyva.
„Visi mūsų klientai gali stebėti situaciją, įsivertinti savo turimą planą, palyginti jį su naujais pasiūlymais ir priimti geriausią sprendimą. (…) Apie pokyčius rinkoje ir svarbiausias aktualijas klientus informuojame interneto svetainėje, naujienlaiškiais, elektros rinkos apžvalgomis, ekspertų komentarais žiniasklaidoje“, – komentare BNS teigė L. Beganskienė.
„Ignitis“ atstovė, motyvuodama komercine informacija, nenurodė, kiek klientų kokią kainą yra pasirinkę.
VERT pirmininkas Renatas Pocius antradienį sakė, kad daugiau nei 29 centus už kWh mokančių vartotojų vasario pradžioje buvo beveik 100 tūkst., sausio pradžioje šis skaičius siekė 180 tūkst.
Bendrovės „Enefit“ privačių klientų segmento vadovas Augustas Junevičius taip pat tikino, kad klientai gauna naujausią informaciją apie įmonės siūlomus planus.
„Naujausią informaciją tiek apie „Enefit“ siūlomus tiekimo planus, tiek apie kitų nepriklausomų tiekėjų kainodarą, kiekvienas mūsų klientas gauna kartu su sąskaita, kadangi jose kiekvieną mėnesį pateikiame nuorodą į VERT (Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos – BNS) skaičiuoklę“, – komentare BNS teigė A. Junevičius.
„Pavyzdžiui, jei klientas anksčiau turėjo 10 mėnesių trukmės sutartį, o šiuo metu galime pasiūlyti geresnę kainą 12 mėnesių laikotarpiui, būtent tokį pasiūlymą ir pateiksime. Kitaip tariant, siekiame, jog klientas gautų geriausią tuo metu mūsų siūlomą kainą“, – kalbėjo „Enefit“ atstovas.
„Elektrum Lietuvos“ produktų vystymo vadovas M. Kvaliauskas taip pat tikina, kad bendrovė klientams komunikuoja apie galimybes pakeisti tiek tiekėją, tiek planą. Jis sutiko, kad skirtumai tarp vartotojų mokamų elektros tarifų yra „absurdiški“.
Daugiau nei 100 vartotojų už elektros kilovatvalandę vis dar moka virš 57 centų, keliasdešimt tūkstančių – virš 40 centų.
„Ganėtinai intensyviai viešoje erdvėje komunikuojame, kad tiek keisti tiekėją, tiek planą yra lengva. Mūsų svetainėse, viešojoje komunikacijoje mes labai intensyviai kalbame, kad klientai turėtų mažiausią kainą. Kaip ir dabar, mes kalbame apie 29 centų ribą, kai mes siūlome tik 19 (centų – BNS). Tikrai yra toks absurdiškai didelis skirtumas tarp kai kurių klientų turimo tarifo ir to, ką dabar turime“, – sakė M. Kavaliauskas.
VERT pirmininkas Renatas Pocius antradienį sakė, kad daugiau nei 29 centus už kWh mokančių vartotojų vasario pradžioje buvo beveik 100 tūkst., sausio pradžioje šis skaičius siekė 180 tūkst.
Anot R. Pociaus, daugiau nei 100 vartotojų už elektros kilovatvalandę vis dar moka virš 57 centų, keliasdešimt tūkstančių – virš 40 centų.
„Norėtume dar kartą paraginti tuos vartotojus, kurie dar nesuskubo, neperžiūrėjo savo sutarčių, pasitikrinti, kokią elektros energijos kainą moka, kokia yra fiksuota kaina“, – LRT radijui sakė R. Pocius.
Seimo priimtos pataisos nuo 2023 metų birželio uždraudė elektros tiekėjams sutartyse su gyventojais, mažomis ir labai mažomis įmonėmis numatyti jų nutraukimo, tiekėjo keitimo mokesčius ar netesybas.
Lietuvos energetikos agentūros (LEA) duomenimis, antradienį „Ignitis“ siūlomo 12 mėnesių vienos laiko zonos plano fiksuotos kainos tarifas siekė 26,1 cento už kWh, „Enefit“ – 23,3 cento, „Elektrum Lietuvos“ – 23 centus.