Bendrovę „Kėdainių butai“ slegia skolos
Tvirtinant savivaldybės įmonių metines veiklos ataskaitas, pagyrų sulaukė toli gražu ne visos. Metų metus savivaldybės įmonių Achilo kulnu išlieka tos pačios įmonės, o prošvaisčių, kad reikalai pagerės, kaip nėra, taip nėra.
„Kėdainių butai“ yra viena iš tų įmonių, dėl kurios darbo nusiskundimų turi ir dažnas gyventojas. O dar ir užsitęsęs karantinas įmonei pagerinti įvaizdžio taip pat nepadėjo.
Norėtųsi geresnių paslaugų
UAB „Kėdainių butai“ praėjusiais metais reikalų turėjo daugiau nei visada. Jų administruojamų pastatų laiptinių dezinfekcija, panašu, ne visada vyko taip sklandžiai, kaip norėtųsi, o ir kritikos dėl atsainaus požiūrio į gyventojų pastabas nemažėja.
Meras Valentinas Tamulis pritarė, kad naujojo įmonės vadovo Kęstučio Vaitkevičiaus darbo rezultatai ne visai tokie, kokių tikėtasi. Bet, tiesa, savivaldybės galva sako, kad ir ne visi priekaištai yra pagrįsti.
„Gyventojų priekaištai dėl daugiabučių laiptinių dezinfekcijos tikriausiai ne visada pagrįsti, nes minėtas paslaugas vykdo visai kita konkursą laimėjusi įmonė.
Tačiau pastebėjimai dėl bendros tvarkos teisingi – ir savivaldybės vadovai kartais vis dar sulaukia gyventojų priekaištų dėl šios įmonės darbo. O ir veiklos rezultatų norėtųsi geresnių.
Tad direktorius įpareigotas dėti visas pastangas, siekiant pagerinti teikiamų paslaugų kokybę, padidinti įmonės pelningumą“, – sakė V. Tamulis.
Pusės milijono eurų skola
Kaip savo veiklos ataskaitoje informuoja pati įmonė, 2020 metus ji užbaigė pelningai – pelnas prieš apmokestinimą siekė 2 tūkst. 104 eurus.
Žinoma, tokio dydžio pelnas yra tik simbolinis.
Įdomiausia tai, kad įmonė, tikėtina, gyventų žymiai geriau ir darbus vykdytų efektyviau, jeigu ne milžiniškos metų metus besivelkančios skolos, kurių susigrąžinti iš gyventojų jai niekaip nepavyksta.
Ataskaitoje juodu ant balto parašyta, kad 2020 metais skola įmonei, kurią turi privatizuotų butų gyventojai ir nuomininkai, siekia daugiau kaip 455 tūkst. eurų.
Tiesa, per praėjusius metus šią skolą šiek tiek pavyko sumažinti. 2019 metais gyventojų skola „Kėdainių butams“ viršijo 464 tūkst. eurų.
Įmonės vadovas Kęstutis Vaitkevičius sako, kad dalis skolininkų skolas susimoka patys, daliai užtenka priminimo, pranešimo, kad skolininkas bus perduotas teismui, o kai kurių nė antstoliai negąsdina.
Kai kurios skolos yra itin senos, besivelkančios kartais ir dešimtmečiais, o produktyvių būdų, kaip tokio senumo skolas išieškoti, kol kas niekas negali pasiūlyti.
„Pagrindinės skolos yra iš nuomininkų, kurie nuomojasi savivaldybės būstus – moka nuomą ir administravimo mokesčius.
Tačiau dalis skolų yra iš privatizuotų butų, kurie nemoka nuomos, tik administravimo mokesčius.
Skolininkus mes pradedame „medžioti“ nuo tų žmonių, kurių skolos didžiausios, paskui einame link mažesnių.
Šiemet iš antstolių gavome mažesnę sumą pinigų nei pernai, bet tai tik dėl to, kad dalis skolų buvo grąžinta anksčiau ir iki antstolių net nepriėjo“, – sakė K. Vaitkevičius.
[quote author=“Aut. past.“]„Kėdainių butų“ direktorius Kęstutis Vaitkevičius neslepia, kad sulaukia nusiskundimų ir dėl darbuotojų elgesio, ir dėl teikiamų paslaugų kokybės. Tiesa, skundus rašyti vertėtų raštu, mat pagal telefonu išsakytus nusiskundimus jokių veiksmų įstaigos vadovas negali imtis.[/quote]
Skoloj ir patys
Negalima pamiršti fakto, kad ir pati įmonė turi solidžių skolų – kiek didesnių nei gyventojų skola jai.
Iš viso bendrovė turi mokėtinų sumų ir įsipareigojimų už daugiau kaip 536 tūkst. eurų.
Daugiau kaip 102 tūkst. eurų skola yra kitai savivaldybės įmonei – „Kėdainių vandenims“, kurios mokėjimas vyksta pagal teismo nutartyje nurodytą dešimtmečio mokėjimo planą.
Bendrovė turi ir seną finansinę skolą – 4 tūkst. 409 eurus Kėdainių rajono savivaldybei. Pinigai anuomet jai buvo pasiskolinti katilinių kuro pirkimui.
Taip pat įmonė turi skolų tiekėjams, Valstybinei mokesčių inspekcijai, „Sodrai“.
„Daugumai ir kitose savivaldybėse esančių tokio tipo įmonių sunkiai sekasi. Tiesa, tokių įmonių kaip mes, yra nedaug.
Kai kurios iš jų vykdo papildomas veiklas, kad gautų daugiau pajamų.
Dar prieš pandemiją buvau skambinęs, tariausi susitikti ir norėjau ieškoti išeičių ir sprendimų su kitomis panašiomis įmonėmis, tačiau pandemija planus pakoregavo. Susitikti negalėjome, o telefonu tokių dalykų taip pat neišsiaiškinsi.
Tačiau planų neatsisakau, nes sprendimo ieškoti reikia“, – sakė K. Vaitkevičius pripažindamas, kad skolos yra didelės, o jas panaikinus įmonės darbas stiprokai palengvėtų.
Skundžiasi žodžiu
Kad gyventojai nevengia pasiguosti jų netenkinančiu „Kėdainių butų“ darbuotojų aptarnavimu – anokia paslaptis. Skundų galima rasti ir socialiniame tinkle, ir savivaldybė jų gauna. Gauna ir įstaigos vadovas, tačiau pasirodo, ne visi skundai gali pasiekti norimus rezultatus.
„Per praėjusius metus, žinoma, buvo gyventojų nusiskundimų, tačiau ar daugiau, ar mažiau – negaliu pasakyti, nes neturiu su kuo palyginti.
Dalis skundų yra dėl darbų kokybės, dėl darbuotojų elgesio – tačiau kaip juos vertinti, jei gauni telefoninį nusiskundimą, o paprašius užpildyti skundą raštu, nieko taip ir negaunu?
Negaliu taikyti nuobaudų darbuotojams pagal telefonu išsakytus priekaištus“, – kalbėjo įstaigos vadovas.
Vangi renovacija
Ar Kėdainiuose pakankamai sparčiai vyksta daugiabučių namų renovacija?
Pristatinėjant „Kėdainių butų“ metų veiklos ataskaitą buvo pažerta kritikos, kad namų renovacijos neskatina nei pati įmonė, nei savivaldybė, o renovuojami namai dažniausiai tie, kurių bendrijos pačios imasi šio reikalo.
K. Vaitkevičius savo ruožtu informavo, kad šiuo metu vyksta fiziniai renovacijos darbai septyniuose daugiabučiuose. Dar trys namai ruošiasi renovacijai, kuri prasidės šiemet, o dar du namai ruošiasi pateikti paraiškas dėl renovacijos.
„Buvo ir skelbimas, ir straipsnis laikraštyje apie renovacijos naudą. Visgi manau, kad viešumo trūksta.
Aš pats mielai dalyvaučiau susitikimuose su daugiabučių gyventojais, atsakyčiau į klausimus, paraginčiau, tačiau pandemija tam sutrukdė“, – kalbėjo įmonės vadovas.
Palaikė ne visi
Kėdainių rajono taryba įmonės metų veiklos ataskaitai pritarė. Tiesa, tą padarė ne visi – liberalai susilaikė, o valstietė-žalioji Karolina Štelmokaitė, komiteto posėdyje balsavusi už ataskaitą, tarybos posėdžio metu balsavo prieš.