Skip to content

Be atskiro paliepimo susitarti nesugeba

 Be atskiro paliepimo susitarti nesugeba

Atsimenate tuos matematikos uždavinius, kuriuose reikėdavo sugalvoti, kaip trise išsidalinti 10 saldainių? Uždaviniai, skirti ne tik aritmetikai, bet ir loginiam mąstymui lavinti. Tačiau panašu, kad tokio pobūdžio uždavinius nuolat sprendžiantiems rajono Tarybos nariams užduotis po lygiai pasidalinti saldainius ne visuomet įveikiama.

Nuo lapkričio pirmosios įsigalioja naujasis Kėdainių rajono savivaldybės Tarybos reglamentas. Jame numatyta, kad visi komitetai turi turėti ne mažiau kaip 3, bet ne daugiau kaip 6 narių.

Šis klausimas iš esmės aktualus tik vienam komitetui – Ekonomikos ir biudžeto. Šiuo metu komitetą sudaro 9 nariai, tad trys iš jų turi veiklos šiame komitete atsisakyti.

Ir nors rajono Tarybos posėdis, kuriame šis klausimas buvo svarstomas, ir taip buvo nukeltas, nė papildomas laikas nepadėjo vienai frakcijai priimti sprendimo.

Visų frakcijų atstovai

Komitetai yra sudaromi laikantis proporcinio daugumos ir mažumos atstovavimo principo.

Jei komitetą sudaryti turi 6 nariai, logiška būtų manyti, kad 3 jų turėtų būti iš valdančiosios daugumos, kiti trys atstovautų mažumai.

Į naujos sudėties Ekonomikos ir biudžeto komitetą buvo pasiūlyti trys valdančiųjų atstovai: Paulius Aukštikalnis, Romualdas Gailiūnas ir Dangiras Kačinskas.

Neutralūs Valstiečiai ir žalieji pasiūlė Karoliną Štelmokaitę.

Visi šie minėti rajono Tarybos nariai iki šiol ir dirbo Ekonomikos ir biudžeto komitete.

Likusios dvi vietos skirtos opozicinei frakcijai „Liberalai Kėdainių krašto žmogui“, tačiau frakcijos seniūnas su tuo nesutiko ir didžiąją laiko dalį it užsikirtusi plokštelė kartojo, kad reglamente yra spragų ir jis nežinantis, kaip čia reikėtų dabar susitarti.

Siūlė tuos pačius

Pristatinėjant klausimą buvo atkreiptas dėmesys, kad opozicinė frakcija iki šiol nėra pateikusi savo kandidatų sąrašo į naujai formuojamą Ekonomikos ir biudžeto komitetą, tačiau frakcijos seniūnas Saulius Grinkevičius, mojuodamas lapu, prieštaravo – sakė, savo siūlymus jo frakcija jau seniausiai atsiuntusi. O pasigilinus paaiškėjo, kad susimažinti savo vietų skaičių komitete frakcija nesiteikė.

„Aš jau vieną kartą sakiau, kad yra raštas, atsiųstas merui spalio 15-ą dieną, kuriame mes esame pateikę kandidatus nuo savo frakcijos: Saulius Grinkevičius, Virginija Baltraitienė ir Sandra Barzdienė. Tuos, kurie ir dabar yra.

Bet klausimas, kas turi imtis iniciatyvos iš tų mažumos atstovų, kas turi nuspręsti, kieno ten neturi būti?

Pažiūrėkime į reglamentą. Juk Grinkevičius negali valstiečiams pasakyti: „Eikit iš čia“.

Aritmetiškai žiūrint, mums priklauso 3 vietos, valstiečiams priklauso 1, tai gal tos dvi tegul lieka valdantiesiems“, – savo skaičiavimais pasidalino frakcijos lyderis.

[quote author=”D. Ramonas”]Mažumos frakcijos, jei joms reikia, turi pačios susitarti. Nei meras, nei kažkas kitas nebus teisėjas. Taryba apsprendžia komitetų galutinę sudėtį – ji vienintelis teisėjas čia. Kokia ta tvarka dar aiškesnė galėtų būti – na nežinau.[/quote]

Jis galimai pamiršo, kad skaičiuoti reikėtų ne nuo devynių komiteto narių, o nuo šešių, kaip numato reglamentas. Sumažėjus bendram komiteto narių skaičiui, kiekvienai frakcijai tektų pasispausti ir išsidalinti vietas vadovaujantis pačiais paprasčiausiais logikos principais.

Turi susitarti

Nepaisant to, kad į komiteto sudėtį valstiečiai-žalieji jau buvo pasiūlę savo kandidatą, S. Grinkevičius ir toliau nenurimo.

Jo teigimu, kaip jis galintis kažką nuspręsti už kitą frakciją? Ir visai nesvarbu, kad to daryti jo niekas ir neprašė, nes kita frakcija sprendimą jau buvo priėmusi.

Ramybės nerandančiam opozicijos atstovui padėti susivokti bandė ir savivaldybės teisininkas Dalius Ramonas.

„Įstatyme yra taisyklė, kad formuojant komitetus, reikia laikytis daugumos ir mažumos principo. Jis visada lygus nebus, nes fiziškai skaičius yra skirtingas.

Bet reikia siekti, kad lygybė maksimaliai būtų įgyvendinta.

Mažumos frakcijos, jei joms reikia, turi pačios susitarti. Nei meras, nei kažkas kitas nebus teisėjas. Taryba apsprendžia komitetų galutinę sudėtį – ji vienintelis teisėjas čia.

Kokia ta tvarka dar aiškesnė galėtų būti – na nežinau, linkiu sutarti šiuo klausimu. Be susitarimo bus sunku komitetui vykdyti veiklą, jei sudėtis neatitiks reglamento nuostatų“, – paragino D. Ramonas.

Ieškojo esmės

Tarybos nariui, dabartiniam Seimo nariui Tomui Bičiūnui pasakius akivaizdų dalyką – kad valstiečiai gauna vieną vietą, o liberalai dvi vietas – opozicijos lyderis ėmė pulti reglamentą ir skųstis, kad pastarasis buvo prastumtas „buldozeriu“.

„Esmė ne tame, ar liberalai sutaria su valstiečiais, ar ne.

Esmė, kad nėra pakalbėta, kas turi imtis iniciatyvos.

Jei būtų reglamente pasakyta, kad didžiausios mažumos frakcijos vadovas imasi iniciatyvos organizuoti susitikimus ir organizuoja pasitarimus, tai ir organizuočiau.

Aš neturiu įgaliojimų.

Na, mes susitarsim su tais valstiečiais garantuotai, bet nėra tvarkos“, – kalbėjo S. Grinkevičius.

Reikėjo atskiro įgaliojimo

Nepaisant pakartotinių savivaldybės teisininko pastangų paaiškinti, kaip reikėtų priimti sprendimą, opozicijos lyderis tikino be atskiro nurodymo „iš aukščiau“ niekaip negalintis eiti į bendrus sutarimus su valstiečiais.

„Tegul taryba priima sprendimą, ką iš mažumos įpareigoja kontroliuoti šitą komiteto sudėties klausimą“, – kalbėjo S. Grinkevičius, o merui pasisiūlius pačiam išspręsti šitą ginčą, kaipmat ėmė piktintis – esą ne mero reikalas kištis į frakcijų reikalus.

Galiausiai pats S. Grinkevičius ėmė sakyti, jog gali susitarti su kita frakcija, o paskui nusiramino tik gavęs taip trokštą atskirą žodinį įpareigojimą ieškoti konsensuso. To paties, kuris kitiems jau seniausiai buvo aiškus ir be ilgiausių diskusijų.

Paskutiniame nuotoliniu būdu vykusiame rajono Tarybos posėdyje šiaip ne taip pavyko suformuoti Ekonomikos ir biudžeto komitetą. Dabar jį turėtų sudaryti šeši nariai. Tačiau, atrodo, sąrašas nėra galutinis, nes Tarybos nariai niekaip neapsisprendžia, kur ir kokiame komitete norėtų dirbti.

Visgi kol kas Ekonomikos ir biudžeto komitetas dirba tokia sudėtimi, kuri yra sudaryta paisant elementarių logikos principų: jo nariai yra Paulius Aukštikalnis, Romualdas Gailiūnas, Dangiras Kačinskas, Saulius Grinkevičius, Virginija Baltraitienė ir Karolina Štelmokaitė.

Rašyti komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Naujienos iš interneto

Rekomenduojami video