Babėnų šile iškirsta kone du kartus daugiau medžių, nei planuota
![Babėnų šile iškirsta kone du kartus daugiau medžių, nei planuota](https://rinkosaikste.lt/wp-content/uploads/2024/11/kerta-Babenu-sila2-850x560.jpg)
Babėnų šilas, pagaliau atitekęs Kėdainių rajono savivaldybės žinion, kone iš karto buvo „prašienautas“. Nors buvo žadėta, kad išpjaus apie 250 kubinių metrų medienos, realybė, deja, pasirodė esanti kur kas liūdnesnė./„Rinkos aikštės“ archyvo nuotr.
Už iškirstus medžius gaus krūvą pinigų
Babėnų šilas, pagaliau atitekęs Kėdainių rajono savivaldybės žinion, taip „prašienautas“ medkirčių, kad jau graudu į jį žiūrėti. Mero Valentino Tamulio pažadai, kad miškas ir turi būti miškas, kad niekas jo nekirs ir iš jo parko nedarys, ir liko tik kalbomis. Į Babėnų šilą įsisukus medkirčiams, buvo žadėta, kad jie išpjaus apie 250 kubinių metrų medienos. Tačiau realybė, kaip jau tapo įprasta Lietuvoje, šokiravo visus, mylinčius mišką – medžių išguldyta dvigubai daugiau.
Žadėjo iškirsti mažiau, nei iškirto iš tiesų
Vos tik kraštiečiai sujudo, išgirdę benzopjūklų gausmą Babėnų šile, paaiškėjo, kad miško sanitariniu valymu rūpinasi įmonė „Sadilė“. Tąkart, pernai rudenį, buvo teigta, kad planuojama išpjauti 250 kubinių metrų medienos 280 hektarų plote.
Kaip teigė savivaldybė, esą kertami tik sausuoliai, po audrų išversti, pavojingai pakibę, ligų, kenkėjų (žievėgraužio tipografo) paveikti medžiai.
„17 kvartale yra iškertama apie 0,1 ha, 16 kvartale yra iškertama apie 0,2 ha žievėgraužio tipografo pažeistos (sausos) eglės.
Kertamos tik sausos eglės, visi kiti medžiai yra paliekami. Iškirstos aikštelės pavasarį bus užsodintos. Likusiame plote kertami pavieniai ar grupėmis išversti, sausi medžiai.
Eglės rąstų kubinio metro pirkimo kaina siekia maždaug 90 eurų. Taigi Babėnų šilo kirtimas savivaldybės biudžetą turėtų papildyti gana solidžia, maždaug 40 tūkst. eurų suma.
Aut. past.
2024 m. yra suplanuoti tik sanitariniai kirtimai (sausų, vėjo pažeistų, pavojingų medžių šalinimas). Taip pat šį rudenį buvo atnaujintos priešgaisrinės miško juostos“, – teigiama savivaldybės atsakyme.
Tiesa, atėjus naujiems metams, galima suskaičiuoti „viščiukus“, o juos suskaičiavus, paaiškėja, kad ir vėl savivaldybės pažadai ir žodžiai prasilenkia su realybe. Kaip jau minėta, paaiškėjo, kad iškirsta buvo kone perpus daugiau medienos, nei žadėta iš pradžių.
„Sanitariniai kirtimai pagal pagrindinius takus šiuo metu yra baigti. Sanitariniais kirtimais Babėnų šile buvo iškirsta apie 450 kubinių metrų medienos“, – dabar jau sako savivaldybė.
Maža to, jos atstovai teigia, kad čia dar ne pabaiga – pablogėjus Babėnų šilo sanitarinei būklei (t. y. atsiradus naujoms vėjovartoms, vėjolaužoms, ligų židiniams), kirtimai bus vykdomi pagal poreikį ir toliau. Taigi kraštiečiai dar tikrai ne kartą išgirs benzopjūklų „muziką“ unikaliame Kėdainių mieste esančiame miške.
Visas šis Babėnų miško sanitarinis kirtimas taip pat atliekamas ne už dyką ir kainuoja kone 14 tūkst. eurų.
Aut. past.
Dar nepardavė
Savivaldybė informavo, kad iškirsta mediena buvo išvežta į sandėliavimo vietas. Mediena įtraukta į buhalterinę apskaitą, grupuojama Medienos klasifikavimo ir ženklinimo taisyklėse nustatyta tvarka ir realizuojama pagal LR teisės aktų reikalavimus.
Kitaip tariant, ji bus parduota.
Taip kažkiek pavyks ir užsidirbti. Vis dėlto, praėjus porai mėnesių po kirtimų pabaigos, mediena dar nėra parduota, vykdomos pardavimo procedūros. Tad kiek gi savivaldybė uždirbs iš šio sanitarinio kirtimo, galima tik spėlioti.
Tiesa, medienos supirkimo kainos, nors ir svyruoja, vis dėlto yra gana panašios – skiriasi keliais eurais.
Eglės rąstų kubinio metro pirkimo kaina siekia maždaug 90 eurų. Taigi Babėnų šilo kirtimas savivaldybės biudžetą turėtų papildyti gana solidžia, maždaug 40 tūkst. eurų suma.
Visas šis Babėnų miško sanitarinis kirtimas taip pat atliekamas ne už dyką ir kainuoja kone 14 tūkst. eurų. Tiesa, savivaldybė gavo finansavimą šiems darbams atlikti, pateikusi paraišką projektui „Savivaldybių miestų miškų žemės sklypų priežiūros, apsaugos, tvarkymo darbų vykdymo ir reikalingų planavimo dokumentų parengimas“.
Į Babėnų šilą įsisukus medkirčiams, buvo žadėta, kad jie išpjaus apie 250 kubinių metrų medienos. Tačiau realybė, kaip jau tapo įprasta Lietuvoje, šokiravo visus, mylinčius mišką – medžių išguldyta dvigubai daugiau.
Aut. past.
Žadėjo antro parko nedaryti ir nieko nepjauti
Babėnų miškas yra išties unikalus Kėdainių miesto centre esantis gamtos reiškinys. Nedaug kur miestuose yra tikrų tikriausias miškas. O tie, kurie miestai turi tokį mišką, su tokiu unikaliu turtu tvarkosi įvairiai – vieni palieka mišką mišku, kiti nutiesia jame kelius dviratininkams, bėgikams, pasirūpina laužavietėmis, pavėsinėmis ir suoliukais.
Ilgą laiką buvo svarstoma, ką daryti su Babėnų šilu. Meras Valentinas Tamulis, visgi, kalbėdamas apie tai, koks turėtų būti šis šilas, sakydavo, kad antro parko tikrai nedarys.
„Seniūnija galėtų kiek aptvarkyti, Viešosios tvarkos skyrius, policija patruliuotų, galėtume nors kelis suoliukus, šiukšliadėžes įrengti.
O ateity bus galima ir projektą parengti, ir stipriau viską sutvarkyti, labiau rekreacijai pritaikyti. Miškas turi likti natūralus, su savo krituoliais medžiais.
Nereikia jo išvalyti ar daryti iš jo antro miesto parko. Bet padaryti jį patrauklesnį ir patogesnį kėdainiečių rekreacijai – tikrai įmanoma“, – dar 2021 metais spaudai sakė V. Tamulis.
Panašiai kalbėjo ir 2022 metais, tada, tiesa, dar pridūrė, kad miške niekas nieko nekirs.
„Norisi, kad tie labiausiai žmonių lankomi takai būtų neapžėlę. Dabar yra taip, kad tiek laiko neprižiūrint takai apaugo žolėmis, dilgėlėmis, takeliu pereiti gali tik vienas žmogus.
Manau, kad jau esamos aikštelės turi būti tvarkingos, nes dabar atėjus, tai randi išlaužyta, šiukšlių primesta… Žmonės suoliukų nori.
Noriu pabrėžti, kad niekas nieko ten nepjaus ir radikaliai nieko nekeisime. Miškas liks mišku, tik norisi, kad žmonėms nereikėtų per dilgėles bristi ir, kad šakos plaukų nepeštų einant. O toliau viską paliksime natūraliai gamtos eigai“, – tada sakė meras.
2 Komentarai
Kur čia praleisi tokią progą kirvuku nepasidarbuot?Ypač ,jei tai dar ir pinigučiu kvepia…
Bynas tik žada, o dirbti nėra kada per kaimus reik lakstyti, lašinius kaštavoti