Auganti grįžtamoji migracija: ką turėtų žinoti kiekvienas į Lietuvą grįžęs pilietis?
Jau kuris laikas Lietuvoje pastebimas didėjantis grįžtamosios migracijos rodiklis. Pasak Europos migracijos tinklo (EMN) skelbiamos statistikos, daugiausiai lietuvių 2020 metais grįžo iš Jungtinės Karalystės, Norvegijos, Airijos ir Vokietijos. Kas lemia norą grįžti į Lietuvą pasakyti sunku, tačiau grįžusieji turėtų nepamiršti, kad Lietuvoje jų laukia galimybė susigrąžinti užsienyje permokėtus mokesčius.
Mokesčių grąžinimas iš užsienio: kaip tai veikia?
Permokėtų mokesčių grąžinimas iš užsienio – tai visiškai legalus ir teisėtas procesas leidžiantis užsienyje dirbusiems piliečiams susigrąžinti jiems priklausančius pinigus. Žinoma, kad atgautumėte permoką, pirmiausia turėsite praeiti kelis etapus. Vienas jų – reikalingų dokumentų surinkimas ir pateikimas atsakingoms mokesčių įstaigoms užsienyje. Žinoma, dokumentų kiekis kiekvienoje šalyje skiriasi, tad nepamirškite pasidomėti skirtingų šalių reikalavimais.
Surinkus dokumentus, turėsite užpildyti mokesčių grąžinimo deklaraciją ir dokumentus pateikti užsienio mokesčių institucijai. Jeigu deklaracijos pildymo metu įsivels klaida, arba nepateiksite visų reikalingų dokumentų, jūsų bus paprašyta papildyti ar patikslinti informaciją, pateikti trūkstamus dokumentus.
Atminkite, mokesčių susigrąžinimo iš užsienio procesu galite rūpintis patys arba kreiptis pagalbos į profesionalus, kurie padės jums atgauti visą jums priklausančią permokėtų pinigų sumą greitai ir be didelių rūpesčių. Žinoma, tokia paslauga kainuos, tačiau įsivėlus klaidai ar nežinant kaip gauti trūkstamus dokumentus, ši paslauga gali tapti išsigelbėjimu.
Kaip susigrąžinti mokesčius iš Norvegijos?
Nors Norvegija iki šiol yra laikoma viena populiariausių Lietuvos emigrantų krypčių, 2020 metų duomenimis iš Norvegijos į Lietuvą grįžo net 1962 Lietuvos piliečiai. Kiek iš jų pasinaudojo galimybe susigrąžinti permokėtus mokesčius iš užsienio nėra žinoma, tačiau to dar nepadarę asmenys turėtų žinoti, kad susigrąžinti permokėtus mokesčius iš Norvegijos galima net už 4 praėjusius metus.
Tad jeigu jūs, ar jūsų pažįstamas prieš kelis metus grįžo iš Norvegijos į Lietuvą ir iki šiol nepasinaudojo mokesčių grąžinimo galimybe, laikas suskubti ir pradėti rinkti reikiamus dokumentus. Pavėlavus, jums priklausantys pinigai taps tos valstybes biudžeto dalimi ir jų susigrąžinti nebegalėsite.
Reikalingi dokumentai
Kiekvienas asmuo dirbantis Norvegijoje privalo turėti Skattekort arba kitaip Tax deduction card, pagal kurią darbdavys žino, kiek mokesčių nuo darbuotojo atlyginimo reikia nuskaičiuoti ir sumokėti valstybei.
Norint susigrąžinti dalį sumokėtų mokesčių iš Norvegijos, reikia pateikti šio dokumento kopiją. Taip pat būtina pridėti paso arba asmens tapatybės kortelės kopiją, Arsoppgave formą iš visų darbdavių. Jeigu Arsoppgave formos neturite, pasirūpinkite paskutinio užmokesčio čekiu.
Taip pat reikalinga Skattemelding forma, kurią Norvegijos mokesčių inspekcija išsiunčia kovo mėnesio pabaigoje visiems dirbantiesiems. Kitas svarbus dokumentas yra mokesčių paskaičiavimas – Skatteoppgjor, gaunamas iš mokesčių institucijos pasibaigus kalendoriniams metams (jeigu dirbote trumpiau, šios formos galite neturėti).
Teisingai užpildžius mokesčių deklaraciją bei pateikus visus išvardintus dokumentus Norvegijos mokesčių institucijai, permokėtą mokesčių sumą turėtumėte atgauti per 3-6 mėnesius.
Kaip vyksta mokesčių grąžinimas iš Vokietijos?
Permokėtus mokesčius iš Vokietijos galite susigrąžinti už 4 praėjusius metus. Tiesa, jeigu jūsų metinės pajamos šioje šalyje neviršijo nustatyto neapmokestinamo pajamų dydžio, susigrąžinti galėsite ne tik permokas, bet visus Vokietijoje sumokėtus mokesčius.
Paprastai, mokesčių grąžinimas iš Vokietijos trunka apie 3-6 mėnesius nuo dokumentų perdavimo Vokietijos mokesčių institucijai, tačiau šis laikotarpis priklausys ir nuo jūsų – ar pateikėte visus būtinus dokumentus, teisingai užpildėte deklaraciją.
Reikalingi dokumentai
Norint susigrąžinti pajamų mokesčio permoką iš Vokietijos, reikia pateikti nuo trijų iki penkių dokumentų, priklausomai nuo jūsų individualios situacijos. Visų pirma, kaip ir bet kuriuo kitu atveju norint susigrąžinti permokas, reikės pateikti paso arba asmens tapatybės kortelės kopiją, darbo užmokesčio dydį ir sumokėtų mokesčių sumą įrodančius dokumentus – tai gali būti Lohnsteuerbescheinigung formos arba paskutiniai algalapiai iš visų darboviečių.
Taip pat turėsite pateikti pažymą apie Lietuvoje gautas pajamas bei pridėti nuomos sutartis ir sąskaitas už nuomą, jeigu jos nebuvo kompensuojamos darbdavio. Šiuos dokumentus gavusi Vokietijos mokesčių inspekcija paskaičiuos, kokia permokos suma jums priklauso ir ją perves į jūsų sąskaitą.
Kaip susigrąžinti mokesčius iš Airijos?
Mokesčių susigrąžinimui iš Airijos yra taikomas 4 metų senaties terminas. Tad jeigu šioje šalyje dirbote dar 2018 metais ir iki šiol nesate susigrąžinę ten permokėtų mokesčių, dar galite spėti tai padaryti.
Paprastai mokesčių grąžinimas iš Airijos trunka nuo 2 iki 3 mėnesių, tačiau būkite pasirengę visus reikalingus dokumentus, kad procesas vyktų sklandžiai.
Reikalingi dokumentai
Norint susigrąžinti mokesčių permoką iš Airijos, jums reikės pateikti asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopiją, PPS (asmeninio valstybės paslaugų gavėjo) numerio pažymos kopiją, Employment Detail Summary ir paskutinius algalapius iš visų darbdavių, kuriuose galima matyti visą informaciją apie šalyje gautas pajamas ir nuo jų išskaičiuotus mokesčius. Pateikę visus šiuos dokumentus, nesudėtingai atgausite jums priklausančią pinigų sumą.
Ką daryti, jeigu neturite visų reikiamų dokumentų?
Kartais pasitaiko, kad ne visus mokesčių grąžinimui iš užsienio reikalingus dokumentus pavyksta surinkti. Tačiau tai neturėtų tapti kliūtimi. Pirmiausia galite bandyti trūkstamus dokumentus surinkti patys, susisiekiant su buvusiu darbdaviu.
Kita galimybė – kreiptis į mokesčių iš užsienio grąžinimo specialistus, kurie ne tik pasirūpins trūkstamais dokumentais, bet ir teisingu deklaracijos pildymu, bendravimu su užsienio mokesčių institucijomis. Kadangi jie puikiai išmano visas mokesčių grąžinimo subtilybes, procesas tampa gerokai lengvesnis ir greitesnis.
Visgi svarbiausia nepamiršti, kad kiekvienoje šalyje yra nustatyti senaties terminai, iki kada galite atgauti jums priklausančią permokėtų mokesčių sumą.
Nors Norvegija, Vokietija ir Airija yra nustatę tą patį, 4 metų senaties terminą, kitose šalyse, tokiose kaip Didžioji Britanija ar Austrija galioja 5 metų senaties terminas. Tačiau specialistai delsti nerekomenduoja ir skatina reikalingais dokumentais pasirūpinkite iš anksto.